Kinolektorijs “Iepazīsties – LEĻĻU KINO!”
Mācību gada izskaņā Rīgas 84. vidusskolas 2.a un 4.a klašu skolēniem programmas „Latvijas skolas somas“ ietvaros bija lieliska iespēja doties uz Rīgas kinostudiju – uz SIA filmu studiju „Animācijas brigāde”, piedalīties kinolektorijā „Iepazīsties- Leļļu kino”.
Pasākumu laikā skolēniem tika radīta lieliska iespēja klātienē redzēt un saprast, ko dara leļļu filmas režisors, operators, animators, dekorators, mākslinieks, kāda nozīme ir kamerai, gaismu uzstādījumam un dekorāciju uzbūvei. Skolēni uzzināja kā top dažādas skaņas, kā ierunāti filmās dzirdamie dialogi, kāda nozīme montāžai, muzikālajam noformējumam. Šos un citus kino tapšanas noslēpumus atklāja filmu studijas Animācijas Brigāde animācijas filmu veidotāji.
Skolēni atzina, ka nodarbība bija ļoti interesanta!
Paldies par lielisko iespēju –skolēni un audzinātājas!
Iepazīsti mākslas valodu
24.05.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.d klases skolēni devās uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, piedalījās nodarbībā iepazīsti mākslas valodu!”.
Pirms nodarbības skolēni ar lielu interesi apskatīja Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Daļa no skolēniem šajā muzejā bija pirmo reizi. Nodarbībā skolēni tika stāstīts par krāsu nozīmi mākslas darbā ietvertās emocionalitātes attēlošanā, aplūkojot latviešu modernistu darbus. Skolēni iepazinās ar to, kā mākslinieki izmanto spilgtas un intensīvas krāsas, lai glezniecībā sasniegtu emocionālus efektus, piemēram, prieku, skumjas vai bailes. Nodarbības vadītāja iepazīstināja arī ar mākslinieku apzināti veidotiem kompozīciju principiem un to ietekmi uz gleznu radītajām izjūtām. Pēc tam skolēni ar lielu aizrautību iejutās mākslinieku lomā un zīmēja savu mākslas darbus.
Skolēni atzina, ka pasākums muzejā bija aizraujošs un izzinošs.
Paldies par lielisko iespēju,3.d klases skolēni un audzinātāja!
Dzelzceļa muzejs
17.maijā 4.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Dzelzceļa muzeju. Muzejā bērni iepazina dzelzceļa vēsturi. Lielu prieku sagādāja praktiskā darbošanās ar ūdens uzpildes sūkni, ar kuru tika uzpildītas tvaika lokomotīves.
Izrādījās, ka Edgars diezgan labi saprata inerces spēku, kurš ļauj smago ūdens krānu pagriezt diezgan viegli, tiklīdz tas tiek iekustināts. Tomam vislabāk patika vagoni, kuros pārvadāja cietumniekus. Kopumā bērniem vislabāk patika aktivitāte, kur uzliekot “austiņas” varēja sadzirdēt dažādas ar dzelzceļu saistītas skaņas. Pasākuma noslēgumā bērniem tika dota iespēja piedalīties fotoorientēšanās spēlē, kurā viņi varēja izmantot attapību un ātrumu. Šīs sacīkstes vislabāk patika Alenam, kurš bija patiesi aizrāvies! Bērni atzinīgi novērtēja muzeja apmeklējumu un cer, ka arī nāktonē šādi pasākumi tiks rīkoti!
Paldies par lielisko iespēju-4.b klases skolēni un audzinātājs.
“Vecrīgas pētnieks”
20.05.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 9. klašu skolēni piedalījās Prima Tours organizētā aktivitātē “Vecrīgas pētnieks”.
Pasākums tika organizēts kā Rīgas pilsētas kultūrmantojuma (ēkas, pieminekļi, mākslas un arhitektūras stili, leģendas) iepazīšana orientēšanās spēles veidā. Klase tika sadalīta komandās. Skolēni ar kartes palīdzību meklēja norādītos objektus, iepazinās ar vēsturisko informāciju un pildīja vēsturiskos un radošos uzdevumus.
Skolēni atzina, ka orientēšanās spēle bija lielisks veids kā nostiprināt un iegūt jaunas zināšanas par dažādiem kultūrvēsturiskiem objektiem Vecrīgā. Skolēni atzinīgi novērtēja arī kopā būšanas prieku.
Paldies par lielisko iespēju –klašu skolēni un audzinātāji.
Animācijas darbnīca Kino muzejā
Laika posmā no 2. – 19.05. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.b un 6.cd klases skolēni apmeklēja Kino muzeju, piedaloties animācijas darbnīcā. Darbnīcas dalībnieki veidoja aplikāciju animācijas filmiņu stop motion tehnikā. Paralēli filmiņas veidošanai darbnīcas vadītājs iepazīstināja skolēnus ar nozīmīgākajiem posmiem filmas tapšanā, kā arī stāstīja par kino profesijām, kas iesaistītas animācijas filmas radīšanā.
Paldies par iespēju –skolēni un audzinātājas.
“Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”.
16.05.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 3.d klases skolēni devās uz Tehnoannas pagrabiem, piedalījās teātra uzvedumā “Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”.
Tas bija teātra uzvedums ar darbības secību un kulmināciju momentiem, kas ieveda skolēnus dizaina, mākslas, izglītības, amatniecības un zinātnes mijiedarbības pasaulē. Nodarbību veidoja patstāvīgā ekspozīcija ar laikmetīgās mākslas elementiem, kurā mākslinieciskā veidā, izmantojot visus cilvēka maņu orgānus, katrs varēja interaktīvi iepazīties gan ar mākslas, gan kultūras kopumā fenomeniem
3.d klases skolēnu atziņas pēc pasākuma:
- man patika, ka stāstīja par zvaigznēm, kur vajadzēja ievēlēties vēlēšanos un sadedzināt lapiņu;
- es uzzināju, ka ir tāda vieta;
- šī bija visinteresantākā vieta, kur esmu bijusi;
- man patika lielā bumba, kur bija zvaigžņotā debess un stāstīja par kosmosu;
- man ļoti patika labirints, tesla, ilūziju stikls;
- man ļoti patika tunelis ar slidkalniņu un spogulis, kur izskatās, ka ir tikai galva;
- man patika ugunsšovs,
- man visvairāk aptika skelets un augi;
- man patika krēsls ar adatām vai naglām; patika slidkalniņš, kur mati cēlās stāvus;
- visvairāk man patika pudele, kur ielēja šķidrumu, aizdedzināja un palaida kā raķeti;
- man ļoti patika, ka varēju visu izmēģināt pati.
Paldies par lielisko iespēju-3.d klases skolēni un audzinātāja.
“Ziedoņa klase”
10.05.2023. programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 6.b klases skolēni kopā ar audzinātāju apmeklēja fonds “Viegli” izlaušanās istabu “Blēņas un pasakas”.
Nodarbības ievadā skolēni iepazinās ar Imanta Ziedoņa personību un daiļradi, attīstot audiovizuālo uztveri un prasmi strādāt ar tekstu.
Stundas centrālais notikums bija izlaušanās istaba, kas balstīta uz Imanta Ziedoņa Blēņas un pasakas. Istaba ar dažādiem uzdevumiem, tā bija kā spēle, kuras mērķis ir, atrisinot savstarpēji saistītu uzdevumu virknējumu, pēc iespējas ātrāk izkļūt no istabas.
Skolēnu atziņas pēc pasākuma – šajā aktivitātē mums bija iespēja vairāk iepazīt I. Ziedoni un pārbaudīt mūsu zināšanas interesantā veidā – caur spēlēm. Uzņemšana bija ļoti silta un laipna. Laiks, ko pavadījām Ziedoņa klasē pagāja ļoti ātri. Klases biedri izteica vēlmi izpildīt uzdevumus arī citās istabās.
Paldies Fondam “Viegli” par lielisku iespēju –
6.b klases skolēni un audzinātāja
Turaidas muzejrezervāts
11.05. 2023. 8.c un 10.a klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja “Turaidas muzejrezervātu”.
10.a klases skolēni apskatīja muzeja pamatekspozīciju – tā bija alternatīva mācību stunda “mācos muzejā”, kur skolēniem bija jāveic pētījums. Savukārt 8.c klases skolēni rakstīja recenziju par ekspozīciju “Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis” un piedalījās tematiskā ekskursijā pa dabas taku Turaidas muzejrezervāta Mežaparkā.
Skolēni atzinīgi novērtēja dažādās aktivitātes, ar prieku iesaistījās uzdevumu veikšanā.
Paldies par lielisko iespēju – 8.c un 10.a klašu skolēni un vēstures skolotāja.
Rīgas Jūgendstila muzejs
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 8.b klases skolēni 21. aprīlī apmeklēja Rīgas Jūgendstila muzeju. Muzeja apmeklējums bija alternatīva vēstures stunda, kurā skolēni varēja sajust Jūgendstila laika elpu. Muzeja gide bija ļoti zinoša, laipna, viesmīlīga ģērbusies tā laika drēbēs. Pēc nodarbības skolēni varēja izprintēt diplomu, ka ir apmeklēts Jūgednstila muzejs.
Muzejā bija aplūkojams autentisks jūgendstila dzīvokļa interjers un moderna digitālā ekspozīcija. Dzīvokļa interjers pilnībā atklāja jūgendstila būtību – no telpu plānojuma, oriģinālajiem sienu krāsojumiem un griestu gleznojumiem līdz telpu iekārtojumam. Apskatāmas bija arī mēbeles, trauki, mākslas darbi, pulksteņi, apģērbi, izšuvumi un citi priekšmeti.
Moderna un interaktīva digitālā ekspozīcija iepazīstināja ar Rīgas krāšņo jūgendstila arhitektūru, dizainu, mākslu un 20. gadsimta sākuma rīdzinieku sadzīvi.
Vēstures stundā, skolēni pildot aptauju, varēja pārbaudīt savas jauniegūtās zināšanas.
Peldies par lielisko iespēju- 8.b klases skolēni un skolotāja.
Kinolektorijs “Iepazīsties – LEĻĻU KINO!”
27. aprīlī Rīgas 84. vidusskolas 2.b klases skolēniem programmas „Latvijas skolas somas“ ietvaros bija lieliska iespēja doties uz Rīgas kinostudiju – uz SIA filmu studiju „Animācijas brigāde”, piedalīties kinolektorijā „Iepazīsties- Leļļu kino”.
Kultūrizglītojošs pasākums, kura laikā bērniem bija iespēja uzzināt, kā top leļļu animācijas filmas, satikt to veidotājus, redzēt tēlus -lelles, kas atdzīvojas uz ekrāna un arī noskatīties jaunākās latviešu leļļu animācijas filmas.
Kinolektorija laikā skolēniem tika radīta lieliska iespēja klātienē redzēt un saprast, ko dara leļļu filmas režisors, operators, animators, dekorators, mākslinieks, kāda nozīme ir kamerai, gaismu uzstādījumam un dekorāciju uzbūvei. Uzskatāmi tika demonstrēts animācijas veidošanas process. Skolēniem bija iespēja vērot profesionāļu darba procesa video un izzināt, kā top dažādas skaņas, kā ierunāti filmās dzirdamie dialogi, kāda nozīme montāžai, muzikālajam noformējumam. Katrs varēja iemūžināt fotogrāfijās sevi kopā ar iemīļotajiem filmu varoņiem.
Rīgas 84. vidusskolas 2.b klases
skolēni un audzinātāja.
“Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”
26.aprīlī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 2.a klases skolēni devās uz Rīgas Zoo dārzu, piedalījās ekskursijā “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”.
Nodarbības laikā dalībnieki vēroja dzīvniekus un izzināja to dzīvesveidu savvaļā. Iepazina dzīvnieku pielāgojumus salīdzinot ar teikās un nostāstos aprakstīto uzvedību. Diskutēja un rada argumentāciju par dzīvnieka izvēli Latvijas novadu pilsētu ģerboņos, atklāja likumsakarības kultūrainavas un dzīvnieku aizsardzības jomā.
Paldies par iespēju!
2.a klases skolēni un audzinātāja.
“Atklāj mākslas muzeju”
Laika posmā no 13.04. – 27.04. programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 3.b, 3.c un 4.a klases skolēni piedalījās Latvijas Mākslas muzeja izzināšanā gida pavadībā.
Norises laikā skolēni iepazinās ar dažādiem mākslas procesiem vēstures gaitā Latvijā un ievērojamākajiem meistardarbiem, izceļot katra perioda nozīmīgākās, izcilākās parādības un autorus, kā arī inovācijas.
Gids virzīja pastaigu cauri ekspozīcijām par Latvijas mākslu 19.—20. gadsimtā. Aktivitāte ietvēra sarunas elementus, radot skolēnos interesi, izpratni par vispārzināmo, problemātisko un neviennozīmīgo, kā arī veicināja labvēlīgu personīgo saikni ar mākslu. Norises laikā skolēnos tika attīstīta radošā un kritiskā domāšana, veicināta izpratne par mākslas un vēstures procesiem un to saistību.
Paldies par lielisko iespēju!
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros aprīļa beigās Rīgas 84. vidusskolas 5.c un 7.b klašu skolēni apmeklēja Rīgas motormuzeju. Apskatīja pamatekspozīciju un piedalījās nodarbībā “No kvēlspuldzes līdz elektroauto”.
Patika un ļoti noderīga bija tehniski radošā darbnīca. Interesants bija eksperiments, kā skābi augļi vada elektrību – citronus saslēdza elektriskajā ķēdē un tie vadīja elektrību. Patika arī Edisona eksperiments, kā dažādi materiāli iededza spuldzīti. Bija interesanti uzzināt, ka latvietis A.Dambis Latvijā izgatavojis automašīnu, kura Dakāras rallijā ieguvusi pirmās vietas. Gide ļoti interesanti stāstīja par Latvijas automobiļu vēsturi. Kad nedaudz palika garlaicīgi klausīties, patika, ka varēja arī patstāvīgi apskatīt autoekspozīciju. Mums bija iespēja apskatīt ekskluzīvu, dārgu auto izstādi, kas muzejā bija tikai uz neilgu laiku.
Paldies Motormuzeja nodarbības vadītājai par aizraujošo, atraktīvo un patiešām vērtīgo nodarbību! Pēc nodarbības ar interesi izpētījām arī visus muzeja eksponātus. Iesakām!
Paldies par lielisko iespēju!
“Saule spīd 24 stundas”
19. martā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 11.ab klašu skolēni apmeklēja “Splendid palace” un noskatījās filmu “Saule spīd 24 stundas”.
Jauniešu iespaidi par filmu dalījās. Bija skolēni, kuri izprata filmas galveno domu, bet bija arī tādi, kurus filma neuzrunāja un tāpēc nepatika. Pēc filmas noskatīšanās klases stundā jaunieši kopā ar audzinātāju pārrunāja tās galveno domu – vai citu cilvēku ieteikumi kaut ko mainīt dzīvē ir derīgi pašam indivīdam; kādas ir mūsu dzīves vērtības un kā tās ietekmē mūsu dzīvi; kam mēs ticam un uz ko paļaujamies kritiskajās situācijās? Filmu noskatoties, skolēni varēja salīdzināt savu viedokli ar filmas varoņu pieņemtajiem lēmumiem.
Paldies par iespēju noskatīties filmu un padiskutēt par savas dzīves vērtībām.
“Ritma un skaņu pasaulē”
19.martā programmas “Latvijas skolas soma ietvaros 3.a, 5.a, 6.a, 7.d, 8.c un 8.d klašu skolēni piedalījās Nila Īles studijas muzikāli izglītojošā darbnīcā “Ritma un skaņu pasaulē”.
Caur kopīgu instrumentu saspēli skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem perkusiju instrumentiem, iepazina skaņas daudzveidīgo burvību, izmēģināja dažādu tautu skaņu instrumentus. Tā bija saruna mūzikas valodā, kuras laikā katram bija iespēja ne tikai skatīties un klausīties, bet pieskarties, izmēģināt un izbaudīt dažādus mūzikas instrumentus. Šī muzikālā saruna caur instrumentu palīdzēja atvērties pat visnoslēgtākajiem skolēniem un darboties ar visiem kopā.
Ikviens dalībnieks atzina, ka nodarbība bija interesanta un aizraujoša!
Paldies!
Spoku stunda”
20.martā programmas Latvijas Skolas somas ietvaros 5.c klases skolēni piedalījās Rakstniecības un mūzikas muzeja veidotajā “Spoku stundas” nodarbībā.
Vislabāk bērniem patika spocīgie stāsti par baltajiem cimdiņiem un dīvainajām zvanu skaņām kapsētā. Skolēni iemācījās, ka spoku stāstiem nav jābiedē, bet beigās jābūt nedaudz smieklīgiem. Nodarbības noslēgumā viņi rakstīja savus spoku stāstus.
Paldies par interesanto nodarbību,
5.c klases skolēni un audzinātāja.
Radošā nodarbība “Mana runa pārliecina”
14.04.2023. Rīgas 84. vidusskolas 4. d klases skolēni programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros piedalījās radošajā nodarbībā “Mana runa pārliecina”, kuru vadīja pasākumu vadītājs un improvizators Krišjānis Berķis.
Radošajā nodarbībā skolēni uzzināja, kā trenēt prasmi uzstāties publikas priekšā, atbrīvoties no satraukuma kļūdīties auditorijas priekšā, veiksmīgi veidot publiskas runas saturu.
Pateicoties iegūtajām zināšanām nodarbības laikā skolēni attīstīja prasmi publiski uzstāties, improvizēt un pārvarēt bailes no publiskās uzstāšanās. Tas viss tika panākts iejūtoties aktiera profesijā, uzstājoties un praktiski darbojoties caur smiekliem, jokiem un dažādām spēlēm. Tika veicinātas ne tikai skolēnu komunikācijas prasmes, bet arī klausīšanās un sadarbības prasmes. Skolēniem ļoti patika nodarbība. Skolēni arī atzina, ka pēc nodarbības ir palikuši drošāki un vairs tik ļoti nebaidās uzstāties klases priekšā.
Paldies par lielisko iespēju –
4.d klases skolēni un audzinātāja.
“Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs”
Marta beigās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 6.d klases skolēni apmeklēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, piedaloties muzejpedagoģiskā nodarbībās “Pārskata ekskursijā” un “Vecrīga leģendās un stāstos”.
“Pārskata ekskursijas laikā” muzeja pamatekspozīcijās skolēni guva priekšstatu par Rīgas pilsētas rašanos un Latvijas kuģniecības vēsturi. 14 muzeja zālēs redzēja gan izcilus kultūrvēstures un mākslas priekšmetus, gan ikdienā lietotas lietas, kas muzejā nonākušas gandrīz 250 gadu ilgajā tā pastāvēšanas laikā.
Turpinājumā ekskursijā “Vecrīga leģendās un stāstos” skolēni gida pavadībā apskatīja dažādos Rīgas baznīcu gaiļus, uzzināja leģendas gan par Domu baznīcu, gan citām ievērojamām vietām. Skolēnus pārsteidza spoku stāsti par Sv. Pētera baznīcu. Vairums skolēnu atzina, ka uzzinājuši daudz ko jaunu par vairākām svarīgām vietām Vecrīgā un par Rīdzenes seno gultni.
Pēc ekskursijas skolēni veido radošo darbu “Mans video stāsts”.
Paldies par lielisko iespēju piedalīties aizraujošā pasākumā,
6.d klases skolēni un audzinātāja!
“Iepazīsti Latvijas Nacionālā teātra aizkulises”
20.03.2023. programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 7.c klases skolēni piedalījās izzinošā nodarbībā “Iepazīsti Latvijas Nacionālā teātra aizkulises”.
Nodarbības laikā skolēni varēja ieskatīties teātra aizkulisēs un darbnīcās, uzdot interesējošos jautājumus un izmēģināt dažas lietas no aktiera ikdienas. Pastaiga caur teātri bija kā saruna starp skatītāju un aktieri, kurš palīdzēja ieraudzīt, kā top izrāde.
Jaunieši atzina, ka nodarbība bija saistoša un interesanta. Lielākā daļa skolēnu Latvijas Nacionālajā teātrī bija pirmo reizi. Lielu prieku sagādāja arī tas, ka nodarbību vadīja aktrise Liene Sebre.
Paldies par interesanto piedzīvojumu – 7.c klases skolēni un audzinātāja!
Izlaušanās spēle “Blēņas un pasakas”
20.03.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 7. a klases skolēni kopā ar audzinātāju apmeklēja fonds “Viegli” izlaušanās istabu “Blēņas un pasakas”.
Tā ir interaktīva nodarbība. Ievaddaļā skolēni papildināja zināšanas par Imanta Ziedoņa personību un viņa daiļradi. Galvenā nodarbības daļa bija veltīta Imanta Ziedoņa pasaku iepazīšanai no grāmatas “Blēņas un pasakas”. Skolēniem bija jāveic dažādi savstarpēji saistītu uzdevumu virknējumi, kas attīsta caurviju prasmes – lasītprasme, radošums, sadarbība un līdzdalība. Izlaušanās spēles laikā skolēni šos uzdevumus veica trīs izlaušanās istabās, kuras balstītas uz trīs Imanta Ziedoņa pasakām “Suns Funs un vējš”, “Pasaka par pogu” un “Kroko un Dils”.
Skolēni atzinīgi novērtēja dalību pasākumā, viennozīmīgi ieteiktu šo pasākumu apmeklēt vienaudžiem. Svarīgākais šķita tas, ka interesantā, brīvā, pozitīvā gaisotnē guva jaunas zināšanas.
Paldies par lielisko iespēju – skolēni un audzinātāja!
Filma “Mātes piens”
22. februārī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 9. klašu un 12. klašu skolēni apmeklēja kinoteātri Splendid palace, kur bija iespēja noskatīties filmu “Mātes piens”.
Skolēnu atziņas pēc filmas noskatīšanās:
Filma “Mātes piens” man patika, filma bija interesanta. Filmai ir gredzenveida struktūra, precīzāk, sākumā un beigu kadri, kuros katra savā laikā pretī nezināmajam dodas vecmāmiņa un mazmeita. Filmā bija daudz šokējošu notikumu un momentu. Šī filma bija aizraujoša, dēļ galvenās varones, kurai dzīvē bija daudz notikumu un problēmu.
Mani aizrāva filmā redzētā emocionālā puse. Es skatoties filmu sāku aizdomāties par stāstiem, ko mani vecvecāki ir stāstījuši. Filmā paradījās talantīgs cilvēks, kuram bija spoža nākotne. Nākotne, kas tika sasista ar āmuru. Sargājot kādu, kam spēka vairs nebija un sirds lūza no neizturamām mokām. Tas bija tikai viens no notikumiem, kurus skatoties nevarēju neizjust smagumu uz pleciem. Mēģināju izjust empātiju un sāku skatīt mūsdienu dzīvi daudz savādāk. Jā, karš bija beidzies, bet cilvēki joprojām dzīvoja ar savažotām rokām un nespēja pat brīvi aiziet no šīs pasaules. Manuprāt, ir nozīmīgi noskatīties filmas par to laiku, lai patiešām spētu novērtēt dzīvi kāda mums ir šobrīd.
“Mātes piena” varones nevar justies drošas par savas telpas noslēgtību, jo tā pieder kādam citam režīmam, personai, vai arī depresijai. Filmā, ko saņem nākamās paaudzes, plūst vairāk sāpju, traumas un ciešanu, dodot mazāk vietas mīlestībai. Lai mainītos politika, pietiekoši daudziem indivīdiem jāpiedzīvo personīgas izmaiņas, kuras visbiežāk iniciē vai pamudina līdzcilvēku iesaistīšanās.
“Mātes piens” ir vērtīga filma. Tā skar svarīgas tēmas un rada spēcīgas emocijas, kas paliek līdzi ilgi pēc tam, kad filma ir beigusies. Galvenās varones, Jāzepa mātes, stāsts ir ļoti emocionāls un aizkustinošs, un tas palīdz izprast mātes mīlestības spēku.
Šī filma man ļoti labi palīdzēja izprast tā laika valdības ietekmi uz cilvēkiem, tas kā daži notikumi spēja izbojāt visas nākotnes iespējas cilvēkam, nebija nekādas brīvības paust savu viedokli, kā arī to, ka nevienam nevarēja uzticēties, jo jebkurš varēja tevi nosūdzēt.
Filmā “Mātes piens” bija ļoti detalizēti atspoguļots latviešu gars un griba pēc neatkarības un brīvības. Sižetā attēlots, cik ļoti stipri Padomju vara slāpēja cilvēku brīvas runas tiesības. Pateicoties zināšanām, kuras ieguvu skatoties filmu, man ir cits skats uz Padomju savienību un komunismu.
Filmā bija parādīts, kā brīvības ierobežošana sagrauj cilvēkus, jo viņi vairs neredz dzīves jēgu, jūtas bezspēcīgi un bezpersoniski. Cilvēks nedrīkstēja atklāt savu iekšējo būtību, savas domas, sapņus, vēlmes, ja tādā veidā tiktu izteikta pretošanās pastāvošajai varai. Latvieši centās sev iegalvot, ka jāsamierinās ar nepieņemamo attieksmi, jo citu variantu neesot. Cilvēkus mānīja, muļķoja un necienīja, latviešiem nebija vērtības, viņi tika uzskatīti par marionetēm, kas ir paklausīgas un pakļāvīgas krieviem. Astra visu savu mūžu bija nodzīvojusi krievu ēnā, viņa nedrīkstēja būt lepna latviete. Vēlāk viņai tika atņemtas iespējas sekot savam sapnim un justies nozīmīgai un vajadzīgai. Noras mamma bija iekšēji mirusi, jo laiks, kurā viņa dzīvoja, atņēma cilvēkiem gaisu, tos lēnām un mokoši nogalinot. Mūsdienu latviešiem jābūt bezgalīgi pateicīgiem tiem, kuriem pietika drosmes un spēka, lai ziedotu sevi cēlam mērķim – brīvai Latvijai.
“Mātes piens” ir vērienīgs un aizkustinošs stāsts par trīs paaudžu sieviešu saistībām un cīņu par dzīvi, mīlestību un ģimenes vērtībām. Filma spējīgi atklāj emocionālos saspīlējumus un nežēlību, kas varētu būt saistīti ar meitas, mātes un vecmāmiņas stāstu. Šī filma lika novērtēt to, ka mēs šodien dzīvojam brīvā valstī.
Paldies par sniegto iespēju, skolēni un audzinātājas!
”Smieklu sasaukšanās”
6. martā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2. d un 4.c klases skolēniem bija iespēja redzēt Valmieras drāmas teātra izrādi “Smieklu sasaukšanās”. Izrādes pamatā ir mūziķa Renāra Kaupera dziesmas bērniem – “Sasauc smiekluAdd Gallerys izklīdušus” ar Latvijā iemīļotās dzejnieces un rakstnieces Ineses Zanderes stāstiem.
2.d klases skolēni un audzinātāja atzina, ka izrāde “Smieklu sasaukšanās” radīja daudz pozitīvu emociju. Aktieru prieks, aizrautība un pozitīvā enerģija, ko sniedza skatītājiem bija lipīga. Bērnu smiekli un mirdzošās acis izrādes laikā liecināja par to, ka izrāde spēja uzrunāt ik vienu zālē esošo. Izrāde ļoti interesantā, krāsainā un skanīgā veidā lika palūkoties uz pasauli bērna acīm.
4.d klases skolēnu atziņas pēc izrādes noskatīšanās:
- man viss ļoti patika, bija jautri un smieklīgi;
- man ļoti patika konfekšu tūta un dziesma, ko visi dziedāja līdzi;
- man ļoti patika skatuves noformējums;
- man patika aktieri, scenārijs, skatuve, dziesmas un bija bēdīgi, kad teātra izrāde beidzās;
- es šajā teātrī biju pirmo reizi, arī izrāde man ļoti patika;
- man patika skanīgās, jautrās dziesmas;
- man patika, ka izrādē dziedāja Renārs Kaupers;
- man patiess prieks, ka es kopā ar klasi varēju redzēt tādu kolosālu izrādi;
- man ļoti patika stāsti, kurus aktieri izspēlēja, tie bija jautri un interesanti.
Paldies par lielisko iespēju, skolēni un audzinātājas!
Izstāde “Snīkeri: eko x ego”
3.martā programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 5.d klase apmeklēja izstādi “Snīkeri: eko x ego”.
Izstādei atlasītie materiāli – sākot no etnogrāfiskiem 19. gadsimta fetiša priekšmetiem un beidzot ar Latvijā ražotu 3D printeri, kas turpina darināt jaunus eksponātus arī izstādes norises laikā, – veido starpnozaru pieejā balstītu vēstījumu, lai atspoguļotu mijiedarbi starp sporta un kultūras industrijām, “veselā miesā vesels gars” mārketingu un ražošanas tehnoloģijām.
Skolēnu pārdomas pēc izstādes:
- Man ļoti patika šī izstāde, noteikti iešu vēlreiz ar savu ģimeni.
- Interesanti likās ķīniešu meiteņu mazās kurpītes.
- Es uzzināju, ka Ozolam ir sava snīkeru kolekcija.
- Man patika viktorīna, kur varēja pārbaudīt jauniegūtās zināšanas.
- Patika lielās un mazās kurpes.
- Man atmiņā paliks vismazākās botas – ķīniešu meitenēm.
- Es uzzināju, ka senos laikos Ķīnā meitenēm lauza pēdu kaulus, lai vilktu mazītiņas kurpes.
- Es uzzināju no kāda materiāla gatavo apavus.
- Uzzināju kas ir Uļjana Semjonova un cik liela pēda viņai ir.
- Mani izbrīnīja, ka gadā tiek saražoti 24 miljardi snīkeru.
- Patika Ozola apavi.
- Vislabāk patika un interesēja protēzes, uzzināju, ka izmanto paralimpieši.
- Izstāde bija interesanta.
- Interesanti bija redzēt Maikla Džordana skīnerus.
- Man patika viss, patika gida stāstījums, viktorīna.
- Pārsteidz fakts, ka ķīniešu sieviete kāja ir tikai 7cm – “lotosa zieda kājiņa”.
Paldies par lielisko iespēju, skolēni un klases audzinātāja!
Izlaušanās spēle “Blēņas un pasakas”
Februāra mēnesī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.b, 7.b un 8.b klašu skolēni piedalījās fonds “Viegli” organizētajā izlaušanās spēlē “Blēņas un pasakas”.
7.b klases skolēni atzina, ka ļoti patika nodarbības ievads ar 10 jautājumiem, kas deva iespēju labāk iepazīt I. Ziedoni. Patika, ka izlaušanās istabā bija interesanti noslēpumi, uzdevumi ar kodu slēdzenēm, uzdevumi, kas saistīti ar pasakām, mīklu minēšana. Patika, ka varēja darboties kopā ar klases biedriem un cienāja ar cepumiem. Kopumā laba ideja, lai ieinteresētu skolēnu literatūras lasīšanā. Istabas varēja būt lielākas. Kopumā skolēni pasākumu novērtēja ļoti atzinīgi.
5. b klases skolēni atzina, ka bija ļoti interesanti, jautri un izzinoši. Vairāki atzina, ka pirmo reizi piedalījās “izlaušanās spēlē”. Patika arī tas, ka pirms pasākuma bērniem vajadzēja sagatavoties, iepazīties ar I. Ziedoņa pasakām. Secināja, ka var uzlabot sadarbības prasmes.
8.b klases skolēni pēc skolotājas piedāvāta plāna veidoja savu recenziju par pasākumu.
Paldies par lielisko iespēju, skolēni un klases audzinātājas!
“Sveču dienas tradīcijas”
24.02.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolā viesojās sveču darbnīcas meistari. Nodarbībā 1. klašu un 2.c klases skolēni iepazinās ar sveču liešanas vēsturi, tradīcijām un katrs izgatavoja trīs sveces. Ar lielu aizrautību skolēni praktiski darbojās gan izlejot dažādas formas sveces, gan arī marmorējot tās.
Skolēnu atziņas pēc nodarbības:
- es uzzināju dažādas sveču dienas tradīcijas, piemēram, ka sveces jāizlej labā garastāvoklī;
- uzzināju, ka senos laikos sveces gatavoja no taukiem;
- man ļoti patika gatavot sveces;
- vislabāk man patika, ka varējām katrs izvēlēties krāsas, kādas grib savai svecei;
- man ļoti patika, ka katram bija citādāka svece, katra svece bija īpaša un skaista;
- man patika, ka varējām veidot sveces dažādās tehnikās;
- patika jaukā atmosfēra, katram sava darba vieta, interesants stāstījums par svecēm, sveču dienu;
- patika darboties, liet sveces, uzzināju daudz ko jaunu.
Paldies par lielisko iespēju!
Koncerts “Priecīgi”
15.02.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4.a un 8.a klašu skolēni VEF kultūras pilī apmeklēja koncertcikla skolu jaunatnei “Mūzika Tev” koncertu “Priecīgi”
Ar prieku un aizrautību mūzikā dalījās grupa “Carnival Youth”, Gospeļu koris, solisti Grēta Grantiņa, Kriss Noa un reperis Fiņķis.
Skolēnu atziņas pēc koncerta:koncerta organizatorus es paslavētu par lielisku un jautru koncertu,
- paldies par iespēju vienā koncertā dzirdēt tik daudz un dažādus mūziķus,
- man ļoti patika koncerts, gribētu, lai tas būtu vēl garāks,
- vēlos paslavēt koncerta vadītāju par gudru runu,
- es pēc koncerta nevarēju beigt domāt par piedzīvotu, cik ļoti man patika,
- patika koncerts, izgaismojums uz skatuves katrai dziesmai bija savādāks,
- koncerta organizācija bija augstā līmenī, skaņa, gaismas, slaveni mūziķi,
- es koncerta organizatorus paslavētu, jo viss bija izcili, viņi zina, ko dara un viņiem tas izdevās labi,
- man patika-bija diezgan jautrs pasākums, bet prasījās, lai ir vairāk vieta, kur padejot,
- pateicoties programmai “Latvijas skolas soma” varēju dzirdēt savu vienu no mīļākajām grupām “Carneval Youth“, kā arī klausīties Grētu Grantiņu
- pirmo reizi biju tādā slavenu mūziķu koncertā,
- noteikti gribētu vēlreiz aiziet uz tāda veida koncertu, ieteiktu visiem,
- tas bija jautrs piedzīvojums,
- visvairāk patika Fiņķis, es pirms tam par viņu neko nezināju,
- ļoti patika, ka dziesmas bija ļoti jautra,
- man koncerts ļoti patika, neskatoties uz to, ka man baigi nepatīk tādi koncerti, bet tas bija kaut kas labs,
- bija vienkārši perfekti,
- ļoti patika, būtu jauki ja varētu kaut kur līdzīgam atkal aizbraukt.
Paldies par lielisko iespēju, 4.a un 8.a klašu skolēni un audzinātājas!
“Skolotājs Lancmanis”
9.02.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2.b klases skolēni devās uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, piedalījās nodarbībās “Skolotājs Lancmanis”.
Nodarbības sākumā skolēni apskatīja Imanta Lancmaņa gleznas. Pasniedzēja pastāstīja dažādus “knifiņus”, kā var saskatīt gleznu dziļumā, kā arī, kas jādara gleznojot, lai tai piešķirtu zīmējumam telpiskumu. Dabas skatu gleznās skolēni centās saskatīt pēc iespējas vairāk dažādus krāsu toņus. Nodarbības radošajā uzdevumā skolēni iejūtas mākslinieka lomā – uzdevums bija izvēlēties kādu detaļu no koka un to attēlot savā zīmējumā.Pēc tam skolēni ar lielu interesi apskatīja Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Daļa no skolēniem šajā muzejā bija pirmo reizi.
Paldies par lielisko iespēju,
2.b klases skolēni un audzinātāja!
Filma “Mātes piens
Patiess prieks, ka 2.02.2022. Rīgas 84. vidusskolas 10. un 11. klašu skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros kino “Forum Cinemas” bija lieliska iespēja noskatīties latviešu spēlfilmu “Mātes piens”.
Jaunieši atzina, ka veiksmīgi pasniegts filmas emocionālais stāsts, kuru brīnišķīgi papildina Raimonda Tiguļa mūzika. Pēc filmas noskatīšanās jaunieši atzina, ka labāk izprot laiku, kurā dzīvoja un auga filmas galvenā varone, tai skaitā jauniešu vecāki un vecvecāki. Jaunieši atzina, ka kino lielais ekrāns sniedz iespēju vēl vairāk iejusties filmas vidē.
Paldies filmas režisorei Inārai Kolmanei par ievadvārdiem un noskaņas radīšanu pirms filmas skatīšanās.
Paldies par lielisko iespēju,
10. un 11. klašu skolēni un audzinātājas!
Koncertstāsts “Ronja, laupītāja meita”
7.02.2023. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.b un 3.c klašu skolēni VEF kultūras pilī apmeklēja “Mūzika Tev” muzikālu stāstu “Ronja, laupītāja meita”.
Skolēnu iemīļotās grāmatas notikumi muzikālā stāstā ar dziedātājiem Elzu Rozentāli, Ralfu Eilandu, Ievu Paršu, Juri Kaukuli, Siguldas laikmetīgās dejas grupu un mūziķiem sagādāja dažnedažādus pārsteigumus un pozitīvas emocijas.
Paldies par lielisko iespēju, klašu skolēni un audzinātājas!
“Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs”
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 6.c klases skolēni apmeklēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, piedaloties muzejpedagoģiskā nodarbībās “Pārskata ekskursijā” un “Vecrīga leģendās un stāstos”.
“Pārskata ekskursijas laikā” muzeja pamatekspozīcijās skolēni guva priekšstatu par Rīgas pilsētas rašanos un Latvijas kuģniecības vēsturi. 14 muzeja zālēs redzēja gan izcilus kultūrvēstures un mākslas priekšmetus, gan ikdienā lietotas lietas, kas muzejā nonākušas gandrīz 250 gadu ilgajā tā pastāvēšanas laikā.
Vairāk skolēnus interesēja senie ieroči. Daudziem bija pārsteigums, ka “Rīgas Lielā Kristapa” skulptūras oriģināls atrodas muzejā.
Turpinājumā ekskursijā “Vecrīga leģendās un stāstos” skolēni gida pavadībā apskatīja dažādos Rīgas baznīcu gaiļus, uzzināja leģendas gan par Domu baznīcu, gan citām ievērojamām vietām. Skolēnus pārsteidza spoku stāsti par Sv. Pētera baznīcu. Vairums skolēnu atzina, ka uzzinājuši daudz ko jaunu par vairākām svarīgām vietām Vecrīgā un par Rīdzenes seno gultni.
Pēc ekskursijas skolēni veidos radošo darbu “Mans video stāsts”. Paldies latviešu valodas un literatūras skolotājai Sandrai Paegle un sociālo zinību skolotājai Dacei Vilertei!
Paldies par lielisko iespēju piedalīties aizraujošā pasākumā,
6.c klases skolēni un audzinātāja!
Koncertlekcija “Ziemassvētku pasakas”
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 23.12.2022. Rīgas 84. vidusskolas sākumskolas klašu skolēniem piedalījās interaktīvā koncertā “Ziemassvētku pasakas”. Tā bija lieliska dāvana pirms došanās!
Paldies!
Interaktīvā tiešsaistes nodarbība „Zinātnes un mākslas krustpunkti”
Programmas 20.12.2022. “Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 5.abcd, 4.ab klašu skolēni piedalījās interaktīvā tiešsaistes nodarbībā „Zinātnes un mākslas krustpunkti”.
Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas vēsturisko pilnmetrāžas spēlfilmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus.
Skolēni ar lielu aizrautību piedalījās interaktīvajās nodarbībās, guva jaunas zināšanas un dažāda spektra emocijas.
Paldies par sniegto iespēju! Skolēni un skolotāji
“Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”
14.12. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 2.b klases skolēni devās uz Tehnoannas pagrabiem, piedalījās teātra uzvedumā “Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”.
Tas bija teātra uzvedums ar darbības secību un kulmināciju momentiem, kas ieveda skolēnus dizaina, mākslas, izglītības, amatniecības un zinātnes mijiedarbības pasaulē. Nodarbību veidoja patstāvīgā ekspozīcija ar laikmetīgās mākslas elementiem, kurā mākslinieciskā veidā, izmantojot visus cilvēka maņu orgānus, katrs varēja interaktīvi iepazīties gan ar mākslas, gan kultūras kopumā fenomeniem.
Skolēni ar lielu aizrautību piedalījās pasākumā, guva daudz jaunas zināšanas un pozitīvas emocijas.
Paldies par lielisko iespēju,
2.b klases skolēni un audzinātāja.
“Ziemassvētki džungļos”
7.12. 2022. programmas Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a klase apmeklēja kino Splendid Palace un skatījās filmu “Ziemassvētki džungļos”.
“Ziemassvētki džungļos” stāsta par desmitgadīgo Paulu, kuras ģimene pārcēlusies uz eksotisku valsti, jo tēvs ir ģeologs un strādā zelta raktuvēs. Paula ilgojas pēc Ziemassvētkiem, taču ko darīt, ja nav ziemas? Izrādās, Paulas jaunais draugs Ahims ir dzirdējis, ka arī džungļu biezoknī sastopams Ziemassvētku šamanis. Plāns ir rokā! Tomēr bērni nenojauš, cik bīstami un aizraujoši piedzīvojumi viņus sagaida ceļā: pazemes alas, džungļu gari, kanibāli, neparasti dzīvnieki un daudz kas cits!
Skolēni atzina, ka filma bija interesanta un aizraujoša, ieteiktu noskatīties vienaudžiem.
Paldies par doto iespēju,
5.a klases skolēni un audzinātājs.
Filma “Janvāris”
16.11.2022. programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 10. – 12. klašu skolēni apmeklēja kino teātri Splendid Palace, kur bija iespējams noskatīties filmu “Janvāris”.
Skolēnu pārdomas pēc filmas noskatīšanās:
- Man ļoti patika filma, kā arī tās perspektīvas no pusaudžu puses tā laika periodā. Man patika mūsdienīgā pieskaņa dažādām scēnām un, protams, barikāžu laika vizualizācija un atveidošana, nežēlojot pieejamos līdzekļus.
- Filma raisīja pārdomas, cik īstenībā žurnālistiem un video operatoriem ir bīstams darbs šādās situācijās, jo viņiem ir jātiek vistuvāk, lai mēs pārējie cilvēki varētu par to zināt.
- Man ļoti patika šī filma! Bija ļoti patiesi realitātei attēloti pusaudži, kā viņi uzvedās, skats uz apkārtējo pasauli un tās notikumiem un pusaudžu domāšana. Man patika ka nebaidījās izvedot nepatīkamu galveno tēlu – viņš bija egocentrisks, emocionāls pusaudzis, kurš pieļāva kļūdas. Kopumā jāsaka godīgi labākā latviešu filma ko es esmu redzējusi, neskaitot “Dvēseļu puteni”.
- Noskatoties filmu, mani pārņēma nostalģiska baiļu sajūta, kas lika novērtēt visu, kam mūsu radinieki ir gājuši cauri.
- Ļoti patika tas, kā filma tika veidota un tās galvenā doma. Video no barikāžu laika lika man saprast, cik viss tas bija īsts un aizdomāties par to, cik man ļoti ir paveicies, ka nepiedzīvoju to bailīgo laiku. Tomēr arī, cik ļoti es lepojos ar savu tautu un visiem cilvēkiem, kas to laiku izdzīvoja un izvēlējās padalīties ar savām atmiņām. Tā bija ļoti mākslinieciski labi parādīta un ļāva man izjusties mākslinieku lomā un ieskatīties viņu ikdienas dzīvēs tajos laikos.
- Šī filma lika aizdomāties kāda bija ikdienas dzīve 1991. gadā, par tā laika vērtībām. Manuprāt, filma “Janvāris” ir ļoti mākslinieciska, tur ir dažādi notikumi un fakti, bet nav plūstoša sižeta. Tas it kā liek pašam domāt vai pat aizpildīt sižeta “tukšumus”. Filma raisīja pārdomas par savu nākotni, būtību, likteni. Kas es esmu šobrīd un kas es būšu nākotnē?
- Interesanta ideja stāstīt notikušo caur jaunieša perspektīvu, kurš pats filmē svarīgus notikumus Latvijas vēsturē, bet filma palika aizraujoša tikai uz beigām.
- Filma nebija nekas apbrīnojams. Manuprāt, patiesība par pašām barikādēm bija ļoti maz un pat īsti nesajutu kaut kādu īstu patriotisku sajūtu filmas laikā.
- Pēc filmas skatīšanās, es biju pārsteigts, cik kvalitatīvu un iespaidīgu filmu, latviešiem ir iespējams uztaisīt.
- Filma ir kvalitatīvi nofilmēta, ir estētiski patīkami skatīties, bet sižets mani neinteresēja, brīžiem likās skumīgi. Man nepietika tā sižeta. Tāda sajūta, ka nav konkrēts novirziens , it kā tur ir par mīlestību, bet tas nav baigi atklāts, pašas barikādes ir, bet tikai pašas beigās . It kā ir doma un vēstījums, bet tāda sajūta, ka nav atklājuši līdz galam un autoriem gribējās parādīt to dzīvi, sajūtas, bet pārāk liels plašums paņemts un nav spēts izklāt visu pilnībā. Beigās līdz galam nav saprotamas , jo tur ir atvērts nobeigums. Bet atsevišķa pateicība par izvēlētām dziesmām filmā.
- Man patika filmas atmosfēra un mūzika, kas tika likta fonā, tā lika it kā “pārnesties” laikā. Interesanti bija tas, ka arī atspoguļoja barikādes, kas parādīja reālo dzīves situāciju 90 gados Latvijā. Režisors arī norādīja, ka filmā tika atrodami autobiogrāfiski motīvi, kas vairāk iepazīstināja mani kā skatītāju ar tā laika dzīvi un deva lielāku priekšstatu par to, kāda jaunība bija tā laika jauniešiem.
Paldies par doto iespēju!
Rīgas 84. vidusskolēni un audzinātājas.
“Marmorēšana” un izstāde “Grāmata Latvijā”
3.11.2022. 7.b klases skolēni programmas Latvijas skolas somas ietvaros apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku, piedaloties “Marmorēšana” nodarbībā un piedaloties “Orientēšanās spēlē”.
7.b klases skolēnu atziņas pēc pasākuma:
– Marmorēšana bija kaut kas pavisam jauns un interesants! Bija iespēja izpausties un uzzināt, kas ir marmorēšana un kā un kur šos mākslas darbus var pielietot.
– Orientēšanās bija lielisks veids, kā uzzināt dažādus faktus par rakstniekiem un viņu privāto dzīvi. Kā arī kārtīgi apskatīt bibliotēkas telpas un apskatīt Rīgu no augšas.
Pasākumi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā bija bezmaksas.
Paldies par izzinošajām un radošajām nodarbībām,
7.b klases skolēni un audzinātāja.
“Mana Magadana”
16.11.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 9. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Liepājas teātra aktiera un režisora Ērika Vilsona ar monoizrādi “Mana Magadana”. Monoizrādes pamatā ir Ērika Vilsona bērnības atmiņas par deportācijām, viņa mammas Zentas Vilsones vēstules un trimdā sarakstītie dzejoļi, kā arī dienasgrāmatas fragmenti par Ērika Vilsona 2013. gada braucienu uz Magadanu kopā ar režisori Dzintru Geku un fondu “Sibīrijas bērni”.
Skolēnu spilgtākās atziņas pēc izrādes noskatīšanās:
- Monoizrāde bija emocionāli piepildīta un saistoša. Raisīja dziļas pārdomas par to, ka mums ir jānovērtē katrs brīdis, kas dots būt kopā ar saviem mīļajiem.
- Ļoti iespiedās atmiņā frāze, lai aizejot mājās, nepaspēlējam telefonā spēlītes, bet piezvanām saviem vecvecākiem, lai apjautājamies, kā klājas. Es arī to izdarīju un jutos labi. Cik viedi vārdi – “vecam cilvēkam neko vairāk nevajag kā tikai uzmanību un sirdssiltumu”.
- Man lika aizdomāties par šobrīd notiekošo Ukrainā, viesās skumjas, bet tajā pašā laikā atvieglojuma sajūta, ka Latvijā valda miers.
- Arī manai ģimenei šim laikam ir bijis jāiet cauri, mans vectētiņš piedzima Sibīrijā. Pēc šīs izrādes vēl vairāk izpratu tā laika cilvēku traģēdiju.
- Mani fascinēja aktiera spēle, kā viens aktieris varēja noturēt uzmanību mūsdienu jauniešiem. Biju pārsteigta, ka skolas biedri ar tādu interesi un pietāti vēroja šo izrādi. Tā bija dziļa, lika aizdomāties par vispārcilvēciskam vērtībām.
- Patika, ļoti patika. Nekad nebiju iepriekš bijis uz monoizrādi. Tas izrādes dziļums, ko spēja parādīt viens aktieris, bija vārdiem neaprakstāms.
- Bija interesanti vērot kādiem paņēmieniem aktieris attēlo dažādus notikumus. Izrāde patika.
- Esmu redzējis filmas par šo laiku, bet šī izrāde bija tik īpaša. Skatoties sajutu aktiera personisko pieredzi tik ļoti, ka kļuva cilvēcīgi žēl tieši viņa ģimeni, viņu pašu. Sāpi, kas aktierī mīt kā cilvēkā varēja sajust visas izrādes laikā.
- Izrāde rosināja domāt par vēstures notikumiem un cēloņu likumsakarībām.
- Man patika, ka aktieris izrādes laikā mūs uzrunāja personīgi, viņš ieinteresēja, manuprāt, katru no mums. Par to liecināja pilnīgais klusums visas izrādes laikā.
Paldies par doto iespēju noskatīties šo īpašo mono izrādi!
9. klases skolēni un audzinātājas.
“Mārtiņi”
4.11. Rīgas 84. vidusskolā programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros viesojās Rīgas Latviešu Biedrības folkloras komisijas “Sprīdīša skola”.
Skolēniem bija lieliska iespēja iepazīties ar Mārtiņdienas tradīcijām. Bērni piedalījās 3 aktivitātēs.
Izzinošajā nodarbībā skolēni iepazinās ar Mārtiņdienas tradīcijām, tika demonstrēti dažādi uzskates materiāli – labība, salmu maskas, lelles, rakstaini cimdi. Skolēni arī piedalījās mīklu minēšanā, tautas dziesmu skaitīšanā.
Meistarošanas nodarbībā katra klase darināja kāda dzīvnieka – gaiļa, kazas, vilka vai lāča. Uzzināja no kādiem materiāliem senos laikos gatavoja maskas.
Mūzikas un spēļu nodarbībā skolēni dziedāja, dejoja, rotaļājās, spēlēja dažādas spēles, maskojās.
Bērnu sejās varēja manīt patiesas emocijas un nesamākslotu prieku. Pasākuma beigās visas klases pulcējās kopā, kur varēja dižoties viens otram ar savu veikumu masku gatavošanā. Katra klase arī nodziedāja savam dzīvniekam atbilstošu dziesmu un saņēma diplomu par veiksmīgu dalību pasākumā.
- klašu skolēnu atziņas:
- Man ļoti patika viss pasākums, vairāk kā 2 stundas pagāja nemanot
- Man patika gatavot masku, tas bija grūti
- Man patika gatavot masku, es gribētu iemācīties gatavot visu dzīvnieku maskas
- Man patika dziedāt tautas dziesmu, priecājos, ka man uzdāvināja veiksmes zīmuli
- Man patika uzzināt daudz dažādas lietas par Mārtiņiem
- Man patika minēt mīklas
- Rotaļas un spēles bija ļoti interesantas
- Man patika, ka ar kopā ar klasi varēja rotaļāties un darboties
- Man patika vadītāju skaistās maskas
- Man patika, ka mūs nopēra ar kadiķi, tas bija tāpēc, lai būtu veseli
- Man patika dzirdēt dažādas Mārtiņdienas tradīcijas
- Man patika viss
- Man patika, ka viss bija interesanti un dažādi
- Man patika redzēt dažādus mūzikas instrumentiņus
- Man patika, ka šī diena bija citādāka nekā ikdienā – uzzināju ļoti daudz
- Man patika, ka katra klase gatavoja cita dzīvnieka masku un pēc tam visi varējām tās parādīt citiem
- Man patika, ka bija jautri
- Man patika dziedāt un iet Mārtiņdienas rotaļās
- Es ļoti gribētu vēl šāda veida pasākumu
- Man patika, ka klase saņēma pirmo kopīgo diplomu par dalību interesantajā pasākumā
Liels paldies Rīgas Latviešu Biedrības folkloras komisijas “Sprīdīša skolai” par jautro un izzinošo pasākumu, 1. klašu skolēni un audzinātājas.
“Pasakas no pirmsākumiem līdz mūsdienām”
21.oktobrī 2.b, 2.c, 3.b, 3.d, 4.a un 4.b klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās izglītojošā stāstījumā un lasījumā “Pasakas no pirmsākumiem līdz mūsdienām”.
Nodarbības laikā skolēni izzināja latviešu tautas un pasaules pasaku vēsturi, kā arī iedziļinājās latviešu tautas pasakas lasījumos un sarunā par pasakās ieslēpto latvietības kodu un tēliem – gļēvuļiem un varoņiem, ko tie mums māca. Skolēni ieskatījās latviešu pasaku autoru daiļradē, kopīgi analizēja tēlus un salīdzināja ar mūsdienu dzīves prasībām.
Nodarbības noslēgumā bija saruna par pasaku rakstīšanas algoritmu un par pasaku nepieciešamību un tematiku mūsdienās.
Skolēnu atziņas pēc pasākuma:
- mums patika, ka vadītājs dziedāja un attēloja rāvējslēdzēja balsi;
- mēs uzzinājām jaunas spēles, kas pasakām ir cita versija;
- mēs dzirdējām divas jaunas pasakas par velnu un pogu;
- mēs uzzinājām, ka vadītājs ne tikai raksta grāmatas, bet arī dzied;
- mēs iepazināmies ar Raiti Zapacki;
- mēs klausījāmies, dziedājām un spēlējāmies;
- mums patika pogu stāsts, uzzinājām, ka grāmatas uztaisīja 7000 gadus atpakaļ
- mēs uzzinājām, ka senās pasakas pat bija šausmu stāsti, patika klausīties un ari padejot;
- patika, ka beigās varējām ar Raiti Zapacki pat nofotografēties;
- uzzinājām daudz dažādas lietas par pasakā, pasmējāmies, padziedājām, padejojām.
Paldies par lielisko iespēju piedalīties nodarbībā,
skolēni un skolotājas!
Izlaušanās spēle “Blēņas un pasakas”
“Latvijas skolas somas” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 8.d un 7.c klašu skolēni 19. un 21.oktobrī apmeklēja fonda “Viegli” I. Ziedoņa klasi, piedaloties izlaušanās spēlē “Blēņas un pasakas”.
Tā bija izzinoša izlaušanās spēle veidota pēc escape room principa, kur skolēniem bija jāveic dažādi savstarpēji saistītu uzdevumu virknējumi, kas attīsta caurviju prasmes – lasītprasmi, radošumu, sadarbību un līdzdalību. Izlaušanās spēles laikā skolēni šos uzdevumus veica trīs izlaušanās istabās, kuras balstītas trīs Imanta Ziedoņa pasakās – Kroko un Dils, Pasaka par Pogu un Pasaka, kurā spēlējas, spēlējas, kamēr sāk spēlēt. Ar jautājumu un atbilžu spēli nodarbības ievaddaļā skolēni papildināja zināšanas par Imanta Ziedoņa personību un daiļradi.
Skolēnu atziņas pēc pasākuma:
- man ļoti patika izlaušanās istabas, labprāt gribētu pamēģināt arī citu istabu uzdevumus;
- netradicionāls risinājums, lai piesaistītu jauniešus un iesaistītu kultūrmantojuma saglabāšanā, man ļoti patika;
- vienreizēja un neatkārtojama sastapšanās ar Ziedoni un viņa meistarīgajām vārdu spēlēm, risinot dažādus uzdevumus;
- man šī nodarbība sniedza zināšanas, jo pirms nodarbības bija nedaudz jāsagatavojas, nodarbības laikā sniedza prieku un gandarījumu, ka varam kopā kā klase veikt šo uzdevumu;
- pirmkārt, prieks, ka varējām ar klasi būt kopā foršā, jaukā, nepiespiestā, omulīgā atmosfērā, otrkārt – pasākums bija tiešam jēgpilns un aizraujošs;
- patika siltā, jaukā atmosfēra nodarbības sākumā, kā arī jautrā un radošā atmosfēra izlaušanās istabā;
- pasākums ļoti patika, guvu zināšanas un lieliski pavadīju laiku.
Paldies par iespēju piedalīties
šajā lieliskajā piedzīvojumā,
skolēni un audzinātājas.
“Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”
Laika posmā no 29.09. – 20.10. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 2.a, 3.a, 3.c un 4.c klašu skolēni devās uz Tehnoannas pagrabiem, piedalījās teātra uzvedumā “Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”.
Tas bija teātra uzvedums ar darbības secību un kulmināciju momentiem, kas ieveda skolēnus dizaina, mākslas, izglītības, amatniecības un zinātnes mijiedarbības pasaulē. Nodarbību veidoja patstāvīgā ekspozīcija ar laikmetīgās mākslas elementiem, kurā mākslinieciskā veidā, izmantojot visus cilvēka maņu orgānus, katrs varēja interaktīvi iepazīties gan ar mākslas, gan kultūras kopumā fenomeniem
Skolēnu atziņas:
- garāžā, kurā rādīja eksperimentus;
- šļūkt pa slidkalniņu;
- iet pa tumšo tuneli;
- patika planetārijā skatīties zvaigznes;
- stikla krēsls;
- maģija;
- ilūzijas;
- patika braukt ar trolejbusu ekskursijā;
- patika Teslas spole;
- spogulis, kur varēja iekāpt iekšā;
- lidošanas ilūzija;
- būt kopā ar klasi;
- es uzzināju kaut ko jaunu par zvaigznēm;
- man patika, ka pasākuma laikā nevarēja lietot telefonus, interesants bija planetārijs;
- ļoti patika eksperimenti garāžā;
- patika paštaisīts kalns, eksperimenti, tunelis;
- tur bija ļoti skaistas zvaigznes un viss bija interesants
- es uzzināju daudz par zvaigznēm;
- patika domāšanas uzdevumi, nodarbība garāžā sagādāja prieku;
- interesants likās krēsls ar adatām, tur viss bija skaists;
- es uzzināju, kur atrodas Polārzvaigzne, Greizie rati
- man patika stāstījums par zvaigznēm;
- man patika, ka bija dažādi skaisti veidoti mākslas objekti.
Paldies par lielisko iespēju,
skolēni un audzinātājas.
Izlaušanās spēle “Blēņas un pasakas”
Ilgāk par mirkli nekas nespēj būt, un vairāk par mirkli mums neiegūt, reiz teicis Imants Ziedonis. Tieši šāda pārliecība šodien, 17.10.2022., guva apliecinājumu 7.d klases skolēnu acīs, izejot no Imanta Ziedoņa klases rīkotās izlaušanās spēles “Blēņas un pasakas” telpām. Ja vien būtu iespēja atkārtot atraktīvo grupu darbu, šodien laiku neviens neskaitītu.
Jau ierodoties Imanta Ziedoņa klasē, skolēni pārbaudīja savas zināšanas par autoru, tā daiļradi un personību. Neformālā gaisotnē, baudot piedāvāto cienastu, skolēni tika iedalīti trijās grupās. Drīz vien katra grupa jau atradās savā telpā, no kuras izeja bija atkarīga vien no pašu atjautības un erudīcijas. Kā atzīst paši skolēni, nemaz tik vienkārši nebija. Uzdevumi aptvēra plašu prasmju spektru – te matemātika, te fizika, darbmācība, ģeogrāfija, literatūra. Arī darba pietika visiem, jo izlaušanās spēle bija vērsta uz kopīgu sadarbību un stratēģiju plānošanu.
Ko par šo dienu saka paši jaunieši? Samanta atzīst, ka izlaušanās spēle bija ļoti interesanta. Robertam patikusi uzdevumu neparedzamība un kreatīvā pieeja Ziedoņa pasaku apguvē. Laura visvairāk novērtējusi iespēju pavadīt laiku kopā ar klasesbiedriem daudz citādākā atmosfērā. Nikola piebilst, ka nācies cītīgi domāt, bet kopumā bijis aizraujoši. Eduards, savukārt, novērtē idejas autoru spēju ieinteresēt skolēnus par Imantu Ziedoni un viņa daiļradi.
Vai mums patika? Domājam, visvairāk to apliecina mobilie telefoni, kas divas stundas atradās uz palodzes, neviena neaiztikti un neizmantoti. Jā! Mēs sakām jā Ziedonim un novēlam arī citām klasēm izbaudīt izlaušanās spēles atraktīvo garšu!
Jauku un emocijām bagātu rudeni vēlot,
7.d klase un audzinātāja.
Latvijas Dabas muzejs
13.10.2022. 3.b klases skolēni programmas Latvijas skolas soma ietvaros devās uz Latvijas Dabas muzeju.
Skolēnu atziņas pēc pasākuma:
- mēs uzzinājām, ka dzīvnieki, kuri bija muzejā, agrāk bija īsti,
- mēs uzzinājām, ka āpši ir ļoti tīrīgi dzīvnieki,
- mēs redzējām dažādas dzīvnieku mājas,
- interesanti bija uzzināt, kā dzīvo skudras, uzzinājām par skudru darba pienākumu sadali, par skudru karalieni,
- mums ļoti patika ekskursija, varēja daudz ko uzzināt, dažas lietas jau zinājām,
- es pirmo reizi redzēju zobenzivi, īstu ametistu, zeltu,
- muzejs bija ļoti liels, daži bijām pirmo reizi, mums patika dinozauru izstādīte,
- interesanti bija sajusts zemestrīci,
- bija interesantas spēles,
- mums ļoti patika, ka bija tik daudz skaisti taurenīši,
- interesanti bija redzēt mamuta izbāzeni,
- patika dažādi akmeņi un minerāļi.
Paldies par iespēju apmeklēt Latvijas dabas muzeju,
3.b klases skolēni un audzinātāja.
“Marmorēšana” un izstāde “Grāmata Latvijā”
13.10.2022. 5.c klases skolēni programmas Latvijas skolas somas ietvaros apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku, piedaloties “Marmorēšana” nodarbībā un apmeklējot izstādi “Grāmata Latvijā”.
Skolēni iepazinās un izmēģināja senu papīra dekorēšanas tehniku – marmorēšanu. Izvēloties savu krāsu salikumu, skolēni veidoja rakstu uz ūdens virsmas, no kura tas tika pārnests uz papīra. Katra skolēna darbs bija unikāls un neatkārtojams.
Izstāde “Grāmata Latvijā” par grāmatas attīstību Latvijas teritorijā no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Īpašs akcents ekskursijā tika likts uz skolēnu iesaisti un līdzdarbošanos ekspozīcijā.
Pasākumi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā bija bezmaksas.
Paldies par izzinošajām un radošajām nodarbībām,
5.c klases skolēni un audzinātāja.
Nodarbība virtuālajā realitātē “ Mūzika un skaņa”
10.10. un 11.10.2022. Latvijas skolas somas ietvaros 5.bcd, 6.abcd, 7.ab klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties virtuālās realitātes nodarbībā “Mūzika un skaņa”.
Virtuālās realitātes nodarbība sniedza iespēju ne tikai sadzirdēt, bet arī ieraudzīt mūzikas vēsturi. Skolēniem bija iespēja iepazīt Latvijā radītu piemēru, kurā ar tehnoloģiju palīdzību apvienota mūzika, virtuālā realitāte un stāsts par Latvijas dabu. Sasaiste bija arī ar fiziku, kino un teātri.
Skolēni ar lielu interesi piedalījās šajās nodarbībās.
Paldies par izzinošo nodarbību,
skolēni un skolotāji!
Izstāde “Purvītis”
13.10.2022. Latvijas skolas somas ietvaros 10.a klases skolēni Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apmeklēja izstādi “Purvītis”.
Ainavistam veltītā jubilejas retrospekcija aptver dažādu daiļrades periodu darbu izlasi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma – lielākā saglabājušos mākslinieka gleznu un grafiku kopuma, ko papildina eksponāti no Liepājas un Tukuma muzeju kolekcijām un vairākām privātkolekcijām – Belēviču ģimenes, Andra Kļaviņa, Zuzānu un citām.
Jaunieši paralēli izstādes apmeklējumam pildīja vēstures un sociālo zinātnes skolotājas sagatavotos uzdevumus.
Paldies par sniegto iespēju,
10.a klases skolēni un skolotāja.
“Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”
6.10.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 2.d klases skolēni devās uz Rīgas Zoo dārzu, piedalījās ekskursijā “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”.
Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja iepazīt ne tikai dzīvniekus, bet arī to saistību ar dažādām Latvijas pilsētām. Gida pavadībā skolēni iepazinās ar dažādu pilsētu ģerboņiem, noskaidroja, kurā Latvijas novadā pilsēta atrodas un pārrunāja kāpēc tieši šāds ģerbonis pilsētai piemērots. Ekskursija Rīgas Zooloģiskajā dārzā skolēniem radīja interesi un ar lielu entuziasmu viņi piedalījās nodarbībā.
Atsauksmes no bērniem:
- Man patika pāvi.
- Man patika, ka varēja pataustīt ezi.
- Man patika sacensības.
- Man ļoti patika kamieļi un pūces.
- Bija jauki, ka gides stāstīja par dzīvniekiem, kā viņus sauc un cik viņiem ir gadu.
- Man patika, ka varēju iepazīt dzīvniekus, kurus līdz šim nezināju.
- Man ļoti patika ekskursija, jo bija interesanti.
- Man patika meklēt Latvijas pilsētas un redzēt to ģerboņus un meklēt kas kopīgs ar dzīvniekiem.
“No stāsta līdz grāmatai”
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 26.05.2022. Rīgas 84. vidusskolas 2.b klases skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties rakstnieces I. Valtasas vadītā izzinošā nodarbībā “No stāsta līdz pasakai”.
Skolēni uzzināja kā top grāmata jeb grāmatas ceļš no idejas līdz vākiem, iepazinās ar dažādu profesiju pārstāvjiem, to amatu aprakstiem (ilustrators, maketētājs, korektors utt.)
Skolēni mācījās arī sacerēt un rakstīt vēstījumu – spoku stāstu, pasaku, saprast kopsakarības starp tekstu un tā ilustrācijām, kā arī apzināti savienot un apvienot dažādus objektus un detaļas vienā tēlā. Nodarbībā bija vizualizācijas vingrinājumi, klausīšanās prasmju attīstīšana, fantāzijas attīstīšana.
Tikšanās ar rakstnieci bija gan izzinoša, gan izglītojoša, gan atraktīva. Skolēni ļoti atzinīgi novērtēja kopā pavadīto laiku un atzina, ka uzzinājuši, kā pasakas var uzrakstīt tik interesantas.
2.b klases skolēnu viedoklis pēc nodarbības:
- Man patika, ka rakstniece bija jautra.
- Man patika šī nodarbība, man vispār patīt viss, kas saistīts ar grāmatām.
- Es gribētu pamēģināt uzrakstīt grāmatu.
- Es nezināju, ka ir dažādu veidu papīri.
- Nekad nebiju domājis, ka lai grāmata būtu, tik daudz jāiegulda laiks.
- Forši bija tas, ka tagad saprotu, ka stāstu rakstīšana var būt arī jautra.
- Sapratu, ka katrs var uzrakstīt stāstu, tikai jāsaprot par ko to vēlas rakstīt
- Es sapratu, ka stāstos vajag pateikt vairāk par tēlu.
- Man patika, ka visa klase varēja uzzināt kaut ko jaunu.
- Patīk man Skolas somas nodarbības – vienmēr interesantas.
- Domāju, ka būs garlaicīgi, bet bija interesanti un jautri.
- Uzzināju, cik daudz darba jāvelta, lai varētu grāmatu pēc tam pārdot.
“Ritma un skaņu pasaulē”
11.05.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.abcd, 4.bc, 8.a klašu skolēni piedalījās muzikāli izglītojošā darbnīcā “Ritma un skaņu pasaulē”.
Tā bija saruna mūzikas valodā, kuras laikā katram bija iespēja ne tikai skatīties un klausīties, bet pieskarties, izmēģināt un izbaudīt visus piedāvātos mūzikas instrumentus. Šī muzikālā saruna caur instrumentu palīdzēja atvērties pat visnoslēgtākajam skolēnam un darboties ar visiem kopā. Tā lika paraudzīties uz mūzikas daudzveidību un burvību no cita skatu punkta, ļāva noticēt un iedvesmot, ka mēs katrs varam piedalīties mūzikas radīšanā. Kopīgi radītā mūzika aizveda pavisam citā pasaulē. Nodarbības bija ļoti interesanta un aizraujošas gan mazākiem skolēniem, gan lielajiem pusaudžiem
Skolēnu atziņas pēc nodarbības:
- Man visvairāk patika spēlēt perkusijas, jo bija ļoti interesantas skaņas.
- Man patika dažādu instrumentu spēle, kurus pati varēju izmēģināt.
- Ļoti patika perkusijas, jo varēja izbungoties.
- Bija interesanti klausīties, cik daudz dīvainais skaņas nāk no instrumentiem.
- Man ļoti patika tie dažādie instrumenti, jo viņi visi skanēja interesanti.
- Man vislabāk patika taisīt skaņas no visādiem instrumentiem.
- Man patika viss, jo varēju iepazīt citādu mūziku.
- Man patika visi mazie instrumenti, jo varēja tos praktiski izmēģināt.
- Man visvairāk patika tie instrumenti, jo katrs skanēja citādi.
- Man vislabāk patika iepazīšanās ar instrumentiem un skaņas radīšana, jo bija sajūta, ka esmu pļavā. Man viss ļoti patika, bet visvairāk patika instruments ar bļodu.
- Man visvairāk patika brīnumiņš, jo tas skanēja ļoti skaisti.
- Man patika, ka varēju izmēģināt dažādus instrumentus un iepazīt jaunas skaņas.
- Man ļoti patika pūces skaņas un perkusijas.
- Man ļoti patika instruments vardīte un brīnumiņš.
30.05.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 1. – 2. klašu izglītojamie noskatījās Latvijas leļļu teātra kluba izrādi “Zivs cepure”.
Rūķu ciemā viss rit savu gaitu un katrs rūķis pilda savus pienākumus līdz brīdim, kad no upes tiek izzvejota dīvaina cepure.
Skolēni izrādi vēroja ar lielu interesi. Pēc izrādes skolēni atzina, ka tā bija muzikāla, pamācoša un reizē smieklīga. Skolēni ļoti novērtēja, ka izrādi varēja vērot klātienē – skolas aktu zālē.
Skolēnu atziņas pēc teātra izrādes:
- Izrāde bija pamācoša
- Man patika būt kopā
- Man patikā izrādē mūzika un viņa bija smieklīga
- Man patika skatīties leļļu teātri
- Man patika lelles, viņas bija skaistas
- Teātris bija par rūķu ciemu, kur notika visādi smieklīgi atgadījumi
- Man patika rūķis, kurš makšķeri vilka
- Bija jautri, man patika skatīties teātri
- Man patika, ka bijām daudz skatītāju
- Es arī gribētu rādīt leļļu teātri
Paldies par lielisko iespēju –
skolēni un skolotāji!
“Ojārs Vācietis un laiks”
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 26.05.2022. Rīgas 84. vidusskolas 10. klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties muzejpedagoģiskā nodarbībā “Ojārs Vācietis un laiks” .
10.klašu skolēnu atziņas
Esot Ojāra Vācieša muzejā, mēs iejutāmies viņa dzīvē 70.-80. gadu mijā. Tur apskatījām viņa lielo grāmatu kolekciju, kā arī viņa darba vietu, kur viņš ir sarakstījis savu slaveno dzejoli “Priekšā bija māja”. Vācietis to veltīja savam dēlam Žanim. Mēs apskatījām viņa rakstāmmašīnu, kristālus, ko viņš dāvinājis savai sievai Ludmilai. Mums bija iespēja dzirdēt Vācieša paša ierunātus dzejoļus. Mums patika gida brīvā runa, melnbaltā izstāde. Kopumā mums tiešām patika visa ekskursija. Bija interesanti, un mums izdevās paplašināt mūsu redzes loku.
Paldies par lielisko iespēju-
10.ab klases un audzinātāja
“Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”
19.05. 2022. Rīgas 84. vidusskolas 3.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas somas “ ietvaros apmeklēja Tehnoannas pagrabus, piedaloties nodarbība – teātra uzvedumā “Kultūrizglītojošs ceļojums pasaulē”.
3.b klases atziņas par TehnoAnnas pagrabu apmeklējumu
- „Man ekskursijā patika Teslas aparāts, jo tas šāva elektrību. Vēl man patika slidkalniņš, jo tur drīkstēja šļūkt. Patika arī lielā bumba, kurā stāstīja par zvaigznēm un tumšais tunelis.” (Jānis)
- „Man patika ievēlēšanās, jo es vienmēr esmu gribējis ievēlēties vēlēšanos. Patika arī ziepju burbuļa dedzināšanas eksperiments, jo no tā kļuva silti. Viss bija forši!”
- „Man viss patika. Visvairāk patika slidkalniņš un labirints.”
- „Man patika labirints, jo tur bija tumšs.” (Daniils)
- „Man tur ļoti patika, jo bija ļoti daudz dažādu pārmaiņu! Patika slidkalniņš un labirints. Man patika viss!”
- „Man patika, jo bija ļoti, ļoti, ļoti, ļoti, ļoti interesanti!”
- „Man patika tumšais labirints un dažādi eksperimenti!” (Matīss)
- „Man visvairāk patika tumšais labirints!” (Jēkabs)
- „Man muzejā patika labirints, jo tur bija ļoti tumšs un vajadzēja padomāt. Man nepatika eksperiments, kurā lietoja dūmus, jo bija grūtāk elpot.”
- „Man patika caurule pa kuru šļūc, jo tā ir ļoti gara. Man nepatika labirints, jo tur bija tumšs.” (Jānis)
- „Man ļoti patika slidkalniņš un labirints, jo bija interesanti!”
- „Man patika viss, bet visvairāk Tesla!”
- „Man patika viss, jo bija interesanti!”
- „Man patika viss!” (Elīza)
- „Man patika melnais tunelis, jo tur bija tumšs un varēja apmaldīties! Man patika arī eksperimenti, jo tie bija interesanti!”
- „Man patika Tesla, jo tā bija skaļa. Un vēl man patika raķete, jo tā bija satriecoša!” (Karls Gabriels)
- „Man ļoti patika slidkalniņš, bumba, un tunelis. Bet patika man viss!” (Elīza)
- „Man patika, jo bija ļoti forši un varēja iet bumbā un citas lietas!” (Pēteris)
- „Man patika braukt pa cauruli un iet pa labirintu. Man nepatika burbulī, kur redzējām zvaigznes, jo Toms visu laiku runāja.” (Lauma)
- „Man patika eksperiments ar burbuli, jo tas bija forši!” (Paula)
- „Man patika labirints un bumba.”
- „Man ļoti patika, ka bija laipni cilvēki un visu paskaidroja. Es varēju iedomāties vēlēšanos un es ceru, ka tā piepildīsies! Man nepatika, ka bija jāatdod telefonus, bet nu noteikumi ir noteikumi!” (Simona)
Paldies par lielisko iespēju –
3.b klases skolēni un audzinātājs.
“Ritma un skaņu pasaulē”
11.05.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.abcd, 4.bc, 8.a klašu skolēni piedalījās muzikāli izglītojošā darbnīcā “Ritma un skaņu pasaulē”.
Tā bija saruna mūzikas valodā, kuras laikā katram bija iespēja ne tikai skatīties un klausīties, bet pieskarties, izmēģināt un izbaudīt visus piedāvātos mūzikas instrumentus. Šī muzikālā saruna caur instrumentu palīdzēja atvērties pat visnoslēgtākajam skolēnam un darboties ar visiem kopā. Tā lika paraudzīties uz mūzikas daudzveidību un burvību no cita skatu punkta, ļāva noticēt un iedvesmot, ka mēs katrs varam piedalīties mūzikas radīšanā. Kopīgi radītā mūzika aizveda pavisam citā pasaulē. Nodarbības bija ļoti interesanta un aizraujošas gan mazākiem skolēniem, gan lielajiem pusaudžiem
Skolēnu atziņas pēc nodarbības:
- Man visvairāk patika spēlēt perkusijas, jo bija ļoti interesantas skaņas.
- Man patika dažādu instrumentu spēle, kurus pati varēju izmēģināt.
- Ļoti patika perkusijas, jo varēja izbungoties.
- Bija interesanti klausīties, cik daudz dīvainais skaņas nāk no instrumentiem.
- Man ļoti patika tie dažādie instrumenti, jo viņi visi skanēja interesanti.
- Man vislabāk patika taisīt skaņas no visādiem instrumentiem.
- Man patika viss, jo varēju iepazīt citādu mūziku.
- Man patika visi mazie instrumenti, jo varēja tos praktiski izmēģināt.
- Man visvairāk patika tie instrumenti, jo katrs skanēja citādi.
- Man vislabāk patika iepazīšanās ar instrumentiem un skaņas radīšana, jo bija sajūta, ka esmu pļavā. Man viss ļoti patika, bet visvairāk patika instruments ar bļodu.
- Man visvairāk patika brīnumiņš, jo tas skanēja ļoti skaisti.
- Man patika, ka varēju izmēģināt dažādus instrumentus un iepazīt jaunas skaņas.
- Man ļoti patika pūces skaņas un perkusijas.
- Man ļoti patika instruments vardīte un brīnumiņš.
6.05.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4.d un 6.abcd skolēni piedalījās iluzionistu Daces un Enrico Pecolli burvju triku izrādē “Brīnumi notiek”.
Skolēni ar lielu interesi vēroja mākslinieku burvju trikus. Tā bija maģiska izrāde, kurā piedalījās arī paši skolēni.
Daudz laimes, Latvija!
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.05.2022. Rīgas 84. vidusskolas skolēniem un skolotājiem bija lieliska iespēja sanākt kopā un izbaudīt svētku koncertu “Daudz laimes, Latvija!”. Tas bija izzinošs, muzikāls koncertstāsts par Tautas atmodu un dziesmoto revolūciju — svarīgām Latvijas valsts vēstures lapaspusēm, kas jāzina ikvienam.
Paldies mūziķiem Rūtai Dūdumai un Jānim Ķirsim par svētku sajūtas radīšanu !
Zinātnes un mākslas krustpunkti
25.04.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 5. klašu skolēni piedalījās interaktīvā klātienes nodarbībā „Zinātnes un mākslas krustpunkti”.
Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas vēsturisko pilnmetrāžas spēlfilmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus.
Vairums skolēnu filmu “Dvēseļu putenis” bija redzējuši, tāpēc nodarbībā piedalījās ar īpašu interesi! Katras tiešsaistes nodarbība tika pielāgota skolēnu vecumposmam un konkrētā klasē atbilstošām zināšanām.
Paldies par lielisko iespēju piedalīties nodarbībā-
klašu skolēni un audzinātājas.
21.04.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 4.a klases skolēni apmeklēja koncertprogrammu “Mūzika Tev/ Visādas dziesmiņas”.
Koncertprogrammā klausītājiem tika parādīts dziesmas attīstības ceļš no latviešu tautas dziesmām autentiskā skanējumā līdz tautas dziesmai mūsdienu komponistu aranžijās. Koncertā skanēja arī latviešu komponistu oriģināldziesmas bērniem.
Skanēja arī pasaules mūzikas klasika. Programmu noslēdza melodijas no bērniem labi zināmajām animācijas filmām.
Koncertprogrammā piedalās dziedātāji Annija Putniņa, Katrīna Dimanta, Juris Jope un grupa “Laime pilnīga”, pianists Uģis Krišjānis, koncerta vadītāja Karina Bērziņa. Programmā tika iesaistīti arī paši skolēni ar kopīgu dziedāšanu un kustību rotaļām.
Paldies par lielisko muzikālo piedzīvojumu-
Rīgas 84. vidusskolas 4.a klases skolēni un audzinātāja
Jaunā Rīgas teātra izrāde “Aspazija. Personīgi.”
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros laika posmā no 3. – 5.12. 11.a klases skolēniem un viņu ģimenēm bija lieliska iespēja noskatīties Rīgas Jaunā teātra izrādes ierakstu “Aspazija. Personīgi.” Tā uzrunāja un rosināja domāt ne vien par laika posmu, kurā savus darbus radīja divi izcilākie latviešu literatūras dižgari, bet arī par to savstarpējām attiecībām, ietekmi un nozīmi otra dzīvē. Pēc izrādes noskatīšanās skolēni rakstīja recenziju.
Recenzija “Aspazija. Personīgi.”
Jaunā Rīgas teātra izrādē “Aspazija. Personīgi.” ir ļoti labi un trāpīgi attēlotas Aspazijas un Raiņa attiecības, visā to krāšņumā un sāpēs. Lai gan kopumā man patika, daži fragmenti bija ļoti neskaidri un varbūt pat lieki. Taču citādi izrāde šķita ļoti interesanta, un tā veiksmīgi papildināja izpratni par dzejnieces dzīvesstāstu.
Visvairāk man nepatika tas, cik ļoti izrāde ir izstiepta. Tajā ir neizprotami brīži, kad nekas nenotiek. Kā arī diezgan paligs dejas fragments, kuram nebija nekāda paskaidrojuma, līdz ar to, tā nozīme un vajadzība palika neskaidra. Skatoties izrādi arī radās jautājumi par Aspazijas un Raiņa monologiem. Vai tiešām tie bija nepieciešami tik lielā skaitā? Un ko izrādes veidotāji vēlējās pateikt skatītājiem ar fragmentiem, kad Aspazija runāja tumsā, un viņai aiz muguras stāvēja Raiņa jaunības tēls? Taču visvairāk es biju šašutusi par to, cik maz ir attēlota Aspazijas dzīve pirms un pēc kopdzīves ar Raini. Radās sajūta, ka tai it kā nav nozīmes, bet izrāde taču ir par Aspaziju.
Bet pozitīvi bija tas, cik ļoti precīzi un izteikti bija attēlotas Aspazijas jūtas un emocijas. Tas kā viņa mīlēja Raini, un cik ļoti tas viņu sāpināja un iznīcināja. Jau pirms izrādes noskatīšanās es zināju, ka Aspazijas un Raiņa mīlestība ir bijusi īpaša. Nevis kā liela un ārpasaulīga mīla, bet vairāk kā sievietes spēja upurēt sevi. Taču, tā kā esmu aizrautīga romantiķe, man ļoti patika pats izrādes sākums. Tajā Aspazija atminas savu pirmo tikšanos ar Raini. Saruna ar viņa garu likās ļoti aizkustinoša.
Kopumā izrāde, protams, bija aizkustinoša un interesanta, taču man tā bija daudz par garu. Aktieru darbs tajā ir ļoti profesionāls, un Aspazijas dzīves notikumi attēloti patiesi un tieši. Šī izrāde palīdzēja saprast dzejnieces dzīvi vēl nedaudz labāk un plašāk.
Madara
Recenzija lugai “Aspazija. Personīgi.”
Jaunā Rīgas teātrī tapusī Ingas Ābeles luga ”Aspazija. Personīgi” 2015. gadā ir veltījums dzejnieces Aspazijas 150 gadu jubilejai. Noskatoties šo lugu, es vēlreiz ieskatījos un pārliecinājos par talantīgās dzejnieces dramatisko, bet tajā pat laikā bagāto mūžu, gan personīgo, gan literāro, radošo.
Izrādē ļoti patiesi attēlota Aspazijas personīgā dzīve. Liels ir aktieru spēles nopelns. Izcils ir aktrises Baibas Brokas atveidotās galvenās varones Aspazijas sniegums, kuru tā atveido gan jaunībā, gan vecumdienās, savukārt, Raini atveido divi aktieri: jaunībā- Ivars Krasts, vecumdienās- Ģirts Krūmiņš. Aktieru grims, kustības, balss tembrs, runas veids, vizuālais izskats ir ļoti līdzīgs gan Aspazijai, gan Rainim īstajā dzīvē, ar ko izrāde iegūst to personīgo, tā laika auru, elpu. Arī muzikālais izrādes pavadījums ir veiksmīgs, par to gādājis Jānis Šipkēvics (juniors). Interesants ir skatuves noformējums, radot vienkāršības, bet tajā pat laikā plašuma lidojumu. Skatuves iekārtojumā izmantoti pāris priekšmeti- galds, gulta, krēsli, krāsniņa, bet pārējo telpu aizņem foto projekcijas, kurās redzamas ielas, teātra zāle, istabu interjeri, kas bijuši saistīti ar Aspazijas dzīvi. Šīs projekcijas rada izrādei realitātes sajūtu. Senais sastopas ar mūsdienu tehnoloģijām, pamatojot domu, ka viss vienkāršais ir oriģināls.
Izrādes saturs ir bagātināts ar fragmentiem no pašas Aspazijas literārajiem darbiem – dzejoļiem, izrādes “Vaidelote”, kā arī no personīgās korespondences. Lugas galvenā doma, vērtība ir Aspazijas izcilā personība, taču tā vienmēr bija, ir un būs saistīta ar Raini, kas izrādē arī ir redzams. Mūžīgais literāro klasiķu, gara milžu tandēms. Kā viņi lugā saka: ”Ir tāda sajūta, ka esam dzīvojuši Platona laikmetā un tagad atkal satikušies, lai būtu zvaigznes.” Iespējams viņi viens otru papildināja, taču katrs gāja savu ceļu, uz vienu mērķi. Diemžēl Aspazijai šis ceļš ir grūtāks, smagāks nekā Rainim. Lugas varone saka: “Es esmu reizē velns, eņģelis un cilvēks”. Šie vārdi jau runā paši par sevi- par Aspazijas daudzšķautņainās dzīves pavērsieniem, viņas raksturu, būtību. Baibas Brokas atveidotā Aspazija pārdzīvo un nes šīs sievietes dramatismu un reizē vienkāršību, savā runā izmantojot daudz pamazināmo vārdu, piemēram, labiņš, kukainītis, mīlulītis, mazputniņš, kas iegūst sirsnības, mīļuma pieskārienu. No mazuma veidojot lielo, kur Aspazija ir pagātnes cilvēks, bet Rainis- tagadnes un nākotnes cilvēks. Manuprāt, tā arī ir, galvenais ir būt cilvēkam.
Izrāde patiešām ir ļoti laba, dziļa kā aka, kur pasmelt veldzi un spēku dvēselei.
Reinis
Paldies, par lielisko iespēju noskatīties šo izrādi, 11. a klases skolēni.
Koncertlekcija “Ziemassvētki apkārt pasaulei”
20.– 21.decembrī pateicoties programmas “Latvijas skolas soma” Rīgas 84. vidusskolā valdīja svētku noskaņa. 1. – 4. klašu skolēni ar lielu interesi, mirdzošām acīm un skanīgām dziesmām vēroja un līdzdarbojās koncertlekcijā “Ziemassvētki apkārt pasaulei”.
Vairums skolēnu atzina, ka lekcija bija izzinoša, izklaidējoša un pozitīvas emocijas raisoša. Skolēni ar lielu interesi aizpildīja krustvārdu mīklu par redzēto, dalījās ar savām ģimenes tradīcijām.
Paldies par lielisko koncertlekciju!
Rīgas 84. vidusskolas sākumskolas skolēni un audzinātājas!
Teātra izrādes “Svina garša” videoieraksts
Laika posmā no 17.- 21.12. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 10.ab klašu skolēniem kopā ar ģimenēm bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes videoierakstu “Svina garša”.
Izrāde veidota pēc latviešu rakstnieka Māra Bērziņ romāna “Svina garša” motīviem. Tā sniedza priekšstatu ne vien par attiecīgo literāro darbu, bet arī par sarežģītu un grūtu mūsu vēstures posmu.
Teātra izrādes ieraksts “Skolotājs Jāps un viņa klase”
17.12. Rīgas 84. vidusskolas 3.bd klašu skolēniem programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros bija lieliska iespēja skatīties Jaunā Rīgas teātra izrādes ierakstu “Skolotājs Jāps un viņa klase”.
“Skolotājs Jāps un klas” ir izrāde bērniem pēc Žaka Frīnsa stāstu motīviem.” Jāps, trešās klases jaunais audzinātājs, ir mazliet savāds, daudzi pat saka – traks. Jocīgais Jāps, kas, skaidrojot daļskaitļus, klasē cep pankūkas, šķībi dzied, plātās ar savu lielisko bēbīti, neveikli spēlē futbolu, ar konfektēm atbalsta mīlestību un kopā ar klasi lec baseinā, izrādās, spēj bērniem palīdzēt saprast pat ļoti nopietnas lietas”. Skolēniem izrāde likās saistoša un jautra!
Paldies per lielisko piedzīvojumu, klases skolēni un audzinātāji!
“Iluzionisma teātris un muzejs MYSTERO”
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.ac un 6.a klašu skolēni piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā “Iluzionisma teātris un muzejs MYSTERO”.
Nodarbības laikā burvju mākslinieki Dace un Enrico Pecoli iepazīstināja ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un šīs jomas attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē. Skolēni iepazina oriģinālās iluzionisma skatuves mākslas žanru daudzveidību un izteiksmes līdzekļus. Skolēni uzzināja, kāds bija pirmais populārākais burvju triks pasaulē, redzēja tā demonstrējumu, bija liecinieki cilvēka levitācijas iespējamībai un daļa no “trīsgalvainas Amazones džungļu puķes” ilūzijas.
Ieskatījās iluzionisma vēsturē Latvijā, uzzināja par spilgtākajiem Latvijas iluzionistiem 19. gs. un 20. gs sākumā. Virtuālas ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja izstaigāt maģisko Iluzionisma muzeju.
Paldies par aizraujošo piedzīvojumu!
Izzinoša nodarbība “Zinātne un māksla”
Programmas “Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 6.bcd un 7.d klašu skolēni piedalījās interaktīvā tiešsaistes nodarbībā „Zinātnes un mākslas krustpunkti”.
Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas vēsturisko pilnmetrāžas spēlfilmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus.
Vairums skolēnu filmu “Dvēseļu putenis” bija redzējuši, tāpēc nodarbībā piedalījās ar īpašu interesi! Katras tiešsaistes nodarbība tika pielāgota skolēnu vecumposmam un konkrētā klasē atbilstošām zināšanām.
Paldies par interesantajām nodarbībām!
“Glass Point” radoši interaktīvā nodarbībā “Iepazīsti stikla mākslu”
Laika posmā no 8. novembra līdz 12. decembri projekta “Latvijas Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 1.abcd, 2.abcd, 3.ac, 4.abcd klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties stikla studijas Glass Point rīkotajā klātienes meistarklasē „Iepazīsti stikla mākslu”.
Lieliski, ka šajā laikā studija piedāvāja iespēju darboties klātienē. Nodarbības sākumā skolēniem bija iespēja noskatīties studijas sagatavotu filmu par stikla mākslu, stikla darbarīkiem. Skolēni uzzināja par vitrāžas veidiem, Latvijas stikla māksliniekiem. Pēc tam skolēni iejutās mākslinieka lomā un paši veidoja savu pašu stikla sirsniņu.
Muzikāli izglītojoša programma – filma “Santehniķi”
Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma” Rīgas 84. vidusskolas 5. – 9. klašu skolēniem laika posmā no 29.11. – 3.12., mūzikas stundu ietvaros, bija lieliska iespēja noskatīties muzikāli izglītojošu filmu “Santehniķi”.
Duets “Santehniķi” izveidojuši neparastu instrumentu, kuru sauc trubafons. Instrumenta galvenā sastāvdaļa ir visparastākās santehnikas caurules, bet “kociņu” vietā noder pludmales čības. Skolēni tika iepazīstināti gan ar trubafona sastāvdaļām un skanējumu, gan ar dueta dalībnieku pieredzi mūzikā. Tika atskaņoti daudzveidīgi skaņdarbi no pasaules klasikas līdz mūsdienu hītiem.
Skolēni novērtēja mūziķu radošumu, zināšanas, darbošanos komandā, uzņēmību un centību, ko saskatīja muzicējošos jauniešos un viņu paveiktajā. Pēc filmas noskatīšanās skolēni ar lielu entuziasmu risināja krustvārdu mīklu, pēc tam sekoja diskusija par tēmu “Uzdrīksties – realizē savus sapņus!”.
Paldies par atraktīvo filmu un iedvesmu!
Rīgas 84. vidusskolas skolēni un mūzikas skolotāja.
Dokumentālā filma “Homo Sovieticus”
Programmas “Skolas soma” ietvaros 13. novembrī 12.ab klašu skolēniem bija lieliska iespēja kopā ar ģimenēm noskatīties mākslas filmu “Homo Sovieticus”.
Skolēnu atziņas pēc filmas noskatīšanās:
- Pēc filmas noskatīšanās priecēja diskusija, kas raisījās ģimenē. Tas bija lielisks stāstu vakars. Pārrunājot šo filmas scenāriju skolā, vēstures stundā, guvu vēl lielāku izprati par PSRS laika cilvēku.
- Es sapratu, ka patiesībā arī mūsdienās cilvēkos var saskatīt “padomju cilvēku”. Un arī saprotu, ka šādi cilvēki ir arī mūsu valdībā. Domāju, ka vēl kādus gadus latviešos būs tas “Padomju cilvēks” .
- Filma man sniedza ieskatu tajā, kā citi cilvēki domā par padomju laika varu, kā arī kā tas bija parastam cilvēkam dzīvot šajā laikā.
- Nozīmīgākais, ko ieguvu noskatoties šo filmu ir padomju cilvēku vajadzības, darbības.
- Secināju, ka “padomju gars”” no mūsu sabiedrības tik ātri neizzudīs. Kā arī ļoti grūti apzināties, ka daudzi savus bērnus audzina pēc tā laika metodēm un stāsta, ka toreiz viss bija labi un ideāli, bet tagad grūti un neciešami.
- Vienmēr nozīmīgi ir uzzināt cita cilvēka viedokļus un dzirdēt to, ko latviešu jaunatne domā tagadnē, salīdzinot ar jauniešiem, kuri dzīvoja PSRS laikos.
- Uzzināju, ka daudzi cilvēki aizvien ilgojas pēc dzīves PSRS, jo viņi pārāk labi pielāgojās totalitārismam, tāpēc viņiem ir grūti dzīvot atšķirīgā politiskā iekārtā.
- Guvu priekštatu par to, kā, piemēram, mans tētis uztver demokrātisko valsti, jo skatījāmies filmu kopā. Arī noteikti ieguvu dziļāku izpratni par “padomju cilvēku” domāšanu.
- Mani pārsteidza tas, cik ļoti tā laika vairums cilvēku bija aprobežoti no īstas, patiesas informācijas. Pat tik ļoti, ka dažas lietas, kas tika darītas, var saprast, tikai, ja izproti un redzi šo laika periodu car “parastā padomju cilvēka” acīm.
Paldies, 12. klašu skolēni, vēstures skolotāja.
Mākslas filma “Wild East. Kur vedīs ceļš”
Programmas “Skolas soma” ietvaros 13. novembrī 11.b, 10.ab un 9.cb klašu skolēniem bija lieliska iespēja kopā ar ģimenēm noskatīties mākslas filmu “Wild East. Kur vedīs ceļš”.
Pēc filmas noskatīšanās:
10.un 9. klašu skolēni vēstures un klases stundās uzrakstīja savas pārdomas, pēc tam iesaistījās diskusijā. pēc tam klases stundā diskutēja par šo filmu. 11. klases skolēni dalījās pārdomās, rakstot argumentēto eseju par tēmu “Katram savs ceļš ejams”. Vēlamies dalīties ar dažām no tām.
Katram savs ceļš ejams.
Ikkatra cilvēka dzīvē ir ceļš, kurš ejams visa mūža garumā. Visbiežāk pats cilvēks izvēlas savu ceļu, jo tā ir viņa dzīve. Dažu cilvēku ceļu izvēlas viņu vecāki vai aizbildņi. Ir arī tādi cilvēki, kuri savu ceļu vienmēr maina, pārejot uz citu ceļu krustojumā atrodoties.
Tu pats izvēlies savu ceļu, pat ja tas izdarāms ar grūtībām. Dažkārt, tas ir grūti, jo tev trūkst pieredzes, tāpēc ir jāizmēģina maksimāli daudz ejamo virzienu. Bet dažiem kādā brīdī kļūst saprotams, kādu ceļu viņš grib iet. Kamēr cilvēks mēģina iet dažādos virzienos, vienā mirklī viņš pavisam nejauši var atrast savu ceļu un tā notika ar manu tēvu. No pamatskolas viņu ir interesējusi datorika un 17 gados, pamēģinot nodarboties ar programmēšanu, viņu tas aizrāva īstā ceļa virzienā. Izmēģinot un atklājot ko jaunu, var atrast savu ceļu.
Gadās, ka mūsu ceļu izvēlas vecāki vai aizbildņi. Vecāki piespiež savam bērnam viņu izvēlēto ceļu dažādu iemeslu dēļ – lai bērns iziet tādu ceļu, kuru vecāks nebija spējis iziet, lai bērna dzīvi vienkāršotu vai mēģina bērnam izvēlēties pēc iespējas ienākumiem bagātu ceļu. Tas ir apbēdinoši, jo katram cilvēkam ir jābūt personīgam viedoklim un izvēlei, bet izdarot šo izvēli bērna vietā, bērns var kļūt nepatstāvīgs, jo viņa vietā kāds izdarīs izvēli. Filmā “Wild East. Kur vedīs ceļš” galvenās varones Evas vietā viņas ceļu izvēlējās barons, neuzprasot ko vēlas pati meitene. Diemžēl, tolaik šāda veida situācijas nebija retums. Kad vecāki izvēlas savu bērnu ceļu, tas ne vienmēr ir taisnīgi attiecībā pret bērnu.
Kā jau es pieminēju, tikai izmēģinot jaunas vēl nepazīstamas lietas, var atrast savu ceļu, tomēr ir cilvēki, kuri visas dzīves garumā mēģina kaut ko jaunu un savu ceļu maina, veidojot plašu ceļu karti. Tas ir raksturīgi nepastāvīgiem, daudzpusīgiem cilvēkiem. Tas ir unikāls ceļš, jo parasti cilvēki iet vienu ceļu dzīves laikā. Rakstnieks Vladimirs Nabokovs bija ļoti daudzpusīgs cilvēks, viņš nodarbojās ar šaha spēli, entomoloģiju, pasniedza krievu un pasaules literatūru, tulkoja un rakstīja dažāda veida prozas žanrus. Visās savās nodarbēs viņš bija sekmīgs cilvēks. Tāpēc, mainot savus ceļus, tas var izrādīties ļoti ietekmīgi un attīstoši.
Mūsu ceļi var būt dažādi – pašu vai citu izvēlēti, vienvirziena vai dzaudzvirzienu. Bet ir jāatceras pats galvenais, savam ceļam jābūt mīļam un tuvam.
Katram savs ceļš ejams
Ir svarīgi, ka mēs katrs savā dzīvē atrodam savu aizrautību, jeb tā saucamo “savu ceļu”! Protams, katrs savu ceļu atrod savā laikā – kāds savu ceļu jau ir atradis agrā vecumā, kāds to ir atradis sava mūža vidū, kāds iespējams to vēl meklē. No sākuma mums būtu jāsaprot, kas ir domāts ar vārdu “ceļš” un kāds tas ir manā dzīvē, un filmā “«Wild East. Kur vedīs ceļš»? Daudzi, iespējams, sev jautā: ”Kā, lai es varu sekot savam sapnim, savam “ceļam”, ja mani tuvinieki, paziņas un draug no manis sagaida, ko citu?” Vai mēs baidāmies atrast savu ceļu? Vai dzīvē mēs varam ietekmēt dzīves soļus, kurus veicam?
Gan šīs esejas, gan filmas nosaukumā izceļas viens vārds “CEĻŠ”. Šim vārdam ir daudz sinonīmi, ceļš kā iela, virziens, panākumi, aizrautība utt.. Filmas nosaukumā, ceļš ir domāts ar sevis meklēšanu un tiekšanos pēc tā, kas tev pieder un to, ko vēlies sasniegt. Raugoties uz sevi, pagaidām, teiktu, ka mans dzīves mērķis nav vēl atrasts (es zinu, ko es vēlos sasniegt), bet kā, lai to apvieno ar realitāti? Es nezinu.
Mūsdienās redzu daudzus jauniešus, kuri baidās izvēlēties savu nākotni! Kāpēc viņi baidās? Šajā brīdī iedalās divas dažādas cilvēku grupas. Pirmā grupa ir tā, kura nezin, ko darīt savā nākotnē un cer uz kādu cilvēku vai uz saviem vecākiem, ka viņi pateiks priekšā, par to, kas tu kļūsi (Baidās atbildēt par sevi). Otrā cilvēku grupa ir tā, kura zina, kas vēlas būt un ko vēlas sasniegt, bet problēma ir tā, ka vecāki negrib, lai tāda būtu tava nākotne, kā Tu to esi iedomājies (Baidās pievilt kādu tuvinieku, kļūstot par to ko viņi nevēlas, lai esi).
Dzīvē ejot savu ceļu, mēs izvēlamies daudzus savu ceļu soļus, bet daži no šiem soļiem nav mūsu izvēlēti, tie jau ir ierakstīti mūsu dzīvēs. Piemēram, mēs neizvēlamies to, kādi būs mūsu vecāki, brāļi un māsas, mēs neizvēlamies, kad mēs piedzimstam un aiziesim no šīs dzīves, bet mēs varam izvēlēties, kā mēs nodzīvojam tos dzīves soļus, kuri tiek mums dāvāti. Lai arī kā mēs gribētu vai negribētu, katram dzīvē ir savs ceļš jeb “virziens” uz kuriem ir jāiet. Bieži vien, tas nesakrīt ar mīļoto (ģimenes, tuvinieku)ceļiem, tāpēc bieži vien sanāk teikt: ”Ata!” ātrāk, nekā mums to gribētos, jo viņiem , kā arī man, ir savs ceļš ejams. Lai vai kā gribētos, dzīve nav paredzama, bet tas arī iedod to skaistumu, tāpēc ir jāizbauda katrs brīdis tajā un jātiecas pēc tā, ko tu vēlies!
“Kur vedīs ceļš?”
“Kur vedīs ceļš,” manuprāt, ir ļoti piemērot nosaukums šai filmai. Filmā tiek parādīts tas, kā nepilngadīgā Eva izdomā pamest savu ģimeni un uzsākt pastāvīgu dzīvi, līdz ar to filmas nosaukums ieintriģē skatītājus vaicājot un liekot aizdomāties tiem, pie kā šis Evas lēmums novedīs, kā viss beigsies… Tiek parādīti un pierādīti daudzi, mūsdienās jau visiem zināmi “zelta teicieni”, kā, piemēram, “Katrs pats ir savas laimes kalējs”, kā arī ir parādītas daudzas, aktuālas problēmas, piemēram, ka cilvēks tiek vērtēts pēc viņa mantiskā stāvokļa un vietas sabiedrībā. Derētu arī minēt problēmu, kas saistīta ar vecākiem, ka bieži tie uzspiež bērnam kaut ko, ko pats bērns nemaz pats nevēlas, taču vecāki domā, ka viņiem ir taisnība un nemaz neņem vērā to, ko vēlas pats bērns.
Sākšu ar mums visiem labi zināmu teicienu “Katrs pats ir savas laimes kalējs”, kas šīs filmas laikā ļoti labi tik parādīts. Neskatoties uz to, ko vēlējās meitenes vecāki, meitenei bija svarīgs savs viedoklis un viņa paļāvās pati uz sevi un izdarīja izvēli dzīvot pati, brīvi, lai neviens viņai neko nevarētu vairs uzspiest, un lai šis piepildītos, viņai bija nepieciešams pamest savas mājas un ģimeni, taču tas bija to vērts, jo beidzot viņa varēja dzīvot tā, kā pati vēlējās un būt laimīga. Tieši tāpēc varam teikt to, ka tikai mēs paši vislabāk zinām, kas būs priekš mums labākā izvēle. Citi mums var dot padomus, taču gala izvēle jāizdara mums pašiem!
Bieži cilvēki tiek vērtēti pēc tā, cik daudz naudas viņiem ir, un šajā gadījumā Evas ģimene uzskatīja, ka Vīnes grāfs ir Evai piemērots tikai tāpēc, ka sabiedrībā viņš bija labi pazīstams un bija bagāts. Es domāju, ka meitenes ģimeni nemaz īsti neinteresēja šī grāfa raksturs, galvenais bija tas, ka viņš ir bagāts grāfs, taču ne vienmēr tie, kas ir turīgi, ir tie paši labākie cilvēki. Uzskatu, ka piepildīt sevi ar mīlestību, prieku, emocijām, ko gūstam kopā ar sev tiešām mīlošu cilvēku, ir daudz vērtīgāk un veselīgāk, kā censties sevi iepriecināt ar jebkādu mantisku vērtību. Šīs abas lietas dod prieku, taču prieks ko gūstam no emocijām, atmiņām un mīlestības nav salīdzināms ar to, ko mums dod mantas un lietas. Kāpēc tas tā ir? Šo var izskaidrot tā, ka mantas ar laiku paliek vecas, salūzt vai pazūd, līdz ar to, pazūd arī šis prieks par mantām, taču atmiņas un emocijas mums neviens neatņems, tāpēc prieks par to, mūsos būs vienmēr.
Es domāju, ka nemaz nevajag censties pierādīt to, kā ģimene centās Evai uzspiest šīs precības, jo tas bija acīmredzams, jau filmas pirmajās minūtēs. Tā pavisam noteikti ir ļoti liela problēma, jo ja bērnam ir kaut kas uzspiests viņa dzīves laikā, tad viņam nav iespējas justies laimīgam un brīvam, jo kamēr vecāki būs dzīvi, būs jādzīvo pēc viņu domām, un es domāju ka arī tad, kad vecāku vairs nebūs, šī visa dēļ, kas noticis viņa bērnībā, vecāku ietekmē, šis cilvēks tāpat nejutīsies brīvs, viņš būs pieradis pie tā, ka visu dzīvi viņam kaut kas tiek uzspiests, un viņš nevarēs sadzīvot ar faktu, ka beidzot var būt brīvs un tik un tā gaidīs un baidīsies, ka atkal viņam kāds varētu kaut ko uzspiest. Tieši tāpēc, bērnam jāļauj pieņemt lēmumi pašam, ne vienmēr protams tie var izrādīties pareizi, taču kļūdas arī ir jāpieļauj, jāliek bērnam tās izlabot un sadzīvot ar grūtībām, jo tikai tā var sagatavot cilvēku dzīvei.
No šī varu secināt to, ka “būt laimīgam”, ir viena no galvenajām dzīves sastāvdaļām, ja mēs nebūsim laimīgi un nepiedzīvosim šīs emocijas, kas rada laimi, mēs nekad nevarēsim nodzīvot dzīvi pilnvērtīgi un veselīgi, kā arī, beigu beigās, lai cik daudz dažādu padomu mums netiktu doti, vienmēr, galvenokārt, jāuzticas pašam sev un tam, ko saka mūsu iekšējais “es”, jo tā, ko dzīvojam taču ir mūsu dzīve, nevis kāda cita!
Mākslas filma “Bedre”
Programmas “Skolas soma” ietvaros 13. novembrī 7.ac, 8.d klašu skolēniem bija lieliska iespēja kopā ar ģimenēm noskatīties mākslas filmu “Bedre”.
Filma “Bedre” veidota pēc Janas Egles stāstu krājuma “Gaismā” motīviem un tās centrā ir desmitgadīgais Markuss, kuram jāpielāgojas jaunajai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības rezultātā viņš atrod patvērumu pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē.
Pēc filmas noskatīšanās klases stundās dalījās pārdomās, diskutēja.
Kultūrizglītības nodarbība “Es un Imants Ziedonis “Dzirnakmeņos””.
Programmas “Skolas soma” ietvaros 12. klašu skolēni 28.septembrī un 7. oktobrī piedalījās “Ziedoņa klases” kultūrizglītības nodarbībā “Es un Imants Ziedoniz “Dzirnakmeņos””. Ilgstoši sadarbojoties – arī mūsu skolā tapuši darbi, domājot par savu portretu locījumos. Paldies par iedvesmu!
Vēlamies ar Jums šajā priekā dalīties.
Mans portrets locījumos
Es, Agate, vien pieci burti uz papīra, māte kādreiz teica, ka varēju būt arī Kristiāna, bet Agate man tomēr piestāv labāk. Šim vārdam ir spēcīgas nozīmes: atvērta pasaulei, loģiski domājoša, raksturā stingra un temperamentīga, viņai nepatīk žēloties, tiecas pēc brīvības, ir emocionāla, taču vienlaicīgi līdzsvarota. Mātei bija taisnība – ja pasaulē ir patiesa Agate, tad tā esmu es, taču esmu vairāk nekā vārds, es esmu cilvēks, manī ir jūtas, emocijas un daba.
Dzīvoju skaļi, nekad nebaidos no kritikas un asiem vārdiem, mēdzu dzīvot arī caur asarām un klusumā, bet vienmēr palieku unikāli es. Es esmu savas apkārtnes produkts, manī ir mātes griba un tēva klusums, brāļa pārgalvība un draugu prātā jukums.
Esmu pateicīga sev, mūzikai un istabas grīdai, jā, grīdai. Domāju, ja nebūtu mūzikas, tad nebūtu 80% manis, nebūtu ģitāras serenādes un klavieru dziesmas dienas vēlajās stundās. Grīda bija glābiņš, veldzējums sārti karstajiem vaigiem un slapjajām acīm, ciets pamats, kas ļāva sajust sevi, palaist garu augstāk un rast savu vietu šajā pasaulē. Visvairāk esmu pateicīga sev, cilvēkam, kas izdzīvoja, dzīvo un dzīvos kopā ar ģitāru un lamināta grīdu.
Es kopju sevi un citus, pasniedzu roku lejā kritušajam, dzirdi sirdī sāpinātajam un vārdu klausītājam. Citi ar mani kopj dabu, elpo meža dvesmu un kārto citu nekārtību. Esmu ar sevi un sevī, ar rakstāmo un bloknotu kabatā, ar saules stariem, mākoņiem un sniega puteņiem. Tepat uz Zemes, Purvciema miegainajās mājās, piekrastes kāpās un putnu augstajā lidojumā.
Cilvēk! Nāc un dzīvo ar mani, dzīvo locījumos, dzīvo vētrā un atrodi sevi!
Agate, 12. klase
Mans portrets locījumos
Nominatīvs. Kas? Es. Esmu relatīvs, atkarīgs no tā, kam prasa: vecākiem esmu dēls, vecvecākiem mazdēls, draugiem draugs, skolotājiem skolēns, citiem – puisis, kurš nepacietīgi pieturā gaida trolejbusu, izmisīgi steidzās uz skolu vai apcerīgi staigā apkārt ar statīvu un videokameru. Garāmgājēju viedoklis par mani ir – ejošs, bet tomēr mēdzu par to domāt pārāk daudz. Kas man tiešām rūp ir, ko par mani domā tuvie cilvēki. Esmu relatīvs, arī tādā ziņā, ka esmu nepilnīgs. Apkārt saulei esmu apgājis tikai nepilnas septiņpadsmit reizes, pats vēl zinu tikai to, kas esmu citiem: Aleksis, Saša, Čiriks.
Ģenitīvs. Kā? No kā esmu cēlies? No vides, kur uzaugu – no mīlošas ģimenes, kur galds vienmēr bijis klāts un nepaēdis nepaliku, labiem draugiem, kas mani atbalsta, no dzīvesvietas, kur vienam staigāt bail nav bijis. Savā ziņā esmu uzvarējis loteriju – miljoniem bērnu zem šīs pat Saules uzaug neapskaužamos apstākļos, kad ģimenē valda strīdi, pusdienas nav garantētas, draugu silto vārdu vietā skolā sagaida uzmākšanās vai mierīga pastaiga pa ielu apdraud paša dzīvību. Tāpēc esmu pateicīgs.
Datīvs. Kam? Pateicīgs vecākiem. Mātei un tēvam. Manuprāt, ar bērniem ir līdzīgi kā ar māla traukiem, beigās tie iznāk tādi, kā podnieks pret tiem izturas. Ja podnieks veidojot traukus, pret savu darbu izturas vienaldzīgi, tas ir manāms, bet, ja katram traukam pievērš uzmanību un rada tos ar mīlestību, iznāk pilnīgi cits trauks. Par laimi, mani vecāki bijuši labi podnieki. Uzaugot vienmēr mācīja par dzīves vērtībām, kuras bieži nesaskatu citos, it īpaši vienaudžos – cieņu pret citiem, ģimenes nozīmīgumu, atbildību. Mani vecāki ļauj izbaudīt bērnību, kā paši nevarēja, ceļojot un atbalstot manas intereses. Vecāki arī lika saprast, ka par brīvu dzīvē nekas nepienākas, un atalgojums nāks tikai pēc labi padarīta darba. Esmu pateicīgs saviem vecākiem par visu, ko man devuši.
Akuzatīvs. Ko? Ko es kopju? Kopju latviešu valodu. Latvija ir maza, bet skaista tauta, un man ir paveicies piedzimt latvietim, bet, ja mēs paši savu zemi nekopsim, tā novājēs un izsīks. Turēt tautu pie dzīvības var, kopjot tās kultūru. Kopt kultūru var dažādi, esmu sācis skatīties daudz latviešu filmu un pamanīju, cik daudz talanta un mīlestības pret kinematogrāfiju slēpjas šajos darbos. Ceru spēt pats kopt šo mākslu tālāk. Kopt var arī dabu. Pats dabu nekopju, bet tai pāri arī nedaru. Zinu, ka drīz ar to būs par maz, un katrs no mums būs savas vides dārzkopis, kopējs.
Instrumentālis. Ar ko? Ar ko kopā es esmu es pats? Ar tiem, kuri mani pilnveidojuši. Ar Arti, kura pozitīvais skatiens uz dzīvi spēj sasmīdināt jebkuru. Ar Miku, viņa iespaidīgo dzīvespriecīgumu, bet vienlaicīgi vienaldzību, kā rezultātā milzīgo pārliecinātību par sevi. Ar Denisu, strādīgāko cilvēku, ko pazīstu, viņa panākumi motivē mani sekot saviem sapņiem. Ar mammu, kuras aizraušanās ar fotografēšanu kopš bērnības iedvesmo mani. Ar Rīgu, pilsētu, kur nekad nevarētu apmaldīties, šeit uzaugu un šeit pat vienmēr jutīšos piederīgs.
Lokatīvs. Kur? Mājās. Manām mājām nav adreses, tās ir tur, kur jūtos labi un varu sazvanīt tuvos.
Vokatīvs. –! Vokatīvam nav jautājuma, tas tikai sauc un gaida atbildi. Man vokatīvs nepatīk, it īpaši cilvēki, kas dzīvo vokatīvā.
Aleksis 11.a klase
Man portrets locījumos.
N. kas? – kas es esmu? Kas es esmu sev un citiem? Vispirms es esmu bijusi bērns, esmu meita saviem vecākiem. Neskaitot gadus, neskaitot, cik daudz laika pagājis pulkstenī, es viņiem mūžīgi būšu bērns. Esmu māsa, es esmu pamatu licēja un ceļrādis mazākajai māsai Madarai, esmu viņas palīdzīgā, vadošā roka. Tomēr…kas es esmu sev? Vai es esmu sev vai kādam citam? Domāju un saprotu, es esmu savs atbalsts, esmu savs ceļrādis un draugs. Ik pa brīdim es parunāju ar draugu, ar sevi, pārliecinos, vai Kristai nav bail, vai nav grūti.
Ģ. Kā? – kā es esmu? Vai es kādam piederu? Nē, es piederu tik diviem – sev un zaļai pļavai. Sev piederu un sev atdodu, un dabai es dodu, ko tā man ir sniegusi. Apsēžos, domāju, vai piederu mammai…domāju ilgi, bet saprotu – es esmu daļa no viņas, bet nepiederu, atdodu to, kas kādreiz man bijis dots, bet atdodu, jo mīlu, ne tāpēc, ka piederu. Un pie tā es apstājos.
D. kam? – kam es esmu pateicīga? Iedomājos man priekšā stāv cilvēku pūlis, katrs ar mani rakstījis nodaļu no manas dzīves…pirmajai, kam teikšu paldies, esmu es. Nedomāju to iedomīgi, nepavisam, jo tomēr, kad neviena cita man blakus nebija, man vienmēr biju es. Tad es pateicos Ēdolei un vecvecākiem. Ome un opis man iemācīja mīlēt un cienīt dabu, sauli, tās siltos starus un Ēdoles laukus, un pamestās meža takas, pa kurām es klaiņoju, veco, apaugušo mammas skolu, kurā vēl dzirdu mammas bērnības smieklus. Patiecos opim, jo pats kādreiz tāds bija. Mammai un tētim – viņi mani audzina, ieliek manī dzīves pamatus. Paldies, jo, lai cik grūti nebija, palika ar mani. Mans krusttēvs, bez viņa es nemīlētu darbu vai literatūru un dzejas, viņš man deva cīņas sparu.
A. ko? – ko es kopju? Es kopju sevi un citus, katrā ir melns punktiņš, ko mēs nīstam. Man tāds arī ir, bet es to kopju, es to atrodu un pieņemu. Es palīdzu citiem ar to melnumiņu nesāpināt citus. Es kopju savu senču kapus. Bez pagātnes nebūtu manas nākotnes, tāpēc es šo pagātni kopju un ceļu godā. Iededzinot svecīti, iestādot puķīti un pastāstot viņiem par manu dzīvi.
I. ar ko? – ar ko es dalos savā dzīvē? Paula, mana labākā draudzene, mans dvēseles palīgs, ar viņu es dalos visā savā dzīvē. Šis cilvēks, ar kuru var neizlikties, ar kuru es vēlos tikties, ir mans akmens plecs, kas man palīdz piecelties, kad nespēšu nostāvēt kājās. Viņa dalās ar mani, es ar viņu.
L. kur? – kur es esmu piederīga? Te pat…tur, kur es speršu soli, tur es būšu, tur, kur ir mani radi, asinis un sviedri. Gan pļavā, gan mežā un arī pilsētas bruģētajās ielās.
V. – katrs izsauciens mani atgriež atpakaļ kādā senākā laikā…kriksi! Kika! Krista! Sīkā! Kristuci!…un tā tas skan, skan, atskanot visā visumā, manās atmiņu krātuvēs.
Krista 11.a
“Portrets locījumos.”
Es gribu pastāstīt par sevi, par saviem ceļiem un ceļa biedriem. Lai gan ceļu nevar tā parādīt, nosaukt, kā arī paredzēt, taču to var locīt, tāpat kā lietvārdu latviešu valodā. Dzīves ceļš ir kā lietvārds, tam ir loki un skaitlis, tas, vai mēs to veicam vieni paši vai ar kādu kopā, bet tam, lai rastu atbildes, ir jāuzdod jautājumi.
Nominatīvs (Kas?) : Es, Roberts, dzimis Kazas gadā un mežāža zvaigznājā. Es esmu darba mīlis, tāpat kā mani vecāki. Ja man būs mērķis, es būšu neatlaidīgs un izturīgs, jo visu, ko es daru, es daru par visiem simts procentiem.
Ģenitīvs (Kā?) : Vadītāju dēls, kas arī man ir devis līderības prasmes. Tētis, kas nāk no skarbās biznesa vides, ir manī ieaudzinājis noteiktu lietu kārtību, skarbumu, kā arī dzīves nežēlību. Mamma, kas, liekas, ir paņēmusi darbu uz mājām, arī vada dzīvi mājās, tāpat kā savus 200 uzņēmuma darbiniekus. No mammas esmu iemācījies perfekcionismu, jo vienmēr saņēmu stingru rājienu, ja skolā biju saņēmis kaut ko, kas būtu zemāks par 7, tāpēc, ka sistēma kļūdas nepieļauj.
Datīvs (Kam?): Es esmu pateicīgs sportam, kas man ir devis disciplīnu, bez kuras nebūtu iedomājams iekļauties mūsdienu ātrajā un noslogotajā dzīves ritmā, vienmēr vēlmi sacensties, kā arī iespēju piedzīvot gan neskaitāmajās nometnēs, gan sacensībās, jo, kas var būt labāks, kā nedēļu gulēt sporta zālē uz matračiem, lai tikai uzspēlētu futbolu starptautiskā turnīrā un būtu tuvāk futbola mekai. Tad man komforts nelikās svarīgs, jo galvenais bija spēlēt. Vecākiem, kas manī ir ieaudzinājuši mīlestību pret darbu, kā arī mežam, kas ļauj man atpūsties, būt klusumā un saprast savu esamību.
Akuzatīvs (Ko?): Ko es daru, ko es kopju? Sportu, kas man ļauj justies veselam, izlādēties vakarā un pamosties no rīta, bet, pats galvenais, satikt cilvēkus. Darbu, jo tas vienkārši ir jādara un jākopj, tur nav citu jautājumu. Kāpēc ir jākopj? Tas neļauj pazust un liek rast sevī spēkus.
Instrumentālis Ar ko?: Cilvēku, ar kuriem esmu kādu ceļu gājis, nav daudz, jo labāk eju un izprotu to pats. Auklīte Rutiņa, cilvēks, kas iemācīja visu. Pirmais “svešais”, kam es uzreiz pieķēros. Nebeidzamas rotaļas bērnu laukumā, suns Džerijs, kartupeļu biezenis, pirmās bailes no kaķiem. ‘’Futbola Skola Metta”, tik daudz cilvēku, tik daudz piedzīvots, tas ir, braucieni, nometnes, atgadījumi. Biju jaunākais komandā, taču mani respektēja, jo tādus mūs audzināja treneri, ar kārtību un cieņu pret citiem. Trenere Regīna Ābeltiņa sazemēja mani, iemācīja savaldīt uztraukumu un izbaudīt sāpes, apķert koku un saņemt spēkus.
Lokatīvs (Kur?) Šeit, Latvijā. Arvien mežos, jo dabā un mežā ir spēks. Carnikavas vasarnīcā, tuvu jūrai, kur var sajust vasaras jūras vēsmas, rudens maģisko spēku, lapu kaudzes, čiekurus, vienā vārdā, dabas stacija.
Vokatīvs. Tas ir bez jautājuma, tas ir skats nākotnē, jo tu nezini, kas būs tālāk. Tu nevari paredzēt, kādus ceļus iesi, kas tu būsi, ko tu piekopsi un ar ko tos ceļus iesi. Vienīgais, ko tu vari pārvaldīt, ir tas, kāds tu esi pats- iekšienē, jo tāda ir lietu kārtība.
Roberts, 11. klase
Mans portrets locījumos
Nominatīvs. Kas? Es. Sintija. Vecākā māsa un meita triju bērnu ģimenē. Dejotāja un futbola entuziaste. Esmu dzimusi 2003. gada 26. janvārī. Kazas zvaigznājā, bet pēc horoskopa ūdensvīrs. Astroloģijai nepievēršu lielu uzmanību, varbūt tikai dienās, kad parādās vēlme izlasīt, ko par mani raksta. Nesen izlasīju, ka, savienojot austrumu un rietumu horoskopus, esmu mistiska kaza un ka nedrīkst uzticēties manām lielajām prāta spējām, lai arī ko tas nozīmētu. Esmu daļa no tās sabiedrības daļas, kas redz dzīvei jēgu, redz ceļu, pa kuru doties, lai sasniegtu savus mērķus. Es nepadodos pie pirmajiem šķēršļiem, jo es zinu, ko gribu un ko spēju. Tikai es pati. Ģenitīvs. Kā? Mātes Sanitas un tēva Rolanda meita. Norkārkļu ģimenes daļa jau astoņpadsmit, drīz jau deviņpadsmit, gadus. Pirms manas piedzimšanas vecāki dzīvoja Latgalē. Esmu cēlusies no latgaliešiem, manī plūst latgaļu asinis.
Datīvs. Kam? Esmu pateicīga ikvienam, kas šo astoņpadsmit gadu laikā ir devis man kaut nelielu grūdienu šajā šķēršļu pilnajā dzīves ceļā. Vislielākie pateicības vārdi ir veltīti vecākiem. Bez viņiem es nebūtu itin nekas. Viņi ir palīdzējuši izveidot pamatus manai personībai, dodot savu skatījumu uz dzīvi un prasmi atšķirt labo no sliktā, pareizo no nepareizā. Krustvecākiem, kuri uzklausīs, palīdzēs un aizstāvēs situācijās, kad kautrēšos tās stāstīt vecākiem. Manai bērnudārza auklītei Anitai, kuras dēļ es vēlējos braukt agrāk no rīta uz bērnudārzu, lai varētu ar viņu parunāties un labprātīgi palīdzēt dažādos darbiņos. Anita vēl tagad uzraksta kādu labu vārdu Facebook vēstulē un apjautājas par to, kā sokas. Atceros, kā viņa pirms pieciem gadiem uzrakstīja un teica, ka mani nevar atpazīt, jo esmu ļoti izmainījusies pa šiem gadiem. Tikai viens niķis, kas nav mainījies kopš bērnudārza, ir tas, kā es saucu āra jaciņu. Man tā ir “pupaika”, lai kā man gribēja iemācīt to saukt pareizi, auklītei nesanāca. Draugiem, kuri iemācījuši ne tikai īstu draudzību, bet arī tādu, kur esmu tikusi izmantota, jo tas viss ir devis man spēku un pieredzi, redzējumu, ko izmantot nākotnē, lai nepieļautu atkal tādas kļūdas. Pirmajām attiecībām, cilvēkam, kurš atvēra manas acis un lika saprast, ka es sevi novērtēju par zemu un ka esmu pelnījusi ko labāku. Vectēva brāļa meitai, kura savā brīvajā laikā man bērnībā mācīja rakstīt, kamēr vecāki pelnīja naudu. Lai arī iemācīja man rakstīt ar kreiso roku, nevis kā vecāki bija vēlējušies, es nesūdzos. Es to redzu tā, ka esmu īpaša, retums. Nav iespējams pateikt visiem paldies, jo viņu ir daudz. Skolotāji, darba devēji, pat svešinieki, deju partneri un futbolisti.
Akuzatīvs. Ko? Saules starus, kas iespīd manā logā. Es neesmu kā mans kaimiņš, kurš aizver aizkarus un katru reizi kāpņu telpā sūdzas par spožo sauli viņa istabas pusē. Es neesmu viņš, kurš iet ārā tad, kad ir apmācies vai līst, lai tikai aizietu uz veikalu vai pastaigātos ar suni ārā. Es apbrīnoju katru saules staru, kas smaida man pretī. Tas dod man enerģiju un labu pašsajūtu. Kā ūdensvīrs es izmantoju katru iespēju izbaudīt ezeru, jūru, upju skaistumu. Man patīk ik pa laikam piektdienas vakaros aizbraukt uz Sauriešu karjeru, sēdēt uz klints malas un lasīt, klausoties putnu čivināšanā un ūdens šalkoņā. Es rūpējos par savām māsām, kad vecāki strādā. Es palīdzu vidējai māsai ar dažādiem skolas darbiem vai taisu ēst, mazajai māsai izgludinu drēbes, ko vilkt nākamajā rītā uz bērnudārzu, un daru dažādus citus ikdienas darbus. Latgalē, kur dzīvo mani vecvecāki, es palīdzu kopt teritoriju – grābju lapas, pļauju zāli, apleju puķes, ravēju. Es saprotu, ka vecvecākiem to izdarīt paliek arvien grūtāk, tāpēc es labprāt palīdzu, jo nespēju noskatīties uz to, kā viņi mokās. Arī savas mācības, zināšanas un mērķus es cenšos kopt. Katru darbu es cenšos izdarīt pēc iespējas labāk, jo tāda es esmu – perfekcioniste. Man ir svarīgi, lai viss būtu perfekti un mani apmierinātu pat tad, ja tas nav tik svarīgi. Es to daru sev.
Instrumentālis. Ar ko? Ar ko kopā es esmu es pati? Ar savu puisi Edvardu. Šķiet, ka nav neviena cilvēka, kas pazītu mani labāk par viņu. Kopā ar Edvardu es varu būt es pati un neizlikties, kā to darīju agrāk, lai sadraudzētos ar savas klases meitenēm pamatskolā. Es saku visu, ko domāju, jūtu un uzvedos brīvi. Ja man kaut kas nepatiks, es to atklāti pateikšu. Es varu smieties no sirds. Man nav jādomā par to, vai mani smiekli izklausās sievišķīgi vai tā, ka, dzirdot tos, ir vēlme meklēt ausu aizbāžņus. Justies dzīvai un novērtētai par to, kas esi. Ar saviem draugiem Niku, Rolandu un Markusu. Arī ar viņiem es esmu es pati, jo es beidzot spēju uzticēties un atvērties viņa klātbūtnē. Es zinu, ka viņi būs blakus arī tad, kad man būs slikti. Mēs sarunājām, ja iesim vakcinēties, tad iesim visi četri kopā – tā ir draudzība. Gan labos, gan sliktos brīžos būt klāt un atbalstīt. Apjautāties, kā ir ar veselību, kā ar mācībām, vai viss kārtībā. Mājās ar ģimeni es arī varu būt es pati, varu staigāt izspūrušiem matiem vai divām dažādām zeķēm, jo tās ir mājas un tuvie cilvēki, kuri sapratīs. Lokatīvs. Kur? Tepat Latvijā, savā dzimtenē. Citur es jūtos apmaldījusies, ne savā ādā. Katrā ceļojumā, kurā esmu bijusi, ir patīkami iepazīt valstis, kultūru un cilvēkus, bet manī vienmēr ir tā daļa, kas skumst pēc mājām. Mājās es jūtos labi un tur, kur man jābūt. Protams, arī uz deju skatuves. Tur es dejoju no visas sirds, nesamāksloti, ar godu, jo man ir iespēja aizstāvēt savu dzimteni ar kādu no novadu tautastērpiem. Fanu tribīnēs, atbalstot savu mīļāko futbola komandu.
Vokatīvs. –? Bez jautājuma – tā esmu mācījusies teikt par vokatīvu. Kā mani sauc citi? Daudzi mani sauc – “Sintij!”, “Sinč!”, “Sinčuk!”, “Māsa!”, “Meitiņ!”. Šīs ir tādas iesaukas, kuras neprasa papildus jautājumus, taču esmu iemantojusi uzrunas, kuras sapratīs tikai daži, piemēram, “Kāmi!”, “Surikāt!”, “Sisī!”, “Saulīt!”. Šīs visas iesaukas ir kļuvušas par neatņemamu daļu no manis, un es domāju, ka arī nākotnē man būs vēl daudzas citas iesaukas.
Sintija, 12. a klase
Izzinoša nodarbība “Māksla un zinātne arhitektūrā”
14. un 15.10. Latvijas Skolas somas ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 6.a, 8.abcd un 9.ac klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties klātienes izzinošā nodarbībā “Māksla un zinātne arhitektūrā”.
Nodarbības vadītājs parādīja, ka arhitektūras un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai un atjaunošanai ir vajadzīgas pamatīgas zināšanas par materiālu fizikālajām un ķīmiskajām īpašībām un vides ietekmi uz tiem. Skolēni tika iepazīstināti kādi ir apdares materiāli un krāsas arhitektūrā. No kā ir atkarīga kultūrvēsturisko pieminekļu krāsu noturība vides ietekmē. Skolēni uzzināja – kāpēc Brīvības tēls Brīvības piemineklī ir zaļš? Kāpēc Brīvības pieminekļa zvaigznes un Pēterbaznīcas gailis ir apzeltīti? Ieguva zināšanas elastības un vibrācijas ietekmi uz konstrukcijām. Skolēni ar lielu aizrautību vēroja dažādus eksperimentus un klausījās nodarbības vadītāja stāstījumā.
Paldies,
Rīgas 84. vidusskolas skolēni un skolotāji!
Glass Point” radoši interaktīvā nodarbībā “Iepazīsti stikla mākslu”
1.oktobrī projekta “Latvijas Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 3.d, 4.a, 5.b, 5.d klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties stikla studijas Glass Point rīkotajā klātienes meistarklasē „Iepazīsti stikla mākslu”.
Nodarbības sākumā stikla mākslinieces iepazīstināja ar stikla materiāla īpašībā, krāsām, formām un mākslas darbu veidošanas iespējām, kā arī produktiem, kuri top studijā. Pēc tam skolēniem mozaīkas tehnikā bija iespēja izgatavot savu dekoru uz iepriekš sagatavotas sirds formas. Dekorus mākslinieces aizveda uz studiju, lai krāsnī sakausētu. Skolēni un skolotāji ar nepacietību gada ieraudzīt savus darbiņus.
Skolotāji un skolēni patiesi priecīgi, ka, ievērojot visas epidemioloģiskās prasības, nodarbība varēja notikt klātienē. Paldies “Glass point” studijai!
Izrāde “Vol. 1 Antiņš”
25.05. programmas “Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 2.d klases skolēniem bija lieliska iespēja vērot un piedalīties izrādē “Vol. 1 Antiņš”.
Izrāde bija unikāla, jo tā nebija ieraksts, bet gan dzīva tiešsaistes izrāde, kuras laikā aktieris ar skolēniem atrodas dzīvā kontaktā. Izrāde noritēja platformā “Zoom”.
Izrāde deva iespēju arī attālināto mācību laikā, visai klasei kopā piedzīvot teatrālu piedzīvojumu, kura mērķis bija darbināt skolēnu fantāziju un dot piemēru, ka teātris var notikt it visur un par aktieriem, skatuvi vai specefektiem tajā var kļūt ikviena mājās atrodamā lieta vai vieta.
Skolēnu atziņas pēc izrādes noskatīšanās:
- Patika, ka abi brāļi bija olas un palīdzēja glābt princesīti, bet abi izšķīda.
- Patika visa izrāde.
- Izdomāja visas tās lietas un izrādi nospēlēja ar lietām, kas ir atrodamas mājās.
- Patika lielā trase.
- Patika, ka uzvilka lietusmēteli un gāja uz dušu.
Paldies par lielisko iespēju, 2.d klases audzinātāja un skolēni.
Latvijas leļļu teātra izrāde “Un atkal Pifs”
Programmas “Skolas soma” ievaros 24. un 26.05. Rīgas 84. vidusskolas 1.b un 2.ac klašu skolēniem bija lieliska iespējas vērot Leļļu teātra izrādes ierakstu “Un atkal Pifs”. Izrādē “Un atkal Pifs” skolēni iepazinās ar labsirdīgo sunīti Pifu, nebēdnīgo kaķi Herkulesu, krustmāti Agati, krustētiņu Tontonu, Dudū un citiem varoņiem.
Pēc izrādes noskatīšanās skolēni ar lielu aizrautību veica dažādus darbiņus – zīmēja, veidoja, domāja kādu teksta uzdevumu matemātikā, kur būtu iesaistīti izrādes personāži, sacerēja mīklas par Pifu, Herkulesu, Tontonu, Dudū un Krustmāti Agati. Pēdējā skolas nedēļā skolēniem tas bija lielisks piedzīvojums!
Paldies par lielisko iespēju- audzinātājas un skolēni
Interaktīvā tiešsaistes nodarbība „Zinātnes un mākslas krustpunkti”
Programmas “Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 6.abc, 7.abc, 8.b, 9.b 10.ab klašu skolēni piedalījās interaktīvā tiešsaistes nodarbībā „Zinātnes un mākslas krustpunkti”.
Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas vēsturisko pilnmetrāžas spēlfilmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus.
Vairums skolēnu filmu “Dvēseļu putenis” bija redzējuši, tāpēc nodarbībā piedalījās ar īpašu interesi! Katras tiešsaistes nodarbība tika pielāgota skolēnu vecumposmam un konkrētā klasē atbilstošām zināšanām.
Atsauksmes pēc tiešsaistes nodarbības:
Ko redzējām? Vai tu zini kā var iegūt sniegu vasarā, mākslīgās asinis, mākslīgo ādu un no tās – mākslīgās rētas un kā aizdedzināt sevi, nenodarot sev kaitējumu? – tagad to zinām.
Caur filmas “Dvēseļu putenis” piemēriem, skolēni tika iepazīstināti ar kinoindustrijā izmantotajiem paņēmieniem augstākminēto “izstrādājumu” sagatavošanā.
Pavisam nedaudz vajadzīgas vienkārši un arī ne tik vienkārši pieejamas izejvielas: kartupeļu ciete, kukurūzas ciete, ūdens, pārtikas krāsvielas, tonālais krēms, nātrija poliakrilāts, nātrija rodonīts, dzelzs hlorīds, vazelīns. Un viss notiek! Patiešām interesantas 40 minūtes!
Cirka/teātra izrāde ”Alise Brīnumzemē”
Projekta “Skolas soma” ietvaros 3. klašu skolēniem laika posmā no 14.-21.05. bija iespēja noskatīties cirka/teātra izrādes “Alise Brīnumzemē” ierakstu.
Izrādes “Alise Brīnumzemē” tapšanā piedalījušies izcili Latvijas mākslinieki, t.sk., oriģinālus tērpus radījusi Elita Patmalniece, izrādes veidošanā iesaistījusies deju grupas “Buras” horeogrāfe Dace Jonele, Latvijas Nacionāla teātra butafori un galdnieki, Dailes teātra kostīmu šuvēji un parūku meistari, skatuves apavu meistari no Rīgas apavu uzņēmuma “Elegants”.
Arī visas skatuves dekorācijas veidotas un video materiāli radīti Latvijā, apvienojoties Latvijas talantīgākajiem māksliniekiem un sava amata meistariem.
Skolēnu atziņas pēc izrādes noskatīšanās:
“Iluzionisma teātris un muzejs MYSTERO”
Programmas “Skolas soma” ietvaros 5.bcd, 6.c, 7.a un 8.d klašu skolēni piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā “Iluzionisma teātris un muzejs MYSTERO”.
Nodarbības laikā burvju mākslinieki Dace un Enrico Pecoli iepazīstināja ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un šīs jomas attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē. Skolēni iepazina oriģinālās iluzionisma skatuves mākslas žanru daudzveidību un izteiksmes līdzekļus. Skolēni uzzināja, kāds bija pirmais populārākais burvju triks pasaulē, redzēja tā demonstrējumu, bija liecinieki cilvēka levitācijas iespējamībai un daļa no “trīsgalvainas Amazones džungļu puķes” ilūzijas.
Ieskatījās iluzionisma vēsturē Latvijā, uzzināja par spilgtākajiem Latvijas iluzionistiem 19. gs. un 20. gs sākumā. Virtuālas ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja izstaigāt maģisko Iluzionisma muzeju, – teātri divos stāvos.
Teātra izrādes “Latvieši” videoieraksts
Programmas “Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas 11. b klases skolēniem laika posmā no 30.04 – 16.05. bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes videoierakstu “Latvieši”
Koncertlekcija “Imants Kalniņš. 80”
Programmas “Skolas somas” ietvaros 10.05.2021. Rīgas84. vidusskolas 6. a klases skolēni piedalījās digitālā koncertlekcijā “Imants Kalniņš.80”.
Programmā ir apkopotas skaistākās un iemīļotākās Imanta Kalniņa dziesmas, lai kopā ar klausītājiem izbaudītu mūziku, kas vienmēr ir jauna. Koncertlekcijas vadītāja dziedātāja Ieva Sutugova izglītojamajiem izstāstīja svarīgāko, kas jāzina par komponista dzīvi un daiļradi, iezīmējot arī vēsturisko fonu, kurā radušies I. Kalniņa daudzveidīgie muzikālie darbi.
Ieva Sutugova kopā ar Miku Abaroniņu izpildīja tādas dziesmas kā: “Smilšu Rausis”, “Dūdieviņš”, “Bimini”, “Lilioma dziesma”, “Dzeguzes balss”, “Svētku diena”, “Virs galvas mūžīgs piena ceļš”, kā arī citas brīnišķīgas kompozīcijas. Programmā piedalījās instrumentālā grupa Jāņa Miltiņa vadībā.
Digitāla koncertlekcija “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls”
Rīgas 84. vidusskolas 4.a klašu skolēni programmas “Skolas somas “ ietvaros 7. maijā virtuāli apmeklēja digitālo koncertlekciju “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls”.
Tas bija muzikāls stāsts par Raimonda Paula daiļradi – laikmetu, kurā viņš mācījies, strādājis, kā arī par Maestro šodienas muzikālajām gaitām. Šo stāstu izveidoja pazīstamie un spilgtie jaunās paaudzes mūziķi – dziedātāja Rūta Dūduma Ķirse un komponists Jānis Ķirsis.
Paldies par lielisko pasākumu,
4.a klases audzinātāja un skolēni.
No 6. – 15.04. Rīgas 84. vidusskolas 10.a klases skolēniem bija lieliska iespēja “Skolas somas” ietvaros piedalīties digitālā koncertlekcijā “Sprādziens mūzikā”.
Pateicoties programma “Latvijas skolas soma” laika posmā no 6. līdz 15.04. 10.a klases skolēniem bija iespēja noskatīties digitālo koncertlekciju “Sprādziens mūzikā”.
Koncertlekcijā izglītojamie tika iepazīstināti ar to, kā populārā mūzika ir attīstījusies no 1920. līdz 2020. gadam: džeza, blūza ēra, svinga laiks, revolucionārie rock’n’roll gadi, hipiju plūsma, disko spožums, astoņdesmitie, 90. gadu popkultūra un mūsdienās.
Tas bija ceļojums laikā, izzinot, kā mūzika iet roku rokā ar 20. gadsimta vēstures lielākajiem notikumiem un atspoguļo savu laikmetu. Koncertstāstu papildināja īpaši veidoti video materiāli.
Programmā skanēja populārākās dziesmas no Elvisa Preslija, The Queen, Maikla Džeksona, The Beatles, AC/DC, ABBA, Frenka Sinatras, The Rolling Stones u.c.
Paldies par lielisko iespēju, 10.a klases skolēni un audzinātāja
”Alise Brīnumzemē”
Projekta “Skolas soma” ietvaros 4.b klases skolēniem laika posmā no 31.03. līdz 8.04. bija iespēja noskatīties digitālo cirka izrādi “Alise Brīnumzemē”.
Izrādes “Alise Brīnumzemē” tapšanā piedalījušies izcili Latvijas mākslinieki, t.sk., oriģinālus tērpus radījusi Elita Patmalniece, izrādes veidošanā iesaistījusies deju grupas “Buras” horeogrāfe Dace Jonele, Latvijas Nacionāla teātra butafori un galdnieki, Dailes teātra kostīmu šuvēji un parūku meistari, skatuves apavu meistari no Rīgas apavu uzņēmuma “Elegants”.
Arī visas skatuves dekorācijas veidotas un video materiāli radīti Latvijā, apvienojoties Latvijas talantīgākajiem māksliniekiem un sava amata meistariem.
Skolēnu atziņas pēc izrādes noskatīšanās:
Interaktīva tiešsaistes nodarbība „Zinātnes un mākslas krustpunkti”.
Programmas “Skolas soma” ietvaros 6.b klases skolēni piedalījās interaktīvā tiešsaistes nodarbībā „Zinātnes un mākslas krustpunkti”. Skolēnu atskauksmes pēc nodarbības:
“Iluzionisma teātris un muzejs MYSTERO”
Programmas “Skolas soma” ietvaros 6.d klases skolēni piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā “Iluzionisma teātris un muzejs MYSTERO”. Skolēnu atskauksmes pēc nodarbības.
Interaktīva tiešsaistes nodarbība „Zinātnes un mākslas krustpunkti”
Programmas “Skolas soma” ietvaros 5.a, 7.d, 8.a, 9.c 11.b, 12.b piedalījās interaktīvā tiešsaistes nodarbībā „Zinātnes un mākslas krustpunkti”.
Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas vēsturisko pilnmetrāžas spēlfilmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus. Skolēni uzzināja, kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošos šķidrumus, kā dažādu darbību veikšanai trenējas kaskadieri utt.
Vairums skolēnu filmu “Dvēseļu putenis” bija redzējuši, tāpēc nodarbībā piedalījās ar īpašu interesi! Katras tiešsaistes nodarbība tika pielāgota skolēnu vecumposmam un konkrētā klasē atbilstošām zināšanā.
Pēc pasākuma skolēni dalījās emocijās:
- Vairums atzina, ka šajā nodarbībā ieteiktu piedalīties ikvienam draugam, tā bija interesanta, aizraujoša un izzinoša.
- Visvairāk patika redzēt, kā veido mākslīgās asini, ādu – tas likās tik reāli un ticami.
- Interesanti bija redzēt kā var izveidot mākslīgo sniegu.
- Šī nodarbība likās ļoti saistoša, jo mani interesē dabaszinības. Savu tālāko profesiju vēlos saistīt ar ķīmiju. Pēc nodarbības sapratu, ka tas mani patiešām interesē!
- Uzzināju, ka ūdens veido pietiekamu barjeru, kas spēj dažas sekundes ādu pasargāt no apdeguma.
- Interesanti bija redzēt, kā ķīmijā iegūtās zināšanas var pielietot filmas procesā, veidojot specefektus.
Paldies “laboratorium” komandai!
“Pantomīmas un cirka izrāde, un meistarklase”
14.03. programmas “Skolas soma” ietvaros 4.d klases skolēni piedalījās tiešsaistes nodarībā “Pantomīmas un cirka izrāde, un meistarklase”.
Skolēnu pārdomas pēc nodarbības:
- Izrāde bija interesanta un aizraujoša, īpaši tāpēc, ka tika parādīti dažādi triki – uz ko cilvēki ir spējīgi.
- Īpaši lielu sajūsmu radīja cilvēks, kas spēj ielīst stikla kastē.
- Skaisti, krāsaini tērpi radīja interesi skatīties.
- Mūzika bija atbilstoša izrādei un gribējās darboties līdzi aktieriem.
- Ļoti patika, ka pēc izrādes tika sniegti padomi un varēja izmēģināt cik viegli vai grūti tas patiesībā ir.
- Interesanti kā aktieri spēj bez valodas palīdzības attēlot dažādas situācijas. Būt par pantomīmu nemaz nav tik vienkārši, kur nu vēl rādīt dažādus trikus un stāstīt stāstu.
- Uz ko tik cilvēka ķermenis nav spējīgs!
- Noteikti būs interese apmeklēt šādas izrādes arī nākotnē!
Paldies par lielisko iespēju, 4.d klases skolēni un audzinātāja!
Digitāla koncertlekcija “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls”
Rīgas 84. vidusskolas 4.c, 6.a, 7.a, 7.d, 8.a, 8.c, 8.d un 9.a klašu skolēni programmas “Skolas somas “ ietvaros no 26.01. – 8.03. mūzikas stundās virtuāli apmeklēja digitālo koncertlekciju “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls”.
Tas bija muzikāls stāsts par Raimonda Paula daiļradi – laikmetu, kurā viņš mācījies, strādājis, kā arī par Maestro šodienas muzikālajām gaitām. Šo stāstu izveidoja pazīstamie un spilgtie jaunās paaudzes mūziķi – dziedātāja Rūta Dūduma Ķirse un komponists Jānis Ķirsis.
Spilgtākās atziņas no skolēniem par lekciju:
- Ļoti patika, visas lekcijas laikā smaidīju. Patika, kad sākumā ir uzrunāti tieši mūsu skolas skolēni, tas radīja piederības atmosfēru.
- Interesanti bija pabūt ierakstu studijā, redzēt no iekšpuses, kā var pārveidot cilvēka balsi.
- Ar smaidu klausījos interviju, R.Paula atbildes uz vienkāršiem, skolniekam saprotamiem jautājumiem.
- Protams, man pašai, kā mūziķim, patika kā Raimonda Paula dziesmas tiek izpildītas dažādos stilos un interpretācijās.
Mūzikas skolotājas atziņa:
- Spriežot pēc iesūtītajām aptaujas anketām, skolēni ir skatījušies ar interesi. Aptaujas tika aizpildītas un iesūtītas praktiski bez kļūdām. Tiešām izdevusies videolekcija!
Izzinošā nodarbībā “Barikāžu laiks 1991. Tā laika jaunieša stāsts”
21.01. un 25.01. 6.b un 8.b klases skolēniem programmas “Skolas somas” ietvaros bija iespēja piedalīties tiešsaistes izzinošā nodarbībā “Barikāžu laiks 1991. Tā laika jaunieša stāsts”.
Nodarbības vadītājs Barikāžu laikā – 1991.gadā bija 16 gadus vecs jaunietis, kurš uz šo Latvijas valsts attīstības laiku skatījās ar “degošu un jauneklīgi vētrainu sirdi.” Viņš barikāžu laiku pavadīja, iesaistoties Latvijas Tautas frontes izveidotā koordinācijas centra atbalsta štāba darbībā.
Nodarbības laikā skolēni klausījās stāstījumu, kas tika papildināts ar reāli uzfilmētiem kadriem no dažādām Barikāžu laika svarīgām Vecrīgas vietām, gan fotogrāfijām, gan dažādu priekšmetu paraugiem, kas ir saglabāti kā unikālas liecības par laiku, kad tika noturēta trauslā, nesen pasludinātā Latvijas neatkarība. Nodarbībā vienkāršā un skolēniem saprotamā veidā tika izstāstīta pamatinformācija par galvenajiem tā laika notikumiem, gan personiski un aizraujoši tā laika jaunieša stāsti par to, ko pats piedzīvojis. Tieši emocionālā piesaiste Latvijas valstiskuma veidošanās procesiem, rada patriotiskas un lojālas jauno pilsoņu attiecības. Nodarbības vadītājs skolēnus iesaistīja sarunā, tā mudinot ikvienu klātesošo domāt līdzi un meklēt atbildes.
Skolēnu atziņas pēc nodarbības:
- Klausoties stāstus no vēsturnieka, uzzinām tikai faktus, bet klausoties pieredzes stāstus, mēs uzzinām arī par emocijām un sajūtām, ko piedzīvojis cilvēks! Ļoti patika parādītais video. Uzzināju daudz interesantus faktus. Īpaši atmiņā palika mašīnu likšana skujiņā, lai tanki nevar izbraukt, gāzmaskas svarīgākajām personām.
- Pēc nodarbības pārdomas raisīja tas, ka katra ģenerācija piedzīvo kautko lielu, īpašu, kas paliekošs atmiņā visu mūžu – maina domāšanu, apziņu. Pirms 30 gadiem tās bija barikādes, šobrīd Copvid – 19 pandēmija.
- Ieinteresēja uzzināt ko vairāk par barikādēm. Vakarā arī ar vecākiem pārrunājām nodarbības saturu. Ļoti īpaši likās šis ģimenes vakars, ka vecāki dalījās ar viņu piedzīvotajām emocijām Barikāžu laikā. Noteikti vēlētos apmeklēt Barikāžu muzeju.
- Nodarbība bija noderīga, jo es ieguvu jaunas zināšanas par Barikāžu laiku.
- Es uzskatu, ka šādas Zoom nodarbības ir ļoti vērtīgas, jo tajās mēs uzzinām par savas valsts pagātni. Man īpaši palika atmiņā, tas ka barikādēs piedalījās arī inženieri, kas koordinēja barikāžu veidošanu.
- Interesants fakts likās, ka restorāns, kas atrodas blakus Brīvības piemineklim bija brīvprātīgo sanāksmes vieta.
- Lepnums, gods par savas tautas varoņiem – tādas sajūtas pārņēma mani pēc nodarbības.
- Man zoom stunda ļoti patika, jo vadītājs visu stāstīja ļoti saprotoši un intresanti. Es tajā visā iedziļinājos un un iedomājos, kā tas notika.
- Man patika Zoom stunda, jo es uzzināju jaunas lietas par barikādēm, bija ļoti viegli saprast un iztēloties, ko mums stāstīja.
- Man stunda ļoti patika, jo es varēju nedaudz iejusties kā pirms 30 gadiem Barikāžu laikā jutās jaunieši. Manuprā,t arī stundas vadītājs ļoti labi visu izstāstīja. Paldies par šo stundu!
Paldies par lielisko iespēju piedalīties izzinošā nodarbībā
biedrībai “Pelēkais Vilks”
6.b un 8.b klases skolēni un audzinātājas.
Kinolektorijs “Iepazīsties – LEĻĻU KINO!”
27.10. Rīgas 84. vidusskolas 4.b un 4.d klases skolēniem projekta „Latvijas skolas somas“ ietvaros bija lieliska iespēja doties uz Rīgas kinostudiju – uz SIA filmu studiju „Animācijas brigāde”, piedalīties kinolektorijā „Iepazīsties- Leļļu kino”.
Kultūrizglītojošs pasākums, atsevišķi katras klases skolēniem, kura laikā bērniem ir iespēja uzzināt, kā top leļļu animācijas filmas, satikt to veidotājus, redzēt tēlus -lelles, kas atdzīvojas uz ekrāna un arī noskatīties jaunākās latviešu leļļu animācijas filmas.
Kinolektorija laikā skolēniem tika radīta lieliska iespēja klātienē redzēt un saprast, ko dara leļļu filmas režisors, operators, animators, dekorators, mākslinieks, kāda nozīme ir kamerai, gaismu uzstādījumam un dekorāciju uzbūvei. Uzskatāmi tika demonstrēts animācijas veidošanas process. Skolēniem bija iespēja vērot profesionāļu darba procesa video un izzināt, kā top dažādas skaņas, kā ierunāti filmās dzirdamie dialogi, kāda nozīme montāžai, muzikālajam noformējumam. Katrs varēja iemūžināt fotogrāfijās sevi kopā ar iemīļotajiem filmu varoņiem.
Rīgas 84. vidusskolas 4.b un 4.d klašu skolēni un audzinātājas
Latvijas industriālais kultūras mantojums – VEF Kultūras pils, muzejs un apkārtne
12. oktobrī 8.acd klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās organizācijas “Prima Tour” rīkotajā izglītojošā pasākumā skolu jauniešiem “Rīgas pētnieks”.
Pasākumam “Rīgas pētnieks” bija divas daļas. Pasākuma pirmā daļa norisinājās atjaunotajā VEF kultūras pilī un VEF vēstures muzejā, bet otrā – foto orientēšanās VEF apkārtnē.
Pasākumu ievadīja ekskursija pa agrākās Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) gaumīgi restaurētajām un atjaunotajām Kultūras pils zālēm. Klausoties gida stāstījumā, skolēni novērtēja mājīgās telpas un apskatīja atsegtos agrākos sienu krāsojuma paraugus. Skolēnu interesi izraisīja muzejā eksponētie senākie Latvijā ražotās elektrotehnikas paraugi un iespēja doties virtuālā ekskursijā par VEF teritoriju. VEF apskatē gūtās zināšanas nostiprināt palīdzēja darba lapu aizpildīšana grupās.
Pēc ekskursijas VEF Kultūras pilī sekoja nākamais uzdevums – foto orientēšanās VEF apkārtnē. Skolēni tika sadalīti grupiņās, iedota darba lapa ar daudz un dažādiem uzdevumiem. Veicot šo aktivitāti skolēni guva daudz jaunas zināšanas.
Paldies par lielisko iespēju 8.acd kl. skolēni u audzinātāji
Nodarbībā “Tautas mūzikas instrumentu pasaulē”
15.10. 3.b un 3 c klases skolēniem programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros bija lieliska iespēja piedalīties nodarbībā “Tautas mūzikas instrumentu pasaulē”. Nodarbības vadīja etnomuzikoloģe, mūziķe un pedagoģe Ilga Reizniece un māksliniece Iveta Mielava.
Skolēniem bija iespēja redzēt un dzirdēt, kā tiek spēlēti 24 mūsu tautas mūzikas instrumenti, gan bērniem jau zināmās kokles, stabules, blokflauta, gan tādi mazāk pazīstami instrumenti kā vargāns, vienstīdzis, velna bungas, celma bungas, basīte un citi.
Paldies Ilgai Reizniecei un Ivetai Mielavai par iespēju piedalīties tik izzinošā nodarbībā.
Iepazīsti Mangaļsalas fortifikāciju vēsturi
14.10. programmas “Latvijas Skolas somas ietvaros” 10.b klases skolēni devās nelielā ekspedīcijā, lai iepazītu Mangaļsalas fortifikāciju vēsturi.
Klasei instruktora vadībā bija iespēja iepazīties ar Mangaļsalas fortifikāciju vēsturi, apskatīt, kas no tā ir saglabājies līdz mūsdienām. Veikt dažādus izaicinošus uzdevumus. Ceļš veda gan caur mežu, gan jūras piekrasti. Pa ceļam grupa veica arī dažādus āra dzīves un sadarbības uzdevumus. Tā bija diena, kuru pavadījām gan daudz staigājot, gan uzzinot jaunu informāciju, pētot, aktīvi iesaistoties, esot jūras tuvumā.
Skolēnu atziņas pēc pasākuma:
- Man ļoti patika ekskursija. Manuprāt, ekskursijā ir labi sabalansēts trīs labas ekskursijas pazīmes: jaunas zināšanas, iespēja pašiem izpētīt un laba pastaiga.
- Ekskursija bija kaut kas jauns un vēl nebijis. Bija interesanti uzzināt jaunas lietas un izmēģināt darbu ar orientēšanās karti, un protams, vienkārši jauki pavadīt dienu svaigā gaisā!
- Ļoti interesanti, iespaidīgi, pamācoši. Diena izdevās!
- Ekskursijā man patika staigāt pa mežu un uzzināt daudz ko pa Mangaļsalu un bunkuriem.
- Ļoti patika. Interesanti stāstīja, ieinteresēja šajā tēma. Liels paldies!
- Patika neuzspiestā atmosfēra un tiešām interesanti, kodolīgi pasniegtie fakti. Diezgan intriģējoši piedalīties sarunā.
Paldies par izzinošo ekskursiju -10. b klases skolēni un audzinātāja.
“Glass Point” radoši interaktīvā nodarbībā “Stikla mākslas iepazīšana”
14.10 5.acd un 4.ac klašu skolēni programmas Latvijas Skolas somas ietvaros piedalījās stikla studijas “Glass Point” radoši interaktīvā nodarbībā “Stikla mākslas iepazīšana”.
Nodarbības sākumā stikla mākslinieces iepazīstināja ar stikla materiāla īpašībā, krāsām, formām un mākslas darbu veidošanas iespējām, kā arī produktiem, kuri top studijā.
Meistarklasē mozaīkas tehnikā skolēniem bija iespēja izgatavot savu dekoru uz iepriekš sagatavotas sirds formas. Dekorus mākslinieces aizveda uz studiju, lai krāsnī, apmēram 800 grādu temperatūrā, sakausētu. Skolēni un skolotāji ar nepacietību gada ieraudzīt savus darbiņus.
Skolēnu atziņas:
- Es uzzināju ļoti daudz par stikla īpašībām.
- Man ļoti patika veidot pašam savu sirsniņu.
- Es sapratu, ka ar stiklu var iesākt ļoti daudz ko, tas ir tik dažāds un interesants.
- Es uzzināju par Latvijas stikla māksliniekiem.
- Man viss ļoti patika, gan klausīties stāstījumā, gan skatīties filmiņu, gan veidot savu dekoru.
- Pēc nodarbības biju ļoti priecīga, jo skatoties uz savu un klases biedru veidotajām sirsniņām, likās, ka visiem darbiņi ir sanākuši ļoti skaisti.
- Es noteikti vēl kādu reizi vēlētos piedalīties šādā aktivitātē.
Paldies studijas “Glass Point” māksliniecēm.
Izstāde “Rotaļāsimies?” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā
2. un 13.10. 3. a klases skolēni apmeklēja izstādi “Rotaļāsimies?” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.
Skolēni savu ceļojumu uzsāka Daugavmalā pie Lielā Kristapa. Tad izlīkumoja pa Vecrīgas ieliņām, izgāja cauri rudenīgajam Bastejkalnam un Esplanādei, līdz nonāca pie milzīgas, skaistas celtnes- Latvijas Nacionālā mākslas muzeja. Lai nokļūtu izstādē “ Rotaļāsimies?”, vajadzēja iziet cauri vairākām muzeja zālēm, kur redzējām Vilhelma Purvīša dabas ainavas, Ludolfa Liberta Kārļa Zāles portretu, tēlnieka Teodora Zaļkalna skulptūriņu “Cūka” un citus mākslas darbus.
Izstādē “Rotaļāsimies?” iepazināmies ar dažādu mākslinieku gleznām, kurās bija attēlotas rotaļlietas-visvairāk lācīši un lelles. Mākslas darbos redzējām to, par ko stundās esam mācījušies-darba kompozīciju, pretkrāsu izmantošanu un citas interesantas lietas. Mums ļoti patika īsts rotaļzirgs, kura formu un virsmu visi varējām pataustīt, uzvelkot baltus kokvilnas cimdus. Vislabāk atmiņā paliks mākslinieku Aleksandras Beļcovas un Oto Skulmes darbi.
Izstādes noslēgumā izpētījām rotaļlietu vēsturi no akmens bumbiņām līdz datorspēlēm. Un vēl? Vēl bija telpa, kur varēja parotaļāties un palasīt grāmatiņas.
3.A klase un audzinātāja Inguna Upmane
Izrādes-lekcijas “Kas ir teātris?”
5.10.2020. Rīgas 84. vidusskolā viesojās Latvijas Nacionālā teātra aktieri – Uldis Siliņš, Liene Sebre, Igors Šelegovskis, Ivars Kļavinskis. Izrādes mērķis bija radīt jauniešos daudzpusīgu un padziļinātu interesi par teātra mākslu, kas lieliski sasaucās ar jaunajām kompetencēm un priekšmetu – Teātra māksla.
Svarīgi, bija tas, ka jauniešus uzrunāja jauni mākslinieki, kas tikai nesen beiguši studijas un sākuši darbu teātra nozarē. Ir būtiski, lai jaunā paaudze izprastu mākslas un kultūras nozīmīgumu un tās “pievienoto vērtību”. Izrādes – lekcijas formāts bija diskusija starp jauniem cilvēkiem – profesionāļiem un izglītojamajiem. Tas bija aizraujošs 40 minūšu piedzīvojums, kurā tika demonstrēti video kadri no izrādēm, rādot piemērus kā darbojas Nacionālais teātris, kurš nesen atzīmēja savu 100 jubileju. Aktieri stāstīja, kā darbojas teātris, lai radītu interesi par aktiera, režisora, butafora, horeogrāfa, komponista, scenogrāfa profesijām.
Skolēnu atziņas:
- Manuprāt, pasākums “Kas ir teātris?” bija interesants. Man patika, ka aktieri bija mierīgi un runāja ar mums it kā mēs būtu pieaugušie. Man patika arī aktieru improvizācija, tādejādi stāsts palika kā maza izrāde.
- Pasākums bija ļoti interesants. Visinteresantākais bija, kā aktieri tēloja un stāstīja dažādus notikumus. Svarīgākā atziņa, ko guvu – nekad nevajag padoties, lai strādātu savā sapņu profesijā.
- Man patika, ka šo pasākumu vadīja aktieri, kuri paši tikai nesen ir pabeiguši Kultūras Akadēmiju un tikai nesen strādā teātrī.
- Man patika nepiespiestā atmosfēra. Es darbojos skolas teātrī, tāpēc šī nodarbība man šķita ļoti noderīga.
- Atziņa pēc pasākuma – aktiera darbs, ko ikdienā neredzam, ir sūrs un grūts.
- Uzzināju vairāk par teātra aizkulisēm.
- Secināju, ka aktiera darbs ir viens liels izaicinājums – katra izrāde ir kaut kas jauns un nebijis. Svarīgi, ka aktierim ir jābūt ļoti daudzšķautnainam un elastīgam.
Paldies par lielisko iespēju tikties ar aktieriem- 7. klases skolēni un audzinātājas.
Misija “Vecrīga”
30.09., 5.10. un 8.10. 8.b 10.a un 11.b klases skolēni programmas Latvijas skolas somas ietvaros piedalījās biedrības “Pelēkais vilks” organizētā aktivitātē – Misija “Vecrīga”.
Skolēni tika sadalīti vairākās grupās. Katrai grupai tika izsniegtas uzdevumu kartes. Uzdevumi bija ļoti dažādi – skolēni meklēja vēsturiski nozīmīgas vietas, veica dažādus, atraktīvus, pirmajā mirklī varbūt neiespējamus uzdevumus, meklēja informāciju par dažādām ēkām un ielām Vecrīgā. Iekļauta tika arī foto orientēšanās un orientēšanās ar karti. Skolēniem bija iespēja Vecrīgu ieraudzīt citā veidolā. Azartu radīja arī tas, ka komandas sacentās savā starpā. Pēc uzdevumu veikšanas katra komanda dalījās ar paveikto. Kopā tika pārrunātas iegūtās atbildes.
Skolēnu atziņas:
Pasākums bija interesants. Šī aktivitāte – Misija “Vecrīga” palīdzēja ikvienam no mums iemācīties labāk orientēties Vecrīgā, kā arī es personīgi uzzināju lietas par kurām nemaz nenojautu, piemēram, ka Vecrīgā ir Latviešu studentu korporācija.
Ieguvām zināšanas par Vecrīgu, kultūru, ielu nosaukumiem un vēsturi. Patika izzināt daudz ko jaunu. Bija interesanti, taču reizē arī nedaudz nogurdinoši, jo bija ļoti daudz jāstaigā.
Ekskursija bija ļoti interesanta, tā bija ne tikai izzinoša, bet arī mēs guvām iespēju iepazīt Vecrīgu no cita skatu punkta. Uzdevumi bija aizraujoši un spēja saliedēt komandu, kā arī reizēm bija nepieciešams “izkāpt no savas komforta zonas”.
Paldies biedrībai “Pelēkais Vilks”
par izzinošo aktivitāti.
Pa A.Čaka pēdām Rīgā
Kad skolotāja mums teica – Čaks, Čadarainis, Čakiņš, tad mēs sākumā bijām neizpratnē, kas tas ir, tik to vien zinājām, ka Rīgā ir Čaka iela, pa kuru 23.trolejbuss mūs aizvizina uz Purvciemu.
24.septembrī programmas “Latvijas Skolas soma” piedāvājumā devāmies Rīgā meklēt savu A.Čaku.Vispirms iepazināmies ar A.Čaka dzīvokli-muzeju Lāčplēša ielā 48, kura durvis atvēra kāds sirms kungs, kas likās kā A.Čaka radinieks, viņa tēvs, kurš, kā vēlāk izrādījās, tieši šajā pirmajā dzīvokļa telpā sagaidīja savus kundes jeb klientus, jo bija tā laika labākais vīriešu drēbniekmeistars Rīgā.Turpat arī A.Čaks-it kā mūs nešķirtu laiks-mūs sagaida lielā pilna auguma foto, laipni aicinādams tālāk.
Muzeja vadītāja mums ļoti sīki un labi izstāstīja visu par Rīgas dzejnieku A.Čaku, jo tad, kad sākām aplūkot viņa istabas, sapratām, ka katrs priekšmets-grāmatas, gleznas, statuetes-elpo A.Čaka elpu. Likās, ka tāpat kā toreiz dzejnieka draugi esam ienākuši uz A.Čaka ceptajām pankūkām, lai, sēžot ap apaļo galdu viesistabā, spriestu par dzīvi, par dzeju, par Rīgu, par to, kāpēc “miglā asaro logs”…
Atvadījušies no A.Čaka omulīgās mājvietas Rīgas centrā, devāmies nelielā pastaigā pa Pārdaugavu, kurā Čakiski mūs uzrunāja ielu bruģis, vecie koka namiņi, glītā privātmāja, kura tagad lepni slejas A.Čaka mātes mājas vietā, arī pie laternas staba pieslietais velosipēds un E.Smiļģa māja-Teātra muzejs, jo A.Čaku ļoti interesēja teātris un viņš gribēja to spēlēt.
Mūsu kurpes brida pirmās kritušās lapas, ejot uz F.Brīvzemnieka pamatskolu, kas reiz bijusi arī A.Čaka skola,bet caur apavu zolēm mēs sajūtam nelīdzeno bruģi, kas brīžiem lika aizdomāties, ka tieši tā, savu mūzu meklējot, te staigājis A.Čaks – mūsu Rīgas Dzejnieks.
Ausīs skan O.Vācieša vārdi: ”Nekāpiet virsū-
Tā sirds uz trotuāra ir Čaka.”
Tagad mēs zinām, ka: ”Ne jau velti šai pilsētai
Trotuāri ir karsti. Uz katra no tiem-SIRDS”.
Paldies par lielisko iespēju iepazīt A. Čaku –
9.d klases skolēni un audzinātāja.
Smilšu kino
23., 30.09 un 7.10. Rīgas 84. vidusskolas 2.abcd un 3.ac klašu skolēniem projekta Latvijas Skolas soma ietvaros bija brīnišķīga iespēja piedalīties radošajās darbnīcās “Smilšu kino un aplikācijas”.
Katrai klasei bija iespēja piedalīties divās nodarbībās. Vienā – mākslas pedagogs demonstrēja smilšu kino zīmējumus, stāstot stāstu par smilšu graudiņu, kā tas rodas, kāda veida smiltis sastopamas. Skolēni arī paši kļuva par māksliniekiem un izbaudīja smilšu brīnumainās īpašības un daudzveidīgās pārvērtības. Notika arī smilšu kino īsfilmu filmēšana, paralēli darbojoties arī ar kinētiskajām smiltīm, ceļot savu sapņu pili un arī ar smiltīm un dabas materiāliem, veidojot savu grupas drošo salu.
Otrajā nodarbībā skolēni devās uz darbnīcu “Smilšu aplikācijas”. Smilšu aplikācijas ir vienkārša, ātri apgūstama un aizraujoša aktivitāte skolēniem, ar krāsainām smiltīm krāsojot dažādu zīmējumu kartītes. Rezultātā skolēni izveidoja krāsainas, košas un katram pilnīgi atšķirīgas smilšu glezniņas.
Visa procesa laikā skolēniem bija neviltota interese, liela aizrautība un gandarījums par paveikto .
Paldies radošajai “Smilšu aplikāciju” komandai
Rīgas Motormuzejs
6 un 8. oktobrī programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 12. klašu skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzeju. Ekskursija papildināja Latvijas un pasaules vēstures mācību programmā ietverto tēmu: Industrializācija un jaunie atklājumi.
Skolēni, darbojoties pāros, muzeja apmeklējuma laikā meklēja informāciju par velosipēdu, motociklu un automašīnu izgudrošanas un ražošanas vēsturi.
Interaktīva muzejpedagoģiska programma “Ganu spēles” Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā
28. un 29. septembrī 6. a un 5.b klašu skolēniem programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros bija iespēja apmeklēt Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju un piedalīties interaktīvā muzejpedagoģiskā nodarbībā “Ganu spēles”.
Nodarbība sastāvēja no divām daļām. Pirmajā daļā skolēniem bija iespēja iepazīties ar 19. gs. un 20. gs. sākuma lauku bērnu dzīves vidi, to darbiem un nedarbiem. Skolēni ar lielu interesi vēroja dažādus seno laiku ekspozīciju priekšmetus, klausījās gida izsmeļošajā stāstījumā par mūsu senču dzīves ritumu un tradīcijām.
Programmas otrajā daļā skolēniem bija iespēja spēlēt spēles un rotaļāties – dzīt “cūciņas aplokā”, staigāt uz koka kājām, uz liela bluķa cīnīties ar spilveniem kā arī veikt dažādus sadarbības uzdevumus.
Paldies par lielisko iespēju ciemoties Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
“Dizaina un kulinārā mantojuma nodarbība – saldējuma meistardarbnīca”
Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 25.februārī 5.b, 6.b, 8.bc klašu skolēni piedalījās “Dizaina un kulinārā mantojuma nodarbībā – saldējuma meistardarbnīca”.
Atraktīvā nodarbībā dalībnieki iepazina uzņēmuma dizaina materiālu izstrādes procesu, kas tapis sadarbībā ar Latvijas dizaina un vides dizaina māksliniekiem, un šo materiālu pielietojumu. Skolēni uzzināja kādēļ dizaina materiāliem ir tik liela nozīme pārtikas ražošanas industrijā. Skolēni uzzināja par saldējuma ražošanas vēsturi un attīstību Latvijā. Skolēni piedalījās Ikšķiles saldējuma degustācijā, kur varēja novērtēt jaunās dizaina izpausmes Latvijas garšās.
Atziņas pēc nodarbības:
- Ļoti vērtīga un interesanta nodarbība – gan par uzņēmuma veidošanu, gan par dizaina veidošanu un attīstību Latvijā.
- Ļoti iedvesmojoša un garda nodarbība.
- Pirmo reizi ēdu melno saldējumu, uzzināju, ka to taisa no ķiršiem.
- Ikšķiles saldējuma nodarbība likās patiesi noderīga.
- Strukturēta, interesanta nodarbība – gan par Ikšķiles apskates objektiem, gan par saldējuma uzņēmuma izveidi, gan par dizaina izveidi un tā attīstību Latvijā.
- Ļoti garšīgi un interesanti.
- Patika, ka stāstīja no dažādiem aspektiem.
- Uzzināju daudz ko par saldējumu, pirmo reizi garšoju Ikšķiles saldējumu.
Izrāde “Pavasaris”
2.martā 8.a klases skolēni, projekta “Skolas Soma”” ietvaros apmeklēja mūzikas namu “Daile”, kur noskatījās izrādi “Pavasaris”.
Lai gan izrādes anotācija vēsta, ka tā būs par jauniešu sevis meklējumiem, ilgas un dziņu raisītais mulsumu, nebeidzamo mājasdarbu un kontroldarbu apnikumu, strupceļu sarunās ar vecākiem, auguma pārvērtībām, tuvošanos, divu ķermeņu magnētismu un pirmās pieredzes sūrumu un izlaušanos un alternatīvas meklējumiem kopā ar labākajiem draugiem kādā garāžā, sajūtas pēc izrādes noskatīšanās bija divejādas. Jā, tika aplūkotas jauniešu problēmas, bet vai tās bija jāparāda, izmantojot un akcentējot žargonvārdus un rupjus vārdus, atklājot intīmu un jūtīgu dzīves situāciju detaļas? Ir labi, ka izrāde veidota jauniešiem, bet pēc mūsu klases skolēnu domām, vajadzēja izcelt nevis negatīvo, bet pozitīvo; parādīt nevis negatīvo pieredzi, bet pozitīvo; nevis parādīt, ka nav izejas no dažādām krīzes situācijām, bet iespējas, kur meklēt izeju un palīdzību!
Izrāde liek domāt! Bet pēc tās noskatīšanās, ar skolēniem jāveic pārrunas, lai parādītu situāciju pozitīvos risinājumus!
8.a klases skolēni un audzinātāja
Izstāžu zāle “Arsenāls” radošā nodarbība “Kā top instalācijas?”
4. un 21.02. “Latvijas skolas somas ” 9.a un 9.b klases izstāžu zālē “Arsenāls” apmeklēja radošo nodarbību “Kā top instalācijas?”
Pēc ekspozīcijas apskates audzēkņi attīstīja savas idejas un paši veido instalācijas.
Skolēnu atziņas pēc radošās nodarbības:
- Man ļoti patika instalācijas, kuras atradās muzejā. Interesants bija gides stāstījums.
- Uzzināju ļoti daudz jaunu informāciju.
- Bija interesanti veidot pašiem instalācijas. Patika aplūkot arī izstādi.
- Interesanti bija tas, ka varējām veidot dažādus objektus dažādās tēmās.
- Manuprāt, bijām ļoti kreatīvi, varējām izpausties.
- Izstāžu zālē “Arsenāls” biju pirmo reizi. Man patiesi patika, noteikti iesaku ikvienam.
- Visvairāk man palika atmiņā instalācija, kur varēja redzēt metāla bumbu.
- Man patika darbi no smiltīm un grafiskie darbi.
- Man patika instalācija, jo tās parāda cilvēka radošumu.
- Man muzejā patika kosmosa noskaņa un ekrāni.
- Nodarbība un ekskursija bija interesanta – guvu jaunas zināšanas un iedvesmu.
- Šī ekskursija ļāva iepazīt zinātniski fantastisko stilu.
- Šī izstāde bija ļoti neparasta un interesanta.
- Izstāde bija samērā maza, bet tajā pašā laikā tik ļoti iespaidīga un īpaša.
- Bija interesanti vērot mūsdienu mākslu.
- Patika, ka bija jāstrādā grupās.
- Nonācām pie secinājuma, ka no dažiem materiāliem var izveidot lielisku stāstu.
- Interesanti šķita, ka izstādes grīda bija izbārstīta ar baltām smiltiņām.
Paldies par lielisko iespēju, 9.a un 9.b klases skolēni
Filma “Pilsēta pie upes”
26. februārī Rīgas 84. vidusskolas iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz kino “Bize”, lai iepazītos ar režisora Viestura Kairiša veidoto filmu “Pilsēta pie upes”. Viestura Kairiša filmas scenārijs tapis pēc Gunara Janovska romāna motīviem. Tas ir stāsts par parasta cilvēka dzīvi starp trijām varām, divām sievietēm un jūtām, kas plosa viņa sirdi. Filma ataino viņa ikdienu gleznainajā dzimtajā Latgales pilsētiņā pie upes. Filma skan latviešu, latgaliešu, krievu, jidiša un vācu valodas, kas piešķir filmai vēl krāšņāku un interesantāku kolorītu.
Klases skolēnu pārdomas pēc filmas noskatīšanās:
Filma bija interesanta un aizraujoša. Palīdzēja izprast tā laika cilvēku ikdienu. Mums – 2020. gadā tā interesanti demonstrēja varas un režīmu maiņu. Neparasts bija Latgaliešu dialekta skanējums viscaur filmai. Zisele, pēc mūsu domām, bija visinteresantākais personāžs visas filmas garumā. Tā bija viena no retajām filmām, kurā varēja dzirdēt dažādas valodas -latgaļu, krievu, vācu un latviešu.
Paldies par iespēju – 10.b klases skolēni un audzinātāja
“Savādais atgadījums ar suni naktī”
2020. gada 6. un 27.februārī iniciatīvas „Latvijas Skolas soma” ietvaros Rīgas 84. vidusskolas skolēni noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādi „Savādais atgadījums ar suni naktī”.
6.d klases skolēnu atziņas:
6.d klases skolēni vērtē šo izrādi kā interesantu un mūsdienīgu. Patika izmantotie specefekti, tas padarīja šo izrādi spilgtāku un mūsdienīgāku. Mūsu klasei vairāk patika 2.daļa, jo tajā vairāk atklājās jūtu, emociju un notikumu. Bija arī tādi skolēni, kuri raudāja, jo līdzpārdzīvoja Kristoferam, izrādes galvenajam varonim. Kristofers it kā ir tāds pats kā visi un tomēr ir atšķirīgāks attieksmē pret apkārtējo pasauli nekā pārējie. Vairāki skolēni minēja, ka izrādē bija arī komiski brīži. Izrādes satura izpratnē ļoti palīdzēja tas, ka iepriekš ar skolotāju Ilonu pārrunājām daiļdarba saturu, gan arī aktualizējām problēmas, kuras skartas izrādē. Pēc izrādes noskatīšanās dalījāmies iespaidiem un emocijām par izrādē skatīto. Izrādē tika attēloti reāli un patiesi notikumi, kas var skart ikvienu sabiedrības pārstāvi. Izrāde ir par to, kā ar citādo sadzīvojam mēs paši.
6.a klases skolēnu atziņas:
Smilšu kino
18.02.2020. Rīgas 84. vidusskolas 3.bc klašu skolēniem projekta Latvijas Skolas soma ietvaros bija brīnišķīga iespēja piedalīties radošajās darbnīcās “Smilšu kino un aplikācijas”.
Katrai klasei bija iespēja piedalīties divās nodarbībās. Vienā – mākslas pedagogs demonstrēja smilšu kino zīmējumus, stāstot stāstu par smilšu graudiņu, kā tas rodas, kāda veida smiltis sastopamas. Skolēni arī paši kļuva par māksliniekiem un izbaudīja smilšu brīnumainās īpašības un daudzveidīgās pārvērtības. Notika arī smilšu kino īsfilmu filmēšana, paralēli darbojoties arī ar kinētiskajām smiltīm, ceļot savu sapņu pili un arī ar smiltīm un dabas materiāliem, veidojot savu grupas drošo salu.
Otrajā nodarbībā skolēni devās uz darbnīcu “Smilšu aplikācija”. Smilšu aplikācijas ir vienkārša, ātri apgūstama un aizraujoša aktivitāte skolēniem, ar krāsainām smiltīm krāsojot dažādu zīmējumu kartītes. Rezultātā skolēni izveidoja krāsainas, košas un katram pilnīgi atšķirīgas smilšu glezniņas.
Atziņas pēc nodarbības:
- Ļoti patika veidot smilšu aplikācijas, patika savs paveiktais un prieks bija par klases biedru darbiņiem.
- Uzzināju daudz ko jaunu par smiltīm. Patika zīmēt uz smilšu galdiņa.
- Patika, ka varējām darboties grupās un visi bija draudzīgi, ievēroja noteikumus.
- Patika, ka varēja izmēģināt daudz ko jaunu.
- Interesanti bija darboties ar kinestētiskajām smiltīm, šīs smiltis redzēju pirmo reizi.
- Smilšu aplikācijās patika tas, ka katrs varēja izvēlēties kartiņas kādas vēlas.
- Man ir prieks par kartiņu, ko izgatavoju. Tā būs dāvaniņa manai omītei, kuru šodien laidīs mājās no slimnīcas.
- Patika abas nodarbības. Šīs divas stundas paskrēja tik ātri. Man patika viss ļoti, ļoti.
- Nodarbībās sajutos kā māksliniece. Uzzināju, ka smiltis ir tik dažādas.
- Man patika veidot aplikācijas, lepojos, ka paspēju izgatavot lielo kartiņu.
- Patika, ka varēja darboties.
Teātra izrāde “Re: Atmoda”
10.02.2020. Rīgas 84. vidusskolas 7. – 9. kl. skolēniem “Latvijas skolas somas” ietvaros bija iespēja noskatīties Ditas Balčus teātra izrādi “Re :Atmoda”.
Izrāde jauniešiem un pieaugušajiem “Re: Atmoda”, kuras darbība norisinās 90.gadu sākumā, Atmodas laikā, Rīgā.
Pilsētas centrā ir barikādes un ticis ieņemts Preses nams. Bet par visu svarīgāks ir kādas Rīgas daudzdzīvokļu mājas jumts, uz kura skan Viktora Coja mūzika un atmostas kāda pirmā mīlestība. “Re: Atmoda” ir stāsts par izvēlēm – gan tām, kuras izdara stāsta varoņi – jaunieši, gan tām, kuru priekšā ir tikko atjaunotā Latvijas valsts.
Paldies Ditas Balčus teātrim un aktieriem.
“Ziedoņa klase”
11.02.2020. programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 10.a piedalījās alternatīvā nodarbībā I. Ziedoņa Ziemas rezidencē – “Ziedoņa klase”. Skolēni attīstīja lasītprasmi un savstarpējo sadarbību.
Stundas ievadā skolēni iepazinās ar Imanta Ziedoņa personību un daiļradi, attīstot audiovizuālo uztveri un prasmi strādāt ar tekstu.
Stundas centrālais notikums bija izlaušanās istaba, kas balstīta uz Imanta Ziedoņa Blēņas un pasakas. Istaba ar dažādiem uzdevumiem, tā bija kā spēle, kuras mērķis ir, atrisinot savstarpēji saistītu uzdevumu virknējumu, pēc iespējas ātrāk izkļūt no istabas.
Skolēnu atziņas pēc pasākuma – šajā aktivitātē mums bija iespēja vairāk iepazīt I. Ziedoni un pārbaudīt mūsu zināšanas interesantā veidā – caur spēlēm. Uzņemšana bija ļoti laipna un varēja redzēt, ka vadītāja dara to, kas viņai patīk un ir tuvs sirdij. Neskatoties uz to, ka bijām sadalīti grupās, bijām saliedēti un viens otru atbalstījām. Katra istaba mums deva iespēju iepazīt līdz šim varbūt kādam nezināmu pasaku, līdz ar to, lai kopīgi tiktu ārā un izpildītu visus uzdevumus, bija jāsadarbojas, jāuzklausa citu viedokļi, jāuzticas klases biedriem. Laiks, ko pavadījām Ziedoņa klasē pagāja ļoti ātri. Klases biedri izteica vēlmi izpildīt uzdevumus arī citās istabās. Paldies Fondam “Viegli” par lielisku iespēju jēgpilni pavadīt laiku kopā ar klases biedriem.
10.a klases skolēni un audzinātāja
”Dvēseļu putenis”
27. un 28. janvārī Rīgas 84. vidusskolas skolēniem “ Latvijas Skolas somas” ietvaros bija iespēja apmeklēt kinoteātri Splandid Palace, noskatīties filmu “Dvēseļu putenis”. Uz kino devās 12.b kl.; 11.ab kl.; 9.c kl. ; 7.abcd klašu skolēni.
Pēc filmas noskatīšanās skolēni dalījās savās emocijās un rada atbildes uz dažādiem jautājumiem:
- Kāds iespaids tev ir radies pēc filmas noskatīšanās?
- Kādas emocijas tu izjuti, skatoties filmu un arī pēc tam?
- Ko tu domā par galvenā varoņa Artūra likteni?
- Turpiniet teikumus. Šajā filmā man patika ….Šajā filmā man nepatika…
- Iedomājieties, ka jūs esat režisors/režisore. Ko jūs izdarītu citādi?
Skolēniem bija līdzīgas atbildes. Lielākajai daļai filma lika aizdomāties “par sevi, par to, kur mēs dzīvojam tagad un kā bija agrāk”
Lielākoties skolēni izjuta lepnumu par savu valsti, latviešu spēku. Emocijas arī bija dažādas – gan dusmas, gan bēdas, gan skumjas un satraukumu, gan arī prieku.
“Es izjutu daudz skumju emociju, jo daudzi krita karā, arī Artūra ģimene.”
Par galvenā varoņa Artūra likteni skolēni rakstīja diezgan daudz. “Domāju, ka viņa liktenis savā ziņā bija labs, jo viņš iemācījās aizstāvēt savu valsti un draugus; slikts – jo visa viņa ģimene krita karā.” “Manuprāt, viņam bija ļoti grūts liktenis – viņam bija tikai 16 gadi un viņam bija jāiet karā un jāšauj cilvēki.” Ļoti patika arī aktieris, kurš spēlēja galveno lomu.”
Filmā skolēniem patika viss, bet daži atbildēja, ka bija par daudz asiņainu kadru, kā arī tas, ka Artūra brālis tika nogalināts. “Ļoti skumji likās Artūra brāļa nāve”.
Uz jautājumu par to, ko skolēni darītu/mainītu filmā, ja viņi būtu režisori, atbildes pārsvarā bija, ka nemainītu neko, jo “viss bija perfekti”. Tomēr daži izdarītu tā, lai paliktu dzīvs “vismaz viens no Artūra ģimenes un izmainītu masu skatus, lai parādītu neziņu un bailes, un cerību”. “Es būtu atstājusi vismaz daļu Artūra ģimenes.”
Filma bija ļoti emocionāla un notikumiem bagāta. Interesanti filmā bija redzēt aktiermeistarību gan profesionālu aktieru, gan neprofesionāļu izpildījumā.
Filmu skatījos otro reizi – atklāju daudz ko jaunu, ko pirmajā reizē nebiju piefiksējis. Ļoti patika. Filma lika aizdomāties par daudz dažādām tēmām kā – mīlestību, nodevību, uzticību, cieņu.
Filma atstāja dziļas emocijas. Vēl nākamajā dienā ik pareizie aizdomājos par filmā redzēto. Par to drosmi, kas piemita galvenajam varonim, par dzimtenes mīlestību.
Rīgas 84. vidusskolas skolēni un audzinātājas.
4.02.2020. programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 12.b klases skolēniem kinoteātrī “Bize” bija iespēja noskatīties filmu “Jelgava94”.
Filmā “Jelgava ‘94” ir gandrīz visas „pusaudžu filmas” žanra pazīmes – brīvības un pašidentitātes meklējumi, neizbēgamā sacelšanās pret veco, nejēdzīgo pasaules kārtību. Un – nē, filmas žanrisko piederību nemaina fakts, ka tā ļauj patīkami slīgt nostaļģijā arī daudziem tīņiem aiz trešā gadu desmita.
Skolēnu atziņas pēc filmas noskatīšanās:
- Manuprāt, “Jelgava94” bija ļoti interesanta un veiksmīga filma, jo lieliski attēloja jauniešu un arī pieaugušo ikdienu tajā laikā.
- Man patika, jo filmas tēma atbilst. Jo klausos bezjēdzīgu mūziku, līdzīgi ģērbjos. Ļoti personīgi līdzi jutu filmas varoņiem.
- Patika aktierspēle, iespējams, ja skatītos četrpadsmit gadus veci jaunieši, liktu aizdomāties par dzīves izvēlēm.
- Filma man ļoti nepatika, likās, ka tā ir bezjēdzīga. Nepatika, ka galvenais varonis to dzīves stilu. Manuprāt slikta ietekme filmai.
- Filma patika. Esmu lasījusi grāmatu. Sižets saistošs.
Sveču meistardarbnīca
30.012020. projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros skolā viesojās sveču darbnīcas meistari un 5.a un 5.d klašu izglītojamiem bija iespēja piedalīties izzinošā un radošā sveču liešanas meistardarbnīcā.
Izglītojamie uzzināja par sveču vēsturi, kā un kur tās radās, no kā tika izgatavotas pirmās sveces, kur lietoja sveces, kāpēc vajadzēja meklēt jaunus sveču izgatavošanas materiālus. Skolēni uzzināja arī par Sveču dienas tradīcijām.
Pēc tam katrs izglītojamais iejutās sveču meistara lomā, kļūstot par mākslinieku, dizaineri un sveču lējēju. Tika pagatavotas 3 sveces, izvēloties sev tīkamākos krāsu salikumus. Gatavās sveces tika iesaiņotas un noformētas kā skaistas dāvanas. Visi darbojās ar ļoti lielu aizrautību un ieinteresētību, bija apmierināti un varēja novērtēt ne tikai savu meistardarbu, bet arī priecāties par klases biedru skaistajiem meistardarbiem. Tika gūtas pozitīvas emocijas, sagatavojot šos mazos suvenīrus, kurus var izmantot paši vai arī uzdāvināt saviem mīļajiem.
Skolēnu atziņas pēc pasākuma:
- Ļoti patika veidot sveces, nezināju, ka ir tik daudzi un dažādi veidi, kā taisīt sveces.
- Patika jaukā atmosfēra, katram sava darba vieta. Interesants stāstījums par svecēm, sveču dienu.
- Patika, ka mēs katrs varējām veidot sveces, esmu nolēmusi, ka uzdāvināšu savai mammai, tētim un māsai.
- Lieliski bija tas, ka katrs varējām veidot sveces tādās krāsās, kā vēlamies.
- Patika veidot sveces un skatīties arī klases biedru veikumā. Tās bija tik dažādas, viena par otru skaistākas.
- Ļoti daudz uzzināju par svecēm, iemācījos pats veidot.
- Pēc nodarbības sapratu, cik tas ir aizraujoši un nav nemaz tik grūti.
- Interesanti likās krāsot sveces – patika, ka varēja izvēlēties 3 krāsas kādas pats grib, iemērkt sveci un rezultāts bija visiem skaists.
Paldies Sveču darbnīcai 5.klašu audzinātājas un skolēni
“Ziemassvētki klāt”
17.12 un 18.12. Rīgas 84. vidusskolā “Latvijas skolas somas” ietvaros viesojās Rīgas Latviešu Biedrības folkloras komisijas “Sprīdīša skola”.
Skolēniem bija lieliska iespēja iepazīties ar Ziemassvētku tradīcijām. Bērni piedalījās aktivitātēs. Mūzikas nodarbībā skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem mūzikas instrumentiem – kokli, vijoli, dūdām un citiem pūšamajiem instrumentiem. Izzinošajā nodarbībā skolēni iepazinās ar Ziemassvētku tradīcijām. Skolēniem tika demonstrēti dažādi uzskates materiāli. Veidošanas darbnīcā no salmiem tika darināts putns. Rotaļu nodarbībā skolēni dziedāja, dejoja, rotaļājās, spēlēja dažādas spēles. Rotaļās bērnu sejās varēja pamanīt patiesas emocijas un nesamākslotu prieku.
Pasākuma beigās visas klases pulcējās kopā un vienojās kopīgos dančos. Liels paldies Rīgas Latviešu Biedrības folkloras komisijas “Sprīdīša skolai” par jauko pasākumu.
Mācību ekskursijas Latvijas Fotogrāfijas muzejā un Mencendorfa namā
18.decembrī 8.a klases skolēni, projekta “Skolas Soma” ietvaros, devās uz divām nodarbībām Latvijas muzejos.
Pirmā nodarbība notika Latvijas fotogrāfijas muzejā. Šajā nodarbībā skolēni apguva praktiskas iemaņas, lai domātu par fotogrāfiju kā mediju un pielietotu radošu pieeju fotostāstu veidošanā par personīgām izjūtām. Radošajā darbnīcā nodarbības vadītāja pievērsa uzmanību stāstu daudzveidībai, kompozīcijai, rakstiskajam elementam, komentēja skolēnu izvēlētās fotogrāfijas, Pēc tam skolēni veidoja mākslas darbus grāmatu veidā. Foto esejas tika veidotas no muzeja rīcībā esošām fotogrāfijām. Skolēni, izmantojot attēlus, kuri liecina par pagātni, mācījās paust mūsdienīgus redzējumus par pasauli, kurā dzīvojam. Foto eseju darbnīcu vadīja māksliniece/fotogrāfe Linda Muižniece. Skolēni ar ļoti lielu aizrautību atlasīja fotogrāfijas savam foto stāstam, paši izgatavoja grāmatas, līmēja tajās atlasītās fotogrāfijas un ierakstīja grāmatās savus pašsacerētos stāstus. Skolēniem ļoti patika nodarbība, sadarbība ar nodarbības vadītāju un galarezultāts- 15 dažādas fotostāstu grāmatas, kuras apskatāmas mūsu klases telpā.
Otrā nodarbība notika Mencendorfa namā. Nams ir rīdzinieku sadzīves kultūras muzejs, nosaukts mājas pēdējā saimnieka – vācu tirgotāja Augusta Mencendorfa vārdā. Tajā skolēni varēja aplūkot 17.-19.gs. interjeru un eksponātus. Rīdzinieku mājas–muzeja darbinieki iepazīstināja skolēnus ar turīga rīdzinieka sadzīves kultūras tradīcijām. Skolēni uzzināja, ka ekspozīcijas lielāko daļu veido unikāli 17.-18.gs. griestu un sienu gleznojumi. Tiem ir pieskaņoti vēsturiski interjeru priekšmeti no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma, radot katrai telpai citādu raksturu un noskaņu. Skolēniem bija iespēja paciemoties senajā veikala telpā, virtuvē ar manteļskursteni, viesu salonā, deju zālē, kur vaŗēja pamācīties seno deju soļus, „dzejnieka istabā”, ģimenes kapelā, saimnieka istabā, „Meitenes istabā”, kā arī ielūkoties vēsturiskajās pagraba velvēs un romantiskajos bēniņos, kur mājvietu radušas izstāžu zāles. Skolēniem ekskursija- nodarbība patika, taču viņi izteica dažādas idejas par nodarbības modernizēšanas iespējām, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas.