Pasākumi

Pašās maija beigās sākumskolā norisinājās karjeras izglītības pasākums “Profesijas, profesijas, profesijas…”. Šajās dienās skolēni saņēma uzdevumus, kuri rosināja padomāt par dažādām profesijām- gan tuvāk pazīstamām, gan arī ne tik zināmām. Pirmais no uzdevumiem bija iepazīt profesijas, kuru pārstāvji savus darba pienākumus veic formā vai speciālā apģērbā. Izrādās, ka šādu profesiju ir diezgan daudz!
Nākamajā dienā minējām mīklas. Vai tu vari uzminēt profesiju, kas tiek raksturota šajā mīklā: “Šīs profesijas pārstāvji strādā ārā- pie mājām, parkos. Darbs notiek augstumā. Viņi strādā speciālā apģērbā. Jāvalkā ķivere, aizsargbrilles, cimdi un darba siksna. Darbam nepieciešami zāģi, šķēres, dažreiz pat traktori un citas tehnikas. Kas tas ir?”. Skolēni uzminēja gan šo mīklu, gan paši sacerēja mīklas par profesijām un uzdeva tās saviem skolas biedriem.
Pasākuma noslēgumā, skolēni centās burtu kvadrātā atrast paslēpušos profesiju nosaukumus, kā arī padomāja par sevi nākotnē- zīmējot sevi un uzrakstot, ko katrs dara jau šobrīd, lai nākotnē kļūtu par to, par ko vēlas.

Paldies sākumskolas pedagogam karjeras konsultantam Ligitai Timmermanei.


kp


Atskats uz  2024. gada februāra   karjeras  izglītības pasākumiem

29.01.24. 1.tiešsaistes nodarbība 7.-11. klašu vecākiem  “Kā palīdzēt un atbalstīt savu bērnu karjeras izvēlē?” Nodarbības laikā PKK  I.Dunke  iepazīstināja vecākus ar skolēnu viedokli par to, kas viņuprāt ir karjera un ko izglītojamie domā par savu nākotnes profesiju vai darbības nozari. Vecāki uzzināja par  karjeras attīstības atbalstu skolā un ārpus tās; par  iespējām  noteikt izglītojamā spējas un vēlmes un  kā atrast  bērna interesēm atbilstošas nodarbības. Vecāku uzmanība tika pievērsta vispusīgai bērna spēju un talantu attīstībai, iespējai uziināt un izpētīt jaunas nezināmas jomas, iespējai darboties praktiski- izmēģinot konkrētas iemaņas un prasmēs.

PLAK

30.01.24.  10.-12. klašu izglītojamo tikšanās ar Autorskolas pārstāvjiem. Pie mums viesojās mūziķe Katrīna Dimanta, fonda Līdzskaņa, Latvijas izpildītāju un producentu apvienības  LaIPA izpilddirektore Liene Edwards un Kultūras ministrijas Autortiesību nodaļas vadītāja Ilona Pētersone. Nodarbības laikā jaunieši uzzināja kā aizsargāt sava radošā darba autortiesības, kā radošo profesiju pārstāvji var pelnīt, ja viņu produkts ir aizsargāts. Izglītojamie tika iepazīstināti ar LaIPA radīto produktu – mājaslapu Autorskola. Pasākuma laikā dalībnieki uzzināja mūziķes Katrīnas karjeras stāstu, Katrīna mūs priecēja ar saviem priekšnesumiem.  Pasākuma galvenā atziņa- radošo industriju pārstāvji var būt uzņēmēji un pelnīt, ja sakārto savu radīto darbu autortiesības.

16.02.24.  pie 10.-12. klašu izglītojamajiem viesojās Banku Augstskolas rektore, profesore Līga Peiseniece. Nodarbības temats “Daudzsološa perspektīva skolēniem- finanšu un biznesa izglītība un darba iespējas Latvijā”. Nodarbības laikā profesore iepazīstināja ar to,  kurās augstskolās  un kādas finanšu un biznesa profesijas var apgūt. Profesore uzsvēra, ka finanšu jomā vienmēr būs vajadzīgi darbinieki, mudināja izvēlēties šādas studiju programmas, jo pēc to absolvēšanas paveras plašas iespējas darba tirgū gan Latvijā, gan ārvalstīs. Rektore iepazīstināja arī ar Banku Augstskolas piedāvātajām studiju programmām. Profesore bija uzaicinājusi arī Banku Augstskolas absolventi, kura skolēniem pastāstīja par studiju procesu, ārpus studiju aktivitātēm, mobilitātes programmām, prakses iespējām un darba vietas atrašanu. Galvenā atziņa- studēt finanšu un uzņēmējdarbības jomā ir prestiži un  labs darbs būs vienmēr.

23.-24.02.24. 11.-12. klašu izglītojamie apmeklēja Latvijas Universitātes rīkoto studiju festivālu LUniverss. Tas notika LU Zinātņu mājā. Festivāla laikā bija iespēja uzzināt par  LU jaunajām fakultātēm, iepazīt studiju programmas, padiskutēt ar studentiem un mācību spēkiem. Jaunieši varēja uzzināt arī par ārpus studiju iespējām LU, par augstskolas zinātniskajiem institūtiem, mobilitātes programmām , iepazīt LU Karjeras centru, uzzināt par LU muzeja ekspozīcijām.  Festivālā mija arī izklaides daļa, tajā varēja iepazīt universitātes mākslinieciskos kolektīvus. Izglītojamo viedokļi par šo pasākumu ļoti atšķīrās- bija skolēni kuriem , patika, bet gandrīz trešdaļa izglītojamo  uzskatīja, ka labāk būtu, ja LU piedalītos izglītības izstāde Skola 2024.

23.-25.02.24. 9.-12. klašu izglītojamie varēja apmeklēt ikgadējo izglītības izstādi “Skola 2024”. Izstādes laikā skolēni iepazina tālāk  izglītības  iespējas dažādu augstākās un vidējās profesionālās izglītības iestādēs. Pasākuma laikā tika piedāvātas dažādas nodarbības, lomu spēles, karjeras konsultācijas, diskusijas un dažādi praktiskie izmēģinājumi. Kopiespaids par izstādi pozitīvs- varēja uzzināt un redzēt daudz jauna, bija iespēja piedalīties dažādos pasākumos un pilnveidot savas prasmes.

26.02.24. notika otrā tiešsaistes nodarbība 7.-12. klašu vecākiem. Tajā PKK Inga Dunke iepazīstināja vecākus ar noderīgākajiem resursiem, kuri var palīdzēt noskaidrot izglītojamā prasmes, spējas un vēlmes. PKK vecākus iepazīstināja ar NVA un EM prognozēm  par nākotnes darba tirgu; kurās nozarēs trūks  dažāda līmeņa speciālistu un kur gaidāms pārpalikums.  Vecāki uzzināja par dažādām iespējām saņemt gan grupu, gan individuālās karjeras konsultācijas, kur meklēt idejas bērna vispusīgas personības attīstīšanai, kur var pildīt dažādus izpētes testus un kā interpretēt testu rezultātus, kā pieteikties Ēnu dienai, Atvērto durvju dienām un portāla “Prakse” ekskursijām.

 


skola

Kas? Kur? Kad? Izstādes “Skola 2024” špikerītis 

No 23. līdz 25. februārim Ķīpsalā norisināsies Latvijas lielākā izglītības izstāde “Skola 2024”, kur jaunieši varēs smelties daudzpusīgu informāciju par mācību iespējām Latvijā un ārzemēs, gūt iedvesmu jaudīgos notikumos uz trīs skatuvēm, tikties ar pazīstamām personībām, studentiem, mācībspēkiem un iesaistīties dažādās aktivitātēs. Ko vēl apmeklētājiem sola izstāde? Uzzini jau tagad!

Satiec influenceri Niklāvu Mičuli un hiphop mūziķi Ansi
Aiz sociālos tīklos radītas ilūzijas bieži vien skapī ir paslēpts kāds “skeletiņš”, kas, ļoti iespējams, nav svešs arī tev. Par panikas lēkmēm un kas palīdzējis tās pārvarēt, kā arī par sociālo tīklu veidošanas aizkulisēm pieredzē dalīsies Niklāvs Mičulis, kuram “Instragam” ir vairāk nekā 84 tūkstoši sekotāju. Niklāvs aktualizēs tēmu par mentālo veselību 23. februārī plkst. 15.25 jauniešu neformālajā forumā “Rosinātava’24”. Slavens ar leģendāriem pantiem, izpārdotiem koncertiem un rekordus graujošiem albumiem – tas ir Ansis, mūziķis, kurš ikvienā darbā ieliks sirdi un dvēseli. Ja vēlies dzirdēt viņa veiksmes atslēgu, piebiedrojies sarunai  “Nākotne ir tagad”  plkst. 12.15.  Vēl “Rosinātavā” varēsi satikt Piparu jeb Roju Puķi, Paulu Dunderi, Armandu Simsonu un citus. Forumu vari apmeklēt bez maksas, iegādājoties izstādes “Skola 2024” biļeti. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc iepriekš reģistrējies: https://ej.uz/Rosinatava

Izmēģini jaunākos Asus Dual-Screen klēpjatorus
Ja tevi aizrauj tehnoloģijas, tad noteikti apmeklē “Datorium” tehnoloģiju skatuvi, kur varēsi izmēģināt jauno ASUS Zenbook DUO, pasaules pirmo 14 collu dubultā ekrāna OLED laptopu! Pasaules pirmizrāde notika janvārī ASV, bet tagad dators piedzīvos Baltijas pirmizrādi izstādē “Skola 2024”!

Uzzini par “Turības” jauno studiju virzienu
Ja vēlies  tikt pie mirdzoša meikapa, nofotografēties un vēl uzzināt par biznesa augstskolas “Turība” jauno studiju virzienu “Veselības aprūpe”, tad apmeklē “Turības” stendu. Starp citu, “Veselības aprūpe” piedāvās divas profesionālās augstākās izglītības koledžas studiju programmas – “Estētiskā kosmetoloģija” un “Ārstnieciskā masāža”.

Apmeklē kulinārijas meistarklasi
Vai tev patīk gatavot un novērtēt kulināros brīnumus? Tad sestdien, 24. februārī, nāc uz kulinārijas meistarklasi un skaties, kādus šedevrus tikai 20 minūšu laikā pagatavos šefpavārs Romāns Artamonovs, kurš kulinārijas mākslas noslēpumus mācību procesā atklāj “Riga Hotel School” topošajiem pavāriem. Precīzs meistarklases laiks būs zināms vēlāk. Seko līdzi informācijai mājaslapā un sociālajos tīklos!

Iepazīsti spēka profesijas
Vai tevi aizrauj profesijas, kurās nepieciešams spēks, izturība un veiklība? Ķīpsalā iepazīsti policista, karavīra, jūrnieka un ugunsdzēsēja profesijas! 24. februārī plkst. 12.00 apmeklē Atvērto skatuvi, kur notiks Valsts policijas koledžas kadetu paraugdemonstrējumi – uzbrukuma atvairīšana un aizsardzības paņēmieni. Tāpat Ķīpsalā iepazīsties ar Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetu un profesionālo karavīru ikdienu un pielaiko karavīru ekipējumu, pie Novikontas Jūras koledžas kuģa simulatora izmēģini savus spēkus kuģa vadīšanā dažādos laikapstākļos, bet Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas stendā uzvelc ugunsdzēsēju aizsargtērpu un iepazīsties ar glābēju aprīkojumu!

Piedalies mikročempionātā par enerģētiku
Lampas un USB kontaktligzdas pieslēgšana, LED lampas dimēšana – izmēģini savus spēkus konkursā un tiec pie vērtīgām balvām! Mikročempionātā enerģētikā jauniešiem “Junior Skills ENERGO” aicināti piedalīties 7.–12. klašu skolēni. Čempionāts norisināsies 23. un 24. februārī no plkst. 10.30 līdz plkst. 16.00 “Mācību centra MAGNUM’’ stendā. Esi aktīvs – piesaki klasi vai piedalies pats! Klasēm dalība ir jāpiesaka līdz 22. februāra plkst. 17.00 www.mcmagnum.lv/pieteikumsjuniorskillsenergo.

Piedalies jaudīgos Atvērtās skatuves notikumos!
Visas trīs izstādes dienas uz Atvērtās skatuves notiks daudz aizraujošu un vērtīgu notikumu – paraugdemonstrējumi, diskusijas, tikšanās un konkursi. Piektdien, 23. februārī, notiks deju stunda kopā ar Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studentiem, Rīgas Valsts tehnikuma Krāslavas struktrūvienības audzēkņu darbu modes skate, kā arī diskusijas par lasītprasmi. Sestdien, 24. februārī, norisināsies Rīgas Tehniskās universitātes diskusija “Sievietes STEM”, Biznesa augstskolas “Turība” rosināta diskusija “Uzņēmēji arī kļūdās! Lakoniski, interesanti un noderīgi stāsti iz dzīves”, kā arī Liepājas Valsts tehnikuma sarunas par to, kā ir mācīties un dzīvot Liepājā. Savukārt svētdien, 25. februārī, notiks Banku augskolas šovs “Ko Tu zini par finanšu nozari un uzņēmējdarbību Latvijā”. Skati plašo programmu: www.bt1.lv/skola/program.php un izvēlies to, kas interesē  tieši tevi!

Atklāj studiju un karjeras iespējas kultūrā
Latvijas Kultūras akadēmija izstādē “Skola 2024” aicinās jauniešus paviesoties scenogrāfa Andra Kaļiņina instalācijā “Ceļā” un iepazīties ar dažādajiem ceļiem kultūrā, atklājot sevi pētniecībā, jaunradē vai kultūras dzīves plānošanā un vadīšanā. Un vēl – spēļu stacijā “Kultūrkāpnes” jaunieši kopā ar studentiem varēs konstruēt atšķirīgas studiju pieredzes un iepazīties ar daudzveidīgām studiju programmām, uzzināt par studiju procesu un atklāt plašās karjeras iespējas, kas paveras Latvijas Kultūras akadēmijas absolventiem. Izmanto to!

Un tas vēl nav viss!
Daudz izzinoša un aizraujoša piedāvās arī pārējie izstādes dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Uzbekistānas un Vācijas. Rīgas Stradiņa universitātes stendā varēs iemēģināt simulāciju tehnoloģijas, iepazīties ar studentu medija “Skaļāk” pop-up studiju un mācību procesā izmantojamajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, bet Ogres tehnikums aicinās izmēģināt mežizstrādes simulatoru. Savukārt autoskola “Einšteins” ­piedāvās iegriezt laimes ratu un laimēt vērtīgas balvas, RTU – apmeklēt virtuālās realitātes zonu, kā arī aicinās doties ekskursijā uz Ķīpsalas studentu pilsētiņu, bet VR ceļojumu laikā no dinozauriem līdz nākotnes tehnoloģijām, izkustēšanos uz interaktīvās grīdas un programmēšanas un loģiskās domāšanas pamatus kopā ar TTS Bee-Bot, Sphero Indi piedāvās iepazīt “Roboskola”. Un vēl – ļoti daudzveidīgi un jaudīgi notikumi uz trim skatuvēm! Iepazīsties ar plašo pasākumu programmu: www.bt1.lv/skola

Izstādi “Skola” rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.
Sekojiet līdzi jaunumiem arī sociālajos tīklos:
www.facebook.com/izstade.skola   www.instagram.com/izstade_skola

Norises vieta:
Starptautiskais izstāžu centrs, Ķīpsalas iela 8, Rīga

Darba laiks:
23.–24. februārī 10.00–18.00, 25. februārī 10.00–17.00

Biļetes:
Biļetes cena – 5 €
Bērniem līdz 7 gadu vecumam – bez maksas
Pensionāriem un invalīdiem – 3,50 €
Grupas biļete (10+) – 4,00 €

Autostāvvieta – 5 €
Stāvvieta autobusam – 5 €


jau

https://luniverss.lu.lv/programma/programma/


skola


Karjeras stundas 1. semestra noslēgumā

Priekšpēdējā 1. semestra dienā   5-10. kl. izglītojamajiem bija iespēja tikties ar diviem profesionāļiem- Latvijā labākās mārketinga kompānijas McCANN Riga projektu direktori Alisi Baumani un kultūras bāra “ Sapņi un kokteiļi “ vadītāju Rihardu Rudoviču. Alise pastāstīja kā norit darbs pie produkta  mārketinga kampaņas veidošanas, kas un kā notiek uzņēmumā no brīža, kad klients atnāk ar savu vēlmi līdz  brīdim kad tapis produkts, kas tiek nodots klientam. Tika apgāzts mīts, ka darbs mārketinga jomā ir ļoti viegls; tieši otrādi – tas ir ļoti izaicinošs, grūts un darbietilpīgs gan laika, gan  ieguldītā darba jomā. Rihards skolēniem pastāstīja, ko nozīmē strādāt kultūras iestādē, kā top kluba darba plāns un kā tiek veidots pasākums, kādu profesiju pārstāvji strādā iestādē, lai klienti varētu gan atpūsties, gan baudīt gardumus. Katrs no ciemiņiem izstāstīja savu karjeras stāstu, norādot, ka ikvienam no mums dzīvē  jādara tas, ko paši no sirds vēlamies darīt un ikviens darbiņš jādara ar lielu cieņu pret klientu un ar lielu atbildības sajūtu.

Uzzinājām, ka Alise un Rihards bijuši klases biedri 12 gadus. Abi beiguši mūzikas novirziena vidusskolu un turpina dziedāt vēl joprojām. Abi dzied gan koros, gan arī dažādos pasākumos.  Alise pastāstīja, ka mūzika viņai ir tas, kas sniedz veldzi dvēselei un dod iespēju sevi pilnveidot, iepazīt jaunus cilvēkus un sniegt prieku sev un klausītājiem. Rihards norādīja, ka mūzika ir tā, kas spēj atvērt jebkurus vārtus un vienot cilvēkus. Mūzika ir tā  kas spēj mūs nomierināt vai emocionāli  satricināt. Abi profesionāļi sniedza savus priekšnesumus, ievedot mūs svētku laikā.  Paldies par karjeras stāstiem un skaisto muzicēšanu!


Karjeras  izglītības notikumi  2023. gada novembrī – decembrī

Šajā mācību gadā atjaunojam vakara tiešsaistes nodarbību ciklu. Novembra otrajā pusē izglītojamajiem bija iespēja tikties  ar  Satversmes Tiesas tiesneša palīgu , juristi, brīvprātīgo Madaru Meļņiku un uzņēmēju, drošības jomas speciālistu un Juridiskās koledžas pasniedzēju Kārli Apalupu.

*Tikšanās ar juristi Madaru Meļņiku

Sarunas gaitā jaunieši uzzināja, ka savus sapņus var piepildīt, ja uz tiem mērķtiecīgi virzās. Madara detalizēti izstāstīja par to kā strādā jurists, kā norit darbs pie Satversmes Tiesas spriedumu gatavošanas. Jauniešiem bija daudz jautājumu par to kur Latvijā iegūt labu jurista izglītību un vai ar augstskolas beigšanu uzreiz var kļūt par tiesnesi. Madara izstāstīja par jurista izglītības iegūšanas iespējām Latvijā un ārzemēs. Tā kā juriste pati ir ieguvusi četras dažādas stipendijas, kas ļāvušas studēt ārzemēs, tad viņa izstāstīja par nepieciešamību aktīvi piedalīties sabiedrības dzīvē, izglītot sevi un pieteikties dažādiem konkursiem par stipendiju , jo katrs no tiem mums kaut ko dod un iemāca.  Tāpat juriste uzsvēra, ka svarīgi iesaistīties dažādos brīvprātīgo darbos, jo tādejādi tiek iegūta pieredze un kontakti Madara uzsvēra, ka studijas jurisprudencē nav vieglas, tieši otrādi ļoti nopietnas un smagas, bet, ja cilvēku iedvesmo ideja par palīdzību cilvēkiem un sabiedrībai, tad viss ir izdarāms.

 

*Tikšanās ar  uzņēmēju, drošības speciālistu Kārli Apalupu

Kārlis Apalups ir uzņēmējs, kurš strādā drošības jomā. Kārlis dibinājis uzņēmumu, kurš strādā pie dažādu drošības projektu izstrādes. Uzņēmējs pastāstīja par sava uzņēmuma darbību. Skolēni uzzināja, ka ir daudzas ar drošību saistītas profesijas, kāda ir atšķirība un kādi ir galvenie darba pienākumi katrā drošības nozarē. Tika pārrunāts, kurās izglītības iestādēs Latvijā var apgūt drošības speciālista profesiju pēc pamatizglītības iegūšanas un arī pēc vidējās izglītības iegūšanas. Kārlis iepazīstināja ar programmām, kuras var apgūt Rīgas Juridiskajā Koledžā,  kādas ir uzņemšanas prasības un kāda kvalifikācija tiek iegūta. Arī Kārlis norādīja , ka mūsdienās ikvienam no mums ir svarīgi sekot sev interesējošai nozarei, pašizglītoties un piedalīties brīvprātīgo darbā, jo pieredze ir viens no veidiem kā mācīties. Izglītojamie tika aicināti piedalīties izstādē -konferencē Baltic Security Conference, kas notiks 2024. gada martā n kurā būs iespēja iepazīties ar novitātēm drošības jomā un tikties ar vadošajiem speciālistiem.

 

*Tikšanās ar VUGD vada komandieri, virsleitnantu Eduardu Lindi

8. klašu izglītojamajiem bija iespēja tikties ar VUGD speciālistu Eduardu Lindi. Pirmajā nodarbībā tika pārrunāts kā rīkoties ekstremālās situācijās, kā rīkoties katrā no tām, kur un kam zvanīt un kas ir pamatinformācija, kura jāsniedz glābējiem. Eduards izstāstīja arī to kā norit glābšanas dienesta vada darbs pēc tam kad saņemts izsaukums. Tika izstāstīti arī dažādi gadījumi, kad glābēju darbs bija ļoti nepieciešams, un kad cilvēki pareizi rīkojoties, būtu varējuši iztikt bez glābēju palīdzības.  Virsleitnants uzsvēra , par katra sabiedrības locekļa atbildību drošības nodrošināšanā, atgādināja galvenos pamatprincipus tam kā rīkoties ekstremālās situācijās un uz kurieni un kam zvanīt.

Otrajā nodarbībā izglītojamie uzzināja par to kādu profesiju pārstāvji strādā VUGD.  Lai nodrošinātu ātru un kvalitatīvu palīdzību tiek iesaistīti ļoti daudzu profesiju pārstāvji. Izglītojamajiem bija iespēja pašiem piemērīt ugunsdzēsēja- glābēja ekipējumu un izmēģināt cik viegli vai grūti ir darboties šajā tērpā. Eduards izstāstīja par katra VUGD iesaistītās profesijas pamatpienākumiem un to kā kļūt par kara jomas speciālistu.

 

Karjeras projekts “Mans karjeras stāsts” 9. klašu izglītojamiem

Jau piekto gadu PKK kopā ar 9. klašu sociālo zinību pedagogu  organizē projektu “Mans karjeras stāsts”. Projekts sastāv no divām daļām- pirmajā semestrī  izglītojamo darba uzdevums ir pašizpēte, otrajā semestrī sava tālākā izglītības ceļa izvēle, dalība Ēnu dienā un profesionālās jomas izvēle un pamatojums, kā arī sava karjeras plāna izstrāde. Projekta ietvaros, izglītojamajiem ir uzdevums veikt sava temperamenta, rakstura īpašību, interešu, motivācijas un vērtību noteikšanu. Izglītojamie izvērtē savu atbilstību izvēlētājai profesionālajai jomai un izvērtē savus sasniegumus, pastāsta ar ko viņi lepojas, kas vai kurš ir viņu iedvesmas avots vai etalons un kura panākumiem varētu tiekties.  Izstrādājot projekta pirmo daļu  jaunieši sastāda plānu savu prasmju loka paplašināšanai un pilnveidošanai.

Karjeras projekts “Mans karjeras stāsts “ 11. klašu izglītojamajiem

Arī  11. klasēs turpinās PKK un sociālo zinību skolotāju sadarbība, kopā ar izglītojamajiem īstenojot projektu “Mans Karjeras stāsts”. Projekta ietvaros izglītojamie  raksturo sevi, nosaka savas interese, talantus, prasmes un profesionālo piemērotību; savas vērtības un motivāciju, lepojas ar saviem sasniegumiem Projekta uzdevums ir iepazīt interesējošu  profesiju vai nozari, veicot nozares un / vai profesijas aprakstu, norādot  kur var apgūt izvēlēto profesiju, kāds ir iegūstamais grāds,  kādi darba pienākumi, kādas ir  darba iespējas Latvijā un pasaulē, kāds profesijas prestižs sabiedrībā, vidējais atalgojums, parāda, ka prot aprēķināt  neto algu ,  min darbavietu piemērus un noskaidro  profesijas nepieciešamību Latvijā turpmākajos 20 gados. Izglītojamie noskaidro, kurās augstskolās var apgūt viņus interesējošās profesijas. Viena no svarīgākajām mūsdienu prasmēs ir komunikācijas prasme, tāpēc viens no projekta uzdevumiem ir uzrunāt profesionāli un noskaidrot viņa karjeras ceļu. Svarīga ir arī saruna ar karjeras konsultantu, kuras laikā vēlreiz tiek pārrunātas profesionālā ceļa attīstības iespējas. Grupu darba laikā izglītojamie raksta CV un motivācijas vēstuli, interesējošai darba vietai; kopā tiek izspēlēta darba intervija. Projekta noslēgumā katrs skolēns prezentē savu darbu klases biedriem. Ir tik jauki redzēt un dzirdēt jauniešu stāstus, kuri veidoti ļoti mērķtiecīgi un profesionāli !Paldies visiem un ikvienam 11. klašu skolēnam par ieguldīto laiku un darbu!:)


Saite: https://zoom.us/j/96956404623?pwd=UHBTNTdVU3l6M1VtRmZqZDJJdlZjQT09#success


Tā kā Karjeras mēnesis mūsu skolā turpinās, no 30.10.-03.11.23. 8.-12. kl. izglītojamajiem   bija iespēja tikties ar dažādu jomu ekspertiem.

03.11.2023.11.-12. klašu izglītojamie tikās ar finanšu konsultantu Juri Medenieku un uzzināja pamatnoteikumus un pamatformulas, kas ļauj veidot uzkrājumus un kā tos ar pareizu instrumentu pielietošanu palielināt. Izglītojamie uzzināja, kāpēc ir jādomā par uzkrājumu veidošanu, kādi ir lielākie un būtiskākie riski, kā tos mazināt vai izslēgt. Jauniešu nodarbība iedvesmoja un ar finanšu konsultantu vienojāmies par vēl vienu nodarbību otrajā semestrī.


02.11.2023. pie vidusskolēniem viesojās LR Veselības ministrs H. Abu Meri. Tikšanās sākumā PKK I.Dunke iepazīstināja vidusskolēnus ar ministra vizītkarti. Pēc tam izglītojamie un PKK uzdeva sagatavotos jautājumus. Ministra kungs pastāstīja kāpēc par vietu ārsta izglītības iegūšanai izvēlējies Latviju, kāpēc bija vēlme iegūt Latvijas pilsonību un vai kādreiz ir bijusi vēlme doties prom no Latvijas. Izglītojamajiem bija daudz jautājumu par ārsta darbu un par veselības nozares sakārtošanu. Ministrs pastāstīja, ka viņam  un viņa komandai ir plāns kā sakārtot veselības nozari- kā un kāpēc jāmaina medicīnas jomā strādājošo atalgojums, kā sakārtot kompensējamo zāļu reģistru, kā sakārtot paleatīvo aprūpi, kā palīdzēt cilvēkiem ar hroniskajām slimībām, kā veicināt profilaksi, kā atbalstīt un paātrināt diagnozes noteikšanu, ja ir aizdomas par vēzi, vai alkohola tirgošanas laika samazinājums un atļautā vecuma paaugstināšana risinās alkoholisma problēmu Latvijā. Ministra kungs atzinīgi novērtēja diskusiju ar mūsu skolas jauniešiem, veicot ierakstu savos sociālajos tīklos:” Aktīva diskusija ar Rīgas 84.vidusskolas jauniešiem par karjeras attīstību un vērtīgajām prasmēm! Aicināju jauniešus domāt par karjeru jomās, kas interesē, lai ir gandarījums!Veselības aprūpe ļoti transformējas un mums vajag enerģiskus jaunos līderus!”


31.10.23. pie 9.-12. l. interesentiem viesojās  mācību firmas “KALBA” pārstāve, kura pastāstīja, kā firma var palīdzēt noteikt izglītojamā intereses un vēlmes, atrast atbilstošu augstākās vai profesionālās ievirzes izglītības  iestādi ārzemēs  un sagatavot visus dokumentus iestājai izvēlētajās izglītības iestādēs. Nodarbības dalībnieki uzzināja, kādas ir pieprasītākās studiju nozares un programmas, kādi ir iestāšanās noteikumi, ar ko jārēķinās , studējot ārzemēs, kur atrast finansējumu.


30.10.23. notika tikšanās ar TV3 sporta žurnālistu Jāni Pakalnu.  Diskusijas laikā izglītojamie uzzināja, kā norit komentētāja sagatavošanās sporta ziņām un spēļu pārraidēm, kāds ir darbs TV studijā,  cik laika nepieciešams, lai perfekti sagatavotos spēles komentēšanai. Jānis pastāstīja  par darbu savā uzņēmumā- par to, kā tiek ražots un producēts saturs sporta sektorā sociālajos tīklos. Eksperts uzsvēra, ka gan sporta žurnālistam, gan uzņēmuma vadītājam jābūt ļoti atbildīgam, kritiski domājošam, ar augstu  stresa izturību, ar vēlmi attīstīties un mācīties. Jānis uzsvēra, ka bērnībā izsapņotais sapnis būt par futbolistu, traumas dēļ,  netika īstenots, bet tika atrasta iespēja darīt to, kas interesē, jo arī tagad visa dzīve ir saistīta ar futbolu un tas ikdienā dod prieku un iedvesmu.


30.10.23. otrā tikšanās bija ar Latvijas Operas un Baleta solisti, operdziedātāju Marlēnu Keinu. Marlēna pastāstīja, ka jau no agras bērnības mērķtiecīgi virzījusi savu dzīvi mūzikas virzienā, jo paticis dziedāt vienmēr un visur. Kā liels atbalsts talanta attīstībā bija un ir ģimenes atbalsts- gan vecāku, gan dzīvesbiedra. Dziedāt mācīšanās notika gan mūzikas skolā, gan individuālajās nodarbībās. Marlēna uzsvēra, ka vecāki pēc 9. klases ļāva izvēlēties uz kuru skolu doties un viņas izvēle bija J. Mediņa mūzikas vidusskola, kas pavēra ceļu Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmiju un uz lielo skatuvi. Vokāliste uzsvēra, ka svarīgs ir mērķtiecīgs, individuāls darbs, bet tikpat svarīgi ir piedalīties un mācīties dažādās meistarklasēs. Izglītojamie uzzināja, kā norit darbs pie operas izrādes sagatavošanas, ka, lai iegūtu lomu  katru reizi ir konkurss uz konkrēto lomu, kā tiek veidoti tērpi, kā norit sadarbība starp režisoru un solistu. PKK bija sagatavojusi prezentāciju, iekļaujot trīs muzikālos fragmentus, no Marlēnas vokālajiem darbiem. Visiem par pārsteigumu, māksliniece ,ieraugot prezentāciju, šo skaņdarbu fragmentus nodziedāja dzīvajā, saņemot skaļus aplausus un ovācijas.


2023. gada oktobris- novembris

Šogad mūsu skolā Karjeras nedēļa izvēršas par Karjeras mēnesi. Daļa pasākumu notika Vislatvijas Karjeras nedēļas laikā, bet daļa pasākumu norisināsies līdz pat Latvijas Dzimšanas dienai.

Karjeras nedēļas laikā notika vairākas tikšanās un pasākumi:

11.10.23. 11.-12. kl. izglītojamie tikās ar programmas Start (IT) pārstāvjiem no uzņēmuma Accenture  un uzzināja kādas prasmes un iemaņas nepieciešamas, lai uzsāktu darbu IKT nozarē. Izglītojamie uzzināja, ka IT jomā var strādāt ikviens, ja vien ir vēlme mācīties un attīstīt savas prasmes.  Izglītojamie uzzināja, ka IKT jomā ir ļoti daudz  dažādu profesiju,  kādi ir konkrētu IT profesiju darba pienākumi un kādas prasmes nepieciešamas katrā no tām strādājot.

16.10.23. 9.kl. izglītojamie un vidusskolēni tikās ar dzejnieku un VM padomnieku stratēģijas jautājumos Normundu Beļski. Sarunu ar N. Beļski vadīja PKK Inga Dunke. Izglītojamie uzzināja, ka norit padomnieka darbs ministrijā, kā tiek risinātas problēmas Veselības nozarē. Uzzināja kā rodas dzejolis, kas ir pirmais- teksts vai mūzika, kopā klausījās dzejas un mūziklu fragmentus.  Dzejnieks uzsvēra, ka svarīgākās ir  latviešu valodas un komunikācijas prasmes, tāpat svarīgas ir arī kritiskās domāšanas prasmes.

17.10.23. 9.-12. kl. izglītojamiem bija divas nodarbības: * tikšanās ar skolas absolventēm- skolotājām un * tikšanās ar kompānijas TestDevLab adio/vizuālās testēšanas nodaļas vadītāju S. Vitenbergu.

*Tikšanās laikā ar skolotājām  I.Pakalni, I.Sijāti un G.Parņuku izlītojamie uzzināja kā skolotājām veicās skolas laikā un kā  karjeras ceļš viņas atveda atpakaļ uz mūsu skolu. Skolēniem bija interesanti uzzināt, ka skolotājām ir  un kādi ir viņu hobiji, kuri ļauj atpūsties no saspringtā darba skolā. Kā svarīgākās prasmes skolotājas  norādīja plānošanu, radošumu,  atbildību un kritisko domāšanu. Ikviens var atrast laiku, lai pilnveidotu sevi, tikai jāgrib!

*Otrās nodarbības laikā S. Vitenberga uzsvēra, ka pāriet uz IT jomu jebkurš var jebkurā vecumā. Galvenais ir ieinteresētība tajā ko dari. Santa pastāstīja savu stāstu- kā Covid laikā izlēma sāk mācīties programmēt un atrada darbu kompānijā TestDevLab; kā regulāri paaugstina un pilnveido savas zināšanas; kā kompānija novērtēja Santas iepriekšējo pieredzi, strādājot mārketingā un piedāvāja vadīt  video/audio testēšanas nodaļu uzņēmumā.  Santa uzsvēra, ka vadītājam ir jābūt tam, kas zina katra darbinieka īpašās prasmes un prot tās izmantot mērķa sasniegšanai. Santa uzsvēra, ka svarīga ir arī atpūta- to viņa izmanto dejošanai un ģimenei.

18.10.23. bija piepildīts ar pasākumiem- tikšanās ar virsdiriģentu I Teterovski ; tikšanās ar  Stradiņa slimnīcas Sirds centra virsārstu  ķirurgu M. Kalēju, skolas vidusskolēnu komandas dalība RD KIAC pasākumā “Mērķē augstāk !”; izglītojamo  dalība Vislatvijas IT eksāmenā  un 5.-8. klašu  pasākums “Popiela”.

* Tikšanās ar diriģentu I. Teterovski  bija saruna starp diriģentu un PKK I.Dunki. PKK diriģentam uzdeva skolēnu iepriekš sagatavotos jautājumus. Izglītojamie uzzināja, kādas ir izjūtas stāvot kopkora priekšā, ko un kā dara kora diriģenti,  kā organizēt brīvprātīgo darbu savā kopienā un Vislatvijas līmenī, kā brīvprātīgi uzņemties kādu sabiedrībai noderīgu  darbu. Diriģenta  secinājums- jo vairāk jādara, jo vairāk var izdarīt! Ir jāplāno, ļoti svarīgi ir kontakti un sadarbības partneri.  Daudz var izdarīt, ja proti sadarbības partneriem pamatot  ko un kāpēc vēlies darīt, ja proti aizraut citus.  Kā skaists nodarbības noslēgums  bija kopdziesma “Mana dziesma”, kuru diriģents dziedāja kopā ar tikšanās dalībniekiem.

* Tikšanās ar sirds ķirurgu M. Kalēju noritēja pēc ārsta diennakts dežūras. Skolēni uzzināja,  ko  ārsta darbā nozīmē diennakts dežūra, kas ietilpst ārsta pienākumos un kā dakteris atrada savu vietu medicīnā. Ārsts uzsvēra, ka viss ir katra paša rokās- cik mēs paši vēlamies attīstīt un pilnveidot savas zināšanas, kā un vai  meklējam nozari, kura  mūs interesē un kurā varam būt noderīgi. Ārsts uzsvēra arī pedagoga nozīmi katra skolēna dzīvē- pedagogam  ikvienam skolēnam ir jāpalīdz  ieraudzīt  viņa īpašos  talantus un jāmudina tos  attīstīt. Dr. M. Kalējs  aicināja izglītojamos nebaidīties no smagajām profesijām. Grūtības ir visur, bet ir prieks, ja esi varējis kādam palīdzēt vai radījis ko skaistu, noderīgu, paliekošu.

Visi Karjeras nedēļas viesi uzsvēra, ka ikviens darba devējs un sadarbības partneris  ļoti novērtē, ka jaunieši ir atbildīgi, radoši un iekšēji motivēti, grib apgūt ko jaunu, izrāda pašiniciatīvu un iesākto noved līdz galam. Šīs ir prasmes, vērtības un rakstura iezīmes, kuras var attīstīt, mācoties skolā un pašvadīti.

* Skolas 10.-11. klašu izglītojamo komanda kopā ar PKK I.Dunki piedalījās Rīgas KIAC rīkotajā pasākumā “Mērķē augstāk!”.  Skolēni varēja iepazīties ar metodisko materiālu “Mērķē augstāk!”, pilnveidot savas komunikācijas prasmes, strādājot kopā ar citu skolu skolēniem, pilnveidot prasmi sevi izvērtēt, meklēt savus motivācijas jeb iedvesmas avotus un formulēt savus nākotnes mērķus. Skolēnu komanda ar iegūtajām zināšanām dalīsies ar mūsu vidusskolēniem.  Paldies skolas komandai par  skolas pārstāvēšanu pasākumā.

*  5.-12. klašu izglītojamie  brīvprātīgi varēja  piedalīties  Vislatvijas IT eksāmenā un noskaidrot savu IT prasmju līmeni, salīdzinājumā ar saviem vienaudžiem Latvijā. Daļa skolēnu eksāmena uzdevumus pildīja arī 19.-20.10.23. Eksāmena rezultāti būs pieejami eksāmena mājaslapā pēc 07.11.23.

* 5.- 11. klašu izglītojamie savas sadarbības, uzdrīkstēšanās un komunikācijas prasmes pilnveidoja, sagatavojot klases priekšnesumu “Popielas” pasākumam. Popielas pasākumi notika  pa klašu grupām 18.-19.10.23. Pasākums izvērtās par skaistu kopā dziedāšanu, līdzi jušanu un kopā būšanu, kurā tika atbalstīti gan savējie, gan pārējie dalībnieki.

Karjeras nedēļas laikā sākumskolas skolēni pētīja sev piemītošas prasmes un  centās noteikt piemītošo  prasmju līmeni. Tika pētītas interesējošās profesijas, tajās nepieciešamās prasmes. Skolēni izvērtēja, kuras prasmes viņi gribētu pilnveidot un kāpēc viņi vēlas to darīt. Mācību stundu laikā skolēni pētīja kādas prasmes nepieciešamas un palīdz apgūt konkrēto mācību priekšmetu. 3.11.23. 2.-3. klašu izglītojamie tiksies kopīgā pasākumā “Prasmju virpulis”, ko kopā ar klašu audzinātājiem vadīs PKK L. Timmermane.

5.-8. klašu izglītojamie Karjeras nedēļā kopā ar PKK D. Vilerti pētīja RD KIAC izdoto “Karjeras ceļvedi”, noteica  savas prasmes un īpašības, veica savu prasmju SVID analīzi. Tikšanās pasākumi  ar nozaru profesionāļiem  7.- 8. klašu izglītojamajiem notiks novembrī.

Liels paldies profesionāļiem, kuri atsaucās lūgumam novadīt nodarbības izglītojamajiem! Paldies ar veltīto laiku un lieliskajiem ieteikumiem!


AirBaltic Pilotu Akadēmijas pārstāvju nodarbība mūsu skolā

26. septembrī pie 9.-12. klašu interesentiem viesojās AirBaltic Pilotu Akadēmijas mārketinga daļas vadītāja un pilotu kadets. Mācības var uzsākt, kad iegūta vidējā izglītība un nokārtoti iestājeksāmeni. Ciemiņi ļoti detalizēti izstāstīja par prasībām , uzņemšanai Pilotu skolā un arī stjuaršu kursos. Kā svarīgākos mācību priekšmetus , lai iestātos akadēmijā, students minēja matemātiku, fiziku un angļu valodu, jābūt labi attīstītai loģiskajai un kritiskajai domāšanai.  Kadets stāstīja par mācību procesu- gan teorētisko, gan praktisko. Skolēni uzzināja, ka treniņi notiek gan uz simulatoriem, gan lidojot ar īstajām lidmašīnām.  Apmācība notiek starptautiskajā lidsabiedrību valodā – angļu valodā. Studiju maksa ir augsta, bet, ja students ir motivēts un grib pilnveidoties, tad kompānija , izsniedzot mācību kredītu, palīdz iegūt zināšanas un pēc tam darba laikā kredītu var dzēst.

Beidzot akadēmiju tiek nodrošināts stabils darbs  ar labu atalgojumu gan Air Baltic kompānijā, gan sadarbības kompānijās.


 Baltic Counsil rīkotā izstāde

“Izglītība ārzemēs” 23.09.23.

23.septembrī Rīgā Radisson Blu Hotel tīkla viesnīcā notika Baltijā lielākā specializētā ārzemju izglītības izstāde „Starptautiskās izglītības dienas”. Izstādi organizēja „Baltic Council for International Education” sadarbībā ar izglītības aģentūru „Meridian Group”.

Izstādē piedalījās starptautiskās valodu skolas, prestižas angļu privātskolas, koledžas un universitātes no dažādām pasaules valstīm.

Izglītojamo atsauksmes:

* Šodien biju izstādē, kurā tika piedāvāta fantastiska iespēja iepazīties ar augstskolām no visas pasaules. Man bija prieks runāt ar studentiem un pārstāvjiem no dažādām valstīm un uzzināt daudz interesantas informācijas par izglītības sistēmām citur pasaulē.

Es arī apmeklēju dažādus izstāžu stendus, kur katra augstskola dalījās par savām programmām un iespējām, ko piedāvā studentiem. Mani iepriecināja, ka neatkarīgi no tā, vai mani interesē inženierija, māksla, medicīna vai bizness, bija skaidrs, ka katram ir iespējas atrast sev piemērotu ceļu un mācīties ārzemēs.

Mani īpaši iepriecināja dažādo programmu un studiju virzienu izvēles iespējas. Es atradu programmas, kas mani ieinteresēja, un bija vēlme mācīties tajās.
Kopumā es domāju, ka šī izstāde bija ne tikai informatīva, bet arī ļoti motivējoša pieredze, liekot apsvērt savas izglītības un karjeras iespējas ārzemēs.
Ralfs Takeris 10.a

*Izstādē nostiprināju vēlmi studēt ārzemēs, vienīgi vēl nezinu, kādā formātā to izdosies īstenot, vai bakalaura, maģistra vai apmaiņas studijās. Bija daudz universitāšu no Nīderlandes, tāpēc šo valsti apsveru kā vienu no iespējām. Mani interesē arhitektūras studijas, tomēr tādu programmu nav daudz. Vairākās universitātēs arhitektūru pasniedz angļu valodā tikai maģistra studijās. Lai gan man interesējošās jomas pārstāvošu mācību iestāžu bija salīdzinoši maz, mājās devos ar pilnu maisiņu bukletu. Priecājos, ka tiku informēta par šādas izstādes rīkošanu un varēju to apmeklēt, jo ir svarīgi apzināties savas iespējas, lai laicīgi varētu sākt plānot savu nākotni.

Cieņā
Sofija Bondarenko 10.a


Apmācības kursi ar prakses iespējām 10.-11.kl. skolēniem “Tava ideja, tavs bizness”

pic

03.10.23.  10. klašu izglītojamie tiešsaistes nodarbībā tikās ar firmas The Raccoons Team pārstāvi Līnu Sarmu, kura iepazīstināja jauniešus ar iespējām piedalīties apmācībās  par uzņēmējdarbību un IKT un iespēju iegūt prakses iespējas sadarbības uzņēmumos. Jauniešu apmācības notiks piecas nedēļas, dalība tajās ir bez maksas.
Dažas skolēnu komandas no mūsu skolas 10.-11. kl.  izglītojamajiem  jau pieteikušās. Lai izdodas!


Izstāde “Izglītība un karjera” 01.10.2023.

Oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās izstāde “Izglītība un karjera”. Tajā varēja uzzināt, ka studijas ārzemēs ir pieejamas ikvienam. Varēja izmanto iespēju satikt universitāšu pārstāvjus no Vācijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Lielbritānijas un citām valstīm klātienē un saņemt atbildes uz jautājumiem: Kā izvēlēties studijas? Ar ko sākt? Kādas ir finansējuma iespējas studijām? Vai zināji, ka studijas var tikt finansētas 100% apmērā? Ja bija šaubas par sava ceļa izvēli, izstādes laikā varēja saņemt bezmaksas konsultāciju. Izstādes laikā bija iespēja apmeklēt arī izglītojošus seminārus.
Sveiki! Šodien bijām uz ārzemju izglītības izstādi “Izglītība un karjera”. Noklausījāmies nelielu lekciju par to, kas ir vajadzīgs, lai studētu ārzemēs un uzzinājām, kurās valstīs ir iespējams studēt, ar ko šis uzņēmums sadarbojas. Pakonsultējāmies ar dažiem  firmas “Kalba” pārstāvjiem, noskaidrojām sīkāku informāciju par IELDS eksāmenu. Kopumā mums patika, izstāde bija noderīga. Paldies, ka informējāt mūs par iespēju apmeklēt šādu izstādi!
Agnese un Dāvis no 12.b


Augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības skola

pic

Uzņēmējdarbības skola norisināsies no septembra līdz aprīlim, iekļaujot gan atklāšanas pasākumu, tiešsaistes lekcijas, klātienes lekcijas un iespēju doties ekskursijās uz dažādiem uzņēmumiem, kā arī noslēguma pasākumu, kura laikā tiks pildīts iegūto zināšanu tests, ar iespēju iegūt studiju atlaides un pārsteiguma balvu no mūsu sadarbības partnera – SEB banka.

Izaicinājumu piedalīties Uzņēmējdarbības skolā pieņēmuši  arī 7 mūsu vidusskolēni!
Lai izdodas uzzināt un apgūt jaunas zināšanas!
Skolēnu viedokļi par atklāšanas pasākumu:

Šī skola piedāvā daudzas iespējas jaunajiem uzņēmējiem iegūt praktiskas zināšanas un prasmes uzņēmējdarbībā. CIlvēki, kas vada nodarbības uzņēmējdarbības skolā ir eksperti savā nozarē un piedāvā studentiem vērtīgas atziņas un praktiskus padomus. Skolas programma ietver nodarbības, kas ļauj studentiem pārbaudīt savas idejas un prasmes uzņēmējdarbības vides apstākļos. Uzņēmējdarbības skola ir labs ceļvedis tiem, kas vēlas uzsākt savu uzņēmējdarbību vai uzlabot savas uzņēmējdarbības prasmes un izpratni. Kopumā man tiešām ļoti patika uzņēmējdarbības skolas pirmā nodarbība un es ar nepacietību gaidu nākamās!
Ivo Boževnieks ( 10.a)

Sveiki!
Uzņēmējdarbības skolas atklāšanas pasākums mani patiešām uzrunāja. Manuprāt, bija vērtīgi, ka ar savām zināšanām un pieredzi ar mums padalījās 4 dažādi lektori. Katram lektoram bija savs prezentēšanas veids un saturs, kas piesaistīja uzmanību lekciju laikā. Pie viena no lektoriem bija lieliska iespēja izpildīt īsu personības testu, kas šķita interesanti, jo nekad tādu nebiju pildījis, un rezultāti priekš manis bija pārsteidzoši precīzi. Viens no lektoriem arī stāstīja, par to, kā mūsdienās atšķiras biznesa organizēšana, saudzējot un pēc iespējas mazāk piesārņojot dabu, no senākiem laikiem. Ar klases biedru abi uzskatījām, ka visinteresantākā bija lekcija par biznesa etiķeti, kuru pasniedza jauks un harizmātisks lektors, stāstot par pirmā iespaida veidošanos un personisko telpu. Patiešām interesanti un aizraujoši pavadītais laiks šajā uzņēmējdarbības skolā ieintriģē mani doties jau uz nākamajām nodarbībām, lai jau atkal uzzinātu kaut ko jaunu no zinošiem speciālistiem.
Markus Jubelis ( 10.a)

Uzņēmējdarbības skola atklāšana bija interesanta. Turības rektore teica, ka piedalījās 600 cilvēki kas bija rekordaugsts  skaits. Pasākuma studentus sadalīja 4 grupās, katrai grupai bija instruktors, kurš 30 minūtes stāstīja par konkrētu tēmu.. Manuprāt,  dažas lekcijas interesantākas un jēdzīgākas, piemeram, kurā tika stāstīts par pirmo iespaidu un kā tiek veidots pirmais iespaids. Otrā lekcija kura mani uzrunāja bija par globālo sasilšanu un kā tā ietekmēs  uzņēmējdarbības nākotni ,  kam jābūt gatavam. Vienā no lekcijām arī vajadzēja atbildēt uz jautājumiem un kad atbildēji uzzinātu par savu personību kas man likās interesanti. Visa pieredze bija vērtīga un noteikti piedalīšos nākošajos pasākumos.
Rihards Ilguns ( 11.b)

 


Projekts karjeras atbalstam “Manas dzimtas profesiju koks”

Lepoties ar savas dzimtas paveikto, tādejādi radīt iedvesmu sava karjeras ceļa izvēlei.

5.-8. klašu skolēni ieguva jaunas zināšanas, nopietnu attieksmi profesiju daudzveidībā.  Pētnieciskā projekta darba laikā uzzināja vēl ģimenē neizrunātas lietas, laika gaitā izzudušās profesijas, par profesijām, kuras tikai veidojas. Piemēram, telefoniste, astronauts… Dzimtā, ģimenē  veidotās sarunas – intervijas bagātināja prasmes ielūkoties savās spējās un darba jomas izvēlē. Iegūtās atziņas – gudrības tika lasītas klasēs un  saglabātas mūsu skolas muzejā (vadītāja skolotāja Mudīte Rebaine). Vairākiem skolēniem bijusi iespēja ielūkoties pāris gadsimtus tālā pagātnē. Interesi piesaistīja darba dzīves pētījumi, kas deva ieskatu piecās, sešās paaudzēs. Citi mudināja apzināt šodienas un rītdienas pārmaiņas darba – profesiju pasaulē. Projekts tika veikts sadarbībā ar sociālo zinību un vēstures mācību priekšmetu.  Patiess prieks un gandarījums par katru pētījumu un pierakstīto sarunu, atziņu. Lūk, ieskats:

* būvinženieris – ja nezini, ko darīt, labāk nedari – uzzini.

* karavīrs – nekad nepadodies, uzdevumu izdari līdz galam,

* celtnieks-  lai uzceltu izcilu māju, vajag precizitāti un gudrību.

* profesionāla vieglatlēte – tiecies uz saviem sapņiem un tie piepildīsies,

* friziere –  ja tu vēlies to, kas tev nekad nav bijis, tev ir jābūt gatavam darīt to, ko nekad neesi darījis,

*  skolotāja – darbā liela vērtība saprast otru cilvēku,

* apdrošināšanas brokeris –  gribi, lai tevi ciena, cieni citus,

*  medicīnas laborante – darbā prieku sagādā palīdzēt citiem,

* galdnieks – ja tu spēj ticēt un darīt, viss atnāks. Tas ir tikai laika jautājums,

* grāmatvede –  ja darbs patīk, veicas labāk,

* IT speciālists – man ir gada, mēneša un dienas mērķis.

Sagatavoja: pedagogs karjeras konsultants  Dace Vilerte

dzk


Karjeras atbalsta pasākumi marta beigās un aprīļa sākumā

 Brīvprātīgo darbs RTU Karjeras dienā 17.03.23.

Mana brīvprātīgā pieredze.
17.martā, Ķīpsalas izstāžu hallē norisinājās “Karjeras dienas 2023”. Es, 12.a klases skolniece Paula Pahmurkina piedalījos šajā pasākumā kā brīvprātīgā. Sociālajos tīklos atradu pieteikuma anketu, to aizpildīju un tiku uzņemta brīvprātīgo komandā. Uzrunāju arī savu klasesbiedru Miku Budi. Viņš pasākumā bija fotogrāfs, kurš pasākuma laikā ieguva darba piedāvājumu.
Mans uzdevums bija reģistrēt apmeklētājus. Šis uzdevums man lika izkāpt no savas komforta zonas, jo izskaidrot svarīgāko un uzdot pāris jautājumus vajadzēja ne tikai latviešu valodā. Iepazinos arī ar citiem brīvprātīgajiem, tā kā viņi jau ir RTU studenti, es varēju uzdot sev neskaidros jautājumus par studentu dzīvi, jo pēc 12.klases beigšanas, es RTU vēlos saukt par savu universitāti.
Meklējiet un krājiet savu brīvprātīgo pieredzi, tā ļauj nedaudz izkāpt no savas komforta zonas, iegūt jaunu kontaktus un uzlabot savas komunikācijas spējas!

Tikšanās ar skolas absolventu, IT speciālistu Jorenu Kovaļovu 22.03.23.

 Šajā tikšanās reizē 11.ab izglītojamie uzzināja kādas prasmes un iemaņas nepieciešamas, lai ikdienā uzturētu  ļoti liela internetveikala IT jomu un kā ar mākslīgā intelekta palīdzību tiek veikta tirgus izpēte, kā klientiem tiek atlasīti un veidoti piedāvājumi par precēm, kuras varētu viņus ieinteresēt. Izglītojamie uzzināja par to ko dara personalizācijas specialists, kādas  zināšanas un prasmes nepieciešamas ikdienas darbā, kā paaugstināt kvalifikāciju mācoties tiešsaistē gan Google kursos, gan citu iestāžu kursos. Izglītojamos interesēja kā tiek veidots tirgus izpētes process, kā tiek veidota tirgus segmentācija. Jauniešus iedvesmoja lektora teiktais, ka nav nerisināmu problēmu; vienkārši jāķeras klāt un jārisina! Jāuzdrošinās!

Tikšanās ar  FKTK Finanšu instrumentu tirgus uzraudzības departamenta direktoru Kristapu Somu. 24.03.23.

Finanšu nedēļas ietvaros notika 8.a un 11.ab izglītojamo tikšanās ar LB FKTK pārstāvi. Jauniešiem bija iespēja uzzināt par ieguldīšanu, kriptovalūtu, darījumiem ar vērtspapīriem. Jauniešiem tika izskaidrots kāpēc ieguldīt un kāpēc to darīt ilgtermiņā un kādi ir populārākie iegudīšanas veidi, kādi ir ieguldīšanas riski. Izglītojamie uzzināja kādas prasmes nepieciešamas, ja ir vēlme strādāt finanšu jomā. Nodarbības laikā jaunieši varēja pārbaudīt savas zināšanas, izpildot tiešsaistes testus.

Tiešsaistes nodarbība 9. kl. izglītojamo vecākiem “Padziļināto grozu izvēle vidusskolā” 29.03.23.

cxgbf

Marta beigās notika KAA  4. nodarbība vecākiem. Nodarbībā piedalīās 30 devīto klašu izglītojamo vecāki. PKK Inga Dunke iepazīstināja vecākus ar 2023./2024. m.g.ada uzņemšanas noteikumiem Rīgas vidusskolās un ģimnāzijās. PKK izstāstīja par to, ko nozīmē optimālā un padziļinātā līmeņa kursi, kā veikt šo kursu izvēli. Vecākiem tika parādīti resursi, kurus var izmantot, lai veiktu vidusskolu  grozu izpēti un Atvērto durvju dienu laikus. PKK atbildēja uz vecāku jautājumiem.

Ēnu diena 05.04.2023.

Šogad vairāk nekā 30 mūsu skolas 8.-12. Klašu izglītojamo piedalījās Ēnu dienā, kurā iepazinagan konkrētus uzņēmumus, gan arī izpētīja, kas jādara un kādas prasmes nepieciešamas izvēlētās profesijas pārstāvim.

Atziņas no skolēnu teiktā:

Šajā ēnu dienā es apmeklēju divas RSU fakultātes, kā arī bija iespēja aprunātoes ar RSU rektoru Aigaru Pētersonu.Pirmo mēs apskatījām jauno, pagājušo piektdienu, atklāto farmācijas fakultātes ēku, kura ir aprīkota ar vismodernāko tehnoloģiju.Pēc tam bija arī iespēja aizbraukt uz MITC Anniņmuižas bulvāri, kur mums parādija medicīnas fakultātes telpas.Visinteresantākā bija operāciju,dzemdību zāle u reanimācija zāle, kuras ir identiski izveidotas 1:1  tā pat kā reālajā dzīvē. Šī bija neaizmirtami laba diena!

Alise11.b

Šodien, devos ēnot uz RAKUS, vispārīgās aprūpes māsu. Ēnu diena bija interesanta ar daudz dažādiem skatiem, gan labiem, gan sirdi plosošiem. Iepazīstināja mani ar slimnīcas nodaļām, pacientu ikdienu un medmāsu darba pienākumiem. Uzzināju, ka Gaiļezera slimnīcas darbiniekiem, kolektīvam, ir savs koris un slimnīcai ir sava himmna – “Dvēseles glābējs”. Kā arī uzzināju to, cik daudz dažādu profesiju pārstāvji strādā slimnīcā, pat tādi, kas nav nemaz saistīti ar medicīnisko novirzienu.
Šodien, precīzi, ēnoju kardioloģijas nodaļas medmāsas, apskatīju infarktu pārcietušos pacientus un vēroju 2 stresainas operācijas, paldies Dievam ar labu iznākumu, bet pieredzēju arī problemātisku situāciju, kura varēja beigties letāli. Superīga, spilgta un zināšanām, iemaņām bagāta ēnu diena. Ieguvu kolosālu un jaunu pieredzi!

Elizabete 11.b

Šī bija mana pirmā pieredze ēnošanā, es ēnoju firmā “MAGIC”. Šī bija nenormāli forša pieredze, es ieguvu zināšanas, kā top slavenu firmu reklāmas(kā piemēram Circle K, Lmt, Stenders, Spice, Rimi, SEB un citi), kā šo reklāmu idejas tiek uzskicētas, kā tās tiek veidotas, filmētas. Sapazinos ar jauniem cilvēkiem, kuri noteikti man paliks atmiņā ar visu to labāko.
Mums bija grupu darbs/uzdevums:
1)Izpētīt/iegūt viedokļus par firmu “Laima”, kāda ir saldumu nozīme dzīvē.
2)Un bija jāizdomā maksimums 3 veidi reklāmām, kurās jāiekļauj bija patiesi, īsi izteiktas domas un šīs reklāmas(bildes/video) jāveido tā, lai būtu atbilstošas Instagram formātam.
Daudziem mūsu iznākums ļoti patika!
“MAGIC” kolektīvs bija vienkārši superīgs, visi cilvēki bija ļoti, ļoti atsaucīgi un atbildēja uz visiem jautājumiem, ko viņiem uzdeva.
Es iesaku, jebkuram, nebaidaties pieteikties”Ēnu dienai”, tā ir vienkārši vienreizīga iespēja uzzināt daudz ko jaunu, kā arī sapazīties ar jauniem draugiem no citām skolām, pilsētām.

8.a Enija Motmillere-Briņķe

Ēnu dienā man bija iespēja uzzināt par to, ko fotogrāfs dara ikdienā, kā organizē un veido fotosesijas, kā arī, kā viņš kopā ar komandu tiek līdz gala rezultātam. Pēc ekskursijas pa studiju, es palīdzēju izveidot produkta bildes, kuras vēlāk nonāks Printful mājaslapā. Bildes uzņemšanas procesā man sīki skaidroja ko un kāpēc vajag izmantot un kā ko likt, sākot ar vispiemērotākajām gaismām līdz pat produkta vietai uz galda. Dienas beigās man bija iespēja izmēģināt fotogrāfa inventāru, fotogrāfēt ar dažādām lēcām un spēlēties ar gaismām un novērot, kā katra mana darbība ietekmē un maina fotogrāfiju. Es ļoti izbaudīju Ēnu dienu, ieguvu jaunas zināšanas par šo profesiju, jaunus kontaktus, kā arī es ļoti novērtēju iespēju iegūt atbildes uz saviem jautājumiem un tik tuvu novērot darba procesu.

Sola Krūmiņa 11.b

Mēs devāmies uz STA Grupas biroju, kurā uzņēmuma vadītājs mūs iepazīstināja ar visu uzņēmumu un profesiju pārstāvjiem, kas tur strādā.
Uzzinājām vairāk par dažām profesijām, piemēram, inženieri, grāmatvedi, šuvēju, elektriķi un sekretāru.
Taču visvairāk uzzinājām par vadītaja profesiju. Kā vadītājs teica, ir daudz negaidītas neveiksmes, taču ar labu komandu, visu var paveikt!

Lidija, Elīze 11.a

Ēnu dienu Izglītības ministrijā vērtēju ļoti pozitīvi. Apguvu ministrijas darbu un tagad patiesi varu novērtēt ministru un visas ministrijas smago devumu Latvijai. Ar IZM parlamentāro sekretāru Kārli Strautiņu bija iespēja gan diskutēt ar pārējām ēnām par dažādām izglītības jomā aktuālām tēmām, gan veidot individuālu sarunu, kur parlamentārais sekretārs atzinīgi novērtēja manas zināšanas un prasmes. Tāpat šajā dienā bez IZM iepazīšanas, kopā ar Strautiņa kungu apmeklēju SkillsLatvia konkusu, sniedzu interviju žurnālistiem, apmeklēju gan Saeimu, gan JV frakcijas telpas. Kā jau sacīju IZM preses relīzē: Izglītības un zinātnes ministrijas komandai novēlu attīstīt veiksmīgāku komunikāciju ar skolēniem un skolotājiem, jo viņi ir tie, kuri ir tieši iesaistīti dažādās pārmaiņās. Šo komunikāciju ar ministriju centīšos uzturēt arī turpmāk.

Roberts 12.a

Par ēnu dienu: Ieguvu jaunas zināšanas par lomu kā finansists un tā ikdienas darbu, uzzināju vairākus jaunus terminus. Uzzināju vairāk par finansēm un kā tās darbojas ikdienas darbā tirgū. Iemācījos finansista lomu uzņēmumā un amata pienākumus. Izmantojšu šīs jauni iegūtās zināšanas, lai pilnveidotu savu nākotnes karjeru.

Emīls 11.a

Biju ēnot veterinārārsti. Bija loti interesanti uzzināt  daudz jauna un man bija liels prieks darboties ar dzivniekiem. Šī Ēnu diena apstiprinaja, ka vēlos savu nākotni saistit ar dzivnieku izpēti. Dzivnieki ir tiešām ļoti īpaši un vēlos savu dzivi veltīt  to  petīšanai. Vēl padiskutēju par eksāmenu. Man pateica, ka, ja bioloģija ir sirdī, tad par eksāmenu nevajag  uztraukties. Vetārste uzslavēja manas zināšanas bioloģijā. Tas notiekti  pacēla manu pašapzinu

Elizabete Frišfelde 12.a

Vakar devos ēnot konditora profesijas pārstāvi restorānā “FERMA”. Iepazinos ar pašu profesiju – tās plusiem un mīnusiem, par mācībām šajā nozarē un izaugsmes iespējām. Kopumā ieguvu ļoti patīkamu pieredzi, un tur man jāsaka liels paldies restorāna darbiniekiem un cilvēkiem, kurus ēnojām. Dienas praktiskajā daļā savā profesijā pagatavojām trīs dažādus desertus – pavlovas ar ābolu-laima gēlu un maskarpones siera krēmu, kārtainās mīklas “burkānus”, kas pildīti ar brūkleņu krēmu un piena-baltās šokolādes krēmu un, visbeidzot, tartes ar iebiezinātā piena un piena-baltās šokolādes krēmiem, upeņu gēlu un medū novārītiem āboliem.

Pēteris Kasparovičs 10.a

Es devos ēnot Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāju Baibu Teteri, kura ir ļoti laipna, zinoša, mērķtiecīga un iedvesmojoša sieviete. Man vienmēr ir patikušas fotogrāfijas, bet pēc Ēnu dienas uz fotogrāfiju skatos kā uz kaut ko ļoti vērtīgu – vēstures liecībām mākslas formā. Uzzināju, ka Latvijas Fotogrāfijas muzejs ir vienīgā atmiņu institūcija Latvijā, kas veltīta tikai fotogrāfijai, tāpēc īpaši apbrīnoju muzeja darbinieku profesionālismu un atbildību. Man patika muzeja vadītājas iedziļināšanās manās interesēs, jo īpaši attiecībā pret arhitektūru, jo dienas laikā viņa pievērsa uzmanību fotogrāfijas saistībai ar arhitektūru un deva padomus, iedrošinājumus. Man labi paliks atmiņā, kā muzeja vadītāja man ieskicēja, kā tiek analizētas fotogrāfijas, atklājot vēsturi un politisko situāciju fonā. Baibas Teteres izglītības, kā arī profesionālās izaugsmes ceļš ir aizraujošs un parāda, ka, ja cilvēkam patīk un daudz nozīmē tas, ko viņš dara, var daudz sasniegt. Muzeja vadītāja man arī parādīja un pastāstīja par saviem pētījumiem maģistra un doktora darbiem, studējot ārvalstīs.

Nebaidos apgalvot, ka Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un tā struktūrvienību organizētā Ēnu diena bija viena no visaizraujošākajām un ģimeniskākajām, jo bija draudzīga atmosfēra, jutos gaidīta un paguvu apmeklēt trīs muzejus: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Latvijas Fotogrāfijas muzeju un Mencendorfa namu. Turklāt ticu, ka šie muzeji bija vienīgie ēnu devēji, kas skolēnus cienāja ar tikko ceptām pankūkām uz vēsturiskas krāsns.

Ar cieņu
Sofija Bondarenko 9.a


Karjeras atbalsta pasākumi  2023. gada martā

Izglītības izstāde ‘’Skola 2023”  03.-05.03.23.

03.-05.03.23. skolēni, vecāki  un pedagogi varēja piedalīties  ikgadējā izglītības izstādē Skola 2023., kas kā ierasts notika BT1 izstāžu zālē Ķīpsalā. Šo izdevību izmantoja arī mūsu skolas 9.a, 9.b klašu izglītojamie  un audzinātāji, gan arī interesenti no vidusskolas klasēm. Izstādes “Skola 2023” ik gadu vienkopus pulcē izglītības jomas pārstāvjus un topošos studentus, atspoguļojot izglītības iespējas, piedāvājot plašu un kvalitatīvu informāciju par studiju iespējām; piedāvājot interesentu iesaisti praktiskajās nodarbībās un mini lekcijās. Šogad  izstādē varēja iepazīt  vairāk nekā 40 izglītības iestādes.

Atziņas no izglītības un zinātnes ministres A. Čakšas  teiktā izstādes atklāšanā:

*izglītības nozīme arvien pieaug. Mēs varam runāt par vajadzību aktualizēt savas zināšanas un savas prasmes nepārtraukti – mūža garumā. Tas nozīmē, ka runājam par mūžizglītību.
*pareizi izvēlēts izglītības ceļš ne tikai sniedz cilvēcisku gandarījumu, bet arī būtiski ietekmē izredzes darba tirgū un atalgojumu
*IZM absolventu monitoringa dati liecina, ka augstskolu absolventu ienākumi, uzsākot darba gaitas, ir vidēji par 30% augstāki nekā vidējā alga valstī.

Izstādes laikā izglītojamie varēja  saņemt individuālas karjeras konsultācijas no LKAAA biedriem un VIAA speciālistiem.

Dažas atziņas no mūsu izglītojamajiem:

Gribu teikt, ka šī gada izstāde bija daudz labāka, ja salīdzina ar pagājuša gada izstādi , jo šogad mācību iestādes pacentās ar saviem stendiem, ka tie izskatījās daudz reizes interesantāk un piesaistīja uzmanību. Tas, kas visvairāk piesaistīja bija iespēja padarīt kaut ko pašam ar savām rokām. ( K. Kočubeja 10.a)
Izstāde bija noderīga, jo skolu stendi bija brīvi izkārtoti un bija iespēja pieiet klāt, negrūstoties. Man patika iespēja parunāties ar studentiem, jo ir forši dzirdēt par mācībām no viņu skatupunkta, kā tas patiesībā notiek un ko tur mācās. Izstādes apmeklējums palīdzēja nedaudz vairāk saprast par to, ko vēlos darīt nākotnē. (P.Zaremba 10.a)


LU festivāls  “LUniverss” 03.-04.03.23.

“LUniverss”  bija Latvijas Universitātes alternatīva ierastajai izstādei “Skola”, kas katru gadu notiek Ķīpsalas izstāžu kompleksā. Festivālu  apmeklēja arī interesenti no mūsu skolas 9.-12. klasēm. Kā lielākā Latvijas augstskola ar plašāko studiju programmu piedāvājumu, LU vēlējās sniegt topošajiem studentiem un viņu atbalstītājiem iespējami pilnīgu informāciju un iesaistes iespējas. Festivāla laikā bija iespēja iepazīt LU Akadēmiskā centra modernās ēkas – Dabas un Zinātņu māju, uzzināt, kā izskatīsies topošā Rakstu māja; satikt visu 13 LU fakultāšu pārstāvjus – runāt ar studentiem, mācībspēkiem, izcilām personībām, uzzināt  par plašajām studiju iespējām – daudzpusīgajām un kvalitatīvajām studiju programmām (LU ir vairāk nekā 150 studiju programmu!); tikties ar karjeras speciālistiem, uzzināt  par savām stiprajām pusēm un noskaidrot  virzienu savai profesionālajai karjerai: uzzināt  par aktuālo un tendencēm darba tirgū; pārbaudīt sevi nākotnes profesijā – laboratorijas darbos, dažādās izspēlēs un testos; ieklausīties  studentu un absolventu veiksmes stāstos, tevi noteikti tie iedvesmos: uzzināt par studentu sabiedrisko dzīvi, tiekoties ar LU Studentu padomi, kā arī noskaidro par LU ārpus studiju iespējām un duālo karjeru

Dažās atziņas no mūsu  vidusskolēniem:

Sestdien apmeklēju ”LUniverss” pasākumu – gan Dabas, gan Zinātņu mājas LU Akadēmiskajā centrā. Tur jau esmu bijis vairākkārt, taču ēku/interjera dizains, manuprāt, tiešām ir unikāls un moderns. Pats pasākuma saturs/dalībnieki arī sniedza dziļāku iespaidu par mācību procesu un iespējām konkrētajā fakultātē, vislielāko no tiem sniedza ĢZZF – Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte, kura, manuprāt, visaktīvāk sevi pārstāvēja un visvairāk piesaistīja. (R. Gabrāns 10.a)
LUniverss deva unikālu iespēju iepazīt visas LU fakultātes, runāties un uzdot visus interesējošos jautājumus universitātes studentiem, pasniedzējiem. Pati piedalījos lekcijā par Starptautiskās ekonomikas un komercdiplomātijas kursu, kur lektore bija ļoti jauka, izstāstīja visu par šo kursu un palīdzēja izprast, ar ko tas atšķiras no pārējiem biznesa vadības un ekonomikas fakultātes kursiem. Ļoti ieinteresēja!
Kopumā pasākums bija tiešām izdevies un palīdzēja visiem skolēniem, kas drīzumā jau taps par studentiem, izvēlēties sev interesējošo fakultāti.  ( A. Zinovatna 10.a)
Manuprāt, LUniverse festivāls  bija ļoti interesants un informatīvs. Interesantākais, ko apskatīju bija ģeogrāfijas stāvs. Pārējie stāvi un izstādes tēmas arī bija labas, taču ģeogrāfijas stāvs visvairāk palika atmiņā jauko un interesanto pasniedzēju dēļ. Visvairāk patika gan ģeoloģija, gan ģeogrāfijas mafija. Pēc apmeklēšanas pat sāku apsvērt nākotnē profesiju saistīt ar ģeogrāfiju.  (L. Lediņš 10.a)


Nodarbības par ES Erasmus projektiem un  brīvprātīgo darbu ES  (06.03.23.)

6. martā skolā viesojās pārstāvji no Rīgas jauniešu centra “Kaņieris” un četri brīvprātīgie no Bulgārijas, Gruzijas, Čehijas un Latvijas. Ciemiņi novadīja trīs nodarbības (10.ab un 11.b) par jauniešu iesaisti ES projektos un par to, kādas iespējas jauniešiem piedāvā brīvprātīgo darbs ES.  Mūsu skolas jaunieši strādāja grupās, izmēģinot  uzrakstīt projekta pieteikumu, dalījās ar domām kur un kādu brīvprātīgā darbu viņi vēlētos veikt.  Nodarbību laikā tika uzsvērts, ka dalība šādos projektos ir no 18 gadu vecuma un ir individuālā pieteikšanās. Lai uzzinātu vairāk par šādām ispējām, iespējams apmeklēt Erasmus stāstu vakaru Rīgas jauniešu centrā Kaņieris. Vakars notiks 20.04.23. pl. 17:00.Janvāra – februāra pasākumi Karjeras izglītībā un KAA
Nodarbība vecākiem “Nākotnes darba tirgus”

Janvāra otrajā pusē (24.01.23.) notika jau trešā nodarbība vecākiem. Nodarbību vadīja PKK Inga Dunke un tajā piedalījās 35 vecāki.  Nodarbības laikā pārrunājām nākotnes darba tirgū svarīgākās prasmes un iemaņas, un to kā izglītojamajos veidot, nostiprināt un attīstīt šīs prasmes.  Balstoties uz EM datiem, kopīgā sarunā izanalizējām darba tirgus tendences Latvijā gan īstermiņā (līdz 2030. gadam), gan ilgtermiņā (līdz 2040. gadam.). Nodarbības otrajā daļā aplūkojām kādas profesijas ienāks darba tirgū un kādas profesijas, palielinoties automatizācijai, no darba tirgus izzudīs.

Paldies visiem vecākiem, kuri piedalījās nodarbībā!

 

Skolas PKK dalība trešā karjeras izglītības atbalsta centra atklāšanā

26. janvārī Ziemeļvalstu ģimnāzijā atklāja jaunu Karjeras izglītības atbalsta centru, kura mērķis būs uzlabot pieeju karjeras atbalstam bērniem un jauniešiem Rīgas skolās. Pasākumā piedalījās arī mūsu skolas PKK. Pasākuma laikā pedagogi – karjeras konsultanti un karjeras atbalsta koordinatori tika informēti par aktualitātēm karjeras atbalsta jomā, saņēma metodiskos materiālus, kā arī tika iepazīstināti ar centra darbības virzieniem 2023. gadā. Šis ir jau trešais Karjeras izglītības atbalsta centrs Rīgā, kas izveidots projekta  “Eiropas Sociālā fonda projekts Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” gaitā ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu. Ar pārdomām par karjeras attīstības atbalsta nozīmi skolēniem ceļā uz augstskolu uzstājās Banku augstskolas rektore – Līga Peiseniece. (Foto no LKAAA Facebook lapas)

 

Vecāku un dzimtas profesiju nedēļas
No 26. janvāra līdz 10. februārim 1.-12. klašu skolēni klases stundu un sociālo zinību stundu ietvaros  pēta savu dzimtu vai vecāku profesijas un notiek gan tiešsaistes gan klātienes nodarbības, kurās skolēnu vecāki iepazīstina skolēnus ar savu karjeras ceļu; saviem darba pienākumiem un prasmēm, kas nepieciešamas darba veikšanai. 10.-11. klašu izglītojamie veido kolāžas un aprakstus par izvēlēto dzimtas profesiju un savus darbus prezentē klasesbiedriem.

Vecāku profesiju nedēļu ietvaros 31.janvārī 5.c klasē bija viesis – Renāra Briķena mamma Inese Briķena. Viņa pēc profesijas ir juriste, taču ikdienā veic ne tikai jurista, bet arī datu aizsardzības speciālista un mediatora darbu. Ja par jurista un datu aizsardzības speciālista darbu skolēniem jau bija priekšstats, tad par mediatora darbu viņi ar interesi klausījās pirmo reizi.

11.b klases izglītojamie tikās ar divu klasesbiedru vecākiem. 30.01.  skolēni tikās ar Elizabetes tēti Normundu Lapoško. Iizglītojamie uzzināja par LMT speciālista- starpoperatoru pakalpojumu daļas vadītāja darba specifiku. Nodarbības vadītājs pastāstīja  kādas zināšanas un prasmes nepieciešamas, lai atbildīgi veiktu darba pienākumus.  Skolēniem bija svarīgi  uzzināt, ka jāmācās būs visu  mūžu – arī iegūstot  augstskolas diplomu un kvalifikāciju, savas prasmes un iemaņas visu laiku būs  jāpilnveido. Sarunas laikā tika pastāstīts, cik svarīgi katram darbiniekam ir ievērot uzņēmuma standartus un mērķus. Otra tikšanās -01.02. bija ar Emīlijas mammu Ingu Mengoti. Emīlijas mamma strādā FM Eiropas Savienības fondu revīzijas departamentā par vecāko auditori. Nodarbības laikā skolēni uzzināja kas ir ES fondi, kāda ir ES fondu kontroles sistēma; kāds ir revīzijas depertamenta darbības mērķis un kā tiek sniegts atzinums Eikopas Komisijai par vadības un kontroles sistēmas darba efektivitāti un deklarēto izdevumu likumību un pareizību. Skolēni varēja iejusties auditoru lomā, jo nodarbības vadītāja bija sagatavojusi praktiskos uzdevumus. Tos pildot, skolēni varēja pārliecināties par to, cik atbildīgs un skurpulozs ir auditora darbs – uzmanība jāvelta katrai detaļai, jāmāk orientēties ļoti lielā informācijas apjomā.

Paldies tiem vecākiem, kuri jau  atsaukušies uzaicinājumam!
Aicinām arī pārējos vecākus dalīties ar saviem karjeras stāstiem!


11.ab izglītojamo mācību ekskursija uz RTU ZIC un fakultātēm

28.11.22. 11.ab izglītojamie devās uz RTU.  Mācību dienas laikā skolēni iepazinās ar Zinātnes un Inovāciju Centru un RTU fakultātēm. Zinātnes un inovāciju centrā augsti kvalificētas ekspertu komandas kompetences satiekas ar izcilu tehnisko nodrošinājumu – vislabāk aprīkoto prototipēšanas darbnīcu Baltijā un superskaitļošanas resursiem. Centrs attīsta studentu inovāciju un uzņēmējdarbības spējas, piedāvā inovatīvu produktu izstrādes pakalpojumus, kā arī aktīvi iesaistās vietēja un starptautiska mēroga inovāciju ekosistēmās. Centra darbības mērķis ir nodrošināt RTU stratēģijas un ilgtspējīgas mērķu īstenošanu un izaugsmi, veicinot zinātnisko darbību un akadēmiskā personāla un studējošo iesaisti inovāciju radīšanas un zināšanu pārneses procesos, kā arī attīstot sadarbību ar industriju un zinātniskām institūcijām. RTU ZIC var izmantot arī vidusskolēni, ja nepieciešams ekspertu padoms vai tehniskā palīdzība. Skolēni mācību ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar Telekomunikāciju, Datorzinātņu, ķīmijas un Arhitektūras fakultātēm. Fakultāšu mācībspēki pastāstīja  par studiju procesu un par inovācijām, ar kurām strādā studenti un pasniedzēji, par to kādus jaunus un inovatīvus  tehnisko līdzekļus studenti lieto pētniecībā un darbu izstrādē.


Nodarbības  vecākiem “Kā palīdzēt bērnam saprast un  atrast savas tālākizglītības iespējas”

 28.11.22  un 13.12.22.  kopumā vairāk nekā 50 izglītojamo  vecāku piedalījās PKK organizētajā tiešsaistes nodarbībās. Vecāki uzzināja par to, kā  bērnam palīdzēt noteikt un attīstīt savas intereses un prasmes, kam jāpievērš uzmanība katrā no izglītības posmiem, cik svarīgi skolēnu iepazīstināt ar jaunām lietām un vietām, lai viņa interešu un zināšanu apjoms bagātinātos. PKK informēja vecākus ar  LKAAA veikto pētījumu par to,  kādu atbalstu skolēni sagaida no vecākiem un pedagogiem karjeras atbalsta ziņā. Otrajā nodarbībā PKK iepazīstināja ar dažādiem  resursiem, kurus vecāki var izmantot, strādājot ar saviem bērniem, un kurus jaunieši var izmantot patstāvīgi gan, lai uzzinātu, ko jaunu par profesijām un to nozīmību nākotnes darba tirgū, gan,  lai izpētītu sevi un noteiktu,  pie kuru prasmju attīstīšanas jāstrādā. Vecāki tika iepazīstināti arī ar EM un NVA pētījumu par nākotnes darba tirgu.


Tikšanās ar skolas absolventi un sporta skolotāju Sabīni Vītolu “Kā sasniegt savu mērķi?”

Decembra otrajā nedēļā notika tikšanās ar skolas absolventi, sporta skolotāju Sabīni Vītolu un viņas mentoru Jāni Braueru. Sk. Sabīne pastāstīja par savu karjeras ceļu, savu mērķu uzstādīšanu un piepildīšanu. Sabīne uzskatāmi parādīja, ka esot mērķim , var paspēt un padarīt ļoti daudz. Galvenais ir sekot savam mērķim un virzīties uz to soli pa solim. Rūpīgi plānojot, vienlaicīgi  var gan mācīties, gan strādāt, gan dibināt un vadīt savu uzņēmumu – Sabīnei pieder sveču liešanas uzņēmums.  Lai  sasniegtu šādus rezultātus, ir vajadzīgs atbalstītājs  un omu biedrs – mentors. Jānis Brauers  ir mentors diviem  mūsu  skolas absolventiem – Sabīnei un Edijam. Sarunas  laikā skolēni saņēma daudz vērtīgu padomu par to kā izvirzīt mērķus un cītīgi strādājot tos sasniegt. Jānis pastāstīja skolēniem arī par savu darbu organizācijā “Atbalstu Latviju”, kas ar cilvēku ziedojumu palīdzību atbalsta līdzcilvēkus Latvijā


11. klašu izglītojamo projekts KI un sociālajās zinībās  “Mans Karjeras stāsts”

Jau otro gadu 11. klašu izglītojamie piedalījās Karjeras izglītības un sociālo zinību kopīgā  projektā. Projekts ilga divus mēnešus un novembra sākumā izglītojamie aizstāvēja savus projektus.

Projekta laikā izglītojamie ar interviju, testu un dažādu uzdevumu palīdzību veica pašizpēti; noteica savas vērtības un motivāciju. Izglītojamie izvērtēja iepriekš sasniegto un to dokumentēja. Izglītojamajiem bija jāveic sevi interesējošas profesijas vai nozares izpēte-  jāveido nozares un / vai profesijas   apraksts;  izglītības iestāžu apraksts, kur var   apgūt izvēlēto profesiju; jāuzzina, kāds būs studijās iegūstamais grāds; kādi ir profesijā strādājošā darba pienākumi; kādas ir iespējas darba tirgū un kāds ir profesijas prestižs sabiedrībā; jāizpēta, kāds ir vidējais  atalgojums profesijā Latvijā un ES; jāatrod darbavietu  piemēri un jāizpēta profesijas  nepieciešamība Latvijā turpmākajos 20 gados. Izglītojamajiem bija jāapraksta   profesijas apguvei izvēlētā  augstskola, koledža vai cita mācību iestāde  un programma un jāveic savas izvēles pamatojums. Kā jauns  izaicinājums jauniešiem  bija izvēlētās nozares  profesionāļa atrašana, uzrunāšana, intervēšana un intervijas izvērtējums. Gandrīz visi 11. kl.  izglītojamie projekta laikā apmeklēja IKK, kur kopā ar PKK pārrunāja gan savas nākotnes ieceres, gan varēja rast atbildes uz saviem jautājumiem. Darba noslēgumā izglītojamie rakstīja secinājumus un ieteikumus sava karjera ceļa attīstībai. Darba  pierādījumam izglītojamie veidoja  prezentāciju; darbu aizstāvot, veidoja infografiku un lifta runu.  Kopīgajās prezentācijas stundās izglītojamie pilnveidoja prasmes uzstāties un īsā, koncentrētā veidā pastāstīt par padarīto.   Izglītojamajiem bija iespēja gan prezentēt sevi un savu darbu, gan uzzināt, ko vēlas darīt viņu klasesbiedri. Paldies visiem 11. klašu izglītojamajiem par labi veikto darbu!

 

JAL  Uzņēmējdarbības konference “Uzdrīksties uzvarēt “ 16.11. 22.

Konferenci apmeklēja 10 mūsu vidusskolēni.

“Metaverss. Nākotnes internets. Miksēta realitāte. Interneta revolūcija. Digitālais visums. Jaunākās paaudzes uzņēmējdarbības forma. Digitālās un reālās pasaules līdzāspastāvēšana. Jauna paralēla kibertelpa. Fiziskās, virtuālās un papildinātās realitātes sajaukums. Transformējoša platforma. To var saukt, kā vien vēlas, taču metaverss ir tikpat neizbēgami tuva realitāte kā fakts, ka pēc nakts vienmēr seko rīts. Kas sācies kā izklaide, ātri vien kļūst par jaunu uzņēmējdarbības iespēju tiem, kas gatavi spert soli nezināmajā un atklāt jaunās realitātes sniegtās iespējas.

Domājot, ka nekas vairs nevar pārsteigt, jo, šķiet, viss jau ir redzēts, viss jau ir bijis, mēs maldamies. Vienmēr būs jauni atklājumi, kas mainīs esošo pasaules kārtību. Cik salīdzinoši nesen internets šķita nereāls un drīzāk zinātniskās fantastikas iedvesmots, tik salīdzinoši tuvu jau esam metaversa uzvaras gājienam. Kamēr daudzi par metaversa iespējām vai par tā eksistenci vēl neaizdomājas, tikmēr citi – futūristi – jau būvē savas nākotnes uzņēmējdarbības vīzijas. Metaverss – vārdu meta un universs salikums – iezīmēs paralēlu pasauli, kurā satiksies reālais ar virtuālo, esamību pārnesot arī uz paralēlo virtuālo pasauli. Tas padarīs iespējamu pavisam jaunu – klātesamības –pieredzi. Veicot visdažādākās nodarbes metaversa platformā, tas sniegs pavisam citas sajūtas un iespējas, nekā to dara internets, kur pieredzi gūstam ar telefona, datora, planšetes ekrānu starpniecību. Metaverss izglītības jomu un jaunu zināšanu apguves procesu pacels pavisam citos augstumos. Tas pavērs jaunus apvāršņus un šobrīd škietami nereālo pārvērtīs ikdienišķi ierastā realitātē. Metaverss ļaus ceļot laikā un telpā. Tas ļaus profesijas apgūt, izmantojot dažādus veidpalīgus, piemēram, virtuālās brilles, kuras sniegs jau pavisam citu – praktisku mācīšanās pieredzi. Mācības būs interaktīvas, to apguve – pavisam jauns izglītības modelis, kur radošumam un fantāzijai nebūs robežu un šķēršļu. Metaverss iekļauj ļoti plašas jomas uzņēmējdarbību, kas nav tik vienkārši saprotama bez mācīšanās un iedziļināšanās. Jā, tā ir sarežģīta tēma, iespējams, vēl grūtāk mācāma viela. Taču nedrīkstam to apzināti neredzēt un ignorēt, lai cik liels izaicinājums tā apgūšana šobrīd arī šķistu. Uzskatu, ka metverss kā obligāta nākotnes apguves viela jāparedz kā skolēniem un studentiem, tā mācībspēkiem, pedagogiem. Šī nākotnes zinātne jāmācās ne vien skolēniem, kuri to dara jau pašizglītošanās  veidā, bet jāskolojas arī pasniedzējiem. Jāsāk ar to, ka mums ir jāapzinās, ka metaverss mūsu visu dzīvēs ienāks uz palikšanu, kā reiz to darījuši visi lielie sasniegumi. Ir jāsaprot, ka no tā, cik proaktīvi un aktīvi iesim līdzi tehnoloģiju attīstības ritumam, būs atkarīgi ne vien mūsu jauniešu panākumi globālu virsotņu sasniegšanai šajā nākotnes nozarē, bet arī mūsu kā valsts ekonomiskā attīstība un izaugsme. Veco laiku uzņēmējdarbības pamati nav jāaizmirst, taču ir jāatbrīvo vieta jaunai elpai, jauniem sasniegumiem, jaunai pasaules kārtībai, kur īstenība būs nesaraujami saistīta ar virtuālo pasauli un papildināto realitāti.” ( J. Krievāns , JAL )

12. kl. izglītojamā R. Titova atziņas: Pasākuma pirmā daļa bija iespaidiem bagāta un iedvesmojoša. Bija ļoti interesanti dzirdēt no Swedbank vadītāja, kā viņš spēja sastatīt pagātnes pareģojumus ar mūsdienām, kā arī par nākotnes perspektīvām banku sektorā, jo dati un klients paver ļoti daudz iespējas. Tāpat patika citi runātāji, kuru teiktā kopsaucējs varētu būt: “Nauda nav galvenais resurs, tie ir dati ,un uzņēmējam jāprot spert drošus soļus, kā arī uzdrīkstēties.”

11. kl. izglītojamo Madaras, Evelīnas, Elīzes, un Lidijas atziņa: Konference bija nodrošināta ar modernām jaunākajām tehnoloģijām. Vadītāji bija atraktīvi un raisīja interesilīdzdarboties pasākumā. Konferences atklāšanā un visā tās gaitā motivēja  uzmundrinošais  sauklis “Uzdrīksties Uzvarēt!”. Izstāžu zāle bija izgaismota violetos toņos, piešķirot īpašu atmosfēru. Skatuve, konferences telpa bija atdalīta no izstādes daļas, kur bija pieejami dažādi stendi no uzņēmumiem un augstkolām. Stendos  un konferences  uzrunās varēja uzzināt par to, kā tehnoloģijas efektīvi izmantot uzņēmējdarbībā un valsts attīstībā.

 

Tikšanās ar programmētāju , uzņēmēju E. Strazdiņu 15.11.22.

Pirmā tikšanās ar Elvisu Strazdiņu notika Karjeras nedēļas laikā. Tā ļoti ieinteresēja un uzrunāja izglītojamos, radās daudz jautājumu, tāpēc vēlreiz aicinājām Elvisu uz sarunu ar 11.-12. kl. izglītojamajiem. Elviss atbildēja uz skolēnu jautājumiem – pastāstīja par MVP; kā lietderīgāk un efektīvāk veikt tīklošanos; izstāstīja, kas ir Paret princips un kā tas strādā jebkurā nozarē. Izglītojamajiem tika ieteiktas izglītojošas grāmatas un platformas, piemēram,  www.medium.com; www.forbes.com; Elviss pastāstīja par spējraisi jeb koučingu un mentora nozīmi pašattīstībā; uzsvēra, ka galvenais, sākot uzņēmējdarbību ir atrast problēmu un uzņemties to risināt. Nodarbībā tika pastāstīts arī par spēļu izveidi. Elviss norādīja, ka daudz informācijas var atrast viņa mājas lapā https://elviss.lv/ , viņa Youtube kanālā un Twiter kontā. Paldies par izglītojamajiem veltīto laiku un jaunajām zināšanām!

 

Konference Rīgas skolu pedagogiem karjeras konsultantiem, karjeras atbalsta koordinatoriem un skolu vadībai gada 9. novembrī Karjeras atbalsts Rīgas skolās – pieredze un nākotnes ieceres

Konferencē piedalījās visi trīs mūsu skolas pedagogi karjeras konsultanti. Konferences laikā tika izvērtēts projektā  laikā paveiktais Rīgā. Ekonomikas ministrijas eksperti dalījās ar atziņām par nākotnes darba tirgus tendencēm. Konferences laikā dalījāmies atziņās par darbu ar vecākiem un pārrunājām, kāda ir vecāku loma skolēnu karjeras attīstībā. Konferences otrajā daļā notika darbs grupās, kurā diskutējām par karjeras atbalsta nozīmi skolēnu karjeras attīstībā nākotnē. Kā projekta ilgtspējas nodrošinājums ir PKK darbs skolās un  četru KIAC  metodisko centru izveide Rīgā. Centra pārstāves iepazīstināja ar iecerēm šajā jomā. Interesanti, ka konferencē piedalījās arī visu vecumposmu skolēni- eksperti, kuri  no sava skatu punkta izvērtēja konferencē dzirdēto. KAA projekts Rīgā ir noslēdzies un tā rezultāti ir gan PKK štata vietas, gan KI skolās, gan dažādi pasākumi un tikšanās un daudz metodisko materiālu darbam ar skolēniem gan ikdividuāli, gan grupās. Ļoti emocionāls bija konferences noslēgums- R.Ozola trio muzikālais sveiciens. Pasākums sniedza daudz jaunu ideju un iedvesmu turpmākajam darbam.


Mārtiņdienas tirdziņš. Turpinām attīstīt uzņēmējspējas!

Sākumskolā novembra sākums  vienmēr ir īpašs- ar lielu nepacietību tiek gaidīts Mārtiņdienas tirdziņš. Tiek krāta nauda, tiek domāts un veidots, zīmēts un līmēts, gatavots un meistarots. Beidzot 10.novembris ir klāt! Jau no paša rīta skolēni priecīgi satraukti nes savu  sagatavoto. Drīz vien tiek iekārtotas tirgošanās vietas un lielais notikums- tirdziņš- ir sācies!

Tirdziņā un gatavojoties tam skolēni lieliski  pilnveidoja un attšitīja  savas uzņēmējspējas:

*kritisko domāšanu- izdomājot, kādu preci tirgos;
*mērķtiecību- kopā ar vecākiem sagādājot sastāvdaļas savai iecerētajai precei un laicīgi to    sagatavojot (izveidojot);
*radošumu- izdomājot, kā noformēs savu tirdzniecības vietu, kā reklamēs savu preci;
*drosmi un komunikācijas prasmes- nekautrēties piedāvāt savu preci pircējiem;
*finanšu pratību- izdomāt, kādu cenu likt savai precei, gan, lai varētu veiksmīgi pārdot, gan nopelnīt.

Tirdziņa beigās visi ir priecīgi- pircēji par saviem pirkumiem, pārdevēji- skaita iegūto peļņu.
Ar nepacietību tiks gaidīta nākamā Mārtiņdiena un tirdziņš!
Paldies visiem dalībniekiem un pircējiem!


Grāmatas “Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi” Atvēršanas svētki

02.11.22. mūsu skolas 11.b klases skolniece Laura Grīsle un skolotāja, PKK  Inga Dunke kā brīvprātīgās piedalījās jaunās grāmatas “Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi” atvēršanas svētkos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.  Bija liels prieks un gods būt brīvpātīgo komandas sastāvā.

Žurnālists Mārtiņš Ķibilds bija žurnālists, Latvijas patriots un vēstures entuziasts, kurš  ikdienišķus un šķietami nenozīmīgus tematus mācēja pasniegt ar lielu aizrautību, iedvešot to arī apkārtējos.   M. Ķibilda skats uuz latvijas vesturi ieinteresē, pārsteidz  un liek domāt. Raidījumu cikls un jaunā grāmata stāsta par Latvijas vēstures nozīmīgākajiem notikumiem, personībām un pagriezieniem. Grāmatā ir daudz ilustrāciju no Latvijas Arhīva materiāliem.

Pasākuma laikā tika prezentēta grāmata un skolotāju burtnīca. Skolotāju burtnīca  būs labs metodiskais materiāls, lai skolotāji gan raidījumus, gan grāmatu varētu izmantot mācību procesā.

Ir ļoti  zīmīgi, ka grāmatas atvēršana  notiek Latvijas dzimšanas dienas mēnesī, jo M. Ķibilds ir teicis :”Mēs, Latvijas cilvēki, esam atslēga visam, kas ar Latviju ir noticis un notiks. Mēs esam Latvija.”


Tikšanās ar absolventēm. RSU un  BA prezentācija

31.10.22. skolā viesojās mūsu skolas absolventes Eva Svīķe un Ērika Latņikova. Jaunietes ir pirmā kursa studentes. Viņas 11.ab un dažiem 12. kl. izglītojamajiem pastāstīja par savām  augstskolām un studiju programmām.  Nodarbības laikā PKK Inga Dunke uzdeva dažādus jautājumus- par to kā skolēns kļūst par student un kāda ir galvenā  atšķirība; kāda ir studenta atbildība mācīšanās procesā; kā norit lekcijas un praktiskie darbi; kā piedalīties Studentu pašpārvaldē un augstskolu studentu dzīvē. Lai arī meitenes tikko uzsākušas savas studijas, viņas pastāstīja gan par savām un citām studiju programmām viņu augstskolās, gan izsmeļoši atbildēja uz PKK jautājumiem.  Lai izdodas realizēt savus sapņus un iegūt izvēlēto profesiju!


Kar

Lasīt tālāk>>>20. oktobrī plkst. 19.00 aicinām vecākus smelties vērtīgus padomus un iedvesmu, pieslēdzoties diskusijai – Kā palīdzēt bērnam atklāt savas superspējas?

Žurnālists un četru bērnu tēvs Ansis Bogustovs ar diskusijas viesiem runās par ārpusskolu aktivitāšu daudzveidību un to nozīmi prasmju attīstīšanā, kā arī vecāku un pedagogu lomu bērna superspēju atklāšanā un pilnveidošanā. Seko līdzi diskusijai @TavaiKarjerai FB kontā.

Diskusijā piedalīsies:

 • Andris Ziemelis
 • Dr. paed. Inta Lemešonoka
 • Maira Dzene
 • Elīna Bārtule
 • Edgars Plētiens


Uzzini, kādas superspējas veidos Tavu nākotni – tiekamies jauniešu diskusijā 20. oktobrī plkst. 13.00! 🔎
🤓 Uzņēmējs Dāvis Plotnieks ar diskusijas dalībniekiem pārrunās nākotnes profesijās pieprasītākās un nepieciešamākās prasmes un rakstura iezīmes, kā arī uzņēmējspēju attīstīšanas veidus. Iedvesmojies un atklāj savas uzņēmējspējas – superspējas! 🤩 Seko līdzi diskusijai @TavaiKarjerai FB kontā.
Diskusijā piedalīsies:
👉🏼Līga Peiseniece
👉🏼Jānis Krievāns
👉🏼Jēkabs Endziņš
👉🏼Keitija Litte
👉🏼Edgars Bāliņš
attKarjeras nedēļa un mēnesis (11.10.21.-16.11.21.)

       No 11. līdz 15. oktobrim norisinājās tradicionālā, jau devītā Karjeras nedēļa. Šogad tās tēma bija “IKT tavai karjerai”. Karjeras nedēļas laikā, piedaloties dažādos tiešsaistes pasākumos, tematiskajās mācību un klases stundās, izglītojamie izzināja informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozari.  Klašu stundās tika pētīti dažādi komunikācijas veidi un IKT pielietojums visdažādākajās profesijās. Datorikas stundu laikā 7.-8. klašu izglītojamie piedalījās tiešsaistes stundā “No mākslinieka uz programmētāju”. 7.-12. klašu interesenti piedalījās diskusijā jauniešiem “Iedvesmas stāsti- kā es nokļuvu IKT nozarē”.  Izglītojamo vecākiem bija iespēja piedalīties diskusijā vecākiem “Tehnoloģijas ģimenē- draugs vai ienaidnieks”.  Diskusiju izvērtējuma sarunās gan jaunieši, gan vecāki atzinīgi novērtēja piedāvāto tēmu un diskusijas saturu.

10.ab klašu izglītojamie Karjeras nedēļas laikā pētīja komunikācijas veidus, kā katra temperamenta un saskarsmes tipa cilvēki komunicē, kas ir katra cilvēka tipa motivācijas pamats. Izglītojamie piedalījās trijās grupu nodarbībās. RSU Zobārstniecības fakultātes darbiniece S. Graudiņa tiešsaistē tikās ar 10.ab klašu izglītojamajiem un pastāstīja par RSU  studiju programmām un to, kā IKT tiek izmantotas gan studiju procesā, gan nodrošinot RSU darbu.  Otrajā grupu nodarbībā Austrumu slimnīcas Virsārsts Sirds Ķirurģijas centra vadošais pētnieks Dr. PhD. Mārtiņš Kalējs izglītojamajiem pastāstīja kā IT tiek izmantotas medicīnā: gan e- veselībā, gan Datamed, gan veicot pacientu veselības diagnostiku, gan izvērtējot un analizējot kā pacientam palīdzēt pēc iespējas efektīvāk un ātrāk.  Prieks, ka tiešsaistes nodarbības vadīja mūsu izglītojamo vecāki. Paldies! 🙂

11. klašu izglītojamie, piedaloties Karjeras mēnesī, veidoja prezentāciju “Mans karjeras stāsts”. Lai izveidotu prezentāciju, izglītojamajiem bija jāizpēta savs raksturs, intereses, motivācija, jāiepazīst plašāk interesējošā nozare vai profesija, jāuzzina kur un kā apgūt šo profesiju, jānointervē pētāmās profesijas pārstāvis, jāuzzina kur var strādāt ar attiecīgo profesiju un kvalifikāciju un kāds būs izvēlētās profesijas darba pieprasījums un attalgojums nākotnē. Darba noslēgumā bija jāuzraksta secinājumi un pašattīstības ieteikumi. Jāsaka, ka darbu kvalitāte bija ļoti lielā amplitūdā, no izciliem darbiem līdz ļoti viduvējiem.  Izglitojamajiem jāsaprot, ka katra dzīves un karjeras veidošana ir viņa paša rokās un no attieksmes pret darāmo, veidojas viņa paštēls.

No 04.11. līdz 16.11.21. norisinājās portāla Prakse.lv organizētās tiešsaistes ekskursijas uz dažāda veida uzņēmumiem. Izglītojamajiem bija iespēja pieteikties uz tiešsaistes ekskursiju sev interesejošā uzņēmumā.  Kopumā 9.-12. klašu izglītojamie piedalījās vairā nekā 50 tiešsaistes ekskursijās, kurās uzzināja gan par uzņēmuma darbību, gan par darbinieku pienākumiem un kvalifikāciju, gan par prakses un brīvprātīgo darba iespējām dažādos uzņēmumos.

Materiālu sagatavoja PKK Inga DunkeKAA pasākums 8.-9. klašu interesentiem “Atvērto durvju diena” RTRIT 11.03.2020.

Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu 8.-9. Klašu interesenti kopā ar PKK Ingu Dunki apmeklēja  karjeras izglītības atbalsta pasākuma “Atvērto durvju diena 2020” ietvaros 2020. gada 11. martā.
Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā mācās gandrīz 2000. Šobrīd šī ir viena no lielākajām profesionālās izglītības iestādēm Latvijā. Tehnikums piedāvā apgūt profesionālās vidējās un arodizglītības programmas, gan pamatskolas, gan vidusskolas absolventiem, pārtikas produktu ražošanas un ēdināšanas nodaļā, viesmīlības, tūrisma un komerczinību nodaļā vai modes,stila un diziana nodaļā. Tehnikums realizē tālākizglītības un profesionālās pilnveides programmas, kā arī neformālās izglītības atzīšanu.
Mums bija iespēja uzzināt vairāk par profesionālās izglītības iegūšanas iespējām pēc 9. un 12. klases, kā arī piedalīties prezentācijās par tehnikumā un nodaļās apgūstamajām profesijām, Erasmus + programmām un iepazīt tehnikuma vidi. Tehnikuma ēkā  Rīgā, Nīcgales ielā 26 mums  bija  iespēja iepazīt sekojošas profesijas: pavārs, restorāna pavārs, pavāra palīgs. viesmīlības pakalpojumu speciālists,viesmīlis.interjera dizaina asistents.


Atskats uz 8.-12. klašu karjeras attīstības atbalsta pasākumiem februārī.

Mācību ekskursija uz AS “Grindeks”

06.02.2020. vidusskolēnu grupai bija iespēja viesoties AS “Grindeks”.  Pateicoties personāla  attīstības un atlases projektu vadītājai Ilzei Virzai-Holodņikovai, skolēniem bija iespēja padziļināti  iepazīt AS “Grindeks” darbu, pabūt gan ražotnē, gan dažādās laboratorijās. Uzņēmuma galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo medikamentu un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. Grindeks specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža medikamentu un gastroenteroloģisko līdzekļu terapeitiskajās grupās. Produkcija tiek eksportēta uz 87 valstīm un veido 93% no kopējā apgrozījuma. Nozīmīgākie tirgi ir Eiropas Savienības valstis, Krievija un pārējās NVS valstis, ASV, Kanāda, Japāna un Vjetnama.
Grindeks akcijas tiek kotētas biržas Nasdaq Riga Oficiālajā sarakstā.
Liels paldies uzņēmuma vadībai par atbalstu jauniešu izglītošanā!

Skolēnu dalība Ēnu dienā    

12.02.2020. Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) reģistrēta preču zīme.
Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.
Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.
Šogad Ēnu dienā piedalījās 48 mūsu skolas 7.-12. klašu skolēni un iepazina dažādu profesiju noslēpumus. Daži skolēni, intereses vadīti, devās ēnot pat uz Valmieru un Jēkabpili. Šogad tika ēnoti IT speciālisti, programmmētāji, inženieri, politiķi, redaktori, aktieri, dizaineri, uzņēmumu vadītāji, masieri, skolotāji, deju klektīvu badītāji un ārsti. Skolēni atzina, ka ši diena bijusi ļoti noderīga gan zināšanu papildināšanai, gan profesiju iepazīšanai, gan pieredzes veidošanai.

Izglītības izstāde “Skola 2020”

28.02.-01.03.2020.

Izstāde „Skola” ir nozīmīgākais izglītības iespēju notikums Latvijā, kas pulcē tūkstošiem jauniešu un piedāvā plašu un kvalitatīvu informāciju par mācībām Latvijā un ārzemēs. Šo izstādi apmeklēja arī 100 mūsu skolas 9.-12. klašu skolēni un 20 pedagogi.  Izstāde “Skola 2020” ļāva iegūt visaptverošu informāciju par mācību iespējām un palīdzēja izvēlēties piemērotāko izglītības ceļu. Izstādē varēja uzzināt vairāk par Latvijas un ārvalstu augstskolu un citu mācību iestāžu piedāvājumu, jaunajām mācību programmām, interešu izglītību un iepazīties ar svešvalodu un dažādu mācību kursu piedāvājumu, kā arī iemēģināt roku dažādās profesijās, vērot paraugdemonstrējumus un piedalīties dažādās aktivitātēs. Jaunieši aktīvi iztaujāja mācībspēkus un studentus par jaunajām studiju programmām, budžeta vietām, studiju apmaiņas un prakses iespējām, kā arī ārpusstudiju aktivitātēm. Tāpat jaunieši aktīvi izmēģināja dažādu profesiju meistarstiķus, tikās ar karjeras konsultantiem, apmeklēja izzinošus seminārus, prezentācijas un darbojās praktiskās meistarklasēs saistībā ar jauno vidusskolas modeli u. c.


Atskats uz janvāra pirmās puses pasākumiem karjeras attīstības atbalstam

08.01.2020.  Tikšanās ar AFS pārstāvjiem

Pie 9.a un 9.b skolēnu grupas viesojās pārstāvji no AFS. AFS ir iekļaujoša pasaules pilsoņu kopiena: skolēni, ģimenes un brīvprātīgie ar vēlmi veidot tiltus starp  kultūrām. AFS ar svarīgākajām 21. gadsimta starpkultūru prasmēm sagatavo un motivē nākotnes līderus, pasaules pilsoņus un pārmaiņu ierosinātājus efektīvai iesaistei, vadībai un sadarbībai dažādās kultūrvidēs. Uz pētījumiem balstīti starpkultūru mācību ceļojumi, kurus vada apmācīti AFS brīvprātīgie un darbinieki, ir daļa no organizācijas starptautiskajām apmaiņas, brīvprātīgo programmām un programmām mācībām ārzemēs. Ar tādām programmām kā “Mācības vidusskolā ārzemēs”, “Valodas apguve”, “Brīvprātīgais darbs”, “Vasaras skolas ārzemēs”  AFS ir  starpkultūru izglītības pionieri. AFS vietējie brīvprātīgie ir AFS programmu dzinējspēks un aktīvi visos līmeņos – atbalstot skolēnus un ģimenes to AFS starpkultūru ceļojumos, piedaloties pārvaldības un politikas veidošanā un veidojot sociālās ietekmes projektus vietējās skolās un kopienās. Prieks, ka mūsu skolas skolēni arī strādā kā brīvprātīgie šajā organizācijā.


14.01.2020. Tikšanās ar RSU Eiropas studiju fakultātes studentiem.

Pie 11. klašu skolēniem un 12.b klases interesentiem viesojās RSU studiju programmas “Starptautiskais mārketings un reklāma” 3. kursa studenti Anete Baltā, Gints Leimanis un Kristers Kanaviņš. RSU studenti viesojās mūsu skolā, lai iepazīstinātu topošos studentus par dzīvi un studijām RSU.  Nodarbības mērķis bija informēt un iedvesmot esošos vidusskolēnus par labu augstskolas izvēlei. Nodarbības laikā tika pastāstīts par studijām RSU un piedāvājumu topošajiem studentiem, tika parādīti  studentu veidotie video, dažādi plakāti, kas ir izveidoti reāliem uzņēmumiem, notika  dalīšanās  ar veiksmīgiem stāstiem, kā studiju process ir palīdzējis iegūt darbu profesijā, kura tikai tiek apgūta un bija praktisks uzdevums topošajiem studentiem, lai padarītu nodarbību vēl interesantāku. Tikšanās laikā skolēni uzzināja kā norit studiju process un kāda ir studiju atšķirība no mācīšanās vidusskolā. Galvenais, ko uzsvēra studenti, ir ieinteresētība un motivācija nevis tikai izpildīt  uzdoto, bet meklēt un izzināt plašāk, jo tikai tāds cilvēks mūsdienu pasaulē ir veiksmīgs un konkurētspējīgs.


15.01.2020. Dalība VIAA organizētajā pasākumā “Koks ir labs!”

8. klašu skolēnu interesentu grupai bija iespēja piedalīties pasākumā “’Koks ir labs!”, kas notika Kokrūpniecības Federācijā un uzņēmumā “Troja”. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt izglītojamos ar mežsaimniecības un kokapstrādes nozari, tās profesijām un nozares attīstības perspektīvām, kā arī sniegt informāciju par darba un prakses vietām, darba tirgus prasībām un profesionālās izglītības apguves iespējām. Pasākuma pirmajā daļā notika nozares izstādes “Iepazīsties – koks!” apmeklēšana kopā ar Latvijas Kokrūpniecības federācija biedra organizācijas, asociācijas “Latvijas Mēbeles” izpilddirektori Ievu Ereli. Skolēni iepazina koka ceļu no sēklas līdz pat eksporta precei. Otrajā daļā ar savu karjeras stāstu dalījās Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas, Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijas, asociācijas “Latvijas Koks” izpilddirektors Artūrs Bukonts. Skolēniem šis stāstījums bija ļoti aizraujošs un motivējošs. Trešajā daļā skolēni tikās ar PIKC Ogres tehnikums pedagogs karjeras konsultants Inese Kaupužu un Mežsaimniecības, kokizstrādājumu un medību nodaļas pedagogu Rihardu Tontegodi. Skolēni uzzināja par Ogres tehnikumā apgūstamajām programmām , studiju infrastruktūru, prakses iespējām un saņēma atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Pasākuma noslēgumā skolēni devās uz kokapstrādes uzņēmumu “Troja” , kur uzzināja kā darbojas uzņēmums, kādas preces tas ražo, kā notiek produktu izstrāde un iepazinās ar ražošanas procesu. ‘paldies pasākuma veidotājiem par interesanti un izzinoši pavadītu dienu!


Programmas “Dzīvei gatavs “nodarbības karjeras izglītībā.

10.12.2019. Nodarbība, kuru vadība Swedbankas pārstāvis

Skolā viesojās Swedbankas  darbinieks Lūkas Rozītis, kurš strādā ar bankas Skandināvijas klientiem. Nodarbība, kas  notika angļu valodā, tika novadīta 11.b klases izglītojamajiem. Tajā  tika pārrunātas dažādas tēmas- par to kādas ir tendences, kas veidos nākotnes darba tirgu, kādas  profesijas palēnām izzūd, kādas varētu būt nākotnes profesijas, kādas prasmes un zināšanas prasīs nākotnes profesijas un kā tās iegūt un pilnveidot jau tagad. Skolēni aktīvi iesaistījās grupu darbā un diskutēja par konkurētspējīga darbinieka prasmēm un iemaņām un to, kas nepieciešams , lai jaunais cilvēks iekļauties nākotnes darba tirgū.  Skolēni ļoti pozitīvi novērtēja nodarbību un secināja, ka tā bijusi noderīga un devusi jaunu skatu uz zināmām lietām.


11.12.2019. Nodarbības, kura vadīja  “Circle” pārstāve

Skolā nodarbības 9.a un 9.b klašu skolēniem vadīja starptautiskā uzņēmuma “Circle” iepirkumu speciāliste Ginta Ikauniece. Nodarbības laikā skolēni iepazinās ar uzņēmuma darbību un profesijām, kuras nepieciešamas tā veiksmīgas darbības nodrošināšanai, Skolēni diskutēja par nākotnes darba iespējām, izzināja darba tirgus attīstības īpatnības un prasības. Skolēni pētīja soļus, kas jāsper, lai varētu darīt savu sapņu darbu, uzzināja veiksmīga cilvēka pazīmes un veidoja izpratni, kādēļ mūsdienās ir  un būs jāmācās visa mūža garumā.


11.12.2019. Mācību ekskursija uz uzņēmumu “Accenture”

8.a klases skolēni devās mācību ekskursijā uz vienu no vadošajiem IT uzņēmumiem Latvijā un Eiropā -“Accenture”. Tā galvenais birojs atrodas agrāk slavenās rūpnīcas VEF galvenajā ēkā. Uzņēmumā strādā vairāk nekā 1500 darbinieku. Skolēni uzzināja kādās jomās darbojas šis uzņēmums, kā norit darba diena, kādas prasmes  un zināšanas nepieciešamas, lai veiksmīgi darbotos IT jomā. Skolēni apmeklēja “Liquid studio” un uzzināja kādus unikālus IT risinājumus un produktus uzņēmums izstrādā saviem klientiem. Ekskursija deva iespēju vairāk uzzināt par VEF apkaimi, kurā koncentrējas lielākais IT speciālistu daudzums uz vienu kvadrātmetru. Skolēni piedalījās nodarbībā “Dizaina domāšana”. Uzzināja, kas ir dizaina domāšana un grupu darbā meklēja kādas problēmas ir VEF apkaimē, kā tās  varētu risināt , izmantojot dažādas IT tehnoloģijas.


“VAI ATPAZĪSTI PROFESIJU”

Karjeras attīstības atbalsta pasākumā  spēle – sacensība 4. – 7. klasēs

Vai zini, cik profesiju ir Latvijā profesiju katalogā?  Mūsu spēlē ir jāatpazīst 50 un tas jāizdara 30 minūšu laikā. Spēles mērķis – rosināt  skolēnu interesi un izpratni par profesiju daudzveidību un to būtību. Spēlei var būt vairāki varianti. Mēmais šovs profesiju pasaulē bija  pārbaudījums 4. – 7. klašu skolēniem. Spēles dalībnieks bija katrs skolēns – tātad 452 skolēni. Profesiju dažādība sniedzās no sen atpazīstamām profesijām darba pasaulē līdz jaunām, modernām. Kā atpazīt celtnieku, elektriķi, mehāniķi un programmētāju, arboristu, kinologu …  Sacensības gars spēlei deva sparu gan 4. klasē, gan 7. klasē.  Gandarījums katram par savu radošumu, zināšanām un jauniegūtām prasmēm. Neiztika bez jautrības, apmulsuma un uzvaras gavilēm. Maksimāli atpazīto profesiju skaits 44.  Priecē tas, ka šādu rezultātu parādīja gan 4.d  klase, gan   7.d un 7.c. Bet 4.c un 7.a klasei 41atpazīta profesija. Kā apliecinājumu sasniegtam rezultātam, klašu kolektīvi saņēma īpašo Karjeras nedēļas Diplomu.

Spēles vadītāja un tiesnesis
PKK 4.-7. klasēs Dace Vilerte


Atskats uz karjeras izglītības pasākumiem novembrī un decembra sākumā

07.11.2019.  Mācību ekskursija uz Rīgas Stradiņa Universitāti

Šajā dienā grupa 12. klašu skolēnu devās uz Rīgas Stradiņa Universitāti, lai iepazītu nākamo studiju vietu un studiju virzienus. Mūs sagaidīja un nodarbības vadīja RSU vēstneši no Medicīnas un Sociālo zinību fakultātēm. Studentes izrādīja universitātes bibliotēku, aulu, muzeju un mācību auditorijas.  Bija iespēja aplūkot zobārstniecības fakultātes praktiskās nodarbības. Vēstneses stāstīja par savās fakultātes iegūstamajām profesijām , par studiju procesa norisi, ārpus studiju aktivitātēm un nākotnes darba vietām. Skolēniem bija iespēja pabūt arī RSU Medicīnas Tehnoloģiju centrā.


19.11.2019. , 22.11.2019.  ES KAA projekta pasākums “Es varu!”

Pasākums notika kā interaktīvas nodarbības, kurā 10. klašu izglītojamie ar dažādu sociālo tehnoloģiju, mini lekciju, prezentāciju, praktiski individuāliem  un komandu uzdevumiem, pieredzes piemēriem, situāciju analīzi  izglītojamiem noskaidros kas ir talants un kādas ir talantu jomas? Kā tās atpazīt un novērtēt? Kādas ir katra izglītojamā stiprās un vājās puses? Kā tās noteikt un atpazīt? Kā izvēlēties profesiju un darba vidi, lai varētu realizēt savas stiprās puses un talantus. Tika realizēti interaktīvi komandu uzdevumi sava talanta jomu prezentēšanai, atbilstošo profesiju meklēšanai. Izglītojamie uzzināja, ko nozīmē termins dzīves plānošana- attīstības mērķu noteikšana pilnvērtīgai dzīvei. 11.klašu izglītojamie ar biznesa simulācijas spēles palīdzību iepazinās ar uzņēmējdarbības pamatprincipiem praksē, pārliecinājās par savu prasmju, talantu izpausmi un atbilstību uzņēmējdarbības vadīšanai: uzzināja par ideju plānošanu, stratēģijas noteikšanu, personāla vadību un motivēšanu, finanšu plānošanu un kontroli. Izglītojamajiem  bija iespēja attīstīt radošumu, kas ir viena no svarīgākajām nākotnes tirgus prasmēm. 12.klašu izglītojamie noskaidroja savu profesionālo piemērotību un apguva iemaņas potenciālās darba vietas meklēšanā, kā arī ieguva darba interviju pieredzi un rekomendācijas sevis pasniegšanā darba devējam; uzzināja kā veikt informācijas apkopošanu par potenciālo darba vietu un darba devēju, kādi ir biežākie darba devēja jautājumi. testi un grupas uzdevumi; uzzināja kā uzvesties darba intervijā, grupas uzdevumu un testu laikā.


26.11.2019., 28.11.2019. ES KAA projekta pasākums Pilnveido sevi!”

Pasākums  notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā  kā interaktīvas nodarbības, kurā 8. klašu skolēni pāros un nelielas grupās tika iesaistīti sevis izzināšanas aktivitātēs, lai atklātu savu personības tipu. Darbošanās gaitā skolēni veica savstarpējo raksturošanu darba lapās, atklājot viens otra īpašības, prasmes un vērtības, kuras noderīgas noteiktu profesiju izpildē vai noteiktā profesionālajā jomā. Skolēni mācījās izvērtēt savu piemēro Nodarbības nobeiguma  daļā izglītojamie mācījās  prezentēt  sava dara rezultātus.

Pasākuma otrajā daļā, izglītojamie iepazina profesijas un prasmes, kuras nepieciešamas, lai nodrošinātu jēgpilnu un efektīvu bibliotēkas darbību.


03.12.2019., 04.12.2019. ES KAA projekta pasākums ”Man patīk tas ko daru!”

Pasākums skolas aktu zālē notika  kā interaktīva nodarbība, kurā ar dažādu sociālo tehnoloģiju, karjeras spēļu un metožu palīdzību izglītojamie  mācījās  atbildēt uz tādiem sev aktuāliem jautājumiem kā: kas ir viņu patiesais aicinājums un sapņu profesija, kā sākt veidot savu karjeru,  mācoties skolā; kā nekļūdīties, izvēloties īsto nodarbošanos un kas ir patiesie orientieri izglītojamā dzīvē kam sekot. Izglītojamie iemācījās  sastādīt  skaidru rīcības plānu tam, ko iesākt pēc pamatskolas un vidusskolas pabeigšanas  un kā izveidot pašam savu profesiju balstoties uz saviem  talantiem un interesēm.  Skolēni uzzināja kā veidot  un attīstīt savu uzņēmumu. Nodarbības vadītājs ar praktiskiem piemēriem parādīja , kā nopelnīt, darot to, ko mīli darīt, un kā neskriet līdzi pūlim.


Karjeras attīstības atbalsta pasākums Rīgas Zooloģiskā dārzā  “Jādara tas, kas patīk”

Pasākums Rīgas Zooloģiskā dārzā 6. klašu skolēniem bija jau sen gaidīts. Novembra sākumā laiks mūs nelutināja, bet nodoms doties dabā, doties iepazīt darba pasauli, kas saistīta ar dzīvniekiem, vilināja. Interesēja tas, kāds darbs  palīdz dzīvniekiem dzīvot cilvēku iekārtotās mītnēs, kā iekārtot mītnes, kā pabarot, ārstēt, rotaļāties …

Uzzinājām, ka zooloģiskā dārza izveidē, uzturēšanā un tālākā labiekārtošanā piesaistīti ap 100 dažādi profesiju speciālisti. Ka strādāt ir interesanti, mums pastāstīja galdnieks, kurš ticis izsaukts pat naktī, lai labotu būrim vārtiņus. Rūpes ir elektriķim un metinātājam. Dzīvnieku kopējs ne tikai mīl aprūpējamos zvērus, putnus, rāpuļus…, bet arī seko viņu labsajūtai, rotaļājas. Nozīmīgu darbu paveikuši informācijas tehnologi. Izveidotas spēles, aicinājumi, stāsti. Pievērsta uzmanība īpašām lietām. Piemēram, vecajā ziloņu mājā pielikts plakāts pie neticami augstiem griestiem. Uzraksts vēsta, ka šeit bija lampa, kuru zilonis “noņēma”. Bet gides stāstā pie pērtiķu mītnes uzzinājām, kāpēc darbiniekiem aizsardzības sistēma ir no apmeklētāju puses.

Darba vidē ar dzīvniekiem, katra profesija ir ieguvusi radošumu un izaicinājumu.

Pedagogs karjeras konsultants 4.-7. klasēs
Dace Vilerte


Atskats uz Karjeras nedēļas pasākumiem.
Šajā mācību gadā Karjeras nedēļa notika no 14. 10.19. līdz 18.10.
Karjeras nedēļas sauklis : “Ielogojies nākotnē”.

Tikšanās “Saruna”

14.10.2019. skolā 10. klašu izglītojamajiem notika pasākums “Saruna”. Uz sarunu aicinājām mūsu  skolas absolventus Lauru Baumani un Kristoferu Valleru. Jaunieši vidusskolēniem izstāstīja par savu darbošanos Rīgas Skolēnu Domē un  Rīgas Jauniešu Iniciatīvu fondā. Nodibinājums “Rīgas Jauniešu iniciatīvu fonds” ir tapis kā platforma dažādām jauniešu idejām – iniciatīvām un to īstenošanai. Fonda vadības komanda sastāv no jauniešiem, kas nozīmē, ka fondā strādājošajiem  ir vieglāk izprast idejas domu un būt uz viena viļņa ar jaunieti. Fonda darbinieki uzskata, ka katram jaunietim ir potenciāls un katram jaunietim ir jābūt iespējai mainīt procesus, kas notiek viņam apkārt. Sabiedrībā ir radies priekšstats, ka jauniešiem nav zināšanu, prasmju vai vēlmes darboties. RJIF jaunieši zina, ka zināšanas ir iespējams iegūt, prasmes – attīstīt un vēlmi – iedvest jauniešos. Tas ir arī tas, ko RJIF cenšas īstenot. Jebkurš Rīgas jaunietis  var iesaistīties fonda attīstībā, piedalīties  fonda darbā, pievienojoties kā brīvprātīgais, ziedojot fonda iniciatīvām vai vienkārši turot īkšķus par RJIF un tā jauniešu idejām. Vēl absolventi izstāstīja par savām augstskolām  un 10. klašu izglītojamie uzzināja kā ir studēt Rīgas Juridiskajā Augstskolā un Rīgas Ekonomikas Augstskolā- gan par iestāšanos, gan par studiju procesu, gan par darbu studentu pašpārvaldēs. Laura un Kristofers uzsvēra, ka galvenais ir iesaistīties un piedalīties, tādejādi gūstot jaunu pieredzi un kontaktus.


Paneļdiskusija “Ielogojies nākotnē”

15.10.2019. vairāk nekā 20 mūsu skolas izglītojamie piedalījās Rīgas skolu skolēnu paneļdiskusijā “Ielogojies nākotnē”. Diskusija notika viesnīcas Radisson Blue Latvija lielajā zālē un pulcēja apmēram 900 izglītojamo no  dažādām Rīgas skolām. Šī gada Karjeras  nedēļas tēma ir nākotnes profesijas un prasmes, kas būs nepieciešamas nākotnes darba tirgū. Karjeras nedēļas laikā notiek ar dažādu profesiju iepazīšanu un izvēli saistīti pasākumi, radošās darbnīcas un diskusijas, kurās akcentēta mākslīgā intelekta un tehnoloģiju loma nākotnes profesijās. Paneļdiskusijas laikā ar skolēniem tikās un savus karjeras stāstus stāstīja dažādu profesiju pārstāvji. Starpbrīdi  diskusijas dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar vairāku  augstskolu un nevalstisko organizāciju stendiem un tikties ar studentiem un organizāciju darbniekiem.


Accenture stunda

16.10.19. skolā viesojās uzņēmuma Accenture pārstāve. Viņa skolēniem pastāstīja par uzņēmuma darbību un uzņēmumā strādājošo profesiju dažādību. Apgūstot dizaina domāšanas principus, stundas laikā skolēni apguva tematu par darba ražīgumu. Viens no faktoriem, kas ietekmē darba ražīgumu ir tehnoloģijas. Strādājot  darba grupās, skolēniem  bija jārod risinājumi problēmām dažādās dzīves sfērās, jādomā kā un kādas tehnoloģijas varētu ietekmēt darba ražīgumu  konkrētā uzņēmumā vai darbības jomā. Dizaina domāšana skolēniem jaunā veidā ļāva risināt uzdevumus un  problēmu situācijas, kā ari lika paskatīties uz procesiem no cita skatu punkta.


Rīgas Tūrisma un radošo industriju tehnikuma apmeklējums

16.10.19. un 17. 10.19.  8.b., 7.a un 7.b klases skolēniem bija iespēja piedalīties tehnikuma rīkotajā Karjeras nedēļas pasākumā un izpētīt kādas profesijas var apgūt šajā tehnikumā un kā norit mācību un praktisko nodarbību process. Skolēni iepazina ēdināšanas pakalpojumu nodaļu, pārtikas ražošanas nodaļu un modes, stila un dizaina nodaļu. Skolēni varēja piedalīties meistarklasēs un nodarbībās, pārbaudot savas prasmes un piemērotību konkrētajai profesijai.


Mācību ekskursija uz  būvniecības uzņēmuma Bonava būvobjektu Robežu ielā 3, Dreiliņos

16.10.19. interesentu grupai  bija iespēja iepazīties ar zviedru būvniecības kompānijas “Bonava” darbu, apmeklējot jauno dzīvojamo kompleksu Dreiliņos, Robežu iela 3. Skolēni varēja uzzināt uzņēmuma darbības principus un uzņēmuma kvalitatīva darba nodrošināšanai nepieciešamās profesijas. Skolēni tika iepazīstināti ar darba  iespējām  šajā kompānijā. Uzņēmumā darbu var atrast daudzi: dažāda līmeņa vadītāji, arhitekti  kā idejas autori, struktūrvienību  menedžeri, dažādu jomu būvnieki un  elektro, IT  un ūdens tīklu veidotāji, telpu un ainavu  dizaineri. Ekskursijas laikā skolēni uzzināja cik daudz cilvēku tiek  iesaistīts viena liela objekta būvniecības procesā. Kompānijas pārstāve  pastāstīja, ka ēkas nebūvē tikai, lai kompānija gūtu peļņu, bet gan, lai cilvēkiem būtu izdevīgi iegādāties īpašumu, kā arī justies komfortabli. Skolēniem bija iespēja  apskatīt budžeta dzīvokļus. Interesi radīja fakts,  ka būvniecības gaitā  pats pircējs var pasūtīt dzīvokļa dizainu atbilstoši savām vēlmēm un iespējām, saskaņojot to ar arhitektu un dizaineru. Kompānija vienlaicīgi ar ēku kompleksa būvniecību strādā arī pie apkārtējās vides labiekārtošanas, lai nākamie dzīvokļu īpašnieki varētu  justies komfortabli, dzīvojot sakārtotā un estētiski glītā , ar infrastruktūrām nodrošinātā vidē.


Diskusija “Nākotne sākas šodien”

17.10.19. interesentiem  bija  iespēja piedalīties  VIAA un Rīgas Tehniskās Koledžas  rīkotajā diskusijā  “Šodien sākas nākotne!”. Uz diskusijām  bija aicinātas iedvesmojošas personības, lai kopā ar jauniešiem spriestu par tehnoloģiju un mākslīgā intelekta nozīmi mūsdienās, to attīstību tuvākajā desmitgadē un ietekmi uz nākotnes darba tirgu. Diskusijā piedalījās  uzņēmuma TET robotu tehnoloģijas izveidotāja un robotu treneru vadītāja Inese Zariņa, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pārstāve Linda Curika,. Diskusiju vadīja izaugsmes treneris Dinārs Zāģers.


Tikšanās ar ergoterapeiti  un neformālās izglītības pārstavi  Kristiānu Širovu un žurnālistu Uldi Strautmani

18.10.19.  8.a un 9.a klases skolēni tikās ar ergoterapijas speciālisti un neformālās izglītības pārstāvi Kristiānu Širovu. Skolēni uzzināja kā notika Kristiānas profesijas izvēle, kur viņa mācījās, ko, attīstot savas prasmes un iemaņas,  darīja ārpus skolas un augstskolas mācību laika. Kristiāna ļoti padziļināti izstāstīja ko un kāpēc dara ergoterapeits, kā notiek sadarbība ar klientu un tiek veicināta klienta atveseļošanās. Kristiāna pastāstīja par savu pieredzi neformālajā izglītībā un mudināja jauniešus būt aktīviem savas dzīves veidotājiem.

Pēcpusdienā skolas žurnāla “Caurvējš” redakcijas pārstāvji un interesenti tikās ar interneta portāla  Delfi sporta žurnālistu Uldi Strautmani. Skolēni varēja uzzināt Ulda ceļu līdz žurnālista profesijai, uzzināja kādas prasmes un zināšanas nepieciešamas , lai izrakstītu izcilu rakstu; kas mainās mūsdienu žurnalistikā un kā tiek izvēlēts par ko un kad  rakstīt. Sarunā tika diskutēts par to kādas tēmas un formāti piesaista lasītājus un kā noturēt lasītāju interesi.

 9. oktobrī plkst. 00  centrā KAŅIERIS  notika  Atvērto durvju diena un karjeras  pasākums “ BŪVĒ PATS “ !   Tā laikā bija dažādas  aktivitātes, varēja saņemt  praktiskus  padomus,  iegūt jaunus  draugus  un zināšanas!   Atvērto durvju dienu organizēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas Rīgas jauniešu centrs KAŅIERIS. Paldies jaunatnes organizācijām par brīnišķīgo pasākumu! Dažas no organizācijām, kuras varēja satikt atvērto durvju dienā: *) Rīgas Skolēnu dome  apvieno uzņēmīgus un idejām bagātus jauniešus, kuri ik dienas dalās ar savu enerģiju un neatlaidību. Pasākuma BŪVĒ PATS laikā viņi iedvesmoja un atgādināja, cik spēcīga un pilnvērtīga sabiedrības daļa ir tieši jaunieši.*) Young Folks LV dara lietas citādi. Viņu komanda tic, ka ikviens var atrast iespēju pašrealizēties, atrast savu mīļāko nodarbošanos un būt laimīgs.*) Jaunie Vanagi nenorima ne brīdi, viņi rādīja kā  realizē radošas idejas, priecājas par paveikto un tiecas uz augšu. BŪVĒ PATS laikā  viņi stāstīja  par saviem piedzīvojumiem un to, kā  katrs jaunietis var kļūt par daļu no vanagiem. *)Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatne/ Latvian Red Cross Youth – pirmās palīdzības darbnīcā jaunieši varēja izmēģināt, kā rīkoties dažādās ārkārtas situācijāsun  uzzināt par brīvprātīgā darba iespējām.*) Creative association for youth TREPES – pastāstīja, kā ar brīvprātīgā darba palīdzību apgūt jaunas dzīves darbā nepieciešamas prasmes, vairot vienlīdzību un savstarpējo sapratni.*)Jauniešu studija “BaMbuss” – bija daudzfunkcionāli, aktraktīvi un progresīvi!  Viņi iepazīstināja ar dažādām aktivitātēm, kas ikdienā ļauj jauniešiem apgūt prasmes personīgajai un profesionālajai izaugsmei.*) Club “The House” ir jaunatnes organizācija, kuras galvenais mērķis ir informēt un izglītot jauniešus par Eiropas Savienību un tās vērtībām.BŪVĒ PATS laikā viņi palīdzēja katram atrast savu karjeras vīziju  pārbaudīja atmiņas noturību un uzklausīja viedokļus par klimata pārmaiņām! *) AFS Latvia nodrošina starpkultūru mācīšanos, brīvprātīgā darba iespējas, kā arī apmaiņas programmas, lai radītu taisnīgāku un mierpilnāku pasauli. Pasākuma laikā  kopā ar viņiem varēja  spēlēt interaktīvu galda spēli  par starpkultūru kompetencēm un iespējām darboties AFS Latvija un piedalīties  viktorīnā!*) FunA dod iespēju iegūt dzīvei svarīgas prasmes, zināšanas un kompetences kā pieaugušajiem, tā jauniešiem un bērniem.BŪVĒ PATS ietvaros viņu karjeras speciālists palīdzēja rast saikni starp karjeras izvēli, prasmēm, kuras apgūst skolā, un rakstura iezīmēm.


Starptautiskā izstāde “Izglītība un karjera 2019”

05.10.2019. ikgadējā starptautiskā izglītība izstāde “Izglītība un karjera” pulcēja mācību iestādes no dažādām pasaules valstīm. Izstādē varēja satikt gan augstākās izglītības iestādes no Lielbritānijas, Nīderlandes un Dānijas, gan arī vidējās izglītības iestādes no Lielbritānijas. Tāpat varēja  satikt  firmu, kas nodarbojas ar skolēnu informēšanu par studijām un apmaiņas programmām ārzemēs konsultantus,  Konsultanti  palīdzēja neapjukt plašajā piedāvājumā. Pasākuma laikā tika piedāvāta daudzveidīga semināru un meistarklašu programma.

Dažas atsauksmes no  mūsu skolēniem:

“Apmeklējot Starptautisko augstākās un vidējās izglītības izstādi “Izglītība un karjera 2019” tika gūti jauni iespaidi par mācību un karjeras izvēlēm ne tikai valsts ietvaros, bet arī plašajām izvēlēm ārzemēs. Dažādas valstis prezentēja dažādas mācību programmas tādās valstīs kā Lielbritānijā un  ASV. Izstādes galvenais mērķis bija sniegt informāciju par izaugsmes iespējām pēc iegūtās izglītības šajās valstīs, neatkarīgi no izvēlētās profesijas. Pateicoties šai izstādei, skolēniem bija iespēja tuvāk iepazīties ar ārzemju mācību programmu gan uzdodot jautājumus klātienē, gan apskatot dažādus bukletus.”

“Šī izstāde palīdzēja mums vairāk saprast kā ir mācīties ārvalstīs un palīdzēja izlemt par savu nākotnes izvēli.  Šajā pasākumā mēs iepazināmies ar dažādo fakultāšu piedāvājumu, kā arī ar universitātēm, kuras ir ar labiem panākumiem un ar lētu dzīvošanu. Izstāde bija interesanta ar to, ka bija iespēja aprunāties ar cilvēkiem, kas jau šīs augstskolas ir pabeiguši un, kuriem ir jau pieredze, tāpēc tas bija pat daudz noderīgāk nekā vienkārši izlasīt par to internetā. Redzējām vairākas universitātes no Lielbritānijas, kā arī vienu no Nīderlandes, Dānijas un ASV. Uz šo pasākumu iesakām aizbraukt ikvienam vidusskolniekam, jo šis pasākums varētu palīdzēt saprast ko gribi darīt nākotnē.”


Karjeras stunda “Uzdrošinies!”

Šī gada 4. oktobrī skolā pirmo reizi organizējām pasākumu “Uzdrošinies!”, kurā skolēnu vecāki tika aicināti izstāstīt savu karjeras stāstu. Diemžēl atsaucība no vecāku puses varēja būt lielāka! Mums prieks par tiem septiņiem vecākiem , kuri uzdrošinājās skolēniem izstāstīt savu karjeras stāstu! Sakām lielu PALDIES Inesei Briķenai, Solvitai Sārei, Elīnai Bernavai, Aivai Dzilniņai, Mārtiņam Kalējam un Gunāram Purviņam!  Skolēni varēja iepazīt ķīmiķa- analītiķa , kriminālista , diplomātiskā dienesta darbinieka, ķirurga, robežsarga un jurista profesijas.

Dažas atziņas no karjeras stundas: 4.oktobrī 2.c klasei un 4.b klasei pirmā stunda bija neparasta- pie skolēniem ciemojās un ar savu karjeras stāstu dalījās Inese Briķena. Skolēni uzzināja, kādas karjeras iespējas ir juristam. Viešņa pastāstīja, cik daudz ir jāmācās, lai kļūtu par juristu, kāda darba vieta un darbs tērps ir juristam. Tāpat skolēni uzzināja, kāds darba laiks ir juristam, kā arī to, cik saņem jurists. Ļoti svarīga nianse- prast atpūsties, jo jurista darbs ir stresains. Inese Briķena pastāstīja savu karjeras pieredzi- viņa ir gan juriste, gan mediatore, gan datu aizsardzības speciāliste, kā  arī atklāja katrai profesijai raksturīgāko. Skolēniem ļoti patika apskatīt studenta-abiturienta cepuri un izlaiduma monētu, kas izgatavota par godu jurista diploma iegūšanai.  Rakstot atsauksmes, skolēni uzsvēra, ka, lai kļūtu par juristu, ir ļoti daudz jāmācās, ka jurista darbs ir grūts, bet interesants.

Stāsta 8.a klases skolniece: “Šajā mācību gadā mums pievienojās jauns mācību priekšmets – ķīmija. Piektdien, 2019. gada 4. oktobrī Karjeras stundas ietvaros, mums – 8.a klasei notika mācību stunda saistīta ar ķīmiju, kuru mums novadīja pieredzējusi ķīmiķe-analītiķe Elīna. Viešņa mūs iepazīstināja ar ķīmijas pamatiem, parādīja dažādus eksperimentus, kuros aicināja  piedalīties arī mūs.  Nodarbības sākumā mums tika dota iespēja pielaikot īsta ķīmiķa tērpu. Tikmēr pa klasi tika padoti ķīmiķes diplomi, kurus varēja uzmanīgi izpētīt. Vēl tika uzdoti dažādi uzdevumi, kā piemēram, pēc maņām uzminēt kādas vielas ir iekšā trauciņos. Pēc tam demonstrēja, kā dažādas sadzīves vielas var izmantot ķīmijā. Tika sasmalcināti rīsi, kartupelis un kukurūza, un pēc tam no tiem ieguva cietes. Pēdējais eksperiments norisinājās, lai noskaidrotu bumbiera gatavību. Ar rīvi norīvēja bumbiera virspusi un uz sulīgās augļa daļas pielika lapiņu, kas norāda bumbiera gatavību, auglis izrādījās gatavs.  Mums šī nodarbība šķita ļoti noderīga, tās dēļ mēs uzzinājām ne tikai to, kas mums pašiem patīk, bet arī to, kas mums turpmāk noderēs. Mēs vēlētos, lai tamlīdzīgas nodarbības notiktu biežāk un, lai mums būtu iespēja iepazīties ar dažādu profesiju pārstāvjiem. Mēs, visa 8.a klase, sakām  lielu paldies Elīnai par iegūtajām, jaunajām zināšanām un radītajām atmiņām, kas vienmēr paliks ar mums.

Šādu pasākumu  turpmāk organizēsim katru gadu! Ļoti ceram uz lielāku vecāku atsaucību!


ESF  KAA projekta pasākums “Stiprs vēl stiprāks” 2019. gada 20. un 23. maijā

Pasākums notika kā interaktīva nodarbība, kurā  praktiskiem individuāliem  un komandu uzdevumiem,  profesionāļu pieredzes piemēriem un  situāciju analīzi  izglītojamie noskaidroja kādas ir profesijas sporta jomā, ar ko tās atšķiras, kas  tām kopīgs un atšķirīgs, kādas zināšanas un prasmes nepieciešamas šajā profesionālajā jomā, kur apgūt sporta jomas profesijas? Izglītojamie mēģināja noskaidrot vai viņiem piemīt nepieciešamās prasmes šīs jomas profesiju apgūšanai. Nodarbības laikā  izglītojamie pilnveidoja savas sadarbības un komandas darba prasmes. Nodarbībā tika  realizēti dažādi  uzdevumi savu prasmju sporta jomā prezentēšanai un atbilstošo profesiju meklēšanai.


ES KAA projekta pasākums mācību ekskursija “Ko un kas ražo Latvijā?”

2019. gada 24. un 25. aprīlī
ES KAA projekta ietvaros 7.-9. klašu interesentiem un 10.-12. klašu interesentiem bija iespēja doties uz Raunu un Raunas novadu, lai iepazītu uzņēmējdarbību tajās un ar to saistītās profesijas. Rauna tika izvēlēta tāpēc, ka jau trešo gadu pēc kārtās tā atzīta par vienu no veiksmīgākajām pilsētām uzņēmējdarbības attīstībā Latvijā. Ekskursijai tika izvēlēti dažādu nozaru uzņēmumi.
Vispirms skolēni iepazinās ar darbu “Fabrikā Rauna”. Uzņēmums Fabrika Rauna ir koka paneļu māju ražotājs, kurš ir specializējies pilnībā pabeigtu un dzīvošanai ar visu nepieciešamo aprīkotu māju ražošanā. Fabrika Rauna savus spēkus ir apvienojuši cilvēki ar vērā ņemamu pieredzi ar uzņēmējdarbību, ražošanu un būvniecību saistītām nozarēm. Šobrīd Fabrika Rauna ir spēcīgs, eksportspējīgs ražošanas uzņēmums, kurš izvietots renovētās un mūsdienīgi aprīkotās telpās. Uzņēmuma darbinieki ir pieredzējuši savas jomas speciālisti, kas ļauj realizēt pasūtītāju ieceres kā Latvijā. tā arī aiz tās robežām. Uzņēmumam pieder reģistrēta preču zīme Double Win Houses un mājaslapa darbam Skandināvijā. Esam priecīgi, ka ļoti saspringta darba laikā, uzņēmuma vadība uzņēma skolēnus, parādīja un izstāstīja visu par uzņēmumu un tā darba nodrošināšanai nepieciešamajām profesijām.
Pēc tam skolēnu ceļš veda uz uzņēmumu “Raunas Lauktehnika”. Raunas Lauktehnika apzīmē elegantu eklektisku dizaina stilu ar aizsākumiem 1995.gadā, dabas skaistuma ieskautā un vismaz piecu lielāku ceļu krustpunktā – Raunā. Drosme, stipra griba un apņēmība, talantīgi amatnieki un negausīga vēlme radīt ir uzņēmuma pamatvērtības. Radīt skaistas mēbeles ir uzņēmuma darbinieku vēlme. Katrs projekts tiek apstrādāts ar lielu aizrautību, dziļi personisku pieskārienu un prasmīgi apmācītu aci. Uzņēmumam ir individuāla pieeja katram klientam un katrai uzticētajai lietai. Uzņēmums eksportē mēbeles ar latvisko identitāti, piedalās izstādēs, meklē jaunus partnerus. Izglītojamie varēja iepazītvisu ražošanas procesu un dažādas profesijas, kuras nepieciešamas, lai darbs šajā uzņēmumā noritētu veiksmīgi.
Ceriņu ģimenes uzņēmums “Siera ražotne” ir vienīgā vieta Baltijā, kurā top Zaļais siers ar pašu dārzā audzētu sierāboliņu. Saimniece Zane iepazīstināja skolēnus ar ražotni un cienāja ar trim beramo sieru veidiem – Zaļo sieru, sieru ar garšaugiem un sieru Ķiplociņš, kā arī veselīgo gī sviestu un pikanto knapsieriņu. Skolēniem bija iespēja uzzināt un vērot, kā paralēli siera dzīvei, ar rokām tiek meistaroti dažādu veidu Mājas makaroni no īstām lauku olām – krāsainie, pilngraudu, ar sierāboliņu, ar garšaugiem, ar dillēm, ar halapenjo pipariem, kaņēpēm, baravikām u.c. Skolēni uzzināja kā no idejas radies stiprs uzņēmums, kādas prasmes un spējas nepieciešamas tā veiksmīgai vadīšanai un biznesa stiprināšanai un paplašināšanai.
SIA “Latnature” ir ražotne, kur top dārzeņu čipsi un dārzeņu sausmaizītes, kas gatavoti pēc īpašas receptes tos kaltējot zemā temperatūrā – no selerijām, bietēm, burkāniem, ķirbjiem un kalē kāpostiem. Vēl uzņēmums nodarbojas ar veselīgu našķu- ogu konfekšu un sēklu, ogu mikšļu ražošanu. Uzņēmums ar savu produkciju ir iekarojis vietu Latvijas tirgū un brīžiem pat nevar nodrošināt lielo pieprasījumu. Lai diversificētu darbību, uzņēmumam pieder arī siltumnīcas, kur tiek audzēti dažādu škirņu ziedu stādi. Uzņēmuma saimniece skolēniem laipni izrādīja savu uzņēmumu, detalizēti izstāstīja par tā veidošanu, vadīšanu- savām veiksmēm un neveiksmēm un darbības pilnveidošanu un paplašināšanu. Saimniece ar saviem palīgiem mūs laipni pacienāja ar ražotnē saražotajiem gardumiem!
Ekskursijas noslēgumā mūsu ceļš veda uz zemnieku saimniecību “Ķeveiti”. Saimniecībā dzīvo un strādā bijušie rīdzinieki Marika un Mārtiņš Riekstiņi. Marika ir arhitekte, kas paralēli darbam saimniecībā kā frīlansers strādā pie dažādiem arhitektūras projektiem un nodarbojas ar dažādu mākslas un dizaina priekšmetu radīšanu. Saimnieks ir atbildīgs par tehniskajiem darbiem. Saimniecība nodarbojas gan ar aitkopīgu, gan putnkopību, gan audzē zivis. Saimnieka vaļasprieki ir mūzika un ralliji, darbnīcā paša rokām tiek veidots jaunais sacīkšu auto. Arī lauksaimniecības tehnika tiek labota pašu spēkiem. Acis priecē sakārtotā lauku vide, kura iepriecina ne tikai viesus, bet arī pašus saimniekus. Saimnieki mums parādīja visu zemnieku sētu, izstāstīja par zināšanām un prasmēm, kas nepieciešamas, lai varētu veiksmīgi saimniekot. Uzzinājām, ka galvenais ir visu laiku attīstīties, mācīties un meklēt atbildes uz saviem jautājumiem!
Ekskursijas laikā izglītojamajiem bija iespēja uzzināt kā savus sapņus īsteno uzņēmēji pie kuriem viesojāmies. Bija iespēja pabūt arī Raunas pilsdrupās un iepazīt to vēsturi, aplūkot Raunu no skatu torņa.


Mācību ekskursija uz LU Zinātņu māju ( 04.04.2019.)

4. aprīlī vidusskolēnu interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz februārī atvērto LU Zinātņu māju. Tā ļoti  atšķiras no iepriekš iepazītās Dabas mājas gan ar savu ārējo izskatu, gan telpu izvietojumu un funkcionalitāti. Zinātņu mājā iekārtojušās divas LU fakultātes: matemātikas un fizikas fakultāte, Medicīnas fakultāte. Zinātņu mājā ir  6 institūti: Fizikas institūts; Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts; Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūts; Atomfizikas un spektroskopijas institūts; Materiālu mehānikas institūts; Astronomijas institūts. Ēkai ir 7 virszemes stāvi, pagrabstāvs un jumta stāvs. Iekštelpu kopējā platība: 19 944m2 – 8 semināru telpas; 15 auditorijas; lielā auditorija ar 320 vietām; 6 vidējas auditorijas ar vietu skaitu virs 50; 8 mazās auditorijas ar vietu skaitu zem 50; 78 zinātniskās un mācību laboratorijas;2 datorklases ar 48 darba vietām. Ēkas centrā ir iekštelpu ātrijs, pret kuru novietoti kabineti un laboratorijas. Viss ir ļoti gaišs – to veicina gan gaišā koka apdare, gan virs ātrija izbūvētie stikla griesti un telpu stikla sienas..Ātrija centrā  izbūvētas galvenās kāpnes, kas ved no 1. uz 2. stāvu un kuras dažādos gadījumos kalpos gan par atvērto auditoriju, gan vietu, kur notiks lieli pasākumi vai izstāžu atklāšanas. Zinātņu mājā paredzēts izbūvēt LU pirmo tā saukto “tīro telpu” jeb laboratoriju ar piesārņojuma kontroli. LU Lāzeru centra vajadzībām pagrabstāvā ir izbūvētas speciālas telpas ar antivibrāciju grīdu precīzu optisko mērījumu iegūšana. Ēkā ir moderna bibliotēka, datoru bibilotēka un uzlādes centrs un daudz atsevišķu telpu individuālam un grupu darbam un atpūtai. Skolēni varēja iepazīt ēku un piedalījās nodarbībā par atomu izpēti ar lāzeriem un iepazina Atomfizikas un spektroskopijas institūta laboratorijas.


7.a klases skolēni iepazīst Finanšu Laboratoriju un bankā nepieciešamās profesijas ( 01.04.2019.)

1.aprīlī 7.a klases skolēni devās uz Swedbank galveno ēku, lai iepazītu bankā nepieciešamās profesijas,  mūsdienu darba tirgus Top 10 prasmes  un izspēlētu spēli Finanšu laboratorijā. Finanšu laboratorijas pamatā ir spēle ar izlaušanās istabas  elementiem, kuras ietvaros skolēni tika aicināti doties Finanšu misijā. Skolēniem bija jāatbild uz dažādiem ar finanšu pratību, tostarp budžeta plānošanu, atbildīgu aizņemšanos, personības attīstību, drošību e-vidē un 21. gadsimta prasmēm saistītiem jautājumiem, Spēles laikā skolēniem bija jāiegūst šifrs, lai atklātu kodu, kas atslēdz seifu. Jauniegūtās zināšanas un prasmes, kas ļaus skolēniem savas finanses plānot pārdomāti un droši, būs efektīvi pielietojamas gan uzreiz, piemēram, rīkojoties ar kabatas naudu, gan nākotnē, iespējams, pat uzsākot savu uzņēmējdarbību.  Tā kā uzdevumi bija pildāmi komandās, Finanšu laboratorijas apmeklējums attīstīja skolēnu prasmes sadarboties un strādāt komandā kopīga mērķa sasniegšanai. Pēc spēles skolēni diskutēja par darba tirgus Top 10 prasmēm, analizēja vai tās piemīt pašiem un kā tās attīstīt. Skolēni uzzināja par to kādas profesijas nodrošina stabilu un drošu bankas darbu . Ekskursijas noslēgumā skolēniem bija iespēja palūkoties uz Rīgu no ēkas skatu platformas.


ES KAA pasākums “Mācies darot” (29.03.2019.)

29. martā 10.-11. klašu skolēniem notika ES Karjeras attīstības atbalsta projekta pasākums “Mācies darot”. Tajā skolēni uzzināja par uzņēmēja profesiju, par to kā uzsākt uzņēmējdarbību, kā atrast jomu, kurā veidot savu uzņēmumu. Skolēniem ar piemēriem tika stāstīts par prasmēm, kuras nepieciešamas uzņēmēja profesijā. Nodarbības  laikā tās dalībnieki pildīja dažādus uzdevumus- būvēja savas biznesa idejas, produktus  un to pārdošanas ķēdītes. Skolēni mācījās pielietot  savas prasmes, izspēlējot dažādas situācijas: pirmo tikšanos ar klientu, jautājumu uzdošanu, sociālo mēdiju lietošanu uzņēmējdarbībā, mācījās veidot attiecības ar komandas biedriem. Skolēni uzzināja  uzņēmēja galvenos darba pienākumus, darba vidi, pienākumus, darba laiku,  atbildību. Skolēni konstatēja, ka uzņēmēja profesija un darbs šajā jomā var būt aizraujošs un mūsdienīgs, īpaši tad, kad vienīgie instrumenti ir trakas idejas, sirdsbalss un fanātisks darbs.


Starptautiskā izglītības izstāde “Skola 2019”

ES Karjeras attīstības atbalsta projekta pasākumu  ietvaros 122 mūsu skolas 9.-12. klašu skolēni apmeklēja izstādi “ Skola 2019”, kas norisinājās Ķīpsalas izstāžu hallē no  2019. gada 1. marta līdz 3. martam.

Vairāk nekā 140 izstādes dalībnieku jauniešiem prezentēja vairākus simtus izglītības programmu un visdažādāko nozaru mācību kursus. Interesenti varēja uzzināt visu nepieciešamo par starptautisko eksāmenu kārtošanu, skolēnu vasaras valodu nometnēm ārzemēs, kā arī iepazīties ar inovatīviem mācību palīglīdzekļiem un jaunākajām mācību tehnoloģijām.
Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Liepājas Universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Daugavpils Universitāte, Ventspils Augstskola, Vidzemes Augstskola, Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Rīgas Ekonomikas augstskola, Biznesa augstskola “Turība” u. c. informēja par uzņemšanas noteikumiem, budžeta vietām, studiju apmaiņas un prakses iespējām un ārpus studiju aktivitātēm. Tieši izstādē augstskolas pirmoreiz prezentēja jaunās 2019./2020. mācību gada studiju programmas.

Ar profesionālās izglītības priekšrocībām, ko var iegūt jau pēc 9. klases un arī pēc vidusskolas absolvēšanas, iepazīstināja Rīgas Valsts tehnikums, Latvijas Universitātes P. Stradiņa Medicīnas koledža, Rīgas Celtniecības koledža, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums, Liepājas Jūrniecības koledža, Valmieras tehnikums, Rīgas Stila un modes tehnikums, profesionālā vidusskola “RIMAN”, Rīgas Tirdzniecības profesionālā vidusskola, Birutas Mangeles Starptautiskā stilistu skola u. c.

Savukārt, ja nākotnes plānos ietilpst mācības ārvalstīs,  varēja izmantot iespēju – aktuālāko informāciju par izglītības iespējām uzzināt tieši no ārzemju mācību iestāžu pārstāvjiem Pirmoreiz “Skola 2019 ” darbojās Atvērtā skatuve, uz kuras izstādes dalībnieki 20 minūšu garās prezentācijās interesentus iepazīstināja ar savu mācību iestādi un aktuālo studiju un mācību programmu piedāvājumu.

Lai skolēni gūtu priekštatu par dažādām profesijām un atklātu sev arī ko pilnīgi jaunu, daudzi izstādes dalībnieki apmeklētājiem piedāvāja iespēju izmēģināt roku vienā vai otrā arodā!


Tikšanās ar Nacionālās enciklopēdijas galveno redaktoru  Valteru  Ščerbinski

10. klašu skolēni tikās ar Nacionālās enciklopēdijas galveno redaktoru Valteru Ščerbinski. Interesenti uzzināja kā radās doma veidot Nacionālo Enciklopēdiju, kas jādara redaktoram un kā tiek veidota enciklopēdija.  Skolēni uzzināja kādi ir redaktora un darbinieki galvenie darba pienākumi. Skolēniem tika parādīti abi varianti- gan izdevums grāmatas formātā, gan elektroniskais izdevums. Elektroniskā enciklopēdijas versija visu laiku tiek papildināta. Tā kā šķirkļus veido zinātnieki, tad tiem ir augsta ticamības pakāpe. Interesenti uzzināja kā izmantot fotoattēlus un atsauces no enciklopēdijas elektroniskās versijas. Nacionālā enciklopēdija ir universāla populārzinātniska enciklopēdija latviešu valodā. Enciklopēdijas pamatu veido elektroniskā versija un šķirkļu princips, taču vienlaikus Latvijas valsts simtgadei ir sagatavots arī īpašs drukātais sējums par Latviju, kas nopērkams grāmatu tirdzniecības vietās. Enciklopēdijas izveidei un attīstībai likta ilgtermiņa vīzija par pastāvīgu zināšanu uzkrāšanu un pilnveidi. Saskaņā ar šo vīzija ir izstrādāta koncepcija un plāns darbam arī nākotnē atbilstošos tehnoloģiskos apstākļos. Enciklopēdijas saturu veido dažādu nozaru ekspertu sagatavoti šķirkļi, tās satura stratēģisko pārraudzību veic kultūras ministres vadītā Nacionālās enciklopēdijas padome. Saturisko veidošanu nosaka Nozaru redakcijas kolēģija ar 55 dažādu jomu lietpratējiem, bet ilustrāciju bloka veidošanu sekmē dažādu ilustrāciju speciālisti Ilustrāciju redakcijas kolēģijā. Enciklopēdijas tiešo izveides procesu nodrošina redakcija, kurā strādā septiņi darbinieki. Enciklopēdija ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas autonoma sastāvdaļa, bibliotēka un tās darbinieki nodrošina redakcijas praktisko funkciju īstenošanu.


Tikšanās ar vēstnešiem no Zviedru Ekonomikas Augstskolas

Interesentiem no vidusskolas  bija iespēja tikties ar studentiem vēstnešiem no Zviedru Ekonomikas Augstskolas. Skolēni no studentiem  uzzināja par studiju iespējām augstskolā, studiju vidi un procesu, par to kā notiek studentu dzīve gan mācību procesā, gan kultūras jomā. Skolēni uzzināja par to kā iestāties augstskolā, kā sekmīgi sagatavoties studijām. Visus interesēja iegūtās izglītības kvalitāte un nākotnes darba iespējas.


Karjeras spēle “Mana izvēle – mana pasaule”

Šī semestra laikā  4.-7. klašu skolēni tika aicināti mērķtiecīgi iepazīt dažādas profesijas. Skolēni tika mudināti piedalīties izglītojošā karjeras spēlē “Mana izvēle – mana pasaule”. Spēles mērķis bija veicināt izpratni par spēju un prasmju vērtību savā karjerā.  Skolēni mācījās iepazīt savu personību un  saskatīt iespējas, ievērojot intereses, sarunāties par sev un citiem nozīmīgo virtuālā realitātē. Lai iepazītu dažādas profesijas un  prasmes, veidotu attieksmi, katrs skolēns izvēlējās 2 kartītes un saņēma 3 spēles žetonus. Patiesa interese radās nosakot 3 vērtības redzamā  dzīves situācijā. Ieraudzītās ikdienišķās un neikdienišķās situācijas veidoja spraigu spēles garu. Azartu darboties spēlē, noteica vēlme saglabāt saņemtos žetonus. Par uzmanīgu klasesbiedru uzklausīšanu ikviens skolēns varēja saņemt spēles žetonu “protu klausīties”. Tas deva pamudinājumu uzlabot  savas  klausīšanās prasmes. Spēja kartīšu komplektā  saskatīt 3 redzamās vērtības, deva iespēju saglabāt žetonu “saskatu vērtību”. Žetons “saulīte” labi kalpoja, lai noskaidrotu vērtīgas atziņas.  Tas bija līdzeklis, kā parādīt  savu attieksmi pret dzirdēto –  cik “saulīšu” ieguvis klasesbiedrs, cik pats.  Rezultātā spēle pilnveidoja skolēnu attieksmi pret vērtībām savā personīgā un profesionālā dzīvē.

Spēlē “Atzinība”

 • 4.a, 4.b, 4.c, 4.d klases skolēniem un audzinātājām.
 • 5.c, 5.d, 6.d,7.a klases skolēniem un audzinātājām.

Individuālas “Atzinības”:

 • Ellai Kalniņai 4.b ;
 • Laurai Aijai Vildnerei 4.d;
 • Kristeram  Leksim 5.a;
 • Paulai Zarembai 6.a;
 • Krišjānim Neimanim 6.a;
 • Letīcijai Loginai 6.b;
 • Kristai Krūmvēverei  6.c;
 • Andrim Mazajam 7.a;
 • Nikam Bočkarjovam 7.b;
 • Arnim Opulam 7.b;
 • Artim Grundem  7.c ;
 • Matīsam Melderim 7.c

Spēli vadīja un rezultātus apkopoja PKK Dace Vilerte


Mācību ekskursija uz RSU Sarkanā Krusta Medicīnas koledžu ( 10.12.18.)

 8.-12. klašu skolēnu interesentu grupai bija iespēja doties uz RSU Sarkanā Krusta koledžu. Tajā var apgūt profesijas, kas saistītas ar medicīnas nozari: medicīnas māsa, zobārsta asistents, ārsta palīgs, ārstnieciskās masāžas speciālists, māsas palīgs un farmaceita palīgs. Apmācība notiek dažādos izglītības līmeņos. Koledžā skolēnus sagaidīja koledžas docētājas. Vispirms tika izstāstīts par studiju iespējām koledžā un skolēnu erudīcija tika pārbaudīta nelielā konkursā, pēc tam skolēni iepazina mācību auditorijas un laboratorijas, kurās uz dažādiem moderniem  manekeniem RSU SKMK studenti apgūst medicīniskās manipulācijas, lai praksē dodos jau ar lielu teorētisko un praktisko zināšanu bagāžu.


Mācību ekskursija uz 3 Pavāru restorānu “Tam labam būs augt” ( 04.12.18.)

Tiem 8.-12. klašu skolēniem, kuriem patīk gatavot un skaisti pasniegt ēdienu, bija iespēja paviesoties 3 Pavāru restorānā. Skolēnu sagaidīja viens no restorāna īpašniekiem un pavāriem – Mārtiņš Sirmais. Slavenais pavārs izstāstīja par to kā attīstījies viņa karjeras ceļš no  virtuves palīgstrādnieka  līdz slavena restorāna īpašniekam un šefpavāram. Lai kļūtu par atzītu un slavenu pavāru, ir jāiziet gars un nopietns ceļš, jāapgūst visas profesijas, kas nepieciešamas virtuvē.  Šī ceļa ilgums ir apmēram 10-15 gadi. Skolēniem bija iespēja uzzināt kā strādā restorāns, kādus darbus veic katrs no restorāna darbiniekiem, kā tiek veidotas ēdienu receptes un restorāna ēdienkarte. Īpašs prieks, ka visi darbinieki ļoti atsaucīgi atbildēja uz visiem skolēnu jautājumiem. Ekskursijas noslēgumā skolēnus sagaidīja īpašs pārsteigums- pavāru sagatavotā uzkoda, kas garšoja lieliski.


Augstskolu diena ( 03.12.18.)

Šogad decembra sākumā skolā notika jau tradicionālā Augstskolu diena. Pirms tās PKK veica aptauju par to kādās augstskolās un studiju programmās iecerējuši studēt mūsu skolas 11. un 12. klašu skolēni. Pēc aptaujas rezultātiem uz Augstskolu dienu tika uzaicināti trīs populārāko augstskolu studenti- vēstneši. 10.-12. klašu izglītojamajiem bija iespēja iepazīties ar studiju iespējām Latvijas Universitātē, Rīgas Tehniskajā Universitātē un Rīgas Stradiņa Universitātē. Skolēni uzzināja par šo augstskolu studiju programmām, iestāšanos tajās , studiju ilgumu, prakses iespējām, apmaiņas programmām, sevis pilnveidošanas iespējām. Vēl skolēniem bija iespēja piedalīties LU Karjeras centra speciālistes nodarbībā par to kā izvēlēties savu studiju programmu.

 


ES KAA  projekta pasākums “Pilnveido sevi!

21.11.2018.  notika ES KAA projekta pasākuma “Pilnveido sevi” pirmā daļa. Tajā piedalījās 9. klašu skolēni. Pasākums noritēja kā interaktīva nodarbība, kurā ar dažādu sociālo tehnoloģiju, mini lekciju, prezentāciju, praktiski individuāliem un komandu uzdevumiem, pieredzes piemēriem, situāciju analīzi  izglītojamie noskaidroja kas ir talants un kādas ir talantu jomas? Kā tās atpazīt un novērtēt? Kādas ir katra izglītojamā stiprās un vājās puses? Kā tās noteikt un atpazīt? Kā izvēlēties profesiju un darba vidi, lai varētu realizēt savas stiprās puses un talantus. Nodarbības laikā katrs izglītojamais veica individuālu uzdevumu „Stipro pušu pašnovērtējums”. Tika realizēti interaktīvi komandu uzdevumi sava talanta jomu prezentēšanai, atbilstošo profesiju meklēšanai.  Izglītojamie uzzināja, ko nozīmē termins dzīves plānošana- attīstības mērķu noteikšana pilnvērtīgai dzīvei. Pasākuma otrā daļa paredzēta 8. klašu skolēniem un notiks 30. novembrī.

 


Rīgas skolu PKK seminārs

22.11.2018. mūsu skolas pedagogi karjeras konsultanti  rīkoja Rīgas skolu PKK pieredzes apmaiņas semināru. Semināru atklāja mūsu skolēni, viesus sveicot ar dziesmu un raitu dejas soli. Banku Augstskolas profesore, doktore T. Volkova nolasīja lekciju “Darba tirgus nākotnes izaicinājumi”. Tajā pedagogi uzzināja gan par jauno tehnoloģiju attīstības ietekmi uz darba tirgu un nākotnes profesijām, gan par dažādiem intelekta veidiem un to, ka nākotnē “darbs” arvien vairāk tiks saistīts ar cilvēka atjautību, radošu problēmu risināšanu un  sadarbības prasmēm. Profesore paskaidroja, ka jauno tehnoloģiju duālā daba  rada augstākas produktivitātes solījumu, darba drošību un ērtības un izvirza sarežģītus jautājumus par automatizācijas plašāku ietekmi uz darba vietām, prasmēm, atalgojumu un paša darba dabu. Semināra dalībniekus uzrunāja arī VIAA KAN vadītāja I. Punkstiņa. Viņa pastāstīja par savas nodaļas darb gan projekta ietvaros, gan ārpus tā. PKK tika iepazīstināti ar uzlabotajām un jaunajām infografikām, kas atrodamas VIAA mājas lapā un jauno spēli “Iepazīsti profesijas”, kura paredzēta sākumskolas skolēniem. Mūsu skolas PKK Inga Dunke dalījās pieredzē par karjeras attīstības atbalstu mūsu skolā un pastāstīja par to, kā tiek veidots KAA pasākumu plāns, kā  viņa sastāda pasākumu programmas, uzrunā potenciālos sadarbības partnerus un kādi ir un kā norit mūsu skolas tradicionālie un jaunie karjeras izglītības pasākumi.


Tikšanās ar animatoru Dz. Krūmiņu

23.11.2018. notika 7.a klases un 9. klašu skolēnu tikšanās ar Latvijas Mākslas Akadēmijas un J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas pasniedzēju, animatoru, aktieri Dzintaru Krūmiņu. Skolēni iepazina DZ. Krūmiņa karjeras ceļa kāpumus un kritumus; uzzināja, ka jāuzdrošinās darīt un jādara arī tad, ja vairs nav spēka, jo tikai ar darbu un sevis pierādīšanu var iegūt jaunas iespējas. Ja pats uzdrošināsies un iesaistīsies dažādos darbos un pasākumos, tad iegūsi pieredzi un tevi pamanīs arī citi. Tu pierādīsi, ka tavs darbs ir vajadzīgs un svarīgs! Dz. Krūmiņš iepazīstināja skolēnus ar animatora profesiju, pastāstīja kā animāciju apgūst viņa skolēni un parādīja vairākus savu skolēnu darbus.


Mācību ekskursija uz Tieslietu ministriju

26.11.18. vidusskolēnu interesentu grupa devās ekskursijā uz Tieslietu ministriju. Tur skolēnus laipni sagaidīja ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lana Mauliņa. Viņa pastāstīja kad un kā dibināta Tieslietu ministrija, kādu jautājumu risināšana ir TM kompetencē. Ekskursijas laikā skolēni iepazinās ar jurista profesiju un tikās ar Tieslietu ministrijas tiesu politikas departamenta direktori Initu Ilgažu un Starptautiskās sadarbības departamenta direktores p.i. Ilvaru Turkopulu. Skolēni uzzināja šo juristu karjeras stāstus un saņēma atbildes uz saviem jautājumiem. Skolēniem bija iespēja viesoties Augstākajā Tiesā, pabūt sēžu zālē, uzzināt kādus jautājumus risina Augstākā Tiesa un iepazīties ar AT muzeju. Muzejā redzējām daudz vērtīgu eksponātu un muzeja relikviju-  īpaši iesietu 1937. gada Civillikumu kas spēkā vēl šodien.


Mācību ekskursija uz koncerna ORKLA uzņēmumu Spilva

28.11.18.  11.a klases skolēni devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu “Spilva”.  Skolēni uzzināja kā radās uzņēmums Spilva, kā tas attīstījies un mainījies gadu gaitā; kā tiek attīstīts uzņēmums; uz kurieni tiek eksportēta uzņēmuma produkcija; no kurienes tiek vestas produkcijas izejvielas un kā tiek pilnveidotas produkcijas ražošanas tehnoloģijas un  produktu garšas kvalitāte. Skolēniem bija iespēja redzēt kā norit ražošanas process un kā norit darbs vienā no lielākajiem loģistikas centriem. Ekskursijas noslēgumā skolēni varēja  nodegustēt dažus “Spilvas” produktus.


Mācību ekskursija uz Zaigas Gailes arhitektu biroju (05.11.2018.)

5. novembrī vidusskolēnu grupai bija iespēja viesoties Zaigas Gailes arhitektu birojā. Mūs laipni sagaidīja biroja vadītāja un kopā ar biroja darbiniecēm iepazīstināja ar arhitekta darba noslēpumiem. Zaiga Gaile un viņas kolēģi maketus un rasējumus veido ar rokām un tas mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir tik jauki! Vari redzēt projektu nevis bildē, bet tieši tā kā tas izskatīsies dabā! Biroja darbinieces izstāstīja arī par studijām RISEBAS Arhitektūras fakultātē un RTU Arhitektūras fakultātē un uzņemšanas noteikumiem tajās. Uzzinājām, ka šis arhitektu birojs visu projektu izstrādā pilnībā. Kā pēdējos lielākos objektus var minēt Rīgas Jaunā teātra pārbūves projektu,  “Sapņu Fabrikas” pārbūvi par ZUZEUM galeriju  un Vāgnera zāles pārbūves projektu, kuru maketus varējām birojā aplūkot. Birojs strādā gan ar valsts, gan privātajiem pasūtījumiem. Redzējām kā top vairāku privātmāju projekti. Šajā birojā izstrādā ne tikai ēku projektus , bet arī interjera projektus- no skices līdz atslēgai.


Karjeras attīstības atbalsta pasākums „ Darbs- mana sirdslieta” 12.10.2018.

Pasākums notika  ES projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Pasākuma mērķis un uzdevumi bija,   izmantojot dažādus paņēmienus un metodes,  katram izglītojamajam palīdzēt noskaidrot viņa talantu un hobiju. Parādīt paņēmienus kā savu talantu un hobiju izglītojamais var pārvērst savā sirdsdarbā, veidojot veiksmīgu karjeru.  Pasākuma dalībnieki bija mūsu skolas 10. klašu izglītojamie
Pasākums noritēja kā interaktīva nodarbība, kurā ar dažādu sociālo tehnoloģiju, karjeras spēļu un metožu palīdzību izglītojamajiem tika dota iespēja pašiem atbildēt uz tādiem sev aktuāliem jautājumiem kā, kas ir viņu patiesais aicinājums un sapņu profesija, kā sākt veidot savu karjeru  mācoties skolā, kā nekļūdīties izvēloties īsto nodarbošanos un, kas ir patiesie orientieri izglītojamā dzīvē, kam sekot. Izglītojamie iemācījās  sastādīt  skaidru rīcības plānu tam, ko iesākt pēc vidusskolas pabeigšanas  un, kā izveidot pašam savu profesiju balstoties uz saviem  talantiem un interesēm. Nodarbības vadītājs ar praktiskiem piemēriem parādīja, kā nopelnīt darot to, ko mīli darīt un, kā neskriet līdzi pūlim.


Karjeras nedēļas pasākums “Pieredzes stāsti”

10.10.18. skolas 8.-9. klašu skolēni piedalījās pasākumā “Pieredzes stāsti”. Tajā ar savu karjeras stāstu dalījās mūsu skolas absolventi Kristaps Jirgensens un Daniela Domiņa un jaunais sporta skolotājs Ansis Dermaks. Kristaps pastāstīja par to, ko nozīmē būt uzņēmējam, kā atrast savu tirgus nišu un attīstīt  sava produkta tirgu. Kristaps uzsvēra, ka savu biznesu ir iespējams savienot ar citu patstāvīgu darbu un mācībām, tikai ļoti jāievēro plānošanas principi un prioritātes. Daniela pastāstīja par savām skolas gaitām un studijām LU BVF, dalību gan skolas parlamentā, gan LU studentu pašpārvaldē. Daniela uzsvēra, ka ikvienam jācenšas pēc iespējas vairāk attīstīt sevi, piedaloties dažādās ārpusskolas aktivitātēs un jaiesaistās dažādos projektos, lai taptu pamanīts un tad piedāvājumi sadarboties sekos paši no sevis. Skolēniem pārsteigumu sagādāja mūsu skolas jaunais sporta skolotājs Ansis Dermaks.  Skolotāja vaļasprieks un hobijs ir velotriāls, kurā viņš guvis pasaules mēroga panākumus. Skolotājs uzsvēra, ka ir svarīgi atrast savu aizraušanos un to attīstīt līdz zināmam līmenim. Svarīgs ir regulārs un mērķtiecīgs, neatlaidīgs darbs! Bez tā nebūs panākumu! Skolēnus īpaši iepriecināja skolotāja sniegtie paraugdemonstrējumi.
11.10.18. ar saviem pieredzes stāstiem 10.-12. klašu skolēnus iepazīstināja aktieris Andris Bulis, digitālais būvnieks Ēriks Vītols un sporta žurnālists un dokumentālists Armands Tripāns. Andris Bulis spēlējis Liepājas teātrīLatvijas Nacionālajā teātrīTeātra observatorijā un Daugavpils teātrī. Ar 2018./2019. gada sezonu aktieris pievienojies Dailes teātrim, lai gan  izrādēs piedalās kopš 2017.gada. Filmējies vaiākās filmās. Pazīstams arī ar savām monoizrādēm. Sarakstījis trīs dzejoļu grāmatas – “Mans ego”, “Pieturas” un “Etīdes Otrai pusei”. Aktieris uzsvēra, ka ikvienam mūsdienīgam cilvekam ir svarīgi lasīt un anlžēt izlasīto, kritiski domāt un izteikt savu viedokli. Ēriks Vītols pārstāv jaunu nozari- digitālo būvniecibu. Ēriks ir digitālās būvniecības p