Pasākumi

Mācību ekskursija uz Zaigas Gailes arhitektu biroju (05.11.2018.)

5. novembrī vidusskolēnu grupai bija iespēja viesoties Zaigas Gailes arhitektu birojā. Mūs laipni sagaidīja biroja vadītāja un kopā ar biroja darbiniecēm iepazīstināja ar arhitekta darba noslēpumiem. Zaiga Gaile un viņas kolēģi maketus un rasējumus veido ar rokām un tas mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir tik jauki! Vari redzēt projektu nevis bildē, bet tieši tā kā tas izskatīsies dabā! Biroja darbinieces izstāstīja arī par studijām RISEBAS Arhitektūras fakultātē un RTU Arhitektūras fakultātē un uzņemšanas noteikumiem tajās. Uzzinājām, ka šis arhitektu birojs visu projektu izstrādā pilnībā. Kā pēdējos lielākos objektus var minēt Rīgas Jaunā teātra pārbūves projektu,  “Sapņu Fabrikas” pārbūvi par ZUZEUM galeriju  un Vāgnera zāles pārbūves projektu, kuru maketus varējām birojā aplūkot. Birojs strādā gan ar valsts, gan privātajiem pasūtījumiem. Redzējām kā top vairāku privātmāju projekti. Šajā birojā izstrādā ne tikai ēku projektus , bet arī interjera projektus- no skices līdz atslēgai.


Karjeras attīstības atbalsta pasākums „ Darbs- mana sirdslieta” 12.10.2018.

Pasākums notika  ES projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Pasākuma mērķis un uzdevumi bija,   izmantojot dažādus paņēmienus un metodes,  katram izglītojamajam palīdzēt noskaidrot viņa talantu un hobiju. Parādīt paņēmienus kā savu talantu un hobiju izglītojamais var pārvērst savā sirdsdarbā, veidojot veiksmīgu karjeru.  Pasākuma dalībnieki bija mūsu skolas 10. klašu izglītojamie
Pasākums noritēja kā interaktīva nodarbība, kurā ar dažādu sociālo tehnoloģiju, karjeras spēļu un metožu palīdzību izglītojamajiem tika dota iespēja pašiem atbildēt uz tādiem sev aktuāliem jautājumiem kā, kas ir viņu patiesais aicinājums un sapņu profesija, kā sākt veidot savu karjeru  mācoties skolā, kā nekļūdīties izvēloties īsto nodarbošanos un, kas ir patiesie orientieri izglītojamā dzīvē, kam sekot. Izglītojamie iemācījās  sastādīt  skaidru rīcības plānu tam, ko iesākt pēc vidusskolas pabeigšanas  un, kā izveidot pašam savu profesiju balstoties uz saviem  talantiem un interesēm. Nodarbības vadītājs ar praktiskiem piemēriem parādīja, kā nopelnīt darot to, ko mīli darīt un, kā neskriet līdzi pūlim.


Karjeras nedēļas pasākums “Pieredzes stāsti”

10.10.18. skolas 8.-9. klašu skolēni piedalījās pasākumā “Pieredzes stāsti”. Tajā ar savu karjeras stāstu dalījās mūsu skolas absolventi Kristaps Jirgensens un Daniela Domiņa un jaunais sporta skolotājs Ansis Dermaks. Kristaps pastāstīja par to, ko nozīmē būt uzņēmējam, kā atrast savu tirgus nišu un attīstīt  sava produkta tirgu. Kristaps uzsvēra, ka savu biznesu ir iespējams savienot ar citu patstāvīgu darbu un mācībām, tikai ļoti jāievēro plānošanas principi un prioritātes. Daniela pastāstīja par savām skolas gaitām un studijām LU BVF, dalību gan skolas parlamentā, gan LU studentu pašpārvaldē. Daniela uzsvēra, ka ikvienam jācenšas pēc iespējas vairāk attīstīt sevi, piedaloties dažādās ārpusskolas aktivitātēs un jaiesaistās dažādos projektos, lai taptu pamanīts un tad piedāvājumi sadarboties sekos paši no sevis. Skolēniem pārsteigumu sagādāja mūsu skolas jaunais sporta skolotājs Ansis Dermaks.  Skolotāja vaļasprieks un hobijs ir velotriāls, kurā viņš guvis pasaules mēroga panākumus. Skolotājs uzsvēra, ka ir svarīgi atrast savu aizraušanos un to attīstīt līdz zināmam līmenim. Svarīgs ir regulārs un mērķtiecīgs, neatlaidīgs darbs! Bez tā nebūs panākumu! Skolēnus īpaši iepriecināja skolotāja sniegtie paraugdemonstrējumi.
11.10.18. ar saviem pieredzes stāstiem 10.-12. klašu skolēnus iepazīstināja aktieris Andris Bulis, digitālais būvnieks Ēriks Vītols un sporta žurnālists un dokumentālists Armands Tripāns. Andris Bulis spēlējis Liepājas teātrīLatvijas Nacionālajā teātrīTeātra observatorijā un Daugavpils teātrī. Ar 2018./2019. gada sezonu aktieris pievienojies Dailes teātrim, lai gan  izrādēs piedalās kopš 2017.gada. Filmējies vaiākās filmās. Pazīstams arī ar savām monoizrādēm. Sarakstījis trīs dzejoļu grāmatas – “Mans ego”, “Pieturas” un “Etīdes Otrai pusei”. Aktieris uzsvēra, ka ikvienam mūsdienīgam cilvekam ir svarīgi lasīt un anlžēt izlasīto, kritiski domāt un izteikt savu viedokli. Ēriks Vītols pārstāv jaunu nozari- digitālo būvniecibu. Ēriks ir digitālās būvniecības projektu vadītājs jeb BIM menedžeris  Šī profesija tikai pamazām ienāk mūsu ikdienā, pagaidām to var apgūt tikai pašmācības ceļā, bet drīzumā būs studiju programma RTU. Digitālā būvniecība ļauj izplānot objektu un saskaņot visas tā struktūras un sistēmas pirms būvniecības. Ēriks uzsvēra, ka vidusskolas laikā ir svarīgi apgūt labi visus mācību priekšmetus, jo nekadnevari zināt kas būs noderīgs nākotnē. Galvenais ir mācīties pašam priekš sevis, attīstīt sevas dotības, lai aizsteigtos pirms konkurentiem. Armands Tripāns ir sporta žurnālists, kurš  kopš 2004. gada strādā Latvijas Televīzijā, patlaban ir raidījuma “Sporta studija” vadītājs. No sešu gadu vecuma spēlējis hokeju, vairakkārt ar slidām nobraucis pa Siguldas bobsleja trasi, piedalījies “Crashed Ice” pasaules čempionātā, ieguvis Gada cīnītāja titulu, spēlē golfu, uzņem filmas un ceļo. Armands ir vairāku dokumentālu filmu autors. Armanda moto- nebaidīties un darīt!  Darīt godīgi un atbildīgi, lai  darbs patiktu pašam un rezultāts iepriecinātu un bagātinātu apkārtējos!


Karjeras nedēļas “Būvē savu karjeru pats!”

Visā Latvijā oktobrī tradicionāli notiek Karjeras nedēļa. Šogad tā risinājās no 08.10.-12.10.18. Taču nedēļas laikā nevar iekļaut visus plānotos pasākumus, tāpēc mūsu skolā oktobrī bija Karjeras nedēļas. To devīze šogad: “Būvē savu karjeru pats!”
Klašu audzinātāji, mācību priekšmetu skolotāji un PKK, balstoties uz skolēnu vēlmēm,  kopīgi sastādīja skolas Karjeras nedēļas darba plānu.  Pilnīgi visas klasēs notika dažādi pasākumi- klases stundas, tikšanās ar uzaicinātiem viesiem, iepazīšanās ar vecāku profesijām, meistardarbnīcas un mācību ekskursijas.  Izglītojamie iepazina dažādas profesijas, to noslēpumus, uzzināja kādas prasmes un zināšanas nepieciešamas, lai strādātu konkrētajā profesijā un uzņēmumā. Nosaukt visas iepazītās profesijas nemaz nav iespējams! Prieks par skolēnu aktīvo iesaistīšanos pasākumos un vēlmi uzzināt ko jaunu.  Lūk piemēri tam kādas profesijas iepazina mūsu skolēni:1.d klases skolēni-  policists, ugunsdzēsējs, projektu vadītāja; 2.a klases skolēni- policists un amatnieks- rokdarbnieks; 2.b klases skolēni – sociālais darbinieks, ugunsdzēsējs; 2.c klases skolēni- leļļu teātra aktieris un stikla pūtējs;  2.d klases skolēni- policits, fizioterapeits, zinātnieks; 3.c klases skolēni- aktieris, ugunsdzēsējs, saldumu ražotājs;  3.d klases skolēni- ugunsdzēsējs, bankas darbinieks, kolekcionārs, zāļu izplatītājs; 4.b klases skolēni- tiesnesis, advokāts, prokurors, tulks, bibliotekārs, gids;  4.d – mediķis; 6.b. un 7.c –farmaceits; 6.d klases skolēni- pasniedzējs, lektors, laborants, zinātnieks, rakstnieks; 7.a- muzeja darbinieks, aktieris, kaskadieris, skaņu operators, picu cepējs,uzņēmējs, šoferis, gids, bibliotekārs; 7.b klases skolēni -sociālais darbinieks, sociālais pedagogs, fizioterapeits, logopēds, 7.d- bibliotekārs, bibliotēkas darbinieks, pasākumu organizators; skautu vadītājs; 8.c klases skolēni – pasākumu organizators; 12.a klases skolēni- gids, nekustamo īpašumu mākleris; 11.a un 12.b- muzeja darbinieks, vēsturnieks, šoferis, gids; 11.b klases skolēni – skolotājs, vēsturnieks.   Visu klašu skolēni šajās nedēļās uzzināja ko jaunu par profesijām, noskaidroja savas spējas un prasmes dažās profesijās un iepazinās ar jauniem cilvēkiem, gūstot jaunus iespaidus un kontaktus.


LU Dabaszinību Akadēmiskā centra apmeklējums (01.10.2018.)

Oktobra pirmajā dienā 10.a klases izglītojamie, kl. audz. Anika Sika un PKK Inga Dunke devās uz LU Dabaszinību Akadēmisko centru, kas atrodas Jelgavas ielā. Šai rajonā plānota LU studentu pilsētiņa – blakus DAC jau slejas otra ēka, kurā no 2019. gada februāra darbosies 7 LU zinātniskie institūti, laboratorijas, Medicīnas fakultāte un Fizikas un matemātikas fakultāte.  Diemžēl jauno ēku aplūkojām tikai no ārpuses. Ar prieku izstaigājām DAC, uzzinājām kādas fakultātes un institūti šeit strādā, iepazinām bibliotēku, dažas laboratorijas un auditorijas, studentu atpūtas un mācību telpas, kā arī studentu pašpārvaldes telpas.  Vēl varējām noskaidrot, kā veidoti ēkas āra noformējuma un vestibila dekori un ko tie attēlo. Izrādās, ka visu stāvu sienu gleznojumus zīmējusi māksliniece Kristīne Luīze Avotiņa. Mums izdevās pabūt arī 7. stāva siltumnīcā, kur bioloģijas fakultātes studenti veic dažādus zinātniskos eksperimentus. Bijām arī ķīmijas laboratorijā un lielākajā DAC auditorijā. Kā īpašs pārsteigums bija ekskursijas vadītājas atļauja uzkāpt uz DAC jumta. Tur redzējām, kā darbojas nesen uzstādītais G5 raidītājs un ģeogrāfu studijām uzstādītā meteoroloģiskā stacija. Saules staros varējām pavērot rudenīgo Rīgu. Izglītojamajiem DAC patika un daži jau zina, ka tieši tur norisināsies viņu augstskolas studijas.


Tikšanās ar LU Politikas zinātnes nodaļas vadītāju Ivetu Reinholdi (02.10.2018.)

2.oktobrī skolas aktu zālē notika tikšanās ar Ivetu Reinholdi – asociēto profesori, LU Politikas zinātnes nodaļas vadītāju, Eiropas Padomes Reģionālo un vietējo pašvaldību kongresa neatkarīgo eksperti. Profesore izstāstīja savas karjeras stāstu –ar ko viņa nodarbojas, kādi ir viņas darba pienākumi, kā norit darba diena, kā tiek plānotas tikšanās un kur un ar ko darba jautājumu dēļ nācies tikties. Studiju kontekstā īpaši nozīmīga bija informācija par to, kāda atšķirība ir starp politologu un politiķi, kādus mācību priekšmetus apgūst politoloģijas studenti, un kādas ir absolventu iespējamās darba vietas. Tika minēti piemēri no fakultātēs absolventu pieredzes stāstiem. Izglītojamie varēja uzdot jautājumus un saņēma uz tiem izsmeļošas atbildes. 


7.a klases mācību ekskursija  “Pikšas”- Cinevilla- Ķemeru purva taka ( 08.10.2018.)

8.oktobrī 7.a klases izglītojamie kopā ar skolotājām I.Dunki, I.Šneideri un S.Goldmani devās mācību ekskursijā. Vispirms mūsu ceļš veda uz Dobeles pusi – Latvijas bijušā prezidenta K. Ulmaņa muzeju “Pikšas”. Dzestrajā rītā mūs sagaidīja muzeja vadītāja, kas novadīja fantastisku ekskursiju un iepazīstināja izglītojamos ar Pikšu māju vēsturi, K.Ulmaņa dzīves stāstu, senajiem arodiem un darbarīkiem, kā arī muzeja darbinieku profesijām un darba pienākumiem. Izglītojamie uzzināja daudz jauna un atklāja sev nezināmas Latvijas vēstures lappuses. Prieks, ka Gunāram Ulmanim par personīgajiem un tautas ziedotajiem līdzekļiem izdevies atjaunot padomju laikā izpostītās mājās un tagad tās ir nozīmīgs Latvijas kultūras objekts. Pēc tam mūsu ceļš veda uz Cinevillu, kur izglītojamie  izstaigāja Nameja labirintu, piedalījās Foto medībās un varēja iemēģināt savas spējas aktiera profesijā. Izglītojamie uzzināja, kā veido filmu dekorācijas, kā tiek filmēti specefekti un kādu profesiju pārstāvju klātbūtne ir nepieciešami, lai varētu tapt laba un aizraujoša filma. Pēc gardām pusdienām, kuru laikā varējām arī vērot ēdināšanas uzņēmuma darbiniekus, kuri apkalpoja klientus, visi devāmies uz Ķemeru purva taku. Tur skolotāja Inese izstāstīja par purva un meža atšķirībām un purva rašanos un tā augu valsti, bet izglītojamie vāca purva augus, kurus pēcāk pētīs bioloģijas stundās. Visi kopā izstaigājām skaisto taku, baudot rudenīgās saules starus un rudens krāsu bagātību. Par izdevušos braucienu īpašu paldies varam teikt mūsu šoferim Mārim!


Mācību ekskursija uz RTU Inženierekonomikas un Datorzinību fakultātēm ( 27.09.2018)

 Ceturtdien vidusskolēnu interesentu grupa devās uz RTU Inženierekonomikas fakultāti. Tur skolēni uzzināja  kādas studiju programmas var apgūt šajā fakultātē; iepazinās ar Muitas muzeja ekspozīciju un  ar Muitas  studiju programmas mācībspēkiem. Skolēni iepazinās ar laboratoriju, kur studenti veido savus radošos darbus, aplūkoja studentu atpūtas telpas. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar drošības inženiera studiju programmu un paviesoties drošības laboratorijā.
Pēc tam skolēni devās  uz Datorzinību un informācijas tehnoloģiju fakultāti. Skolēniem bija iespēja paviesoties pie RTU DITF doktorantiem un uzzināt ar kādiem pētījumiem jaunie zinātnieki nodarbojas. Skolēni uzzināja kā top roboti, kā tie tiek pilnveidoti atbilstoši pasūtītāju prasībām. Skolēni  varēja aplūkot  Mehānikas laboratoriju un  Robotikas laboratoriju. Studenti pastāstīja par to kādas mācību programmas var  apgūt DITF, kā norit studenta dzīve, kādiem mācību priekšmetiem jāpievērš uzmanība vidusskolā, ja nākotnē vēlas savu darbu saistīt ar IT.

 


7.a klases skolēnu mācību ekskursija uz RTU ( 28.09.2018.)

Eiropas zinātnieku dienas un nakts ietvaros 7.a klases skolēni devās uz Rīgas Tehniskās Universitātes piedāvātajām nodarbībām. Vispirms skolēni piedalījās nodarbībā  “Ir inženieri, nav problēmu jeb īsais kurss inženierzinātnēs”. Skolēnus sagaidīja āķīgi uzdevumi, radoši izaicinājumi un praktiskas darbošanās prieks. Skolēni uzzināja ko dara un ko nedara inženieri, kādas fakultātes ir RTU, kā iegūt inženiera profesiju un kādās jomās paveras darba iespējas. Skolēni pildīja testu un grupās meklēja atbildes uz uzdotajiem jautājumiem, praktiski risināja problēmu situāciju uzdevumus. Pēc tam skolēni devas uz RTU Telekomunikāciju fakultāti, kur tās pasniedzēji iepazīstināja ar to, kādus speciālistus sagatavo šī fakultāte, Skolēni piedalījās grupu spēlēs, kurās risināja dažādas interneta pārraides problēmas. Šķiedru optikas pārraides sistēmu laboratorijā tika demonstrēti optiskie sensori, optisko šķiedru metināšana, kā arī tehnoloģijas sakaru līnijas kvalitātes un bojājumu novērtēšana. Skolēniem bija iespēja uzzināt vairāk par informācijas pārraides procesu optiskajā šķiedrā, kā arī iepazīt jaunākos šķiedru optikas pārraides sistēmu risinājumus. Trešajā nodarbībā skolēni devās uz RTU Biomateriālu laboratoriju. Tajā skolēni uzzināja, kā veido materiālus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu  cilvēka organisma darbību, ja ir kādi kaulu sistēmas vai organisma bojājumi. Skolēni aizrautīgā spēlē piedalījās dažādos eksperimentos un atbildēja uz viktorīnas jautājumiem, meklēja pazudušo  Skeletu. Tā kā  gandrīz visas atbildes bija pareizas, tad Skelets tika veiksmīgi atrasts! Paldies 7.a klases vecākiem par atbalstu nodarbību organizēšanā un doto iespēju tās apmeklēt!

 


Mācību ekskursija uz Latvijas Republikas Finanšu ministriju 21.09.18.

Piektdien, 21. septembrī Finanšu ministrijā notika ikgadējais Atvērto durvju dienu pasākums, kurā piedalīties tika aicināti arī mūsu vidusskolēni. Šogad  mūsu skolu pārstāvēja 10.b klases skolēni. Skolēni klātienē varēja iepazīties ar ministrijas, Valsts Kases, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un VAS “Latvijas Loto” specifiku. Skolēniem bija iespēja tikties ar finanšu ministri Danu Reiznieci –Ozolu, redzēt viņas darba kabinetu, viņas biroja darbinieku darba telpas. Izglītojamie no ministres uzzināja, kā norit viņas darba diena, kādi ir galvenie ministres darba pienākumi. Skolēni  varēja aplūkot  valsts Budžeta portfeli un uzdot ministrei jautājumus par finanšu tēmām. Pasākuma laikā skolēni varēja vairāk uzzināt par nodokļu reformas aktualitātēm, piedalīties dažādās spēlēs, iepazīties ar muitas ekspozīciju,  kurā bija izvietotas viltotas un konfiscētas preces. Skolēni varēja iepazīties ar Muitas un Finanšu policijas darbinieku ikdienu. Vidusskolēni uzzināja aktuālāko informāciju par Latvijas Loto Simtgades loteriju, ES fondu investīcijām 2014.-2020. , kā arī CFLA un Valsts kases funkcijām. Skolēni piedalījās konkursā un uzzināja jaunumus par Finanšu ministrijas pretkrāpšanas kustību #Atkrāpies.


 Mācību ekskursija uz RīgaTV24  

Otrdien vidusskolēnu interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz RīgaTV24. Tā ir televīziju, kuras telpas atrodas Rīgas centrā, Blaumaņa ielā. RīgaTV24 ir dzīva satura televīzijas kanāls, kas informē Rīgas un Latvijas iedzīvotājus par sabiedrībā aktuālo gan Latvijā, gan ārvalstīs. Kanāls sniedz iespēju jebkuram piedalīties tā satura veidošanā, rakstot komentārus un uzdod jautājumus.  Pie televīzijas mūs  mīļi sagaidīja žurnāliste un producente  Lelde Ceriņa un raidījuma vadītājs Roberto Meloni. Lelde pastāstīja kā izveidojās RīgaTV24, kādus orģinālos raidījumus veido šī televīzija, kā tiek iegūts finansējums un kā norit viņas darba diena. Skolēni uzzināja kādu profesiju pārstāvji strādā TV24 un kādi ir viņu darba pienākumi un ikdiena.  Gan Lelde, gan Roberto pastāstīja savas TV karjeras veiksmes un neveiksmes stāstus, uzsvēra, ka ikvienam ir jāuzdrošinās darīt to, ko pats vēlies. Sākumā var būt arī neveiksmes, tās jāpārdzīvo un jāstrādā tālāk- sevi attīstot un pilnveidojot, meklējot to ar ko esi atšķirīgāks un labāks nekā citi šīs jomas speciālisti. Vēlāk sarunai pievienojās arī žurnālists un raidījuma “Preses klubs” vadītājs Aivis Ceriņš. Aivis pastāstīja kā top raidījums, kā tiek izvēlēti raidījuma viesi un kā notiek darbs ar raidījuma viesiem. Vēlāk aplūkojām nelielās televīzijas telpas. Lielākā daļa no tām ir atvērto biroju tipa telpas, bet visas ir ļoti nelielas. Filmēšanas telpas tiek izmantotas vairāku raidījumu filmēšanai, mainot studijas iekārtojumu. Paldies  Leldei, Roberto un Aivim par iedvesmas stāstiem un pamudinājumu katram darīt savu sapņu darbu!


10.09.18. un 14. 09.18.  mūsu skolas 12. klašu un 11. klašu izglītojamajiem bija iespēja iepazīt diplomāta profesijas noslēpumus un nianses. 12, klašu izglītojamie tikās ar ASV vēstniecības darbinieku Andri, kurš strādā sabiedriskās diplomātijas jomā. Izglītojamie uzzināja, kas ir diplomātija, kādas ir tās nozares, ar ko konkrēti nodarbojas katras diplomātijas nozares pārstāvji. Izglītojamie uzzināja kā veidojas vēstniecības darbinieka  darba dienas  plāns un kādas zināšanas un prasmes ir nepieciešamas, lai varētu strādāt šajā jomā. Kā svarīgāko vēstniecības darbinieks uzsvēra spēju panākt situāciju, kad ieguvējas ir abas procesā iesaistītās puses. Otra galvenā atziņa, ka vienmēr jācenšas sevi attīstīt un pilnveidot, aktīvi piedaloties dažādos pasākumos, jo no pieredzes un personiskajiem kontaktiem vēlāk veidojas iespējas veidot savas dzīves karjeru. Otrajā nodarbībā ASV vēstniecības darbinieks no ASV izglītojamiem ļoti aizrautīgā veidā izstāstīja savu dzīves stāstu un dažādus notikumus no savas diplomātiskā dienesta darbinieka dzīves. Stāstījums bija azartisks un aizraujošs un uzrunāja jauniešus. Paldies ASV vēstniecības darbiniekiem par dalību mūsu skolas nodarbībās!


“Uzzini ko jaunu! 

4. aprīlī 6. klašu izglītojamajiem un 5. aprīlī 10.-12. klašu izglītojamajiem notika karjeras atbalsta pasākums “Uzzini ko jaunu!” Pasākums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.  

 6.klašu izglītojamie iepazina profesijas, kas saistītas ar mežsaimniecību un kokapstrādi, iepazina  šo profesiju pienākumus, nepieciešamo izglītību, lai kvalitatīvi varētu veikt darbu šajās profesijās, darba vidi. Izglītojamie iepazina pārtikas ražošanas tehnologa profesiju un saldumu meistara profesiju, noskaidroja kādi ir šo profesiju galvenie darba pienākumi, kāds ir darba laiks, kādi ir šo profesiju plusi un mīnusi, uzzināja kāpēc konkrētie darbinieki izvēlējušies šo profesiju; izglītojamie piedalījās meistarklasē un izmēģināja savas prasmes saldumu gatavošanā. Izglītojamie iepazina profesijas, kas strādā dzelzceļa nozarē, uzzināja kāda ir nepieciešamā izglītība attiecīgajās profesijās,  noskaidroja šo profesiju pārstāvju  darba pienākumus,  iepazina darba vidi un uzzināja kādās radniecīgās nozarēs vēl var strādāt šo profesiju pārstāvji. Izglītojamie iepazina gida profesijas noslēpumus. 10.-11. klašu izglītojamie iepazinās ar profesijām, kuras nepieciešamas, lai nodrošinātu teātra darbību, pārtikas uzņēmuma darbību un tūrisma uzņēmuma un maizes ceptuves darbību, iepazina šo profesiju darba vidi un specifiku, izzināja šo profesiju noslēpumus. Izglītojamie izmēģināja savas prasmes un spējas, veicot kādu no šo profesiju darba pienākumiem.

 


Marta beigās 2. klašu izglītojamajiem notika karjeras attīstības atbalsta pasākums “Kas palīdz droši aizlidot” un 6. aprīli sākumskolas 2.-3. klašu izglītojamajiem notika karjeras pasākums “ No cukura paciņas  līdz gardai karamelei”.

Pasākumi notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.  

Marta beigās 2.klases devās uz Rīgas Starptautisko lidostu, lai uzzinātu kādu profesiju pārstāvji nodrošina lidostas darbu. Izrādās, ka lidostā strādā ne tikai piloti un stjuartes, bet arī dispečeri, kontrolieri, administratori, apsargi, šoferi, ugunsdzēsēji un IT speciālisti.
Atbraucot uz lidostu, bērniem bija jāuzģērbj spilgtas vestes un jāpielīmē savs vārds. Bija karsti, jo savas drēbes nebija kur likt, bija  jāiet ar visām ziemas drēbēm. Skolēniem bija iespēja redzēt, kā paceļas un nolaižas lidmašīnas. 2.b klasei bija iespēja iepazīties arī ar lidostas ugunsdzēsēju depo, jo tur strādā Sandera tētis. Prieki bija lieli, jo varēja iekāpt lielajās ugunsdzēsēju mašīnās un paskatīties, kas mašīnām ir iekšpusē. Pie ugunsdzēsēju depo ir arī trenažieru zāle, lai ugunsdzēsēji vienmēr  varētu uzlabot savu fizisko formu.
Evelīnai no 2.b klases visvairāk patika dispečeru profesija, jo tur bija binoklis un dators. Savukārt Lote raksta, ka iet cauri detektoram bija pats bailīgākais, jo bija jādomā- pīkstēs vai nepīkstēs. Kārli pārsteidza kara lidmašīnas, kas atrodas lidostas teritorijā. Daniellai patika, kā tiek “vizināti” čemodāni.
Vai juti kā 6.aprīlī smaržoja skolas otrā stāva gaitenis? Šajā dienā 2. un 3.klašu skolēni bija kļuvuši par karameļu meistariem. Sākumā atbraukušie ciemiņi- karameļu meistari pastāstīja, kā viņiem radās ideja par savu uzņēmumu, pastāstīja, ko dara karameļu meistari  un demonstrēja, kā top karameles. Pienāca laiks pie darba ķerties  bērniem pašiem- gribējās taču ne tikai skatīties, bet arī pašiem darboties! Cimdi rokās un aidā- virpināt karameles! Kad produkts gatavs, tas skaisti jāiesaiņo. Tā nu smaidīgi, ar karamelēm rokās, skolēni teica paldies par saldāko stundu šajā dienā un devās uz savām klasēm!


Vai vari sacensties ar profesionāli?”

27. un 28. martā 9.-12. klašu izglītojamajiem notika karjeras atbalsta pasākums “Vai vari sacensties ar profesionāli?” Pasākums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.  

Tā laikā izglītojamie varēja iepazīt vairākas profesijas un uzzināt kādas prasmes vajadzīgas, lai strādātu konkrētajā profesijā, izglītojamie varēja piedalīties konkursos. Ekskursija- nodarbība norisinājās Cēsīs. Tās laikā izglītojamie viesojās Vidzemes koncertzālē, kur uzzināja par ēkas celtniecību, apskatīja Vidzemes koncertzāli, iepazinās ar  koncertzālē esošajām iestādēm, iepazina dažādu profesiju cilvēkus un uzzināja par viņu profesijām un prasmēm, kas nepieciešamas tajās darbojoties, izglītojamie  izmēģināja  savus spēkus uzstājoties uz lielās skatuves un mēģinājumu zālēs.  Kā nākamo objektu izglītojamie apmeklēja SIA “Vinnis”, kas ir vadošais medus fasēšanas uzņēmums Baltijā un uzņēmumu “Livonija”, kas ražo limonādi “Mežezers” un cita veida limonādes. Izglītojamie uzzināja kādu profesiju cilvēki strādā uzņēmumā, kādi ir viņu darba pienākumi, kādas prasmes nepieciešamas, lai veiksmīgi veiktu visus darba pienākumus, kā norit ražošanas process abos uzņēmumos, kā rodas limonāde un kā  medus un limonāde  nonāk līdz  patērētājam. Kā trešais objekts, kurā viesojās izglītojamie bija Koprades māja Skola6. Galvenie šīs mājas darbības virzieni ir radošo industriju un digitālo industriju atbalsts un pirmsinkubatora funkcijas. Izglītojamie uzzināja gan par to kā šī māja kļūst par kopā strādāšanas vietu  vairāk nekā 12 uzņēmējiem- pašnodarbinātajiem un nelielām komandām,  gan par uzņēmējdarbības attīstību un atbalstu Cēsīs, gan varēja iepazīt  pašnodarbinātos, kas tur strādā, uzzināt par viņu profesijām un karjeras attīstību, apmeklēt  darbnīcas un iemēģināt darbošanos  konkrētajā nozarē.


Lekcija- nodarbība “Mēs par veselu Rīgu” 28.02.18.

28.02.18. projekta ietvaros “Mēs par veselu Rīgu” 10. klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties sporta nodarbībā, kuru vadīja trenere Rūta Pulkstene. Nodarbībā tika izmantota pārmaiņus treniņu metone. Apļa treniņā skolēni izpildīja dažādus vingrinājumus, kuros nav nepieciešams inventārs.
Pēc cītīga treniņa skolēni piedalījās lekcijā – diskusijā par veselīgu dzīves veidu un emocionālo motivāciju sevis attīstīšanai un pilnveidošanai.  Nodarbību vadīja bērnu un jauniešu psiholoģijas eksperte, Latvijas Universitātes docente Dr., psych. Anda Gaitniece – Putāne un jauniešiem aktuāla un plašākai sabiedrībai pazīstama personība –  BMX braucējs Dāvis Dudelis.


“Daudzveidīgā tehnisko profesiju pasaule” (19.02.18.-28.02.18.)

 Pasākums “Daudzveidīgā tehnisko profesiju pasaule” notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.  Laika posmā no 19.-28. februārim 190   5.-8. klašu izglītojamie   piedalījās eksperimentālajās meistarklasēs un ekskursijās Rīgas Motormuzejā.  Ideja un karjera….  Kā tās rodas? Kā palīdz izvēlēties profesiju, kā saistās ar mācībām skolā? Kādas ir tehniskās profesijas? Kādas zināšanas ir nepieciešamas, strādājot tehniskajās profesijās?  Meistarklasēs un ekskursijā izglītojamiem veidojās atbildes uz jautājumiem par to kā iegūt pārliecību par savām spējām, kā  pacietība un spējas  veido raksturu, kādas ir tehniskās profesijas un kādas zināšanas ir nepieciešamas, lai tajās strādātu , kā  aizkļūt  pie mērķa – savas profesijas izvēles. 


Izglītības izstāde “Skola 2018”

23. februārī vairāk kā 110 mūsu skolas 9.-12. klašu izglītojamo devās uz izglītības izstādi “Skola 2018”.

Izstādes apmeklējums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Izstāde “Skola 2018” ļāva iegūt visaptverošu informāciju par mācību iespējām un palīdzēja izvēlēties piemērotāko izglītības ceļu. Izstādē varēja uzzināt vairāk par Latvijas un ārvalstu augstskolu un citu mācību iestāžu piedāvājumu, jaunajām mācību programmām, interešu izglītību un iepazīties ar svešvalodu un dažādu mācību kursu piedāvājumu, kā arī iemēģināt roku dažādās profesijās, vērot paraugdemonstrējumus un piedalīties dažādās aktivitātēs.

Izstāde “Skola 2018” palīdzēja izglītjamajiem izvēlēties piemērotāko mācību iestādi no daudzpusīgā vairāk nekā 140 Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Vācijas, Francijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Krievijas, Kanādas, ASV, Austrālijas un Uzbekistānas dalībnieku piedāvājuma.

Lai izdarītu pareizo izvēli, lieti noderēja dalībnieku piedāvātā iespēja pašiem apmeklētājiem iemēģināt roku kādā no profesijām.  Izglītojamie varēja darboties Rīgas Tehniskās (RTU) universitātes lodēšanas darbnīcā un RTU “Latvenergo” radošajā laboratorijā, pārbaudīt savas jūrnieka prasmes uz Novikontas Jūras koledžas kuģa simulatora vai Ventspils augstskolas ekspozīcijā izmēģināt spēkus, piedaloties elektronikas un informācijas tehnoloģiju aktivitātēs.

Izstādes “Skola 2018” dalībnieki bija padomājuši arī par dažādiem izzinošiem, aizraujošiem paraugdemonstrējumiem un aktivitātēm. RTU ekspozīcijā varēja vērot uzņēmuma “Dronity” dronu paraugdemonstrējumus. Ja izglītojamo saista kultūra, tad varēja apmeklēt Latvijas Kultūras akadēmijas ekspozīciju. Tur dejoja gan LKA bakalaura studiju “Laikmetīgās dejas māksla” 3. kursa studenti, gan uz sarunām aicināja režisors, scenogrāfs Mārcis Lācis un režisors Andris Gauja. Bet, ja vilina ķīmijas nozare, tad varēja vērot  aizraujošus ķīmijas paraugdemonstrējumus Olaines Mehānikas un tehnoloģiju koledžas ekspozīcijā.  

Savukārt, ja izglītojamais nākotni vēlas saistīt ar skaistumkopšanas vai medicīnas nozari  vajadzēja iegriezieties Latvijas Universitātes P. Stradiņa Medicīnas koledžas stendā. Tur varēja skatīties topošo skaistumkopšanas speciālistu kosmetoloģijā, masieru, biomedicīnas laborantu, podologu un sociālo rehabilitētāju sniegto pakalpojumu demonstrējumus, kā arī varēja iepazīt radiologa asistenta, ārsta palīga un māsas profesiju, vērojot, kā jaunie speciālisti veic dažādas manipulācijas docētāju vadībā.

Unikālu iespēju – satikt robotu – izstādē piedāvāja Transporta un sakaru institūta Robotu meistardarbnīca. Izstādē bija Kawasaki robots, kas zīmēja, robotu zirneklis, kas dejoja, un humanoīdu robots Nao. Izglītojamie varēja redzēt, kā programmē robotus un aprunāties ar digitālo asistentu Alexa.

Vienlaicīgi ar izstādi Skola 2018 izglītojamie varēja apmeklēt arī  Vislatvijas Grāmatu izstādi. Ķīpsala šajās dienās pārvērtās par krāšņu un bagātīgu grāmatu pilsētu, kurā tikās grāmatu rakstnieki, tulkotāji, izdevēji un lasītāji. Izstādē varēja baudīt autoru priekšlasījumus, piedalīties grāmatu atvēršanas svētkos, tikties ar ievērojamām Latvijas personībām, aplūkot daudzveidīgu grāmatu ekspozīciju, iepazīties ar izdevniecību jaunumiem, iegādāties grāmatas par īpaši izdevīgām izstādes cenām, kā arī Grāmatu maiņas punktā mainīties ar grāmatām.

Paldies visiem izglītojamajiem, kas apmeklēja izstādi!  Ceram, ka izdevās uzzināt ko jaunu un interesantu!

Liels paldies par palīdzību organizatorisko jautājumu risināšanā skolotājām Sarmītei Godmanei, Aijai Biteniecei, Inesei Šneidere, Dacei Vilertei, Sandrai Naglei, Anikai Sikai, Ingai Dunkei !


Ēnu diena 2018

Arī šogad  vairāki  mūsu skolas izglītojamie piedaījās Vislatvijas Ēnu dienā. Šajā dienā izglītojamie var ēnot kādas sev tīkamas vai nezināmas profesijas pārstāvi un uzzināt to, kādas prasmes un iemaņas nepieciešamas katrā no profesijām. Izglītojamie varēja uzzināt profesiju knifiņus un noslēpumus.

Tālāk neliels ieskats no izglītojamo teiktā!

Es Ēnu dienā  vēlējos redzēt kaut ko kas nav saistīts ar savu nākotni (kļūt par ārstu. Es to dariju, jo gribēju salīdzināt, kas ir notiek citās profesījas, pirms ea pieņemu gala lēmumu. Ēnu dienā es devos uz Pasažieru vilciena ofisu,  Rīgā, Turgeņeva ielā 14. Mums īsi pastāstija kādi nākotnes plāni uzņēmumam,, jautāja, kas mums nepatīk kamēr  braucam ar vilcienu, Pēc stāsta, mēs devāmies uz peronu un iekāpām vilciena, Devāmies uz Sloku. Ceļa laikā mašīnists  mums pastāstija, kā braukt ar vilcienu, un ko nozīmē dažādas zīmes sliežu malā,  kāpēc tās  mašinistam obligāti jāievēro. Es nevēlētos kļūt par mašīnistu, jo man nepatika darba kārtība. Kad atbrauc uz gala staciju, vilcienam,  jāstāv 40 min līdz nākamajam braucienam,un  tā arī visas dienas garumā, Stacijā Rīga, vilciens atrodas īsu laiku, bet, ,kad aizbrauc līdz galam jāgaida pat līdz 2h. Es uzzināju, ka tas ir atbildīgs darbs, jo mašīnists  atbild par daudzu cilvēku dzīvībām, un mašīnista darbs prasa modrību,, lielu izturību, jo jābrauc ilgi un uzmanīgi. 

Īss video no pasažieru vilciena, kur esmu redzams:https://www.facebook.com/PasazieruVilciens/videos/1961984357149727/

Andrejs Simonovs   10.b klase

Šī gada 14. februārī es, Krišjānis Kalme, ēnoju Rīgas Tehniskās universitātes docentus un studentus.
Diena sākās 9:00. Sākumā man bija individuālās konsultācijas ar docentu. Viņš mani ne tikai iepazīstināja ar Elektronikas inženiera pamatprasmēm un Elektronikas nozari, bet arī pastāstīja kā notiek darbs RTU.
Vēlāk mūs, ap 16 ēnotājiem, sadalīja grupās un iepazīstināja ar pašu  Rīgas Tehnisko Universitāti. Veicām konstruēšanas darbus kopā ar ETF Elektronikas Klubu, piedalījāmies nodarbībās kopā ar RTU studentiem t.s. veicām laboratorijas darbus un klausījāmies Signālu teorijas pamatu lekciju. Apmeklēju Prototipēšanas, Akustikas, Latvijas Elektronisko Iekārtu Testēšanas centra (LEITC) laboratorijas. Kopā ar studentiem piedalījāmies FM radio, satelītu, un kuģu signālu pārtveršanā, pielietojot programmvadāmo radio.
Piedaloties konkursā, no visiem ēnotājiem un studentiem, tieši es visātrāk salodēju mikroshēmu un citas komponentes, jo jau agrāk esmu piedalījies RTU veidotajos konkursos, tāpēc dabūju balvu atmiņas karti, kurā iekšā bija dokumenti ar visa 1 kursa tēmām.
Uz visiem maniem sagatavotajiem jautājumiem man sniedza atbildes un tāpēc galu galā nonācu pie secinājuma, ka arī es pēc 12. klases vēlētos studēt RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē.

 

Krišjānis Kalme , 10.b klase

Ēnoju uzņēmumā “Prestol”. Neēnoju tikai vienu cilvēku, bet par mani uzņēmās atbildību uzņēmuma darbinieks. Ēnojot tika dota iespēja apskatīt uzņēmuma darbu ikdienā, iepazīt uz uzzināt  ko dara katrs darbinieks, kādus pienākumus katrs veic. Es  apguvu frēzējamās mašīnas nianses, iepazinos ar to kā notiek pasūtījumu pieņemšana, kā tiek iepakoti pasūtījumi, kā tiek veidotas laivas, bobi un kamanas. Ar bildēšanu neaizrāvos, jo bija interesanti..

Līva Parfenkova,  12.a klase

Pirms vēl meklēt vakanci, kurai pieteikties, viennozīmīgi zināju, ka vēlos ēnot ārstu. Pagājušā gadā mani neapstiprināja ēnot slimnīcā, jo īsti vecums to vēl neatļāva, taču šogad mans mērķis bija ļoti tiešs un precīzs. Starp vairākiem desmitiem vakanču,es atradu to vienīgo un īsto- bērnu neirologs Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Jau vairākus gadus dzīvoju ar sapni kļūt par neirologu, tādēļ vēlējos redzēt šīs profesijas darbību ikdienā. Aizsūtot motivācijas vēstuli, gaidīju atbildi vien’ pāris dienas. Atbildes vēstulē pirmais, ko izlasīju, bija “Ēnotāj, apsveicam!” un iespiedzos tik skaļi, ka pat kaimiņi visticamāk to dzirdēja. Neticēju, ka līdz Ēnu dienai vēl ir vairāk kā puse no mēneša, taču tas laiks paskrēja ļoti ātri.
Liktenīgajā 14. februārī ,es pamodos ar smaidu sejā. Es zināju, ka tuvākās stundas būs vienas no labākajām manā dzīvē. Braucot cauri pārpildītajam centram, neticamā veidā nokļuvu BKUS’am Vienības gatvē 45. Bez grūtībām atradu vajadzīgo ēku un devos pie pārējiem ēnotājiem mums noteiktajā vietā. 
Vēlāk mūs iedalīja grupiņās, kādās mēs ēnojām savus ārstus. Biju kopā ar vienu meiteni no Ķekavas, tādēļ ļoti sapriecājos par to, ka varēšu iepazīties ar nepazīstamu  cilvēku no citas pilsētas, kā arī tas, ka mēs ēnojām tikai divatā, tas atviegloja visu to procesu. Satiekot savu ārstu, gājām uz 7.nodaļu (tieši neiroloģijas nodaļu), kurā Jurģis Strautmanis pastāstīja katru sīkumiņu par savu ikdienā darāmo darbu. Man ļoti patika tieši tas, ka viņš ne tikai stāstīja mums par to, bet arī uzdeva jautājumus saistībā ar bioloģiju, it īpaši medicīnu. Es varēju atbildēt uz gandrīz visiem viņa jautājumiem,  un tas ļoti  uzlaboja manu garstāvokli.
Kopumā, dienas laikā analizējām divus pacientus. Lasījām viņu slimošanas vēsturi, analīzes utt. Šo pāris stundu laikā uzzināju neticami lielu informācijas klāstu, ko varu izmantot ne tikai nākotnes darbā, bet arī šobrīd, piemēram, par pirmās palīdzības sniegšanu dažādu lēkmju laikā. Atbraucot atpakaļ mājās, nespēju noticēt, ka tas viss ir jau beidzies un ka jāgaida nākamais gads. 
Manuprāt, ikvienam būtu jāiet ēnot sev interesējošās specialitātes profesionāļus, jo tad nepilnas dienas laikā tu vari saprast, vai tu es dzimis, lai darītu šīs lietas. Es sapratu, ka jā!

Evelīna Kočāne, 10.b klase

Šogad ēnoju radio 5/pieci.lv dīdžeju Aleksi Vilciņu. Guvu jaunu pieredzi un ļoti pozitīvas emocijas. Aleksis paskaidroja pamatus radio aparatūrai un sniedza lielisku iespēju- runāt radio eterā, kas tomēr nav tik vienkārši kā šķiet. Devos arī ekskursijā pa Latvijas radio telpām un uzzināju daudz jaunas lietas tieši par šo radio.  Arī pats Aleksis ir lielski piemērots ēnošanai- brīva un draudzīga atmosfēra!  Esmu ļoti priecīga par iespēju ēnot tieši radio dīdžeju, tā bija patīkama pieredze!

Dagnija Šika , 10.a klase

Šogad pirmo reizi ēnoju. Šogad ēnoju lielisku aktrisi un Latvijas Kultūras akadēmijas docenti Zani Daudziņu. Tā kā mans mērķis ir stāties šajā akadēmijā, dienu es pavadīju ļoti produktīvi. Mācoties Rīgas mākslas teātra skolā, es šo to jau zināju, taču nodarbības ar Zani Daudziņu bija aizraujošas. Pirmās 2 stundas mēs pavadījām nodarbībā ar 1.kursa stundentiem no Radošās industrijas nozares un kārtīgi izkustējāmies, izkliedzāmies un atļāvām sevi parādīt  no pavisam citas puses. Atlikušo pusotru stundu mums bija iespēja uzdot Zanei jautājumus, kuri tiešām man lika saprast dažas lietas,kuras šķita ka izpratu, bet tomēr neizpratu līdz galam. Tas bija aizbraujoši un mēs arī parunājam divatā par dažādām lietām. Tā kā ēnotāju  bija ļoti daudz un mēs bijam sadalīti divās grupās. Foto ir tikai no Kultūras akadēmijas mājaslapas, kur mūs fotografēja ēnošanas laikā. 

Laura Muižniece, 12.b klase

2018.gada 14. februāri es pavadīju ēnojot Rīgas Domes Īpašuma Departamenta (RDĪD) komunikācijas nodaļas vadītāju/sabiedrisko attiecību speciālisti Baibu Gailīti.
Mēs braucām pa objektiem par kuriem mums stāstīja Oļegs Burovs. Mēs bijām Mežparka estrādes būvlaukumā, tur mums Juris Poga, estrādes arhitekts, pastāstīja par šo projektu. Rīgas 84.vidusskolā apskatījām slidotavu, skolēnu parlamenta telpu un trenažieru zāli, kā arī bijām slēgtajā Āgenskalna tirgū un pēc tam pavadījām laiku ar savu ēnu devēju.
Uzzināju to, ka sabiedrisko attiecību speciālista profesija ir ļoti līdzīga žurnālista profesijai. Sabiedrisko attiecību speciālists ir tas, kurš sabiedrībai  sniedz jaunumus, tas, kurš raksta preses relīzes, kuras žurnālisti izvēlās un raksta rakstus, tas ar kuru sazinās žurnālisti, lai uzzinātu aktuālo jautājumu atbildes saistībā ar RDĪD. Sabiedrisko attiecību speciālistam ir jāspēj sarunāt visu, kā Baiba Gailīte teica:”Ja never vaļā durvis, tad jārāpjas pa logu.” 

Beatrise Lieste , 10.b klase

Šī gada 14. Februārī es, tāpat kā daudzi citi skolēni izmantoju izdevību ēnot kādas profesijas pārstāvi. Es izvēlējos Bērnu Klīniskās Universitātes Slimnīcas pediatrijas nodaļu, jo man ļoti patīk bioloģija, kā arī nākotnē vēlos kļūt par ārstu. Vēl neesmu sapratusi, kurā no medicīnas nozarēm vēlos strādāt, tāpēc nolēmu, ka, ja iepazīšu pediatra darbu- sliktāk nebūs, pie tam, ka tas ir viens no virzieniem, ko varētu saukt par variant, jo man patīk mazi bērni, es labia r tiem saprotos, kā arī darbs šķita interesants.
9:30 no rīta es un vēl 50 citi ēnotāji satikāmies BKUS” Saulaino dienu bibliotēkā”, no kurienes arī sākās mūsu iepazīšanās ar dažnedažādajiem medicīnas virzieniem. Katram ārstam tika dotas 2- 3 ēnas, tas manuprāt bija ļoti prātīgi, jot as bija ērti gan mums, gan pecientie, gan arī pašiem ārstiem. Es tiku pie jaunas, tikko pabeigušasrezidentūru pediatres Andas Balodes. Sākumā viņa un arī mēs ar otru meiteni bijām uztraukušās, tomēr mēs ļoti ātri radām kopīgu valodu.
Visu pasākuma laiku mēs sekojam ārstam pa pēdām kā īstas ēnas. Mums tika atļauts piedalīties pacientu apskatēs, kā arī ārste skaidroja ļoti daudzus medicīnisos terminus un skaidroja, kāpēc tika uzstādīta konkrētā diagnose. Mēs uzdevām mūs interesējošos jautājumus par studijām, darbu, darba specifiku un vēl daudz ko citu. Daudzi ārsti savā starpā sastrādājās, tāpēc guvām priekšstatu ne tikai par pediatriju, bet arī par neiroloģiju un kardioloģiju. Mums pat skaidroja kā ir jālasa elektrokardiogramma. Vēl mēs ar otru ēnotāju patstāvīgi novadījām viena otrai apskati, ieskaitot ausu apskati ar speciālu aparātu.
Man ļoti patika darbinieku draudzīgā attieksme, viņu atvertība jebkuriem jautājumiem un gatavība palīdzēt ikvienam. Draudzīgās medmāsas mūs iepazīstināja ar dažādām ierīcēm, viela un priekšmetiem, kas tiek pielietoti ikdienā. Neirologs pastāstīja par savu darbu un iepazīstināja ar plašākizplatītajām slimībām un padziļināti izskaidroja smadzeņu uzbūvi. Kardioloģe, kā jau minēju, rādīja kā taisīt elektrokardiogrammu un kā to lasīt.
Šī diena bija ļoti piesātinata un interesanta. Man bija liels prieks piedalīties šajā projektā, jo tiešām sapratu, ka medicīna ir tas lauciņš, kurā vēlos strādāt. Konkrēti pediatra darbs nav man īsti piemērots, jo es vēlētos sev sarežģītāku un dažādāku darbu. Problēma tāda, ka pediatric mūsdienās biežāk pilda ģimenes ārsta funkciju, jo pārbijušies vecāki ved savus bērnus uzreiz uz slimnīcu, pat ja tas nebūtu nepieciešams. Par cik slimnīca nedrīkt atteikties ārstēt kādu pacientu, tad viņiem ir jāpalīdz arī šādos gadījumos. Šo iemeslu dēļ es nevēlētos būt tieši pediatrs.
Es noteikti iesaku visiem izmantot šo izdevību, jo ēnošana sniedz pilnīgāku ieskatu profesijā nekā jebkas cits. Svarīgākais ir izvēlēties sevi interesējošu nozari, nevis doties uz enu dienām izklaides dēļ, jo tādējādi tu atņem iespēju ēnot kādam citam skolēnam, jo uz lielāko daļu vakanču ir konkurss. Piedaloties šajā projektā skolēns gūst jaunas zināšanas, pieredzi un jaunus draugus un sakarus.

Viktorija Lovniece, 10.b klase


AFS Latvijā

09.02.2018. mūsu skolā viesojās pārstāvji no AFS Latvija un 9.-11. klašu izglītojamajiem pastāstīja par šo nevalstisko organizāciju. Izglītojamie uzzināja par AFS darbības virzieniem,- mācību ārzemēs organizēšanu, viesģimeņu atlasi, brīvprātīgo darbu. Izglītojamie varēja ieklausīties arī mūsu skolēnu stāstījumā par darbošanos programmā. Markuss Mežals no 10.a klases pastāstīja par savu iesaistīšnos brīvprātīgo darbā un par to kā viņa ģimene kļuva par viesģimeni. Chan Lok Hei Curtis, kas mācās 11.a klasē, pastāstīja gan par savu pieredzi dzīvojot un mācoties Latvijā, gan par savu dzimto valsti.  Meitene no Ungārijas pastāstīja par savu ceļu uz brīvprātīgās darbu programmā  un aktīvu iesaistīšanos tajā. Organizācijas pārstāve izglītojamajiem detalizēti izstāstīja  par iespēju attīstīt un pārbaudīt sevi jaunos virzienos. 

 AFS Latvija piedāvājums vidusskolēniem un viņu ģimenēm:

 • Dzīvo jaunā ģimenē citā valstī! Izbaudi dažādas tradīcijas! Atvēli laiku saprast, novērtēt un padziļināt savu izpratni par citu viedokļiem, kultūrām, reliģijām un svarīgām problēmām visā pasaulē!
 • Atver prātu jaunam veidam, kā uztvert pasauli, un palīdzi citiem ieraudzīt pasauli tā, kā tikai tu to spēj! Savieno kultūras, veidojot draudzības, kas ilgs visu dzīvi!
 • Sāc apmeklēt jaunu skolu, mācīties jaunu valodu un atrodi veidus, kā iepazīt cilvēkus no citām kultūrām, ar citu pieredzi – prasmes, kuras aizvedīsi sev līdzi uz mājām un varēsi izmantot visu mūžu!
 • Atklāj jaunas lietas par sevi un savu vietu pasaulē! Uzzini, kā pārvērst sarežģītas situācijas vērtīgās iespējās, kas palīdzēs attīstīties un pieaugt!
 • Kļūt par viesģimeni! Darbīgu AFS brīvprātīgo un darbinieku atbalstītas, viesģimenes palīdz skolēniem iejusties jaunajās skolās un sabiedrībās, rast jaunus draugus, apgūt valodu un izbaudīt gadu ārvalstīs. Daloties kultūrā un tradīcijās ir iespējams satuvināt ģimeni un izveidot draudzību mūža garumā.
 • Maini pasauli, mainot viedokļus. Palīdzi AFS un vietējai sabiedrībai novērtēt un priecāties par kultūru atšķirībām!
 • Pievienojies globālai pārmaiņu iedvesmotāju kopienai! Satiec sev līdzīgos! Esi pārmaiņu aģents vietējai sabiedrībai!
 • Attīsti praktiskas starpkultūru iemaņas un atrodi savu vietu kā globālais pilsonis, līderis un pārmaiņu veidotājs savās mājās!
 • Piedalies vai vadi vietējos un starptautiskus projektus! Veicini iekļaujošas sabiedrības veidošanos ilgtspējīgai attīstībai!


Tikšanās ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvi

07.02.2018. 6.-8. klašu izglītojamie tikās ar Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta inspektori,  jo 11.februārī visā Eiropas Savienībā atzīmē vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa 112 dienu. Lai veicinātu izglītojamo informētību par šo  numuru, uz kuru zvanot iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību, tika noorganizēta šī nodarbība.

Nodarbības laikā inspektore pastāstīja par galvenajām funkcijām, ko veic glābšanas dienesta darbinieki, par to kā darbojas dienests 112, ar kādiem dienestiem zvanītāju var savienot, zvanot uz 112. Zvanot uz 112, ir iespēja izsaukt operatīvos dienestus, kuri tieši piedalās cilvēku dzīvības un veselības glābšanā, kā arī atbild par cilvēku drošību. Izglītojamajiem tika izstāstīta darbību ķēde, kas noris no zvana saņemšanas brīža līdz  palīdzībai cietušajam. Ja tiek saņemta informācija par notikumu, kurš ir VUGD kompetencē, tad tiek uzzināta nepieciešamā informācija un uzreiz tiek izsūtītas ugunsdzēsēju-glābēju automašīnas. Bet, ja zvanu centrs saņem zvanu par situācijām, kur atbildīgi ir citi operatīvie dienesti, tad zvanītājs tiek savienots ar attiecīgo dienestu, kurš tālāk vada un koordinē savus resursus.  Daudzos gadījumos (ceļu satiksmes negadījums, ugunsgrēks, ēku sagruvumi, ķīmiskas avārijas) notikumā strādā vairāki  dienesti, tādēļ notiek sadarbība gan notikuma vietā, gan arī informācijas apmaiņā starp zvanu centriem. Tika atgādināts, ka uz 112 var zvanīt no jebkura tālruņa aparāta, arī tad, ja beidzies kredīts. Inspektore detalizēti izstāstīja par viltus zvaniem un iespējām atrast viltus zvanītāju. Inspektore atgādināja par to kāda informācija jāsniedz , kad zavam uz 112. Galvenais, kas jāatceras zvanītājam:

 • atbildēt skaidri uz dispečera jautājumiem, neviens jautājums nav lieks;
 • dažkārt par vienu notikumu zvana vairāki cilvēki un tad dispečers noskaidros tikai trūkstošo informāciju;
 • ja kaut kas mainās notikumā, noteikti par to paziņo atkārtoti 112 dispečeram.
 • 112 ir vienots Eiropas ārkārtas notikumu tālruņa numurs, līdz ar to, gadījumos, kad notikusi nelaime atrodoties kādā no Eiropas Savienības valstīm, arī ir jāzvana uz 112.

Inspektore pastāstīja par dispičera darbu un karjeras iespējām šajā nozarē – par to, kur un kā mācīties , kā iegūt kvalifikāciju un dienesta pakāpi, kādas prasmes un spējas nepieciešamas cilvēkiem, kas strādā , lai glābtu tos, kas nonākuši nelaimē


9.c mācību ekskursija uz uzņēmumu Draugiem.lv

Janvāra nogalē 9.c klases izglītojamie kopā ae lases audzinātāju Aniku Siku devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu Draugiem Group.lv. Draugiem.lv pārstāvis Jānis Palkavnieks izglītojamajiem pastāstīja par kompānijas rašanos un attīstības dažādajiem virzieniem, par to kādus projektus pašlaik attīsta uzņēmums,  par to kādu profesiju pārstāvji strādā šai uzņēmumā. Izglītojamie uzzināja, ka Draugiem .lv jau sen vairs nav sociālais tīkls, bet darbojas  daudzās un dažādās  jomās. Izglītojamie uzzināja kā attīstīt un pilnveidot savas prasmes un zināšanas, lai varētu pretendēt uz darbavietu  šādā uzņēmumā. Izglītojamie uzzināja par to kāds atbalsts tiek sniegts uzņēmumā strādājošajiem.


12.b klases mācību ekskursija uz Latvijas Bankas Apmeklētāju centru “Naudas pasaule”

24. janvārī 12.b klases izglītojamie kopā ar audzinātāju Dianu Orbidāni un ekonomikas skolotāju, PKK Ingu Dunki devās mācību ekskursijā uz Latvijas Bankas atjaunoto Apmeklētāju centtru “Naudas Pasaule”. AC atrodas Latvijas Bankas ēkā. Latvijas Bankas zināšanu centra “Naudas pasaule” ekspozīcijas pārveidi veica ganLatvijas Bankas speciālisti(īpaši tā satura izveidi), gan atklātā konkursā piesaistītā SIA “Mellis Grupa”kas specializējusies ekspozīciju un multimediju veidošanā. Ekspozīcijas izveidē piesaistīti partneri no citām institūcijām – Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Latvijas Komercbanku asociācijas, SIA “First Data Latvia”, AS “Nasdaq Riga” un investīciju eksperti “TeleTrade”.

Latvijas Bankas zināšanu centrs “Naudas pasaule”ir mūsdienīgs finanšu izglītības un informācijas centrs. Ekspozīcija veidota saskaņā ar principu: “Nāc, ieraugi, pieskaries, izpēti un apdomā!”. Izstāde ir interaktīva, un informatīvos stendus papildina multivides prezentācijas, īsfilmas, datorspēles un dažādi pārsteigumi. “Naudas pasaules” mērķis ir rosināt cilvēkus saskatīt un apdomāt naudas ceļus un izprast naudas nozīmi tautsaimniecībā. Centra mērķis ir  vairot katra apmeklētāja drosmi lietpratīgi saskatīt savu lomu nekad nerimstošajās naudas plūsmās, izmantot tās un saprātīgi pakļaut to spēku, liekot darboties savā labā.

Izglītojamie uzzināja daudz jaunu un interesnatu faktu, piemēram, ka “Naudas pasaule” iekārtota vēsturiskās Latvijas Bankas naudas glabātavas telpās; ekspozīcija izvietota divos stāvos 530 m2 platībā; telpās saglabāti seifu skapji un divstāvu seifu telpas oriģinālās durvis, kuras sver 3.5 tonnas; pirmā interesentu grupa “Naudas pasauli” apmeklēja 2005. gada 1. martā; “Naudas pasauli” apmeklējuši visi atjaunotās Latvijas Valsts prezidenti un vairāk nekā 102 000 apmeklētāju; izstādes garākais vada savienojums pārsniedz 2 km, un tas ļauj darbināt Pārdaugavā novietotu drošības dienesta novērošanas kameru pie naudas glabātavas ēkas; seifa telpām nav atveramu logu, tāpēc katru dienu apmeklētājiem tiek piegādāti aptuveni 100 000 m3 svaiga (uzsildīta vai atdzesēta) gaisa.

 Izglītojamie varēja iepazīties ar ekspozīciju, izmēģināt interaktīvās spēles un stendus  un uzzināja kādu profesiju darbinieki strādā gan Apmeklētāju Centrā, gan Latvijas Bankā, kādas zināšanas nepieciešamas, veicot šādu darbu.


Swedbank nodarbību cikls 11. klašu izglītojamajiem  “Dzīvei gatavs”

Mūsu skola vēlējās izmantot  bankas ekspertu zināšanas un pieteica Swedbank  praktiskās mācību stundas “Dzīvei gatavs” mūsu skolā! 7. decembrī programmas ietvaros  11.ab klašu izglītojamajiem  Swedbankas  darbinieki novadīja matemātikas, ekonomikas, angļu valodas un informātikas stundu, kā arī klases stundu, kur līdztekus mācību programmā paredzētās tēmas apgūšanai, bankas darbinieks ar praktiska uzdevuma palīdzību sniedza priekšstatu par kādu konkrētu profesiju, kurā attiecīgās zināšanas tiek izmantotas.  Mācību stundās  “Dzīvei gatavs” izglītojamajiem tika  sniegts ieskats dažādās finanšu nozares profesijās un tika ļauts iejusties bankas speciālista lomā. Apgūstot šo programmu, jaunieši attīstīja  21. gadsimta kompetences, kā piemēram, finanšu pratību, sadarbības prasmes, komunikācijas prasmes, kritisko domāšanu, prasmi pielietot iegūtās zināšanas citā kontekstā. Stundās bija  dažādas aktivitātes ar izglītojamo iesaisti, kā arī praktisku piemēru un situāciju analīze.


29.11.17. Rīgas Teikas vidusskolā norisinājās karjeras izglītības pasākums “Profesju sīrups”. Tajā mūsu skolu pārstāvēja 9.a klases skolēnu komanda. Pasākuma laikā 10 Rīgas skolu 9. klašu skolēnu komandas iepazinās ar dažādu profesiju ekspertiem, uzzināja kādas prasmes un iemaņas vajadzīgas, lai veiksmīgu strādātu šajās profesijās un attīstītu savu karjeru. Mūsu skolu kā eksperts pārstāvēja skolotāja, fizioterapeite Kristīne Kaņepe. Kristīne skolēnus iepazīstināja ar fizioterapeita profesijas plusiem un mīnusiem. Pasākuma laikā skolēni iepazina pārdevēja, elektriķa-inženiera, fizioterapeita, stomatologa, mākslinieka-restauratora, svētku organizatora, biznesa konsultanta un kino producenta profesijas. Komandas atbildēja uz jautājumiem un pildīja dažādus ekspertu sagatavotos uzdevumus. 9.a klases komandas “Ugunsputns” sastāvā bija Katrīna, Dana, Mārtiņš, Krists, Rinalds, Gatis, Kristiāna, Juta un Kitija. Komandas atziņa: “Eksperti, daloties pārdomās par to, kā atraduši savu profesiju, secināja, ka specialitāte atradusi viņus, jo viņi mērķtiecīgi mācījušies un strādājuši un pilnveidojuši sevi.”

30.11.17. 11 Rīgas skolu sākumskolas komandas pulcējās Purvciema pamatskolā, lai aktīvās un radošās nodarbībās piedalītos karjeras atbalsta pasākumā “Profesiju sīrups” . Mūsu skolu pārstāvēja 7 skolēnu komanda no 4.c klases, kura 11 ekspertu skatījumā ieguva ” čaklākās” komandas diplomu. Kā mūsu skolas eksperte strādāja skolotāja Ligita Timmermane, kura iepazīstināja skolēnus ar otru savu profesiju – manikīre. Skolēni pasākuma laikā varēja vairāk iepazīties ar šādām profesijām: pavārs, policijas izmeklētājs, policijas inspektors, peldēšanas treneris, leļļu filmas režisors, stikla apgleznošanas mākslinieks , ķīmiķis – pētnieks, stomatologs, runas mākslas pedagogs, vizāžists.Skolēni piedalījās arī dažādos konkursos un pildīja dažādus ekspertu uzdevumus.


Augstskolu diena

29. novembrī mūsu skolā notika par tradīciju kļuvusī Augstskolu Diena. Šogad uzaicinātās augstskolas tika izvēlētas pēc 12. klašu skolēnu aptauju rezultātiem. Pasākumā tika pārstāvētas 6 augstskolas – LU, LLU, RTU, LKa, BA, RSU un divas firmas, kas piedāvā tālākizglītības iespējas ārzemēs. Augstskolas pārstāvēja gan mācībspēki, gan studenti. Pasākumā piedalījās 10.-12. klašu skolēni. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar augstskolu piedāvātajām programmām un studentu dzīvi ārpus studijām. Prieks, ka skolēni aktīvi iesaistījās pasākumā un uzdeva  augstskolu pārstāvjiem daudz interesantu jautājumu. Paldies visiem par dalību pasākumā!


Iespēju medības

Pasākuma devīze: Nepalaid garām savu īsto un vienīgo brīdi nomedīt savu iespēju!
Karjeras plānošana ir aktuāla ikvienam skolēnam. Īpaši šodien, kad jaunieši var darbā īstenot savas visspilgtākās idejas un izmantot visaptverošas zināšanas. Lai būtu iespēja pilnveidot šīs prasmes RD IKSD Rīgas mākslas telpā  rīkoja pasākumu “Iespēju medības”.
 Pasākuma programma bija ļoti plaša:* profesionāļu un sava darba meistaru veiksmes stāsti un ieteikumi karjeras izvēlē ;* meistarklases, īsas lekcijas, prezentācijas, viktorīnas, jauniešu veidotas aktivitātes;* brīvprātīgais darbs un neformālā izglītība: Rīgas skolēnu dome, Resursu centrs “Kaņieris”, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, Ieva Garjāne un platforma “Brivpratigie.lv”, Nodibinājums “Baltijas reģionālais fonds”, jauniešu studija “BaMbuss” un jauniešu iniciatīvu projektu realizētāji;* darba devēju un uzņēmumu prezentācijas un stendi: Materia Bikes (riteņu ražošana); Baltic3D (3D printēšanas pakalpojumu sniedzējs); Rīgas Namu Pārvaldnieks (māju pārvaldnieks); Benu Aptieka (farmācija); Uzdevumi.lv (mācību programmatūras izstrādātāji); Wood Religion (vīriešu frizētavu tīkls); TechHub (lielākais Latvijas startup inkubators); Rīgas Satīksme; Baltic Travel Group u.c.*sarunas ar veiksmīgiem māksliniekiem, aktieriem, mūziķim un vienkārši labiem cilvēkiem, tādiem kā:  Kinoblogeri.lv (filmu kritiķi un izplatītāji stāstīs par to, kā pārvērta kino mīlestību un recenziju rakstīšanu pilnvērtīgā darbā); Edijs Zalaks (Dailes teātra aktieris), Deniss Paškevičs (slavens mūziķis, saksofonists); Markus Riva (dziedātājs, šovmenis); Guntis Skursteņmeistars (Latvijas skursteņslauķis) u.c.
Arī mūsu skolas skolēni piedalījās šajā pasākumā gan kā dalībnieki gan kā apmeklētāji.
Paldies visiem, kas atrada laiku dalībai pasākumā! Ceram, ka uzzinājāt  ko jaunu!

 Lūk dažu mūsu skolas skolēnu domas par pasākumu:

Tā kā esmu  daļa no Rīgas Skolēnu domes, mans pienākums un vēlēšanās bija piedalīties piektdien notikušajā pasākumā ,,Iespēju Medības”.
Pasākums bija paredzēts visiem Rīgas skolu skolēniem, lai viņi iepazītos ar NVO piedāvājumiem un iespējām. No mūsu puses piedalījās arī RSD un mūsu galvenais atbalstītājs Rīgas Jauniešu centrs “Kaņieris”
Pasākumā bija iespējams satikt un parunāt ar lielo uzņēmumu pārstāvjiem, kā piemēram, ”BENU aptieka” , ,,Circle-K” , ,,uzdevumi.lv” u.c. 
Visinteresantāk bija runāt ar ”Circle-K” pārstāvēm, jo, izrādās, ka es varu pieteikties strādāt viņu uzņēmumā jau mēnesi pirms savas astoņpadsmit gadu dzimšanas dienas, kā arī viņi ir ļoti saprotoši un pielāgojās gan skolēnu, gan studentu mācību grafikiem, vecāku lūgumiem un pašu vēlmēm. Ja vēlies un zini, ka gribi strādāt šajā uzņēmumā, tad ir pārliecība, ka pretī ir ļoti saprotoši cilvēki. Interesants fakts arī bija tas, ka tieši pavasarī ir vislielākās iespējas tikt pie darba ,,Circle-K”, jo ir daudz maiņas un klientu pieplūdums palielinās, jo sākās atvaļinājumu sezona..
 Protams, beigās bija ”lielais pārsteigums” Carnival Youth, bet, lai cik tas neizklausītos bēdīgi, uz viņu uzstāšanos nepalika diži daudz cilvēku.

(Samanta Samarska 11.a)

***

Šajā pasākumā varēja iepazīties ar vairāk vai mazāk zināmu uzņēmumu un organizāciju darbu, iepazīt jaunus cilvēkus un uzzināt kā strādā tādi uzņēmumi, kā “Benu aptieka” un “CircleK”. CircleK pārstāvji pastāstīja par karjeras izaugsmes iespējām un iespēju strādāt cilvēkiem, kuri studē augstskolā. Iepazināmies arī  ar skursteņslauķa amatu.

( Sanita 12.a)

***

Pasākumā uzzināju dažādas lietas, kas man noderēs nākotnē. Pasākumā uzzināju par Erasmus skolēnu apmaiņas programmu, par karjeras iespējām uzņēmumā “Cirkle-K”.Uzzināju  kā trenējas Rīgas pašvaldības policijas glābēji, kā arī uzzināju Rīgas namu pārvaldes apsaimniekoto māju daudzumu un apsaimniekotāja amata  nianses. Es priecājos,  ka apmeklēju šo pasākumu, jo ieguvu daudz informāciju, kas man noderēs nākotnē. 

(Edvarts 11.a)

***

Piektdien, 24.novembrī, Rīgas Mākslas telpā, es piedalījos, kā arī apmeklēju RD IKSD veidotu pasākumu „Iespēju medības”. Pasākuma mērķis bija parādīt jauniešiem, kā lietderīgi pavadīt laiku, kur uzsākt karjeru  un  kā realizēt savas idejas. Sākšu ar to, ka es piedalījos pasākumā kā dalībnieks. Es pārstāvēju Rīgas Skolēnu domi un iepazīstināju jauniešus ar to, ko mēs darām, kādas  prasmes un iespējas var iegūt, piedaloties Rīgas Skolēnu domes darbā. Bet, kad kolēģi palaida mani pusdienu pārtraukumā, pastaigāju un parunājos ar dažādiem nozaru pārstāvjiem. Visvairāk  mani ieinteresēja  „Circle K” stends, kur pastāstīja par jauniešu iespējām strādāt skolas vai studijas laikā. Es, manuprāt, izmantošu šo iespēju strādāt pie viņiem, jo man patīk viņu darba grafiku elastība un darbinieku sociālās garantijas. Vēl biju piegājis un parunājos ar Benu aptiekas pārstāvjiem, viņi reklamēja farmaceita profesiju. Mana nākotnes profesija nesaistās ar medicīnu, tāpēc bija interesanti uzzināt par šo profesiju vairāk. Tad piedalījos viņu aktivitātē par veselīgu dzīvesveidu. Runājot par ārpusstundām laika nodarbēm, es vairāk painteresējos par brīvprātīgo darbu jeb par NVA brivpratigie.lv, kur uzzināju vairāk informāciju par brīvprātīgā darba iespējām, Veicot nelielo testu pie šī stenda, nonācu pie secinājuma, ka man ir jāiet brīvprātīgajā darbā uz LR Ārlietu ministriju un Latvijas Studentu apvienību, kur es vēlos saistīt savu nākotni. Pasākums bija tiešām ļoti vērtīgs, uzzināju daudz par darba iespējām, kā arī kur es vēl varu pavadīt savu brīvo laiku lietderīgi.

( Kristofers 11.a)

***

Pasākums man patika, bija diezgan daudz jauniešu, kā arī biedrības, kuras varēja par sevi daudz ko pastāstīt. Arī uzzināju dažādas lietas un iespējas, kuras man noderētu dzīvē. 
Piemēram Erasmus+ piedāvā pieteikties uz studentu apmaiņas programmām (piemēram vienu nedēļu vasarā pavadīt Rumānijā). Baltic Travel Group pastāstīja par saviem pienākumiem. Viņiem ir iespēja strādāt un ceļot vienlaicīgi, kas manuprāt ir ļoti aizraujoši, bet vienlaikus patērē ļoti daudz enerģijas. Šis pasākums mani iedvesmoja pieteikties brīvprātīgo darbiem dzīvnieku patversmē. Vai man tas noderēs manā nākotnes profesijā? Visdrīzāk, ka nē, bet es ļoti mīlu dzīvniekus un labprat pavadītu ar viņiem laiku.
Es labprāt  dotos  uz šāda veida  pasākumiem, jo tie ir iedvesmojoši un daudzi jautājumi vēl pali

(Kristīne 12.b)

***

Piektdien  apmeklēju  pasākumu “Iespēju medības”. Šajā pasākumā uzzināju par jauniešu apmaiņas programmu “Erasmus” un jauniešu veidotiem projektiem dažādās Eiropas valstīs, kā arī uzzināju, kas ir nepieciešams, lai varētu piedalīties un rakstīt projektu.Uzzināju par dažādu fondu darbību kā piemēram Panda fonds. Bija arī iespēja uzzināt par farmaceita profesiju, kā arī interesantus faktus par medicīnu. Pasākums man patika, tā bija vieta, kur varēja uzzināt daudz kā jauna, kā arī komunicēt ar citiem cilvēkiem.

(Artūrs 11.a)


Mazais 100-gades pilsonis

2017. gada 15. novembrī Rīgas 84. vidusskolas 9. klašu skolēni noslēdza dalību biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse” (eLPA) rīkotajā kampaņā “Mazais 100-gades pilsonis”, kuras mērķis ir interaktīvi un saturīgi izglītot jauniešus par sabiedrības līdzdalību, sagaidot Latvijas simtgadi, NVO, pašvaldības un valsts līmenī un pilsonisko atbildību. Kampaņas ietvaros bija paredzēts, ka Rīgas organizācijas tiksies ar Rīgas skolu skolēniem, iedrošinot jauniešus iesaistīties kādā no pilsoniskajām aktivitātēm. Pēc tikšanās reizes jaunieši paši veiks kādu pilsonisko iniciatīvu un skolēnu aktivitātei tiks piešķirti nelieli finanšu līdzekļi, kas palīdzēs nodrošināt nepieciešamos materiālus, atbalstu aktivitātes veikšanai. Kampaņas ietvaros 2017. gada oktobrī 9. klašu skolēniem nodarbību novadīja Latvijas Jaunatnes padomes viceprezidents Mārtiņš Šteins. Mūsu skolai pilsoniskās iniciatīvas realizēšanai tika piešķirti 60,00 eiro. Skola īstenoja divas aktivitātes.
Vakar, 15. novembrī, 9.a klases skolēni un pārstāvji no 9.c klases, kopā ar PKK Ingu Dunki, devās uz Rīgas sociālās aprūpes centru “ Gaiļezers”. Skolēni, kopā ar skolotājām Ilonu Stepenu un Aniku Siku, bija sagatavojuši literāri- muzikālu priekšnesumu. Kampaņas piešķirtos līdzekļus izmantojām iegādājoties laikraksta un žurnāla gada abonementu. Tā kā naudiņas nedaudz pietrūka, noziedojām trūkstošo, lai abonementi būtu spēkā visu 2018. gadu. Vecie ļaudis visu nākamo gadu varēs lasīt “Ievas padomu avīzi” un žurnālu “Ievas Veselība”. Liels prieks, ka skolēni un skolotājas ziedoja naudiņu , lai vecajiem ļaudīm svētkos varētu uzdāvināt kādu kārumu – fabrikas “Laima” jaunās šokolādes. Sirsnīgs paldies skolēniem par priekšnesumu, pozitīvo attieksmi, sirds siltumu un atsaucību! Visi kopā esam paveikuši svētīgu sirdsdarbu!
Vakar notika arī otra aktivitāte, kuru kopā ar savu klases audzinātāju Marinu Jefremovu īstenoja 9.b klases skolēni. Skolēni kā savu pilsoniskās iniciatīvas aktivitāti izvēlējās dzīvnieku patversmes apmeklējumu. Viņi devās uz dzīvnieku patversmi “Labās Mājas”. Par piešķirtajiem līdzekļiem tika patversmes dzīvniekiem tika nopirkta pārtika.. Kad skolēni ieradās patversmē bija jāizlasa noteikumi par to, ko drīkst un nedrīkst darīt, vedot suņus pastaigā. Kad noteikumi bija izlasīti, katram no mums iedeva pa sunim, ko var izvest pastaigā Suņi pastaigā bija jāved pa mežu, pastaigas ilgumam bija jābūt vismaz 40 min. Mežā ar suņiem varēja gan pastaigāties, gan paskriet, gan paspēlēties. Skolēni no patversmes apmeklējuma atgriezās priecīgi un gandarīti par padarīto. Sirsnīgs paldies skolēniem un skolotājai Marinai par dalību aktivitātē!


Vīru spēles

10.novembrī mūsu skolā notika Lāčplēša dienai veltītas  “Vīru spēles” 5. – 6.klašu; 7. – 8.klašu; 9. – 10.klašu un 11. – 12. klašu grupās. Sacensību dalībnieki bija tikai puiši, savukārt klases meitenes bija viņu lielākais atbalsts un līdzjutējas. 
Puiši sacentās 4 disciplīnās: pildmumbas mešanā, virves vilkšanā, pievilkšanās un roku laušanās jeb armrestlingā. Prieks par šo pasākumu bija gan sportotājiem, gan atbalstītājiem! Paldies sporta skolotājiem un visiem dalībniekiem!


6. klases skolēni Brāļu kapos

Agrā rīta stundā 6.a klases skolēni kopā ar savu audzinātāju devās uz Brāļu kapiem. Skolēni iepazinās ar Brāļu kapu veidošanas vēsturi un Kārļa Zāles veidoto Brāļu kapu ansambli. Skolēni un skolotāja nolika ziedus Kārļa Zāles atdusas vietā. Ziedi un iedegtas  sveces  gulās arī  pie Mātes Latvijas tēla, pieminot tos, kas atdevuši savas dzīvības par mūsu brīvību. Varoņu piemiņa tika godināta ar klusuma brīdi.


Rīgas 84. vidusskolas skolēni Nacionālo bruņoto spēku Ādažu militārajā bāzē

Karjeras izglītības programmas  un patriotisma nedēļas ietvaros 5.d klases skolēni 09.11.17.apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku Ādažu militāro bāzi.
Atvērto durvju dienas laikā skolēni tikās ar karavīriem, aplūkoja Ādažu bāzē izvietoto vienību militāro tehniku un ekipējumu, tai skaitā arī inženiertehnisko ekipējumu un sakaru līdzekļus. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar karavīru sadzīves apstākļiem – kazarmas un kapelu.


 Rīgas 84. vidusskolas skolēni Latvijas bērnu un jauniešu konkursā- festivālā “Mēs Latvijai.”

Mūsu  skolas deju  ansambļi un citi kolektīvi piedalījās Latvijas bērnu un jauniešu konkursā- festivālā “Mēs Latvijai.”. Konkursam bija divas kārtas un konkursa noslēguma koncerts kultūras  namā “Ziemeļblāzma”. JDK “Saule” šajā konkursā ieguva Pirmo vietu! Malači! Prieks par mūsējiem! Konkurss un koncerrts norisinājās lieliskās emocijās. Sirsnīgs parldies arī mazajiem dejotājiem par ļoti labu sniegumu. Paldies deju skolotājiem un dejotājiem par aizrautību un ieguldīto darbu!


Piedalāmies pasākumā Kara muzejā

6.d klases skolēni koā ar klases audzinātāju Sandru Paegli  piedalījās pasākumā Kara muzejā un sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanā. Lāčplēša dienu gaidot, Aizsardzības ministrija jau tradicionāli aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku. Tāpat Aizsardzības ministrija un Latvijas Kara muzejs šogad uzsāka akciju “Uzdāvini lentīti”, kuras laikā ikviens bija aicināts salocīt sarkanbaltsarkano lentīti sev, saviem tuviniekiem, kā arī, lai to kādam uzdāvinātu. Akcija tika atklāta 6.novembrī  un tā norisinājās līdz 11.novembrim.


Latvijas simtgadi svinēsim kopā ar tēlnieka Kārļa Zāles 130. jubileju.

Savu vīziju par Latvijas valsti viņš ir iemūžinājis divos monumentālos latviešu tautas nacionālās apziņas simbolos – Brīvības piemineklī un Brāļu kapos, kas pastāvēs, kamēr vien būs Latvijas valsts. Kārlis Zāle ar viņam raksturīgo monumentālo tvērienu dzīvi un tēlniecību redz lielās, spēcīgās līnijās, kas prasa daudz vitāla spēka un uzdrīkstēšanos. Filma seko Brīvības pieminekļa celtniecības procesam un tēlnieka dzīves notikumiem laikā, kad dzimst Latvija, sniedzot ieskatu laikmetam raksturīgajā politiskajā un sociālajā ainā, iepazīstinot  ar  tā brīža ideāliem, izcilām kultūras un mākslas personībām.  Speciālajā seansā filmu noskatījās mūsu skolas 6.a, 6.b., 6c., 7.a. ,7.b un 8.a klases skolēni kopā ar savām skolotājām.


 25.oktobris- tikšanās ar Lielbritānijas vēstniecības atašeju un Lielbritānijas armijas gaisa spēku sieviešu vienības regbija komandu

 Lai gan 25. oktobris iekrita skolēnu brīvdienu laikā, skolā uz tikšanos ieradās gandrīz 60 skolēnu no 9.-12. klasēm. Skolas parlamenta pārstāvji mūsu viesiem ekskursijas laikā parādīja skolu un sporta kompleksu. Pēc tam skolas sporta zālē starp skolēniem un viesiem notika saruna par vienlīdzības iespējām armijā un sportā. Skolēni ar lielu interesi klausījās viesu stāstījumā par sieviešu iespējām Lielbritānijas armijā un sportā. Pasākuma otrajā daļā skolēni tika sadalīti komandās un mācījās dažādus regbija spēles elementus un piedalījās dažādās sporta aktivitātēs. Nodarbība un saruna bija ļoti pārdomāta un interesanta. Skola kā dāvanu no mūsu viesiem saņēma 12 jaunas regbija bumbas. Tagad sporta stundas varēs padarīt vēl interesantākas! Paldies par pasākumu gan mūsu viesiem, gan mūsu skolēniem!

no images were found


19. oktobris- 5.-12. klašu pasākums “No ārzemēm līdz Latvijai”

5.-12. klašu izglītojamie veidoja klases priekšnesumu par izlozēto dziesmu. 5.-8. klašu grupā tā bija kāda no populārajām ārzemju dziesmām, bet 9.-12. klašu grupā latviešu komponistu radīta dziesma. Klases bija cītīgi gatavojušās saviem priekšnesumiem- bija izdomāta scenogrāfija, kustības, tērpi, pielāgoti un atrasti dažādi atribūti. Dažas klases piedalījās pilnā sastāvā, no dažām bija tikai pārstāvji. Pasākumā varēja vērot klašu skolēnu savstarpējo sadarbību. Prieks par skolēnu vēlmi veidot priekšnesumus, viņu radošo garu un drosmi uzstāties! Paldies visiem par radīto prieku un pozitīvajām emocijām! Pasākuma otrajā daļā notika diskotēka.


17.oktobris – 9. klašu skolēnu tikšanās ar Latvijas Jaunatnes padomes viceprezidentu Mārtiņu Šteinu

9. klašu skolēni tikās ar LJP viceprezidentu Mārtiņu Šteinu. Izglītojamie uzzināja par šīs organizācijas un citu nevalstisko organizāciju darbību. Diskutēja par jauniešu līdzdalību sabiedriskajos un sociālpolitiskajos notikumos. Skolēni, Mārtiņa vadībā, izspēlēja spēli” 4 stūri”, ar kuras palīdzību mācījās formulēt gan savu viedokli, gan domāt par savas rīcības iemesliem un sekām. Skolēni diskutēja par to kā izlietot akcijas “Latvijas 100-gades pilsonis” ietvaros piešķirtos līdzekļus, piedaloties kādā nelielā pilsoniskās aktivitātes projektā. Veicot balsošanu, izglītojamie vienojās par naudas izlietošanu, atbalstot sirmgalvjus kādā no Latvijas pansionātiem un veicot ziedojumu vienai no dzīvnieku patversmēm.


13.oktobris- 12.a klases mācību ekskursija uz Liepāju

Mācību ekskursijas laikā, tiekoties ar Liepājas Universitātes pārstāvjiem, izglītojamie ieguva informāciju par Liepājas Universitātes piedāvātajām studiju programmām un studentu dzīves apstākļiem. Izglītojamie apmeklēja Karaostu. Iepazinās ar militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vietu, piedaloties šaušalīgā vēsturiskā realitātes uzvedumā, kas veidots pēc patiesiem stāstiem. Skolēni aplūkoja kā tiek atjaunota Karaosta, pastaigāja pa Ziemeļu molu un izbaudīja Baltijas jūras skaistumu rudens lapu krāšņumā fonā. Izglītojamie apmeklēja arī vienu no skaistākajām Latvijas koncertzālēm – Liepājas Lielo Dzintaru. Viņi klātienē pārliecinājās par austriešu arhitekta Prof. Folkera Grīnkes darba rezultātu, kā arī izzināja scenogrāfa, arhitekta un gleznotāja Johana Brēma dzīvesstāstu. Skolēniem bija iespēja viesoties zemnieku saimniecībā “Ievlejas”, noskaidrot lauku tūrisma attīstības iespējas un konkrētā ģimenes uzņēmuma pieredzi, pašiem līdzdarbojoties izzināt lauku maizes cepšanas tradīcijas.


12.oktobris- 9.c klases mācību ekskursija uz Latvijas Ceļu laboratoriju

Ceļu laboratorija ir VAS Latvijas Valsts ceļi struktūrvienība, kas veic autoceļu uzturēšanas, rekonstrukcijas un būvniecības darbu kvalitātes atbilstības novērtēšanu, kā arī veic pētnieciskos darbus. Ceļu laboratorijas speciālisti dodas veikt pārbaudes uz asfaltbetona rūpnīcām, uz ceļu posmiem, kur tiek veikts remonts, kā arī pārbauda šķembas, bitumenu un citus izejmateriālus, no kuriem top ceļi. Arī mūsu skolas 9.c klases izglītojamie devās ekskursijā uz Latvijas Ceļu laboratoriju. Laboratorijā skolēni varēja vērot kā ar dažādām iekārtām tiek pārbaudīti ceļu būves materiāli: smilts, šķembas, grants, bitumens, u.c. un noklausījās prezentāciju par ceļu veidošanu Latvijā. Skolēniem patika laboratorija, bet pēc viņu vērtējuma, vadītāja stāstījums varēja būt atraktīvāks un interesantāks.


10.oktobris – 8.b klases ekskursija uz Jelgavas LLU un Karameļu darbnīcu

Mācību ekskursijā 8.b klase apmeklēja LLU Tehnoloģiju fakultāti. Iepazinās ar fakultāti, apskatīja auditorijas, studentu padomes dzīvi. Studenti iepazīstināja izglītojamos ar Green screen izmantošanu foto apstrādē. Pēc fotografēšanās un fakultātes apskates izglītojamajiem bija iespēja izmēģināt virtuālās realitātes brilles.

Karameļu darbnīca 2014. gadā uzsāka savu darbību un pa šiem gadiem ir paplašinājusies. No pirmdienas līdz sestdienai ir iespējams apmeklēt Karameļu darbnīcu Jelgavā, Rūpniecības ielā 1a. Apmeklējuma laikā var iegādāties gardās karameles un iepriekš piesakot vērot bezmaksas karameļu gatavošanas paraugdemonstrējumu. Šo gadu laikā karameļu klāsts ir paplašināts. Tiek izgatavotas dažādas karameles, no kurām jaunākās ir karameles ar ķiploku, ingvera un kaņepju garšu. Tiek izgatavotas arī dabīgas želejas konfektes un putotās konfektes – marshmellow. Putotās konfektes ir pārsteidzoši gardas, mīkstas un pufīgas. Garša daudz labāka par rūpnieciski, masveidā ražotām šāda veida konfektēm. 8.b klases izglītojamie vēroja karameļu izgatavošanu, degustēja karameles, un paši veidoja savu karameli uz kociņa.  


 6.oktobris- Veselīgo našķu darbnīca

Augustā Facebookā vietnē norisinājās konkurss par iespēju piedalīties SIA “SēkluMuss” veselīgo našķu gatavošanas meistarklasē. Šo balvu ieguva mūsu skolas 6.a klases skolēni. 6.oktobrī uzņēmuma vadītāja Agnese un ražošanas daļas vadītāja Daiga viesojās mūsu skolā, kur 8 klasēm novadīja praktisku nodarbību par veselīgiem našķiem un to gatavošanu. Skolēni uzzināja no kā var pagatavot šādus našķus un paši iemēģināja roku to gatavošanā. Skolēni atzinīgi novērtēja šo nodarbību, jo uzzināja daudz jauna un interesanta.


4.oktobris, 11.oktobris- mācību ekskursija uz koncerna ORKLA uzņēmumu “Spilva”

11.a un 11.b klašu izglītojamie devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu “Spilva”. Ekskursijas laikā skolēni uzzināja uzņēmuma vēsturi, uzzināja, kādu profesiju pārstāvji strādā uzņēmumā, kā notiek uzņēmuma attīstība, kā tiek investēti līdzekļi darbības paplašināšanai. Izglītojamie iepazinās ar uzņēmumā ražotajiem produktiem, uzzināja par uzņēmuma darbību ikdienā. Skolēni noklausījās personāldaļas vadītājas Zanes prezentāciju par uzņēmumu un tā attīstību, pārtikas tehnoloģes Māras pavadībā iepazinās ar ražošanas cehiem un tajos esošajām iekārtām, redzēja kā tiek ražota “Spilvas” produkcija. Pēc tam izglītojamie uzzināja kā tiek uzglabāti saražotie produkti, iepazinās ar uzņēmuma loģistiku un noliktavām, redzēja kā mašīnās tiek sakārtoti klientiem nosūtāmie uzņēmuma produkti. Skolēni uzzināja, ka uzņēmums ‘’Spilva” sadarbojas ar Latvijas Bērnu Fondu un ar saviem produktiem atbalsta to dažādos fonda rīkotajos pasākumos. Pēc tam sekoja produktu degustācija, kurā skolēni varēja nogaršot gan jau ražošanā esošos produktus, gan tos, kas tikko izstrādāti un tūlīt uzsāks savu ceļu pie patērētājiem.  Ekskursijas noslēgumā visi varēja iepirkties uzņēmuma firmas veikaliņā.

no images were found


29. septembris – Skolotāju diena

Skolas parlamenta pārstāvji kopā ar izglītojamo interešu izglītības kolektīviem bija sagatavojuši nelielu koncertu, kurā skolotājus priecēja izglītojamo PALDIES par darbu un sadarbību.  Skolotājus priecēja gan priekšnesumi, gan kūpošas kafijas tases un lielā svētku torte.  Kopā būšana iepriecināja gan skolotājus, gan pašus skolēnus!

no images were found


 Atskats karjeras izglītības pasākumos- mācību ekskursijās un tikšanās pasākumā

Mācību ekskursija uz Žaņa  Lipkes muzeju

1.martā 10. klašu skolēni devās uz Žaņa Lipkes muzeju, lai iepazītos ar muzeja ekspozīciju un aplūkotu izstādi par ekonomisko darbošanos  Latvijā  pagājušā gadsimta 20.-30. gados.
Lipkes ģimene dzīvoja un joprojām dzīvo Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 8. Balasta dambis 8 ir sīka ieliņa, kas līdzinās oderē iešutai, aizpogātai kabatiņai. To nevar pamanīt ne no upes, ne salas lielās artērijas – Ķīpsalas ielas – puses, un pilsētas kartēs tā bieži nav iezīmēta. Lipkes memoriāls, kurš izmēros nemaz nav tik mazs, iespējams, ir kļuvis par Rīgas vislabāk paslēpto muzeju, un memoriāla apslēptība ir ne tikai reāla, bet arī simboliska, jo šajā vietā gan kaut ko slēpa, gan slēpās. Pagalmā, kur atduras aklā ieliņa, zem malkas šķūņa bija izrakts pazemes bunkurs. Tur Žanis Lipke bija iekārtojis patversmi no ebreju geto izglābtajiem cilvēkiem. Viena izeja no bunkura esot bijusi zem suņu būdas, otra – ziemeļu puses nogāzē. Otrā pasaules kara laikā 3 x 3 metrus lielajā bedrē uzturējās 8 līdz 12 cilvēki – bieži ļoti ilgu laiku. Lipkes piemiņas memoriāls ir uzcelts blakus viņa sētai tukšajā vietā uz Daugavas pusi. Askētiskā tumšpelēkā koka ēka bez logiem atgādina uz mutes apgāztu krastā izvilktu laivu – kā pārcēlāja laivu, kas savu pārcelšanas uzdevumu ir izpildījusi. Tā atgādina arī Noas šķirstu, kas pēc plūdiem nolaidies atpakaļ uz sauszemes ar laimīgajiem izdzīvojušajiem – jauno cilvēci, kuru Dievs nolēmis vairs neiznīcināt. Visbeidzot tā atgādina arī melnu šķūni – savulaik zvejnieku apdzīvotajai Ķīpsalai raksturīgu darvotu, vēja sašķiebtu būvi no strūgu plankām ar īpatnēju smaržu. Arī no iekšpuses, kur pa šķirbām starp rupji tēstiem dēļiem spraucas gaisma, ēka grib liecināt par to Ķīpsalu, ko mēs neesam piedzīvojuši un vairs nepiedzīvosim – ar tvaikoņa piestātni, viensētām, zivju kūpinātavām un neizmantotiem smilšu klājumiem.
Izstādes par Latvijas ekonomiku pagājušā gadsimta 20.-30. gados radīšanu iedvesmojusi mazāk zināma lappuse ebreju glābēja Lipkes biogrāfijā, proti, viņa nelegālo preču ievedēja darbība. Rīgas dokeris Lipke ar dažādu preču nelegālo tirdzniecību nodarbojās jau Ulmaņlaikos un turpināja to darīt arī Otrā pasaules kara gados, savsas cilvēku glābšanas misijas laikā. Lielā mērā tieši nepaklausība likuma un necilvēcigas varas priekšā bija izšķiroša, radot viņam iespēju izglābt apmēram 50 cilvēku dzīvību. Izstādes centrā ir nepakļaušanās kā dzīvesveids un izdzīvošanas stratēģija. Mākslinieks  Aigars Bikše izstādē mēģinājis uzminēt cilvekam piemītošo nepaklausības gēna ietekmi uz rīcību un katram izstādes apmeklētājam bija iespēja izmērī, cik šis gēns viņā ir aktīvs. Ja vēlaties, tad izstādi vēl varat paspēt aplūkot- tā būs atvērta līdz š.g. 31. maijam.

Tikšanās ar portāla www.prakse.lv pārstāvi Andri Grīnfeldu

9.martā 12. klašu izglītojamie tikās ar portāla www.prakse.lv pārstāvi Andri Grīnfeldu. Nodarbības laikā Andris izglītojamiem pastāstīja par portāla darbību. Ar Virtuālās prakses palīdzību ir iespēja iegūt pirmo darba pieredzi un reālā darba ieskatu pie 220 darba devējiem. Portālā ir iespēja iepazīst profesiju un darbu reālos uzņēmumos, iejūties un risināt reālas darba situācijas ik dienu. Virtuālā prakse lauj ikvienam pārliecināties, kura profesija viņam ir piemērotākā un uzzināt, kurš ir katra portāla apmeklētāja sapņu darba devējs. Nodarbības laikā izglītojamajiem bija iespēja iejusties darba meklētāja lomā un pieteikt savu kandidatūru konkrētam darbam. Portāla pārstāvis pastāstīja, kas jāņem vērā gatavojoties darba intervijai, kā uzvesties darba intervijas laikā un kā atbildēt uz darba devēja jautājumiem, lai iegūtu kāroto darbu.

Mācību ekskursija uz uzņēmumu “MADARA Cosmetics”

20.aprīlī 9.-12.klašu izglītojamo  interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu “Madara”. Uzņēmuma jaunā  ražotne atrodas Mārupē, Zeltiņu ielā.  Tā atklāta 2016. gada vasaras nogalē. Uzņēmums ražo ekoloģisku kosmētiku. Uzņēmuma darbinieki tic, ka iedarbīgākā ādas kopšana sniedzasdaudz dziļāk par ādu. Tā liek starot ne tikai šīs kosmētikas lietotāja ādai, bet arī sirdij.Patiesa ādas kopšana rūpes ne tikai par skaistumu , bet arī par lietotāju labsajūtu.Uzņēmumā tur cieņā tādas vērtības kā cilvēcību, godīgumu, milestību pret savu darbu, rūpes par dabu, saudzību pret vidi.  Tāpēc uzņēmuma darbinieki ar lielu rūpību izvēlas vistīrāās, drošākās un iedarbīgākās sastāvdaļas. Produktu izpētes gaitā tiek iesaistīti Latvijas zinātnieki. Uzņēmumā strādā apmēram 90 darbinieku. Katru dienu tiek saražotas apmēram 10 tonnas produkcijas. Produkcija tiek eksportēta uz 33 valstīm.

 

Mācību ekskursija uz Latvijas Nacionālo bibliotēku

24. aprīlī 9.-12. klašu izglītojamo interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz Latvijas Naconālo bibliotēku. Ēkā Mūkusalas ielā 3 jeb Gaismas pilī Latvijas Nacionālā bibliotēka atrodas kopš 2014. gada. Bibliotēkas ēku projektējis pasaulē atzītais latviešu izcelsmes arhitektsGunārs Birkerts(ASV) un tā ir viena no nozīmīgākajām kultūras būvēm 21. gadsimtā Latvijā. Gaismas pils un tās infrastruktūra ļauj bibliotēkai ne tikai sniegt pamatpakalpojumus un organizēt savas norises, bet arī nodrošināt platformu visdažādāko sadarbības partneru aktivitātēm un veidot unikālas radošās sinerģijas. Pelēkās marmora grīdas dreļļu raksts  piešķir svinīgu nozīmi LNB apmeklējumam.  LNB atrodas arī viens no Latvijas lielākajiem dārgumiem- Dainu skapis. Ar lepnumu sirdī var aplūkot Tautas grāmatu skapi, iepazīties ar dažādām izstādēm-ekspozīcijām. LNB ir Ziedoņa zāle un vairākas konferenču zāles.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pamatuzdevums ir nacionālās literatūras krājuma veidošana, mūžīga glabāšana un tā ilglaicīgas pieejamības nodrošināšana. LNB vairāk nekā 4 miljonu vienību lielais krājums aptver visas zinātņu nozares ar pamatprofilu humanitārajās un sociālajās zinātnēs. Bibliotēkas lasītājiem pieejami arī speciālie krājumi ― retās grāmatas, rokraksti, Letonikas un Baltijas centra kolekcijas, māksla un mūzika, skaņu ieraksti, attēlizdevumi, sīkiespieddarbi, kartes. LNB izsniedz literatūru izmantošanai tikai LNB lasītavās, izņēmums ir abonementi. Bibliotēkas darbības galvenais akcents ir atbalsts  vidējai un augstākajai izglītībai, pētniecībai un mūžizglītībai, aktivitātes un literatūra bērnu lasīt veicināšanai.
LNB ir arī Latvijas bibliotēku darba teorētiskās izpētes un prakses analīzes centrs. Bibliotēka veic Latvijas starpbibliotēku abonementa centra funkcijas, nodrošina valsts parlamenta bibliotekāro un informatīvo apkalpošanu, īsteno nozares standartizāciju. Kopš bibliotēkas pirmsākumiem tās pārziņā ir nacionālā bibliogrāfija.

Izmanto Latvijas Nacionālās bibliotēkas pakalpojumus arī Tu!

 

Rīgas IT Demo centra apmeklējums

24. aprīlī 9.-12. klašu izglītojamo interesnatu grupa apmeklēja Rīgas IT Demo centru.
Rīgas IT Demo centrs prezentē  plašu un daudzveidīgu nacionālas nozīmes ekspozīciju, kas parāda vairāk nekā 30 Latvijas uzņēmumu sasniegumus IT un augsto tehnoloģiju jomā. Izveidotā ekspozīcija arvien tiek papildināta un apliecina, ka Latvijas IT nozare ir inovatīva, spēcīga un sociāli atbildīga.
Pirmo reizi Latvijas vēsturē ir izstrādāts IT portfolio – interaktīvs kopkatalogs, kas sniedz iespēju apkopotā veidā iegūt informāciju par Latvijas IT un augsto tehnoloģiju risinājumiem. Risinājumi ir sadalīti četrās pamata kategorijās:  sabiedrība;  izglītība un kultūra;  bizness;  inovācijas un stārtapi. Rīgas IT Demo centrs ir nacionālas nozīmes centrs un platforma, kurā ir iespēja parādīt labāko Latvijas un pasaules sabiedrībai, ko Latvijas IT uzņēmumi ir sasnieguši un paveikuši. Tie ir risinājumi, kas apliecina Latvijas zināšanu spēku un izcilību IT jomā, spējot radīt plašu pievienoto vērtību sociāli un ekonomiski. Rīgas IT Demo centrs ir sabiedrisks projekts, kura mērķis ir izveidot vadošo komunikāciju platformu Latvijas IT nozarē, veicinot gan jaunu, gan pieredzējušu IT uzņēmumu uzņēmējdarbību vietējā un globālā mērogā. Projektu īsteno biedrība ”Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris.

Apmeklē Rīgas IT Demo centru arī Tu!


Mācību ekskursija

Vakar, 17. janvārī mūsu skolas 10.a un 10.b klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Latvijas Universitātes Dabaszinību Akadēmisko Centru Torņakalnā. DAC ēka nodota ekspluatācijā 2015. gada augustā un tajā atrodas Bioloģijas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu, Ķīmijas, Medicīnas fakultātes Farmakoloģijas un Medicīnas bioķīmijas katedras, kā arī Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātņu nodaļa. Centrā katru gadu mācās ap 1500 studentu. Tajā izvietotas 138 studiju un pētniecības laboratorijas, kas aprīkotas ar mūsdienu prasībām atbilstošām mēbelēm un tehnisko aprīkojumu. Mums bija iespēja ielūkoties dažās laboratorijās un auditorijās, apskatīt studentu atpūtas un patstāvīgo mācību telpas. Ielūkojāmies arī DAC bibliotēkā un lasītavā, pabijām siltumnīcās, kur dabaszinātņu studentiem ir nodrošināta visa veiksmīgām studijām nepieciešamā infrastruktūra. Izmēģinājām pastrādāt individuālajās darba kapsulās, kas steidzīgajā dzīves ritmā ļauj norobežoties no apkārtējās vides, lai apkopotu domas jauniem zinātnes atklājumiem un atpūsties modernajos atpūtas krēslos un stūrīšos. Iepazīstoties ar DAC priecājāmies par skaisto, pārdomāto interjeru, sienu gleznojumiem un dažādām tematiskajām izstādēm vestibilos. Nelielam ieskatam dažas fotogrāfijas no mūsu redzētā.

Capture


 

02.12.2016. 11.a un 11.a klases izglītojamajiem nodarbību “Reklāma 21.gs- izaicinājumi un problēmas” vadīja RISEBAs pasniedzēja Dr. psych. Solveiga Blumberga. Pasniedzēja izglītojamos iepazīstināja ar to kā cilvēkā notiek iegūtās informācijas apstrāde, kas ir uzmanības determinantes, kā notiek informācijas saglabāšana. Viņa kopā ar izglītojamajiem analizēja reklāmu fragmentus, pārrunāja kā notiek ietekme uz konkrētu cilvēku. Liels paldies Solveigai Blumbergai par jauko nodarbību!

 blumberga


 

29.11.2016. skolas aktu zālē notika Augstskolu diena. Pie mums viesojās 12 augstskolu pārstāvji un viena nevalstiskā organizācija. Pasākumā piedalījās mūsu skolas 11.-12. klašu izglītojamie un ciemiņi no Rīgas 80. vidusskolas un Rīgas 64. vidusskolas. Augstskolu pārstāvji izglītojamos iepazīstināja ar savu augstskolu programmām; studentu uzņemšanas prasībām un studentu dzīvi. Izglītojamie augstskolu pārstāvjiem varēja uzdod sev interesējošus jautājumus un saņemt profesionālas atbildes. Sirsnīgs paldies visu uzaicināto augstskolu pārstāvjiem un visiem dalībniekiem par atsaucību un dalību pasākumā!

augstskolu_duiena


 

 

25.11.2016. pie 10.ab klašu izglītojamajiem viesojās Rīgas Skolēnu Domes prezidents – mūsu skolas 12.a klases izglītojamais Helvijs Ķeksis. Viņš 10.-to klašu izglītojamos iepazīstināja ar to, kas ir Rīgas Skolēnu Dome. Helvijs stāstīja, ka RSD dalībnieki sevi raksturo kā uzņēmīgu, aktīvu un idejām pilnu jauniešu kopu, kas īsteno savas idejas un ar vislielāko atdevi cīnās ar jauniešu pasivitāti, cenšoties panākt, lai arī jaunieši sajustos kā pilnvērtīga un lemt spējīga sabiedrības daļa. Izglītojamie uzzināja, ka RSD galvenie darbības uzdevumi ir pārstāvēt un aizstāvēt skolēnu intereses valstiskās un nevalstiskās institūcijās; veicināt Rīgas skolu un interešu izglītības iestāžu skolēnu pašpārvalžu darbību un to sadarbību; sadarboties ar citām Latvijas skolu jaunatnes pašpārvaldēm un biedrībām; sadarboties ar starptautiskām skolēnu un jauniešu organizācijām; informēt skolēnus par viņu tiesībām un pienākumiem; iesaistīties projektos; organizēt pasākumus, kas paredzēti skolu skolēniem; nodrošināt RSD popularizēšanu Rīgas, Latvijas un starptautiskajā mērogā.  Helvijs aicināja 10.-tos iesaistīties RSD darbā un apmeklēt viņu rīkotos pasākumus.  Liels paldies Helvijam par stāstījumu un aicinājumu līdzdarboties!

rsd


 

23. novembrī 11.a klases skolēni kopā ar skolotājam Sandru Nagli un Ingu Dunki devās mācību ekskursijā uz uzņēmuma “Madara Cosmetics” jauno ražotni Mārupē. Ekskursijas laikā skolēni un skolotājas uzzināja daudz interesanta.

“Madara Cosmetics” dibināta 2006.gadā. “Madara Cosmetics” īpašnieki ir Lote Tisenkopfa-Iltnere, Uldis Iltners, AS “ALPS Investments”, Zane Tamane, Liene Drāzniece un Paula Tisenkopfa .

Ekskursijas laikā skolēni apskatīja kā izskatās MÁDARA jaunajās mājās, un iepazinās ar ražošanas procesu no formulu izstrādes līdz kosmētikas pildīšanai pudelītēs, kad tās visbeidzot apzīmogo trīs īpašākie vārdi pasaulē – MADE IN LATVIA.

Tāpat uzzināja, ka izvēloties MÁDARA, viņi izvēlas drošu, sertificētu un iedarbīgu dabīgo kosmētiku, kas rūpējas ne tikai par viņu skaistumu, bet arī par viņu veselību. Septembra beigās dabīgās kosmētikas ražotājs “Madara Cosmetics” atklāja savu jauno, 3,5 miljonus eiro vērto ražotni. Nepieciešamību pēc jaunās ražotnes noteikusi veiksmīgā attīstība eksporta tirgos un pieprasījums pēc kontaktražošanas pakalpojumiem – līdz ar to radusies vajadzība palielināt ražošanas tempus un apmērus. Turpmāko trīs gadu laikā attīstībā plānots ieguldīt vēl miljonu eiro. Investīcijas paredzētas ražošanas procesu uzlabošanai, tostarp inovācijām. Jaunā ražotne ir viena no modernākajām šāda veida ražotnēm Ziemeļeiropā. Jaunā ražotne spēj radīt tehnoloģiski dažādus produktus jebkādu partiju apmērā, kas ir starp 50 kilogramiem un divām tonnām. Vienā maiņā ražotnē spēj saražot līdz piecām tonnām produkcijas. Kompānija kopš savas darbības sākuma ir vidēji augusi par 30% gadā, un jaunā ražotne “Madara Cosmetics” nodrošina kapacitāti, lai būtu iespējams turpināt līdzšinējo izaugsmes tempu. “Madaras” produkcija tiek eksportēta uz apmēram 30 tirgiem, jo lielākais apmērs no saražotā tiek pārdots ārvalstīs. Kompānija paredz ražotnē izveidot vismaz 20 jaunas darbavietas kvalificētiem darbiniekiem – šobrīd uzņēmuma darbinieku skaits ir tuvu 90. Jaunās ražotnes izveidē ir ieguldīti 3,5 miljoni eiro. “Madara Cosmetics” šā gada pirmajā pusgadā apgrozījusi 2,5 miljonus eiro un nopelnījusi 300 000 eiro. Tas ir par 43% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Liels paldies uzņēmuma “Madara Cosmetics” vadībai un mūsu gidei Līgai Ozolai par iespēju apmeklēt uzņēmumu, par atsaucību skolēnu izglītošanā un jauko ekskursiju!

capture


Šā gada 10. novembrī mūsu skolā viesojās pārstāvji no “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) un “Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība” (AKKA/LAA). Viņi atvērtajā stundā iepazīstināja 5.a un 5.b klases skolēnus un skolotājus ar abu organizāciju kopīgi izstrādāto interaktīvo mācību materiālu – testu – “Autors – teicamnieks”.

Interaktīvā mācību materiāla – testa “Autors – teicamnieks” mērķis ir pilnveidot izpratni par autortiesību un blakustiesību jautājumiem, tādejādi veicinot skolēnu gatavību ikdienā pieņemt un īstenot sociāli atbildīgus lēmumus.  Atvērtajā mācību stundā  pie mums viesojās  LaIPA izpildirektore Liena Grīna, mārketinga direktore Agita Sīga un mūziķis Kārlis Būmeistars.

karj


 

Tikšanās ar arhitektu Jāni Dripi.

Šodien – 07.11.16. mūsu skolā viesojās RISEBAs programmas ‘Arhitektūra” direktors, arhitekts Jānis Dripe. 10. klašu izglītojamajiem viņš novadīja nodarbību “Rīgas attīstības tendences un telpiskie izaicinājumi”. Pasniedzējs izglītojamos iepazīstināja ar Rīgas objektiem, kuri iekļauti Unesco aizsardzības programmā. Pastāstīja par Nacionālās bibliotēkas arhitektu Gunāru Birkertu un Nacionālās bibliotēkas ēkas iekļaušanos Rīgas siluetā. Izglītojamie iepazinās ar  Rīgas attīstības plānojumu, kas diemžēl dažādu iemeslu dēļ nav realizēts dzīvē. Pasniedzējs iepazīstināja izglītojamos ar ēkām,  ar kurām no arhitektūras viedokļa Rīga var lepoties un pastāstīja par šo ēku arhitektiem. Jānis Dripe skolēnus iepazīstināja ar arhitekta profesijas dažādajiem virzieniem, pastāstīja par to, ka šo profesiju var apgūt RISEBĀ.

befunky-collage-small 

Karjeras nedēļu atklāšana

2016. gada 10. oktobrī norisinājās Karjeras nedēļu atklāšanas pasākums “Pilsētas medības”. Sacensības organizēja RD Izglītības Departaments un tajā piedalījās komandas no 62  Rīgas skolām. Katrai komandai bija jāatrod pēc iespējas vairāk kontolpunktu, jāizpilda tajos norādītie uzdevumi un  jānofotogrāfējas katrā no tiem. Sacensību organizatori bija sagatavojuši vairāk nekā 40 kontrolpunktus. Skolas komandām,  pēc vēlēšanās, bija jāizpilda arī vairāki papilduzdevumi, par kuriem varēja saņemt papildpunktus. Mūsu skolas komandā “Saules ērgļi” piedalījās Laura Dziļuma un  Rendijs Kukainis no 12.a klases , Ieva Juste, Santa Ozoliņa un Džonatans Egle no 12.b klases. Komandai ļoti palīdzēja mūsu aktīvie līdzjutēji:  no 10.a klases- Samanta Samarska  un Adrians Tesļuks, no 12.a klases – Linda Mazjāne, Keita Straume, Santa Ziediņa, Vineta Mazaļevska, no 12.b klases – Anda Vaivade, Una Tarzere, Alīna Meldere, Lelde Grabe, Egija Vilciņa un Eda Ezergaile un skolotāja Inga Dunke. Varam lepoties ar savu komandu un vislielāko līdzjutēju pulku, kurš palīdzēja komandai un kopā ar to veica  visu maršrutu. Kopvērtējumā ieguvām 92 punktus un 26.vietu. Pirmajai reizei dalībai šādā konkursā rezultāti ir ļoti labi! Prieks par mūsu skolēnu sasniegto un skolēnu vēlmi atbalstīt savu skolu!


Mūsu skolā ir vairāki skolēni, kuriem patīk ne tikai skatīties animācijas filmas, bet arī izpētīt, kā tās tiek veidotas.

Projektu dienu ietvaros no 3. – 5.februārim 22 skolēnu grupa iepazinās ar sarežģīto un laikietilpīgo animatora profesiju, gan apmeklējot Rīgas Kino muzeju, gan studiju “Rija”. Abās bija iespējams arī pašam izmēģināt roku zīmējumu veidošanā.


2015.gada 17.decembrī skolēni no 12.b klases gatavojas kļūt par studentiem. Mācāmies strādāt Nacionālajā bibliotēkā


Informatīvi metodiskajā centrā (IMC) skolēni var uzzināt par studiju iespējām dažādās Latvijas un citu valstu augstskolās

20151007_085605

Stendā atrodama aktuālākā informācija par karjeras izglītības norisēm – atvērto durvju dienām, tālākizglītības kursiem u.c.

20151007_085032

Trešdienās, no 9.00 – 17.00 skolēnus individuāli konsultē par studiju iespējām, dažādām profesijām karjeras izglītības koordinatore Aijas Biteniece.


Jaunumi


25.novembrī  skolā viesojās pārstāvji no Latvijas augstskolām un stāstīja vidusskolēniem par dažādām studiju iespējām .

2

1


25.novembrī   5.c klase apmeklēja Tehno Annas pagrabus un pētīja, kā rodas dažādas fizikālas parādības.

1

2


Profesiju sīrups

15.oktobrī mūsu skolas 4.klašu komanda veiksmīgi piedalījās konkursā „Profesiju sīrups” un ar savu priekšnesumu sajūsmināja skatītājus. Mums bija jāstāsta par profesiju, izvēlējāmies dziedāt un ar dziesmas palīdzību izstāstīt par izlozēto – aktiera – prasmi. Saņēmām skaļus aplausus un ļoti atzinīgus ierakstus ekspertu lapās!


 Skolēni Saeimā

9.oktobra pēcpusdienā skolēni, kuri interesējās, kā tiek vadīta mūsu valsts, apmeklēja Saeimas namu.


  Karjeras diena skolā

9. oktobrī pie mums viesojās absolventi. Viņi stāstīja par savu studiju pieredzi, par savu izvēlēto profesiju un ceļu kā līdz tai nonākt.


No 5. – 16.oktobrim Rīgā tiek organizēta Karjeras nedēļa. Arī mūsu skolas skolēni tajā aktīvi iesaistās – apmeklē uzņēmumus un augstskolas, uzaicina vecākus stāstīt par savu profesiju, kā arī piedalās dažādos konkursos. Notikumu tik daudz, ka pārsniedz divu nedēļu ietvarus.

20150923_102001

2015.gada 23.septembrī 8.klašu skolēni apmeklē Latvijas energosistēmas milzi -Pļaviņu HES Aizkrauklē

20150923_122344

Te nu mēs visi –  8.klašu skolēni –  esam Likteņdārzā

20150930_145321 20150930_151652

9.a klase 30.septembrī viesojas Ventspils augstskolā

20151006_152620

6.oktobrī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība organizēja konkursu “Zini! Ne mini!”

20151006_125412

Mūsu komandas nosaukums – “84 kg zelta” (ne vairāk un ne mazāk!)

0361

Grūtā cīņā ieguvām 3.vietu!

Picture1

Karjeras nedēļas atklāšanas pasākumā 7.oktobrī no mūsu skolas piedalās 7.c klases skolēni – gan uzzinām par ārsta profesiju

Picture2

Gan ar pašu rokām mēģinām darināt kā īsti amatnieki

Picture3

Negaidīti pat nokļūstot improvizācijas pat teātra aktiera lomā!

1

2

3

4